Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Objem, kvalita, ci kvalita cez objem?

Objem, kvalita, ci kvalita cez objem?

Nalezené položky: 55 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.06.2007 08:30:58

Presuvam sem debatu z vlakna o moznosti zacinat s atletikou na vysokej urovni v 19. rokoch, ktora sa trosku zvrhla a je uz dost mimo temy. Ako podnet mozem dat tieto otazky:

  • co zapricinilo rapidny pokles poctu kvalitnych vytrvalcov a strednotratiarov v CR a v SR v porovnani so 70. a 80. rokmi?
  • preco dnesni bezci (vo vacsine) behaju o 40–50% menej kilometrov nez pred 20–30mi rokmi?
  • preco dnesny treneri mladeze okamzite zaraduju bezca s rychlostou pod 23s na 200m medzi sprinterov, ked taketo parametre su idealne na spickoveho stredotratiara a vytrvalca?
  • preco dnesni treneri nechavaju svojich zverencov „vymlatit“ na drahe 5× tyzdenne treningom anaerobnych usekov namiesto toho, aby v nich rozvinuli najviac chybajuce zlozky- vseobecnu vytrvalost a ANP?
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 09:57:40

Mato: Ještě se chci jen malinko vrátit k těm svalovým vláknům. Se svými názory vycházím z knihy „Výkon a trénink ve sportu“ od Josefa Dovalila a kolektivu. Možná, že jsem to blbě formuloval. Tady píšou: „Procentuální zastoupení uvedených typů svalových vláken kosterního svalu je do jisté míry determinováno geneticky, rovněž adaptivní změny vlivem tréninku mají svá uplatnění. Obecně platí, že vlivem nevhodného tréninku se vlákna spíše zpomalují, pomalá vlákna začínají převažovat i s procesem stárnutí“. Samozřejmě neříkám, že toto je správný názor. Sám sem se ale zatím do biologie svalu tolik neponořil, tudíž zatím musím věřit odborným publikacím:-D.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 10:06:57

[quote=Mato]- preco dnesni treneri nechavaju svojich zverencov „vymlatit“ na drahe 5× tyzdenne treningom anaerobnych usekov namiesto toho, aby v nich rozvinuli najviac chybajuce zlozky- vseobecnu vytrvalost a ANP?[/quote] Tohle je asi pravda…možná, že problém je v tom, že mládež (10–15 let) neprojdou v dnešní době právě takovým tím základem všeobecné vytrvalosti a všeobecné síly. Dříve děti běhali po lesích, chodili do sokola a další aktiviity. Potom, když začali v 18-ti letech s atletikou měli nějaký základ za sebou. To dnes běžcům pravděpodobně chybí. Dalším možnym problémem je, že spousta běžců se připravuje na halovou sezónu. Buší tudíž úseky a přitom nestihnou vůbec rozvinout vytrvalost v přípravném období. Dříve běžci absolvovali od prosince do konce března přípravné období zaměřené témeř výhradně na rozvoj všeobecné vytrvalosti a síly. Dnes se toto zanedbává a nakonec to dopadá tak, že není dále na čem stavět.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 10:15:41

[quote=Mato]- preco dnesni bezci (vo vacsine) behaju o 40–50% menej kilometrov nez pred 20–30mi rokmi?[/quote] Na tohle téma nemůžu říct svůj názor, jelikož nemáš žádné informace otom, že by dnes běhali míň.:-(…

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 10:17:14

[quote=Mato]- co zapricinilo rapidny pokles poctu kvalitnych vytrvalcov a strednotratiarov v CR a v SR v porovnani so 70. a 80. rokmi?[/quote] Na toto téma bych doporučil článek: http://www.atletika.hustej.net/…hobezce.html Myslím, že se zde rozepere možná značná část problémů dnešního běhání v ČR a SR

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 08.06.2007 10:18:29

Dooma: No kdyz zavzpominas na eru treba Kocourka s jeho mega-kilometrazi, tak to je jeste mnohem min nez tech 50%. U nas v oddile myslim nikdo nepreleze stovku tydne, jen ten nejrychlejsi mel kdysi tendence si tajne pridavat, aby to trener nevedel. :-)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.06.2007 10:25:15

