Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Ostatní » Flow ve sportech

Flow ve sportech

Nalezené položky: 12 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Samson muž 27.03.2012 17:06:56

Ahoj,

jsem student rekreologie a dlouholetý sportovec a v rámci své diplomové práce se zabývám konceptem flow. Je to velice přirozený prostředek pro zvýšení výkonnosti, spokojenosti a vnitřní motivace sportovce. Proto by mě zajímalo, zda je tento koncept v podvědomí sportující veřejnosti, jestli sportovci skutečně takovýto stav zažívají a jak se to u nich projevuje?

Proto, máte-li s tímto stavem jakoukoliv zkušenost, neváhejte zde napsat pár slov!

Pokud vám flow moc neříká, nebo se o něm chcete dozvědět více, navštivte tuto stránku…

http://flowsport.webnode.cz

…nenechte se zmást dětinským vzhledem stránky, její obsah vychází ze seriózních základů sportovní psychologie.

avatar

Manětín

Celkem 4583 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:00 (1998)
půlmaraton: 1:53:36 (2007)
maraton: 4:24:25 (2007)

Kydy muž 27.03.2012 19:39:08

Nevím, jestli jsem to dobře pochopil… je flow absolutní splynutí s prováděnou sportovní činností? … já mám tento stav vázaný na počasí :-) takto: v létě, pokud je teplo a do toho prší, tak mě doma nic neudrží a musím jít běhat. To se do toho tak moc vžiju, že opravdu nevnímám nic jiného a odcházím do jiného světa. Já tomu stavu říkám „čtvrtý rozměr“. Nevím, jestli jsem Ti pomohl… :-)

Motto: Běhání je krásný... hlavně to pívo potom :-) Vidíš-li někoho běžet, nepřemýšlej o něm, ale o sobě...
avatar

Sloviensko

rudo muž 27.03.2012 21:58:38

Mam pocit ze je tam vsetko popletene dokopy, osobne citam o sporte v angline vyse 20 rokov, vyraz FLOW som ale doteraz nenasiel.

snad nieco podobne existuje ako : pohybova meditacia, nieco podobne ale ine je ZEN, ovsem ak sem miesa adrenalin motorkovych pubertakov ktory sa tesia ze jazdia na hranici zabitia seba ci inych, tak sa priznam ze koncept FLOW vobec nechapem a radsej k tomu nejdem nic pisat.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Samson muž 29.03.2012 21:05:22

>> Kydy, 27. 03. 2012 19:39:08 Díky za koment,

jo tady o tom to je, že se úplně „zakousneš“ do toho co děláš a nic jiného tě v ten okamžik nezajímá.

Tobě k tomu třeba pomůže počasí, někomu jinému třeba talisman…

Koncept flow se zabývá podmínkami, které tento stav ovlivňují a jak se s nimi dá pracovat, aby dosahování tohoto stavu bylo co nejběžnější…

A i když se to nepodaří, tak jednotlivé body jako stanovování cílů, koncentrace, atd. jsou pro sportovce stejně důležité, takže jejich rozvoj není nikdy na škodu…:-)

avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 29.03.2012 21:26:49

Flow ako taky definoval Cikszentmihalyi a je za tym vyse 20-rocny vyskum. ja som od neho mal moznost citat 2 knihy: Flow a Evolving self ako volne pokracovanie.

v mojej koucingovej praxi sa mi potvrdilo ze u dospelch ludi je tento prirodzeny koncept potlaceny a Flow je obtiazne dosahovat spontanne.

je to o sustedenej aktivite tesne za hranicou komfortnej zony. dobry priklad aplikacie mozno najst trebars tu: http://www.amazon.com/…p/055380684X

teoria Flow nikomu neublizuje a je v podstate spravna. motivacne systemy tento princip poznaju, tak proste fungujeme: http://barefootambassador.net/?…

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

Sloviensko

rudo muž 29.03.2012 22:15:21

>> PeterFabok, 29. 03. 2012 21:26:49

Peter, nemas tiez pocit ze je to len taka chaba zapadna verzia toho co vychodne kultury pouzivali ako samozrejmost po tisicrocia a ine kultury zijuce v prirode vsade po svete povazovali sa samozrjmy zivotny princip vo vsetkom a ze to len niekto vytrhol izolovane a snazi sa to prelozit do nejakeho balika zrozumiteneho zapdnej civilizacii ktora sa to potrebuje znovu naucit , ze samotny vyskum je len znovuobjavovanie teplej vody ?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Desert muž 29.03.2012 22:31:46

>> rudo, 29. 03. 2012 22:15:21 dalo by se říci, že komerční využití té teplé vody, na požitky a prožitky snad bylo učení bohyně Kali, nemusíme objevovat nic nového

avatar

Samson muž 29.03.2012 23:00:44

Díky,

No já jsem pročetl taky pár knížek zabývajících se sportovní psychologií a v pár jsem na to narazil i ve slovensky a česky psané… tam se tomu prozměnu říká „plynutí“.

Jo, něco jako Zen to je…

Jo, mas pravdu, je spousta sportu, kde si lidi ublizi sobe nebo nekomu jinemu a motokros nevyjimaje, ale to uz proste ke sportu patri…

Flow si myslim, ze se naopak snazi zraneni predchazet tim, ze sis mel stanovovat primerene obtizne cile a na to co delas se soustredit…

…hodne zraneni a urazu podle me pochazi z toho ze precenis sve moznosti nebo pokukujes po ptacich na drate a nevenujes se tomu cemu bys mel…

>> rudo, 27. 03. 2012 21:58:38

avatar

Samson muž 29.03.2012 23:21:57

>> rudo, 29. 03. 2012 22:15:21 Spis bych rek, ze se to snazi popsat a podat tak srozumitelne, abysme my zapadaci byli schopni to pochopit a nejak s tim pracovat…trochu ve vedecke vic nez duchovni podobe…

avatar

Sloviensko

rudo muž 29.03.2012 23:25:36

>> Samson, 29. 03. 2012 23:21:57

ano s tym suhlasim vysvetlenie a pretlmocenie je nutne len sa mi nezda ak sa to podava ako dalsi vysledok zapadnej vedy

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 30.03.2012 09:31:57

>> rudo, 29. 03. 2012 22:15:21

Flow je „optimalny zazitok“, nic viac a nic menej. na fenomene Flow sa neda zbohatnut, je to len pomenovanie principu, ktory nas robi ludmi… ako v praxi vyuzivame schopnost neustale sa ucit a kedy to nastava.

v sporte potom prenesene je to metoda ako sa najpriamociarejsie zlepsit. uplne ponorenie…

nepovedal by som, ze je to vec vychodnej ci zapadnej kultury, je to o definovani nastroja, ktory pouzivame viac ci menej kazdy bez toho, ze by sme to vedeli… … Czikszentmihalyi to popisal z pohladu „psychologie stastia“, v sporte to znamena, ze sam sebe si trenerom ;)

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 30.03.2012 11:11:11

Motto: the best runner leaves no trace
Nalezené položky: 12 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.