Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

PORADNA: Co jíst před sportem, aby se vám běželo lépe

PORADNA: Co jíst před sportem, aby se vám běželo lépe
foto: Enervit

komerční prezentace | 04.06.2022 | přečteno: 6085×

Taky se sami sebe často ptáte, co jíst před běžeckým závodem nebo tréninkem, aby vaše tělo bylo maximálně připravené na výkon? Abyste měli dost energie, cítili se sytí, a přitom vám nebylo těžko? Nabízíme odpověď na základě fyziologických zákonitostí fungujících v našem organismu.

Předně je třeba říct, že největší chybou by bylo jíst a pít před sportem cokoli sladkého. Proč? Protože na cukr v krvi okamžitě zareaguje slinivka, která vyplaví inzulin. Jeho úkolem je snížit hladinu cukru v krvi, a protože reakce přichází rychle, dostane jeho hladinu až pod výchozí úroveň. A to je problém hned ze dvou důvodů:

Po příjmu sladkého paradoxně následuje rychlý a výrazný pokles glykémie. Na klesající hladinu krevního cukru reaguje organismus podrážděně například pocity slabosti, studeného potu, únavy a mnohdy i pocity podobnými žaketu (hlaďáku). Když v těchto nepříjemných pocitech zazní startovní výstřel, není se čemu divit, že tělu se nechce a výkon není stoprocentní.

Tím druhým důvodem je fakt, že fyziologicky je naše tělo nastavené tak, že vysoká hladina inzulínu zamezí využití tuku jako zdroje energie. Jak pak asi vypadá výkon vytrvalce, který běžně používá během výkonu energii ze svalového glykogenu a z tuků, když mu energii z tuků (velmi důležitý energetický zdroj) „típnete“? Je poloviční, možná i horší. Spojeno s pocity uvedenými v prvním bodě, celkový výkon pak nestojí za nic.

Řešení? Enervit PRE Sport

Z jídel nevhodných ve dvou hodinách před výkonem jsme vyloučili sladkosti, na seznam ale patří i tuky, bílkoviny a vláknina, které zbytečně zatěžují organismus trávením. Co tedy jíst? Zbyla nám sacharidová potravina s nízkým glykemickým indexem, která nezatěžuje organismus, dodá postupně se uvolňující energii potřebnou pro výkon, a především umožní využití tuku jako zdroje energie.

Takové vlastnosti má mezi běžci oblíbený Enervit PRE Sport ve formě sacharidového želé s nízkým glykemickým indexem, který ideálně připraví organizmus na sportovní výkon. Je to odpověď na to, co jíst před sportem. Potravina, která zažene pocity hladu, doplní energii, nezatíží váš trávicí systém, a ještě aktivuje všechny energetické zdroje včetně toho tukového.

Doporučené časování výživy před závodem

Jak tedy správně volit výživu například před dopoledním běžeckým závodem?

Snídaně:

 • vámi oblíbená snídaně před sportem (někdo má rád vločky, někdo pečivo se sýrem či šunkou, někdo vajíčka)
 • podmínkou ale je, aby mezi snídaní a startem závodu (nebo intenzivnější fází rozcvičování) byly minimálně tři hodiny bez dalšího jídla (kromě Enervit PRE Sportu)

Poznámka: máte-li před závodem stažený žaludek a na snídani už ani pomyšlení, je vhodné myslet na to a zařadit den před závodem vydatnější (ale lehce stravitelnou) druhou večeři (těstoviny, ovesné vločky, nesladký rýžový nákyp s ovocem).

V poslední hodině před zahájením rozcvičování:

 • již žádné jídlo
 • nepít nic sladkého, ani slazené nápoje či perlivé vody
 • určitě ano: sníst jedno nebo dvě želé Enervit PRE Sport
 • zamezíte tak možným pocitům hladu
 • vyhnete se trávicím problémům, neboť želé je dobře vstřebatelné
 • nastartujete optimální energetický metabolismus

Během rozcvičování (trvajícího cca 30–45 minut):

 • je-li rozcvičování jen formou strečinku, popíjet průběžně vodu
 • je-li rozcvičování i formou aktivního pohybu, popíjet iontový nápoj Enervit Isotonic Drink (hypotonicky naředěný – jak na to, najdete na etiketě)
 • sníst další želé Enervit PRE Sport, a to především jsou-li příznaky hladu

Enervit PRE Sport je vhodným doplňkem nejen před závodem, ale i vaším tréninkem. Každý trénink má totiž svůj cíl. A ať už jde o trénink regenerační či intenzivní pro zvýšení vaší výkonnosti, vždy je třeba na něj váš organismus nachystat. Tak aby mohl čerpat všechny dostupné zdroje energie a vám se běželo lépe.

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

komerce 30.05.2022 16:15:08

Taky se sami sebe často ptáte, co jíst před běžeckým závodem nebo tréninkem, aby vaše tělo bylo maximálně připravené na výkon? Abyste měli dost energie, cítili se sytí, a přitom vám nebylo těžko? Nabízíme odpověď na základě fyziologických zákonitostí fungujících v našem organismu.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.