A dostali sme sa k jadru pudla… Treneri vo vseobecnosti chcu vytiahnut co najviac zo svojich zverencov pokial ich maju pod svojim dohladom. Na sportovych skolach su trener hodnoteni (vlastne aj v kluboch) podla vykonnosti svojich zverencov v danej vekovej kategorii a preto sa snazia, aby sa co najrychlejsie zlepsili v co najkratsom case. To potom vedie k prilisnej specializacii vo velmi skorom veku a dojde k zastaveniu rastu vykonnosti za 2–4 roky. Z nadejneho olympionika sa tak stane zatrpkly byvaly atlet. Nevravim, ze sa nema rozvijat zakladna rychlost (teda skor stimulovat to, s cim sa narodis) v mladom veku, ale doraz by mal byt kladeny na rozvoj OV, koordinacie a posun ANP. Ked sme sa bavili o tych Kenanoch- hlavnym dovodom preco uz 20ke podavaju spickove vykony je prave ich dlhorocna aerobna priprava (neorganizovana- pohybom v prirode, pri praci, presunom do skol…), ktora im umozni v 17–18 zacat s velmi specializovanym treningom. Stale sa vsak v zimnom obdobi (apon ti dobre trenovani pod spravnym vedenim) vracaju k obnove aerobnej vytrvalosti a k treningu ANP- po dobu mnohych mesiacov. Toto nasim bezcom chyba a ked sa ich treneri pozru na treningy spicky, tak tam vidia samu kvalitu, nedojde im vsak ze tymto treningom predchadzaju roky vseobecneho rozvoja inych schopnosti a kazdosezonny navrat k zakladom. Moj byvaly trener bol Duklak a velmi zivo mi popisoval treningy strednotratiarov a vytrvalcov CS spicky (vratane uzivania „inych“ prostriedkov) a ver mi, ze pre nich (ako miliarov) nebol problem odbehnut 40km v treningu a nezdalo sa im to vobec zbytocne. Nevravim, ze to bolo hlavnym dovodom ich dobrych vykonov, ale povedz mi kolko miliarov by dnes bolo co i len ochotnych taketo treningy odbehat? Pozri sa kolko bezcov dnes u nas a u Vas vie behat 1500ku pod 3:45… jeden, nie? Co sa tyka FG a FO a So vlakien, mozem Ti odcitovat odbornejsie a podrobnejsie clanky v inom prispevku.

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 08.06.2007 10:31:53

[quote=Mato]- co zapricinilo rapidny pokles poctu kvalitnych vytrvalcov a strednotratiarov v CR a v SR v porovnani so 70. a 80. rokmi?[/quote] kromě možné stagnace tréninkových znalostí jde, dle mého názoru, o obecný trend. Stačí mi porovnat fyzické testy ze soustředění mladých plavců z před 20-ti let a dnes, kde je krásně vidět jasné zhoršování zejména výkonnosti na suchu. Obecně si myslím, že se stále snižuje poddíl organizovaně sportující mládeže, což je jedna z příčin stavu, kdy se na mezinárodním poli na vynikající úrovni prosazují pouze jednotlivci, kteří své výkonnosti často dosáhli spíše systému navzdory než díky. A jsou tím i zasaženy kolektivní sporty včetně takových masovek, jako je fotbal. Vždyť co zbyde z české repre při absenci 4–5-ti klíčových hráčů. [quote=Mato]- preco dnesni bezci (vo vacsine) behaju o 40–50% menej kilometrov nez pred 20–30mi rokmi?[/quote] na výkonnostní a špičkové úrovni to může být i tím, že již neexistuje organisovaný doping, takže sportovci musí vystačit s přirozenou regenerací. Neuvádím to ovšem jako jedinou, nebo jednu z hlavních, spíše jako jednu z možných příčin [quote=Mato]- preco dnesni treneri nechavaju svojich zverencov „vymlatit“ na drahe 5× tyzdenne treningom anaerobnych usekov namiesto toho, aby v nich rozvinuli najviac chybajuce zlozky- vseobecnu vytrvalost a ANP?[/quote]

  • častou příčinou může být pohodlnost trenéra. Celkem v klidu se dá na stadioně sledovat x svěřenců a sedět u toho na zadku.
avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 08.06.2007 10:32:52

