Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Boty obecně » Boty s minimálním tlumením, ale ne úplně "barefoot"

Boty s minimálním tlumením, ale ne úplně "barefoot"

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Brno

10 km: 0:53:09 (2012)
půlmaraton: 1:52:53 (2012)

tengu53 muž 26.06.2012 16:46:37

Používám k plné spokojenosti MB Minimus MT10, přesto ale cítím, že by to chtělo ještě nějaký další pár bot s trochu větším tlumením pro delší běhy na asfaltu. Neměl byste někdo tip na málo ale přece jen trochu tlumivé boty? Napadá mě Nike Free Run+, které sice výrobce prezentuje jako „barefoot“, ale podle mě jsou tak na půl cesty. Nemáte s nimi někdo nějaké zkušenosti? Díky za radu.

Motto: Simplicity is the ultimate sophistication
avatar

Banán muž 26.06.2012 18:31:25

Mám oboje boty, a musím říct, že fríčka jsou lehoučký a na silnici jsou i parádně odtlumený, ale maj trochu vyšší patu (ale furt nižší než většina bot) taky jsou mnohem ohebnější a to je pro mě jejich nejlepší vlastnost, kterou nemaj jiný boty(ani VFF nejsou tak ohebný tuším), tím jak jsou ohebný jsou pro mě mnohem přirozenější než MT10 nebo inov8. Já ted běhám i silnici v NB přes špičku, ale jestli jdeš přes střed nebo patu tak jsou rozhodně lepší Nike(i když to jsou takový papuče – v dobrým slova smyslu). Zajímá tě ještě něco?

avatar

Sloviensko

rudo muž 26.06.2012 20:41:56

>> tengu53, 26. 06. 2012 16:46:37

Free maju oblubu u urcitej casti bezcov, kazdy si musi najst co mu vyhovuje ale aj vediet dovod preco mu to vyhovuje. Neviem aka je monmetalna situiacia ale kedysi fre robili so znacenim: 7 neskor 5 a potom 3 co malo vyjadrovat stupen tlmenia alebo snad hrubku podrazky a dalej kazdy par zvykol sa predavat s 2 roznymi vlozkami roznych hrubok, taklze potreby sa dalo menit ako su tlmiace a dalej ked som pred rokmi tieto boty pouzival tak som casto vyhodil vlozky komplet von a vtedy sa mi boty lubili najviac ale po okrajoch celej slapy znutru su sicie sviky z hrubej nite ktore pri dlhsom behu a najme chodzi robili dobre pluzgiere, snazil som sa to riesit dvojitymi poniozkami ale tym som zase zhruboval material pod nohou

dalej Free ak vezmes do terenu alebo na cestu zasvinenu ztrkom sklom vetvickami atd, tak sa ten material nabije do tych gumovych vyreaznych hran a vlecies niekedy so sebou kopu strku – dobre pokial stavias barak, ja to vyberam z Free bot mojej zeny kazdy den ked sa vrati z treninku alebo vychadzky, este vonku pred barakom, casto musi pocas nbehu zastat a dolovat vacsie sutre von ako to skrie o cestu.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 26.06.2012 21:32:12

>> tengu53, 26. 06. 2012 16:46:37

  1. barefoot boty neexistuju, ide o vyznamovy i jazykovy omyl, predpokladam ze rovnako tak v Cestine aj Slovencine
  2. boty s tlmenim neexistuju tak isto. u topanok mozme hovorit maximalne o roznej hrubke izolacie alebo podrazky… topanka vsak s tlmenim nema nic spolocne, to je zas biomechanicky nezmysel
Motto: the best runner leaves no trace
avatar

Sloviensko

rudo muž 26.06.2012 23:39:04

>> PeterFabok, 26. 06. 2012 21:32:12

bod 2 je polemicky.

