Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Cyklistický trénink » válce, trénink kadence

válce, trénink kadence

Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Okříšky

Celkem 1893 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:31 (2011)
půlmaraton: 1:41:41 (2010)
maraton: 3:53:06 (2012)

LiNo muž 01.02.2013 11:24:36

Zdar cyklisté, jak se má správně trénovat na válcích kadence ? tzn. jaká kadence a doba trvání tréninku ? a po jaké době zvyšovat kadenci ?

Zatím se na nich teda učím vůbec udržet :-D díky Libor

Motto: "EX MALO BONO" - ze zlého dobré; „Někdy musíte prostě skočit a křídla si nechat narůst až cestou dolů.“ Les Brown
avatar

Chrudim

kámen úrazu žena 01.02.2013 18:31:06

Ahoj, pro maximální efektivitu tréninku je obvykle lépe při nácviku, upevnění určité dovednosti co nejvíce eliminovat ostatní složky výkonnosti. Např. nácvik techniky s minimalizací síly, rychlosti, vytrvalosti, tj. délky tréninku.

Nácvik kadence by tedy měl být kratší než vytrvalostní trénink a s nižší intenzitou. Snaha šlapat rychle běžné nebo těžší převody by vedla k rozvoji jiného. Ideál je velmi lehký převod a šlapání téměř navolno, jako když jedeš z kopce a už nemáš těžší převody a přitom bys rád přeřadil. Ono je to i technicky náročnější než vysoká kadence s těžším převodem.

Třeba rozjetí, pak velmi lehký převod a zvyšující se kadence po dobu jedné minuty, tři minuty lehce s normální kadencí na uklidnění. A párkrát opakovat, nakonec vyjetí. Kromě převodu je důležité, aby počáteční kadence byla zvolena rozumně a nedocházelo ke konci intervalu naopak ke snižování frekvence otáček. Pokud bys kadenci neudržel, je lépe interval ukončit, odpočinout, další interval začít na nižší kadenci. Stejně tak tepy, nemá se jednat o tempový trénink, ideální je začínat interval z kompenzce, aby se tepy i ke konci udržely pod aerobním prahem. Tyhle minutové intervaly se dají pěkně kombinovat s tempovými. Např. 3× po minutě kadence, pak delší než tříminutový odpočinek, 3×5 minut tempo (a 5 až 10 minut odpočinek mezi tempovými intervaly). Jak jsem ale psala, tělo si nejvíce vezme, pokud se trénuje jen jedna položka. Jenže nuda, ono platí i to, že aby byl trénink kvalitní, musí bavit…

Samozřejmě se to dá kombinovat. Místo minutových intervalů zvolit o něco málo delší s nižší kadencí. Nebo naopak kratší s ještě vyšší kadencí. Stále ale platí nízká zátěž, minimální síla na pedál, nedělat si vrásky z nižší než obvyklé rychlosti. Snažit se jet celý trénink nepřetřžitě s vyšší kadencí než obvykle není už tak v(ý)hodné.

Jakou kadencí – to se odvíjí od toho, na co jseš zvyklý. Pokud běžně točíš 90, můžeš začít minutové intervaly třeba na 100, 105 a končit v alelúja. Pokud máš průměry z tréninků na stovce, začneš výše. To samé převody, vše se odvíjí od toho, co je pro tebe obvyklé.

Motto: Když šlapu, tak žiju! :-)
avatar

Okříšky

Celkem 1893 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:31 (2011)
půlmaraton: 1:41:41 (2010)
maraton: 3:53:06 (2012)

LiNo muž 01.02.2013 18:45:00

díky za rady, tak vidím, že jsem začal úplně špatně, těžké převody a co nejvyšší kadence, díky :)L.

Motto: "EX MALO BONO" - ze zlého dobré; „Někdy musíte prostě skočit a křídla si nechat narůst až cestou dolů.“ Les Brown
avatar

Chrudim

kámen úrazu žena 01.02.2013 19:12:45

>> LiNo, 01. 02. 2013 18:45:00

To nemusí být špatný trénink, záleží na celkové koncepci, dalších trénincích, jakým disciplínám se plánuješ věnovat. Jako nácvik kadenčního spurtu, proč ne. Při trvání v řádu minut jako trénink laktátové tolerance, proč ne.

Představ si výkonnost složenou především z částí, prvků vytrvalost (délka tréninku), síla (na pedál), rychlost (síla a kadence), technika (kadence, ale i posed, vedení kola). Z toho vychází různé typy tréninků.

  • trénink základní vytrvalosti – trvá dlouho, malá síla na pedál, nízká rychlost, obvyklá kadence. Náročnost je dána délkou, ne intenzitou.
  • trénink síly – kratší trénink, nízká rychlost, větší síla na pedál a přiměřeně nízká kadence.
  • a pozor, různé kombinace, míšení více složek – např. trénink silové vytrvalosti bude oproti základní vytrvalosti kratší, s větší silou a nižší kadencí, ale s menší silou a vyšší kadencí než čistokrevný trénink síly.

A teď si vem, trénink rychlosti, rychlostní vytrvalosti, no je toho mraky a hokej. :-)

Trvalo to, ale dohledala jsem, co jsem chtěla. http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/…view/246/96/

Přeju Ti příjemné čtení, je tam dost článků. Případně i na www.enduraining.com – Miloš Krejčí mě tréninkově několik let vedl a pomohlo mi to, v rámci mých možností. Ale je to časem na hlavu, trénovat podle plánu, teď už jezdím jen jak mám zrovna náladu. A pokud vůbec mám chuť vyjet. :-) Na Endurainingu se dají najít i videa z válcování.

Motto: Když šlapu, tak žiju! :-)
avatar

Okříšky

Celkem 1893 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:31 (2011)
půlmaraton: 1:41:41 (2010)
maraton: 3:53:06 (2012)

LiNo muž 02.02.2013 07:40:38

>> kámen úrazu, 01. 02. 2013 19:12:45 díky za tvůj čas a zkušenosti :)

Motto: "EX MALO BONO" - ze zlého dobré; „Někdy musíte prostě skočit a křídla si nechat narůst až cestou dolů.“ Les Brown
Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.