Ale stejne by mne zajimalo, jak by se asi meli spravne trenovat mlady milar s rychlostnimi predpoklady (ale ne uplne top predpoklady, z te skupiny, kde jsem loni byl, nebyl z milaru nejrychlejsi), ale ktery na tom prirozene neni spatne vytrvalostne (loni na soustredku jsem ho nestihal ani na hodinu a pul dlouhem behu s vlozenymi ctyrmi dvoukilometrovymi useky). Jestli na to jit pres kvalitu a hromadu poskoku (skipping, odpichy, prekazky, svihadlo snad kazdy den), jak to ted s uspechem praktikuje jeho trener nebo jestli by s vetsi kilometrazi se mohl jeste zlepsit. Prave mi pripadlo neuveritelny, ze letos vlastne zabehl 3:50 a to jeste sezona zdaleka nekonci a nejak neverim, ze by se na toto dostal, kdyby se mu zvysil objem a tim asi i snizila kvalita (az na zavodni obdobi).

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.06.2007 10:49:50

Co to znamena rychlostny predpoklad? Za kolko ma 200ku a 400ku? Mozno ze ma predominanciu rychlych svalovych vlakien typu FO a potom mega objemy by mu skor uskodili ako pomohli. Iste vsak je, ze ak v pripravnom obdobi nabeha vela (a zvladne to), bude sa mu lahsie nakladat kvalita v neskor tesne pred sezonou pri specialnych treningoch. Inou rychlostou regeneruje bezec co ma za sebou 6 mesacnu 3000–4000km pripravu a inak bezec, co nabehal polovinu… Dalej co sa tyka progresu- po nasadeni „kvality“ skoro kazdy den (vcetne odrazovych schopnosti a ich rozvoja) casto dojde k velkemu skoku vo vykonnosti. Podstatne bude ake bude podavat vykony za 2–3 roky. Ak sa stale bude zlepsovat, tak sa zlucil spravny pristup s responsivnym jedincom, ak nie (co si skor myslim, ze pri jeho objemoch bude ten pripad) tak mas talsi priklad vyspickovania vykonnosti na ukor mozneho potencialu za par rokov.

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 12:03:58

[quote=Mato]Pod­statne bude ake bude podavat vykony za 2–3 roky. Ak sa stale bude zlepsovat, tak sa zlucil spravny pristup s responsivnym jedincom, ak nie (co si skor myslim, ze pri jeho objemoch bude ten pripad) tak mas talsi priklad vyspickovania vykonnosti na ukor mozneho potencialu za par rokov.[/quote] Jen se chci zeptat jestli víš jaké objemy trénuje běžec o kterém se bavíme. Já ho docela znám a stejně nevím jak trénuje. Proto bych nechtěl tvrdit, že bude zase jeden z těch, co vylítli nahoru a zase rychle spadli dolů. Tento běžec má výborné předpoklady pro to, aby byl výborný mílař. Dlouhé tenké nohy atd…občas mi připomíná keňany.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 12:10:11

[quote=tuta]Ale stejne by mne zajimalo, jak by se asi meli spravne trenovat mlady milar s rychlostnimi predpoklady (ale ne uplne top predpoklady, z te skupiny, kde jsem loni byl, nebyl z milaru nejrychlejsi), ale ktery na tom prirozene neni spatne vytrvalostne (loni na soustredku jsem ho nestihal ani na hodinu a pul dlouhem behu s vlozenymi ctyrmi dvoukilometrovymi useky). Jestli na to jit pres kvalitu a hromadu poskoku (skipping, odpichy, prekazky, svihadlo snad kazdy den), jak to ted s uspechem praktikuje jeho trener nebo jestli by s vetsi kilometrazi se mohl jeste zlepsit. Prave mi pripadlo neuveritelny, ze letos vlastne zabehl 3:50 a to jeste sezona zdaleka nekonci a nejak neverim, ze by se na toto dostal, kdyby se mu zvysil objem a tim asi i snizila kvalita (az na zavodni obdobi).[/quote] Myslím, že u mladého mílaře by se měl klást důraz především na rychlostní složku, plus obecná vytrvalost. Věk před pubertou a po pubertě je nejlepší pro rozvoj rychlosti. A pokud budoucí mílař nedosáhne určité rychlostní úrovně, tak nikdy nemůže být kvalitní mílař. Vím třeba jak trénovat steeplař Petr Havel (os.r.8:38), když mu bylo 18 a 19. Běhal převážně pouze rychlost a delší fartleky. A na závodech běhal 100m a 400m. Později v 21 letech nasadil v přípravném období velké objemy v aerobním pásmu a v druhém přípravném období kvalitu. S tímto zaběhl málem český rekord na steeplu! A kdybych se vrátil k Šnebergerovi, tak ten na 2.kole extraligy běžel 1500m. Na kilmetru byl za 2:39 a poslední pětistovku šel za 1:08. Přiznejme si to už je zatraceně rychlej fofr. A to ještě zdaleka nestačí an fofrníky jako Heško či Rui Silva. Proto bych chtěl zdůraznit rychlostní přípravu atleta!