tlmice nemusia byt zrovna len hydraulicke

zober si bicigel, kedysi drevene kolesa potom zelezne obruce potom tvrde gumy a az ked prisli nafukovacie plastove pneumatiky a neskor galusky zacalo to na kolesach tlmit, teraz na MTB tlmene sedla pricom mozu mat hydrauliku alebo prizinu alebo len makky materaila na sedenie, tlmene vidlice a niekde aj kostra,

pritom kazdy cyjklista vie ze ked ide cez jamy alebo hrbolce kolajnice atd, moze sa aj postavit do pedalov a pokrcit kolena a lakte a nechat svaly to odtlmit ale tiez sa akceptuje ze cast odtlmenia urobia aj materialy a aj gomove kolesa

tak nejak je to s botami

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 27.06.2012 06:30:39

>> rudo, 26. 06. 2012 23:39:04 nesuhlas. nikto si hadam(okrem adidasu, nike a par dalsich) nemysli, ze 5cm makka guma a trochu gelu absorbuju energiu impaktu niekolkonasobku vahy tela. navyse, pri behu nejde len o absorbciu, telo ma domyselny system, ktory prispieva k pohybu a jeho efektivite tak, ze energiu absorbuje a vyuzije na dalsi pohyb. ciel teda nie je toto riesit na urovni topanky – tu je ten omyl.

vyrobcovia topanok bojuju proti gravitacii a propriocepcii, namiesto aby podporovali spolupracu s nimi. my sme biomechanicky vyrieseni tak, ze nasa efektivita od gravitacie zavisi. priklad s bicyklom tym padom nie je vhodny, kedze u bicykla je tlmenie konstrukcnym cielom. pri ludskom behu ma telo s energiou impaktu ine plany.

tu sme naspat pri prirodzenej technike a jej optimalizacii.

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

10 km: 0:51:00 (2009)
půlmaraton: 1:39:22 (2010)
maraton: 4:11:44 (2010)

jans muž 27.06.2012 08:13:00

>> PeterFabok, 27. 06. 2012 06:30:39

ty asi ruda špatně čteš, jasně tam píše, že cast odtlmenia, boty s tlumením prostě tlumí, rudo nikde nepsal, že utlumí všechno ;-)

avatar

Sloviensko

rudo muž 27.06.2012 09:00:21

>> jans, 27. 06. 2012 08:13:00

presne, okrem toho ja som nenapisal ze snazit sa tlmit botou je spravne a ze to tak ma byt a ze bezec sa ma na to spoliehat atd ani to ze bota to naozaj dokaze

pre Petra preto som uviedol priklad bicigla, prebehni cez jamy a cez kolaje na roznych typoch kolis a hoci vzdy to tebou riadne zhrka pokial sa nepstavis v pedaloch predse len bude rozdiel podla toho ako tvrdo su nafukane gumy alebo siroke plaste namakko atd atd

Pokial zaujmes postoj ze boty predsa princiaplne nic netlmia, tak ti mnoho zaciatocnikov neuveri pretoze maju inu skusenost, ak im povies ze boty sice nieco utlmia ale je to nespravne a v procese tlmenia urobia viac skody ako uzitku tak sa o tom da debatit a aj ti uveria

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Brno

Celkem 4402 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:48 (2014)

Kamil Pulicar muž 27.06.2012 09:12:27

Z vlastní zkušenosti vím, že když člověk přestane běhat v botách s hromadou gumy, tak chvíli trvá než si tělo navykne. Z počátku mohou i bolet kolena, prsty u nohou, ale ne moc. Prostě jen po běhu jsou více unavené, kdyby vás bolely hodně, tak je něco špatně. Ale tělo se docela rychle přizpůsobí a tyto drobné bolesti ustanou a změní se i styl běhu.

Prní moje „minimalistické“ boty byly NB Minimus MT10, docela dobré boty na přechod. Mezi tím jsem běhal vždy v tréninku cca 10–20% naboso. Pak jsem začal běhat ve Vibram Fifefingers a ted jsou pro mě MT10 boty vyloženě na odpočinek.

Bud si kup ještě minimalističtější boty a potom pro tebe budou MT10 velmi pohodlé boty i na dlouhé běhy, nevím kolik běháš, ale pro mě není problém v nich běhat přes 150km týdně na jakémkoliv povrchu… Nebo druhá možnost je koupit si silniční NB Minimus, koukni i na model 101, ten by měl být „šetrný“ pro nohy.

Takto to vidím já, klidně to zkritizujte (PeterFabok, rudo) vím, že vy tomu rozumíte víc než já a dokážete lépe poradit.

