Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Zemřel Lubomír Tesáček. Porazila ho tramvaj

Zemřel Lubomír Tesáček. Porazila ho tramvaj
foto: archív Lubomíra Tesáčka

Petr Kostovič | 01.07.2011 | přečteno: 10693×

Ve středu 29. června proběhla internetem strohá zpráva: „Na stanici Hradčanská srazila tramvaj čtyřiapadesáti­letého chodce.“ Byl jím jeden z nejlepších českých vytrvalců osmdesátých let minulého století, halový mistr Evropy v běhu na 3 000 metrů, pětinásobný vítěz Běchovic v řadě, držitel halových rekordů na tři a pět tisíc metrů, Lubomír Tesáček.

Nehoda se stala kolem desáté hodny večer. Podle internetových zpráv přecházel chodec na červenou, telefonoval a přijíždějící tramvaj vůbec neslyšel.

„Je to hrozné, zvlášť, když jsem s ním byl v kontaktu skoro každý den. Ani ve snu mě nenapadlo, že pondělní výběh bude náš poslední,“ přijal šokován smutnou zprávu Jindřich Linhart z PSK Olymp Praha, kde Lubomír Tesáček v poslední době pracoval.

Mezi atlety byl přezdívaný „Tesi“. Na vytrvalostní trénink, pro nějž měl fyzické předpoklady, se dal kvůli vojenské službě. „Abych v pohodě přežil ty dva roky a neutrpěl šikanu,“ uvedl v minulém roce v rozhovoru pro behej.com pro autorku Dagmar Zemanovou, jeho současnou tréninkovou svěřenkyni. Tato motivace ho postupně katapultovala mezi nejlepší běžce u nás, proháněl i skvělé evropské atlety.

„Trénink prostě bolel. Nebyl jsem žádný talent, a tak jsem musel běhat o nějakých 30% více než ostatní. Hodně mi dávaly hory, bez hor bych to v životě nedokázal, tehdy jsme jezdívali na tréninková soustředění na Štrbském plese“ zmiňoval tajemství svého úspěchu.

Jeho rozjetou kariéru zabrzdilo zranění achilovky, když uskakoval při tréninku před útočícím psem.

„Běh, když se dělá rozumně, přináší krásné zážitky. Pocit z proběhnutí se po silnici nebo v terénu nic nenahradí. Pocit, že člověk udělal něco pro sebe, to je důležitější než titul mistra Evropy,“ svěřoval se v rozhovoru pro behej.com s jeho životním běžeckým mottem.

Znovu začal nedávno intenzívněji běhat, hrát na kytaru a radovat se ze života. V loňském roce se chystal na Běchovice, na nichž dosáhl tolika úspěchů. Jenže se nechtěl nechat porážet vrstevníky, jimž v dobách největší slávy ukazoval záda. „Zajímá mě jen první místo, chci bojovat o vítězství ve své kategorii,“ prozradil tehdy svou závodní filozofii. Jeho cílem bylo běžet desítku znovu pod 35 minut.

Lubomír Tesáček však již běžecké boty bohužel neobuje. Věnujte mu krátkou vzpomínku.

Poslední rozloučení s Lubomírem Tesáčkem se uskuteční v úterý 12.7. 2011 v 10:00 hod. v Brně – krematorium v Jihlavské ulici 1.

Profil Lubomíra Tesáčka:

  • narozen 9. 2. 1957 ve Slavkově u Brna
  • do tragické nehody pracoval jako správce sportovního areálu Stromovka
  • halový mistr Evropy z roku 1984
  • držitel halových českých rekordů na 3 000 a 5 000 m
  • pětinásobný vítěz Běchovic v řadě
  • držitel 18 individuálních mistrovských titulů v běžeckých disciplínách na dráze, v hale i na silnici
  • 11 mistrovských titulů Dukly v soutěžích družstev

Osobní rekordy:

  • 1 500 m: 3:42,3
  • 3 000 m: 7:48,8 hala (dosud platný český rekord na 3 000 m v hale)
  • 5 000 m: 13:25,62
  • 10 000 m: 28:09,4
  • Půlmaraton: 1:02,58
  • Maraton: 2:13,48,8 (Vídeň 22. 4. 1990)

ROZHOVOR PRO BEHEJ.COM

PRVNÍ MARATON LUBOMÍRA TESÁČKA

Komentáře (Celkem 9)

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední

PetrK muž 01.07.2011 07:34:22

Ve středu 29. června proběhla internetem strohá zpráva: „Na stanici Hradčanská srazila tramvaj čtyřiapadesáti­letého chodce.“ Byl jím jeden z nejlepších českých vytrvalců nedávné minulosti, halový mistr Evropy v běhu na 3000 metrů, pětinásobný vítěz Běchovic v řadě, držitel halových rekordů na 3 a 5000 metrů, Lubomír Tesáček.
Odkaz na článek

avatar

10 km: 0:32:31 (2009)
půlmaraton: 1:17:19 (2008)

Matěj muž 01.07.2011 07:36:47

Hrůza :-(

avatar

Olomouc

Celkem 10048 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:10 (2013)
půlmaraton: 1:40:40 (2012)
maraton: 3:58:26 (2009)

tomaz muž 01.07.2011 09:53:40

R.I.P. :-(

Motto: Only those who risk going too far, can possibly find out how far they can go...
avatar

Aura: 2920

Exploser muž 01.07.2011 11:09:02

Smutné. Napřed střetnutí se psem a nakonec tramvaj (ty mobily jsou peklo).

Motto: In God is our trust.
avatar

alenkita žena 01.07.2011 15:59:52

byla jsem tam. byla to velmi smutná scéna

avatar

Rady muž 01.07.2011 19:42:03

Čest jeho památce! Byl to Pan závodník. Na to co dokázal zůstal úplně normální kluk. Za pár dnů jsme ho mohli opět vidět v Písku na Velkém Mehelníku…

avatar

DaliborB muž 01.07.2011 21:09:45

To jsem šokován:( – upřímnou soustrast a odpočívej v pokoji..ani nevím co psát dál..

avatar

Olomouc

Celkem 146339 km
Minulý měsíc 184 km
10 km: 0:39:54 (2001)
půlmaraton: 1:34:43 (2002)
maraton: 3:21:17 (2002)

321919 muž 01.07.2011 21:11:31

Hodně smutná zpráva. Byli jsme vrstevníci a občas se v mladých letech setkali. Tak už to bohužel chodí, že kvalitní lidé odcházejí a řada lumpů zůstává. :-(

Motto: Nepřestaneš běhat proto, že jsi zestárl. Zestárneš proto, že jsi přestal běhat.
avatar

Mladkov

10 km: 0:36:11 (2011)
půlmaraton: 1:18:31 (2011)

marekkoznar muž 01.07.2011 22:51:22

RIP

Motto: "To give anything less than your best is to sacrifice the Gift." Steve Prefontaine
avatar

Praha 4- Písnice

Celkem 167438,9 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:32:53 (1983)
půlmaraton: 1:14:34 (1986)
maraton: 2:33:20 (1984)

cernyvac muž 21.07.2011 10:26:52

Smutné, další z mých bývalých soupeřů a vrstevníků.....Fajn chlap a kamarád, na to co uměl žádnej nafoukanec…

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.