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.06.2007 12:10:12

tuta pisal, ze nebeha u nich nikto (okrem neho) cez 100km tyzdenne… takze iba odtial to viem. Nevidel som toho bezca a neviem kto to je. Preto som sa pytal aj na jeho 200ku a 400ku (nie najdolezitejsi udaj, ale vela napovie).

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 12:15:18

[quote=Mato]tuta pisal, ze nebeha u nich nikto (okrem neho) cez 100km tyzdenne… takze iba odtial to viem. Nevidel som toho bezca a neviem kto to je. Preto som sa pytal aj na jeho 200ku a 400ku (nie najdolezitejsi udaj, ale vela napovie).[/quote] Jo promiň…sem přehlíd! Nevím jaký názor máš ty na tréninování mladého mílaře. Ale on je běžec typ 800–1500 a nemyslím si, že nutně musí běhat pořád víc jak 100km týdně. Napiš pokud budeš mít čas, jak bys trénoval, nebo jak by sis představoval přípravu běžce…od 15 let, průměrně rychlý 60m 8,70s, průměrně vytrvalý 1000m 3:45min.! Popiš nějak objemy, náplň tréninků v obdobích a postupně přechod k mužům, ať mám kompletní obraz o tvých představách. Dík. PS: samozřejmě že by se trénink musel přizpůsobit situacím, ale popiš dejme tomu ideální případ.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.06.2007 12:19:18

Nie, mal by si zdoraznit rychlostne prepoklady atleta (talent), ak chce nieco dokazat na drahe. To, ze bude kazdy den pilovat rychlost, ked ma osobak 13s na 100ku z nikoho sampiona nespravi. Rychlost sa nesmie zanedbavat, ale je zbytocne kopat do mrtveho kona, aby vstal a zavodil (metafora). Takyto bezec (so 100kou za 13s) sa mozno o par desatiniek zlepsi po rokoch driny, ale nema na to predpoklady aby behal na spickovej urovni stredne (vlastne ani dlhe) trate. Jeho potencial (aj ked skromnejsi) je na dlhsich tratiach. Stale sa opakujeme- obaja suhlasime, ze rychlost treba ozivovat a nesmie sa zanedbat, ale ja vravim, ze k tomu netreba 3× tyzdenne behat useky na krv na drahe pocas celeho roka. Dalej vravim, ze vobec nie je na skodu pokial talentovany jedinec ide seriozne do objemu a specialne useky necha na mesiace pred sezonou. Velka kilometraz este sneka z nikoho neurobila- zanedbanie rozvoja (v mojom slovniku- udrziavanie a stimulovanie) rychlosti z teba sneka vsak mozu spravit. To je rozdiel, ktory nechce vela trenerov chapat. Ich mantra je- naco vela kilometrov, tie Ta spravia iba pomalym. Rovnako pomalym, ak nie viac vsak spravia aj neustale treningy na drahe a nedostatocne rozvinute aerobne schopnosti.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.06.2007 12:24:53

