Minařík je veteránským mistrem v půlmaratonu

Petr Kostovič | 08.10.2011 | přečteno: 8317×

Plzeňský půlmaraton dobyli zahraniční běžci. Časem 1:05:23 zvítězil keňský běžec Elisha Kiprotich Sawe. Nejlepším českým běžcem byl Petr Minařík (AK Zlín), který finišoval v čase 1:11:20 a stal se tak půlmaratonským veteránským mistrem republiky. Mezi ženami zvítězila Maďarka Agnes Kissová časem 1:22:58, veteránský titul patří Renatě Hájkové z TJ Maratonstav Úpice za čas 1:26:10.

Sawe z týmu maďarského manažera Benedeka, který objíždí české závody, si pro vítězství doběhl celkem suverénně, trochu jej strašil jen druhý Polák Radoslaw Dudycz, který se také ještě vešel cílovým časem pod 1:06:00, když finišoval za 1:05:51. Další dvě místa v pořadí patří také Benedekovu týmu, Tamásům Tóthovi (1:08:17) a Olahovi (1:10:22).

Až za nimi s odehrával boj o veteránského mistra republiky. Jak jej viděl nakonec druhý ze souboje Minařík versus Walllenfels?

„Až do 17. kilometru jsme běželi s Petrem Minaříkem společně. Pak ovšem nastoupil a v posledních čtyřech kilometrech běžel tempem 3:10 na kilometr. Na to, abych jej akceptoval, jsem prostě neměl,“ řekl Jiří Wallenfels ze Sokola Královské Vinohrady, jemuž v cíli naměřili čas 1:12:02.

Pro vítězného Minaříka, bývalého reprezentanta v duatlonu, je výkon známkou dobré formy před plánovaným podzimním maratonem, s největší pravděpodobností se představí v Drážďanech.

Třetím v pořadí českých mužů za Wallenfelsem byl v Plzni Tomáš Veber z Mílařů Domažlice v čase 1:13:29.

V závodě žen doběhla na druhém místě za vítěznou Kissovou Renata Hájková z TJ Maratonstavu Úpice (1:26:10), velké uznání patří třetí ženě v cíli, čtyřiapadesátileté Aleně Krchákové z AC Moravská Slavia Brno. Svěřenkyně trenéra Jiřího Šmitáka zraje jako víno, v Plzni si třetí místo vybojovala časem 1:31:35.

„Pro běh byla dnešní teplota vzduchu rozhodně příznivější, než ta nedávná horka, jen v jednom místě na trati nepříjemně foukalo,“ hodnotil povětrnostní podmínky Wallenfels a přišel i s hodnocením nové trati. „Není úplně superrychlá, je na ní poměrně dost zatáček, ale převýšení je opravdu minimální, je to placka,“ přehrával si v hlavě nový sedmikilometrový okruh, na nějž částečně vynuceně vyhnala běžce oprava fotbalového stadionu ve Štruncových sadech.

Změna termínu pořádání závodu z jarního dubnového na říjnový a fakt, že závod byl veteránským mistrovstvím republiky v půlmaratonu, přispěly k vyšší účasti. V Plzni odstartovalo 427 vytrvalců, o stovku více než loni.