Motto: http://utikam.blogspot.com/
avatar

Sloviensko

rudo muž 27.06.2012 09:17:33

>> **Kamil ml. **, 27. 06. 2012 09:12:27

niet co kritizovat ciest ako prejst je vela a kazdy si musi najst svoju osobnu cestu pretoze kazdy z nas ma ine nohy mozme si vzajomne odkukavat kto co skusil a kto si co obul ale bezhlavo kopirovat sa neda. Gratulujem ze si si nasiel svoje vyhovujuce obutie a prechodnu fazu si zvladol bez problemov

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Brno

10 km: 0:53:09 (2012)
půlmaraton: 1:52:53 (2012)

tengu53 muž 27.06.2012 14:45:02

Díky všem za reakce. Vím, že ta terminologie je problematická a pojem „barefoot boty“ je oxymoron. Běhám bez problémů v Minimusech, z běhů o délce nad cca 25 km na asfaltu mě ale bolí kotníky. olomoucký půlmaraton, který jsem velmi lehce a příjemně odběhl ve starých NB MR846, mě ale inspiroval k tomu, zda si nekoupit nějaké jen velmi lehce tlumivé boty, ve kterých si tak nějak „odpočinu“ i při běhu na pevném podkladu a přitom pod sebou nebudu mít 5 cm gumy. Banán, Rudo: v podstatě jste mi potvrdili, co jsem si o Nike free myslel – díky za tip. Kamil ml.: ty Minimusy 101 vyzkouším, bavil jsem se o nich s obsluhou v Triexpertu a, myslím, říkali, že jsou i na silnice velmi dobré…

Motto: Simplicity is the ultimate sophistication
avatar

Celkem 3190 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:30 (2012)
maraton: 3:53:08 (2012)

mskolak muž 27.06.2012 15:13:39

>> tengu53, 27. 06. 2012 14:45:02

Nebo vyzkoušej např. New Balance RC 760 .

Jsou lehké, lehce tlumivé, ale ne 5cm gumy pod patou a protože jsou označené jako závodní a nikoliv módní nálepkou „barefoot“, jsou i za rozumnou cenu.

Motto: Nobody can go back and start a new beginning, but anyone can start today and make a new ending.
avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 27.06.2012 22:13:48

>> rudo, 27. 06. 2012 09:00:21 cize pokial nafukam maksiu gumu, moje telo si mysli, ze som presiel po mensej jame? a tlmi potom menej a ja si myslim, ze guma utlmila cast narazu? moze to tak na bajku fungovat… nezabudajme, ze nas mozog upravuje techniku a mieru biomech. tlmenia podla toho, po com bezime… po com si mysli ze bezime. zaujimala by ma analyza priebehu energie impaktu v case pri roznych topankach navzajom a naboso… lieberman snimal len jeden druh obuvi vs. naboso a vysledok bol jasny…

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

Sloviensko

rudo muž 28.06.2012 01:57:13

>> PeterFabok, 27. 06. 2012 22:13:48

Peter, ja rozumiem co ty hovoirs ale ty nerozumies co ja hovorim

ja suhlasim ze tlmenie v botach len pletie mozog a v botach co tlmia je ovela tazsie sa naucit spravnu techniku a cim viac tlmia, tym je to tazsie a nakoniec to vedie k zraneniu ale aj k limitu bezeckej rychlosti

co ja hovorim je ze boty mozu naozaj ciastocne tlmit, ja to neberiem ako ich vyhodu naopak pred tym varujem

ale ak debatis so zaciatocnikmi tak musis byt striktny v pojmoch a vo vysvetlovani myslienok, lebo ta nepochop[ia a alebo komplet na tvoje rady kaslu alebo ich aplikuju zle.

takze aby som to zjednusil – moj nazor boty ciastocne tlmia a kazda inak ale prave preto je to nevhodne na ucenie spravnej techniky a na pouzivanie pri kazdom treninku, cim menej tlmia tym lepsie

ja pouzivam boty s takmer nulovym tlemenim ale ma chrania pred poranenim podosvy povrchom terenu, a pred chladom.