[quote=Dooma][qu­ote=Mato]tuta pisal, ze nebeha u nich nikto (okrem neho) cez 100km tyzdenne… takze iba odtial to viem. Nevidel som toho bezca a neviem kto to je. Preto som sa pytal aj na jeho 200ku a 400ku (nie najdolezitejsi udaj, ale vela napovie).[/quote] Jo promiň…sem přehlíd! Nevím jaký názor máš ty na tréninování mladého mílaře. Ale on je běžec typ 800–1500 a nemyslím si, že nutně musí běhat pořád víc jak 100km týdně. Napiš pokud budeš mít čas, jak bys trénoval, nebo jak by sis představoval přípravu běžce…od 15 let, průměrně rychlý 60m 8,70s, průměrně vytrvalý 1000m 3:45min.! Popiš nějak objemy, náplň tréninků v obdobích a postupně přechod k mužům, ať mám kompletní obraz o tvých představách. Dík. PS: samozřejmě že by se trénink musel přizpůsobit situacím, ale popiš dejme tomu ideální případ.[/quote] To by bolo na dlhsie, az budem mat cas, tak sa k tomu vratim. Iba jedna poznamka- kilometr za 3:45 po 15.roku zivota u chlapca je dost zalostne a poukazuje na nedostatok vytrvalosti (alebo vole).

avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 08.06.2007 12:47:48

Jeste k Rudolovi – nevim, za kolik ma dvoukilo ani ctvrtku, pro mne je to vsechno strasne rychly, stovky v trenalu urcite davali za 12, vim ale, ze pokud sli ti tri ze skupiny sprint, tak on stopro nebyl nejrychlejsi. Tydenni kilometraz je tragicka, urcite nejde pres 80 kilaku tydne, myslim, ze v unoru rikal cosi o 60 kilacich. Nebo to bylo jeste min, ted nevim, pripadne mi neuveritelny, ze by behal jeste min. Ale rozhodne toho hodne naskakal, to se asi jeste navysilo, co jsem od skupiny odesel.

avatar

Celkem 65791 km
Minulý měsíc 200 km
10 km: 0:36:02 (2007)
půlmaraton: 1:20:04 (2009)
maraton: 2:57:46 (2012)

ironman muž 08.06.2007 12:52:43

mato psal: … Moj byvaly trener bol Duklak a velmi zivo mi popisoval treningy strednotratiarov a vytrvalcov CS spicky (vratane uzivania „inych“ prostriedkov) a ver mi, ze pre nich (ako miliarov) nebol problem odbehnut 40km v treningu a nezdalo sa im to vobec zbytocne. … toto potvrzuji , take jsem slysel od jednoho z ucastniku – milare, ze behali pravidelne testy na 40km 2× rocne.

Motto: Never give up!!!
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 13:07:57

[quote=Mato]Nie, mal by si zdoraznit rychlostne prepoklady atleta (talent), ak chce nieco dokazat na drahe. To, ze bude kazdy den pilovat rychlost, ked ma osobak 13s na 100ku z nikoho sampiona nespravi. Rychlost sa nesmie zanedbavat, ale je zbytocne kopat do mrtveho kona, aby vstal a zavodil (metafora). Takyto bezec (so 100kou za 13s) sa mozno o par desatiniek zlepsi po rokoch driny, ale nema na to predpoklady aby behal na spickovej urovni stredne (vlastne ani dlhe) trate. Jeho potencial (aj ked skromnejsi) je na dlhsich tratiach.[/quote] Si nemyslím. Sám sem něco podobného prožil. V sedmé třídě jsem měl 60m za 9,5 (mimochodem právě z toho, že jsem trénoval s lyžařema přes léto jenom dlouhé běhy). Pak si mě vzal pod své vedení trenér atletů, co mě trénuje posud. Nejdříve sem se divil, že nic nedělám. Moje tréninky vypadaly asi tak, že jsem přišel na trénink rozklusal se, abeceda, 5 rovinek, občas trochu odrazy a výklus, to bylo tak 3× týdně, jinak klusy 5–8 km, jinak všestranost, hry, hody, skoky. V deváté třídě jsem běžel 60m za 8,80s, teď mi je 19 a dal bych ji tak za 7,70–7,80 elektricky. To už je slušné zrychlení za pár let ne? Nepopisuji jak sem se zlepšoval na dlouhých, ale je třeba říct, že zezačátku jsem se na 1500m lepšil aniž bych na to nějak trénoval. Lepšil jsem se protože jsem se zrychloval na krátkých tratích. Teď mám určitou výkonnost na kterou bych se nikdy nedostal, kdybych zůstal u tréninku z mládí (13–14 let), kdy jsem běhal souvislé běhy neustále. Protože, to co sem měl tenkrát osobák na 60m tak tímto tempem dneska běhám 1500 metrů.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 13:10:37

Proto si myslím, že když má někdo třeba v 16-ti letech 100m za 13 sekund, tak pokud se pokusí rozvinout svoji rychlost a zároveň začne postupně zvyšovat svoji obecnou vytrvalost, má ve 20-ti zaděláno na slušnou výkonnost třeba na desítce. Nemluvě o maratonu, kde se stovkou za 13 u nás bude ještě mezi rychlejšími, ne-li nejrychlejší – nevím jistě! (neznám zas tak dobře rychostní přepoklady našich maratonců).

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Sokolov

Celkem 13617 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:52 (2004)
půlmaraton: 1:31:48 (2004)
maraton: 3:37:28 (2004)

koyama muž 08.06.2007 13:18:30

[quote=Dooma]V sed­mé třídě jsem měl 60m za 9,5 (mimochodem právě z toho, že jsem trénoval s lyžařema přes léto jenom dlouhé běhy). Pak si mě vzal pod své vedení trenér atletů, co mě trénuje posud. Nejdříve sem se divil, že nic nedělám. Moje tréninky vypadaly asi tak, že jsem přišel na trénink rozklusal se, abeceda, 5 rovinek, občas trochu odrazy a výklus, to bylo tak 3× týdně, jinak klusy 5–8 km, jinak všestranost, hry, hody, skoky. V deváté třídě jsem běžel 60m za 8,80s, teď mi je 19 a dal bych ji tak za 7,70–7,80 elektricky. To už je slušné zrychlení za pár let ne?[/quote] Nechci se vám do týhle odborný debaty moc míchat, ale není to tak, že jak dospíváš, získávaš postupně na rychlosti? Přeci jen prodlužují se nohy, rostou svaly… Já osobně jsem někdy v paté třídě dal šedesátku kolem 9 vt. a v prváku (tedy v 15-ti nebo 16-ti) jsem běžel 7,7. Nic jsem netrénoval (atletiku jsem dělal cca 8 měsíců v 7.třídě – pak 2 roky nic).

Motto: Kdo se odváží, zvítězí.
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 13:24:08

Jo do určité míry ano! Ale pokud během 14–18 let, kdy máš ideální období pro trénink rychlosti, budeš trénovat jen dlouhé běhy, tvůj rozvoj rychlosti nebude zdaleka takový jaký by měl být. Záleží, co si dělal taky jinak, nějaký jiný sport. Třeba fotbalisti bývají často hodně rychlí, stejně jako v jiných kolektivních sportech základním požadavkem je rychlost. Samozřejmě, že bych se zrychlil ale třeba na 8,2 na 60m a s tím by se těžko běhaly rychlé časy na dráze třeba na 3000m. I takhle patřím mezi ty pomalý v absolutní rychlosti na závodech. Už jen z toho důvodu, ze mě asi nikdy nebude mílař, protože prostě 400m za 49 asi nikdy nedám.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.06.2007 13:55:07