Mne specificky vadi ak v zime by som musel limitovat dlzku treninku koli chladu noh a zvykat na zimu ich nechcem z inych dolezityuch dovodov

dalej nechcem davat pozor na zem ze kde je ake sklo atd aby som nemal hlavu a oci zvesene na zem, naopak potrebujem stale pozerat pred seba do dialky koli technike drzania tela

a dalej pri nacviku spravnej a relaxovanej techniky nemienim neustale menit dlzku kroku alebo kluckovat alebo slapat vedla len aby som na nieco nestupil, pretoze to jednak neustale narusuje techniku a plynuly rytmus a tiez to zvysuje riziko zranenia napriklad pri techniku rychlosti zavodnej chodze v maximalnom stave relaxacie – slapnutie mimo idelaneho doslapoveho priestoru by znamenalo nespravne namahanie kolien bedroveho klbu atd.

Preto existuje kompromis alebo snad lepsie povedane rozny uhol pohladu na to ci je lepsie trenovat uplne nabsoso alebo v botach bez tlmenia ale s ochranou podrazky atd

napriklad 5prstaky na mna sice posobia vyborne ale mi z toho pohladu neposkytuju taku ochranu aby som nemusel davat pozor kam slapnem a tak mi na vacsinu treninkov vobec nevyhovuju

ale znovu opakujme so skodlivostou tlmenia bot s tebou absolutne suhlasim az na male specialne vynimky, ked bezec moze potrebovat umyslene prestat pouzivat len perovanie telom a prenecha cast na boty, napriklad je dost bezcov co na maratone niekde v oblasti 30–35 km stratia schopnost idealnej techniky a teda tlmenia telom a musia to dobehnut uz tak ze cast tlmenia prevezmu boty casto vidim na forach vyroky typu tieto boty mam na zavody do 21–30km ale na maraton uz musim mat ine, pripadne na ultra ine atd

alebo ked na ultra najprv idem v idealnej technike a ked sa urcite svaly unavia tak sa prezujem a uz spolieham aj na boty s tlmenim

samzorejme existuje filozofia – zavodim len na vzdialenosti na ktore som absolutne pripraveny – lenze – aj svetovy rekorder – Kouros sa pocas 6D neustale prezuval a a posledne 2 dni si pozical aj superperovacie tlmiace boty (Nimbus ?) cize nebol pripraveny na ten svetovy rekord ? rovnako kazdy bezec nie je pripraveny na svoj osobak v maratone ak ho da ? samzorejme tu nemam na mysli bezcov co idu na 5–10km preteky a od startu pozuivaju tlmenie topanok. takym by som odporucal nezavodit kym sa behat nanaucia

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 28.06.2012 22:04:45

>> rudo, 28. 06. 2012 01:57:13 vsetko beriem, okrem kompromisneho vykladu… v tejto otazke kompromisy skodia. bud behas zdravo alebo nie. bodka

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

Lysá nad Labem

Celkem 2843 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:26 (2011)
půlmaraton: 1:35:39 (2012)
maraton: 3:35:39 (2012)

Mikis4318 muž 29.06.2012 10:01:30

>> **PeterFabok, 27. 06. 2012 22:13:48* „mozog upravuje techniku a mieru biomech. tlmenia podla toho, po com bezime…“*

Potvrdil jsem si tohle nedávno. Hodně jsem si zmlátil nohy prvním výběhem v f-lite 195, přestože mám za sebou bezproblémových 500 km ve VFF. Tělo si myslelo, že je v tlumených botách, přitom to jsou tvrdé závodky.

* >> rudo, 28. 06. 2012 01:57:13 „nemienim neustale menit dlzku kroku alebo kluckovat alebo slapat vedla len aby som na nieco nestupil“*

Před rokem jsem si plánoval stát se bosoběžcem, ale pro tohle jsem nebyl schopen přejít na core bare, jenom na velmi omezených úsecích (1 km písčité cesty Stará Lysá – Dvorce). Ani ve VFF nejsem schopný vyběhnout do terénu za šera. „Podlamovací“ reflex se mi za půl roku nijak neotupil :-) Skloněná hlava nepřispívá dobré technice. Nijak mě to netrápí, jen konstatuji. Barefoot a VFF pro mě zůstaly jednou z variant, hodně mě baví, ale boty mě baví taky.

Motto: Hra na vlčí dech, gazelí nohy a Švejkova játra.
Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.