Bavime sa o dospelom (po 19tom roku zivota) jedincovi, ktory ma 100ku za 13s. Sutredenie sa na „rozvoj“ rychlosti by prinieslo asi ten ucinok ako som popisal. Nikdy nesmies posudzovat mieru talentu (lepsie povedane zatratit na prvy pohlad „netalentovaneho“ jedinca) u mladeznika pred dovrsenim vyvoja. 13s na 100ku je slusny zaklad na maraton, ale su v nom aj o dost rychlejsi. To, ze si po treningu s lyziarmi nevedel dat 60ku pod 9s je dosledkom zanedbania treningu rychlosti, nie treningom „vytrvalosti“ (aj ked pochybujem, ze si behal nejake extra objemy- najma vzhladom na vek). Pred dokoncenim vyvoja je zbytocna specializacia a akekolvek zavery trenerov nemaju ziadnu vypovedaciu hodnotu. Rozvoj pohybovych schopnosti, vytrvalost a rychlost je to, co by mali mladi atleti robit, nie dusit useky s vidinou nejakych zakovskych rekordov. Atletika by mala byt v podstate do 17–18 rokov vsestranou hrou kde sa rozpozna k comu ma dany sportovec najlepsie prepoklady a v neposlednom rade, co ho bavi. Iste je, ze niekto skratka asi nikdy nebude sprinterom, iny zas skor bude vrhacom, ale zavrhnut nedorasteneho pubertaka so 60kou za 9s je tiez blbost. A tolkokrat som to videl u nasich trenerov mladeze… Na druhu stranu som tiez videl predcasne vyspelych jedincov, co uz v 14 prevysovali svojich rovestnikov, robili z nich „hviezdy“ sprintu a pritom mali len priemerny rychlostny talent a predpoklady skor na stredne a dlhe trate. Od malicka vsak do nich vstepovali, ze cokolvek dlhsie ako 10min rozklus v nich zabije „vzacne“ rychlostne vlakna a tak v 18–19 tich koncia so stovkou za 11,8s, zatrpknuty na atletiku a na to, ze z hviezdy sa nestal nikto. Dobry trener by mozno zbadal, ze vynikal prave kvoli rychlejsiemu dospievaniu a ze jeho „uzasne“ rychlostne predpoklady ho predurcuju na vyborneho strednotratiara az vytrvalca. Podchytil by jeho pristup dost skoro a vyvetlil mu, ze musi chodit behat aj do lesa a ze ho nezabije, ak bude par krat v tyzdni bezat viac ako 40–50minut v kuse. Do svojich 19–20 tich sa mohol kludne orientovat na sprinty 300–400m, ale nepovazovat ich za vrchol svojej vytrvalostnej odolnosti. Po prechode k juniorom sa treba uz pomaly zacat orientovat smerom k strednym tratiam- sem tam zaradit test na mensom preteku na 600m-800m, pripadne mimo sezony ho vyhnat na cezpolny beh, ci nejaky 5–10km putak, aby ziskal predstavu co beh na dlhsie vzdialenosti obnasa. Ostatny cas by sa mal venovat rozvoju techniky behu, silovym parametrom, pravidelne treningy rychlosti… Ked niekto v 20ke este stale povazuje 10–20km vybeh za velku vzdialenost a nie lahky trening, tak ho v mladosti prilis rozmaznavali a nevenovali sa priprave spravne. Toto plati s posunutim priorit o jednu dve discipliny vyssie aj pri bezcoch, co budu mat svoj vrchol na dlhych tratiach. Akakolvek prisne zamerana priprava v mladom veku (ziacky a dorastenecky) ma vo vacsine pripadov negativny efekt. Ano, decka musia trenovat a niekedy aj dost, aby si zvykli na drinu, ale musi to byt trening zamerany vseobecne.

avatar

Vsetín

Celkem 3112 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:32 (2011)
maraton: 3:36:41 (2007)

Plyšák muž 08.06.2007 15:25:18

Kdybychom se podívali na silniční cyklistiku, výborný hobík najezdí cca 15 000km za rok. Profíci, aspoň pokud si pamatuji, přes 30 000km za rok. Myslím, že u běžců by ten poměr nemusel být moc jiný. A když se podívám na tréninky na http://www.atletika.hustej.net/osamelos … bezce.html, tak tam nacházím objemy v zimě, v létě 60–100km za 14dní!? To mi přijde velmi málo na to, že dotyčný je středotraťař a má tam závody MČR. To v mém hlubokém mládí ve sportu, který se vytrvalostí moc nezabýval, ale byl postaven na rychlosti a síle, byla doporučená kilometráž relaxačních běhů 40–60km týdně mimo tréninky. A to jsme byli čistí hobíci. Nechci se nikoho dotknout, ale přijde mi to prostě málo na BĚŽCE.

Motto: Velcí trpaslíci to mohou dotáhnout až na malé obry.
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.06.2007 15:34:26

Plysak- o tom presne hovorim a suhlasim s Tebou.

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 16:05:43

[quote=Plyšák]Kdy­bychom se podívali na silniční cyklistiku, výborný hobík najezdí cca 15 000km za rok. Profíci, aspoň pokud si pamatuji, přes 30 000km za rok. Myslím, že u běžců by ten poměr nemusel být moc jiný. A když se podívám na tréninky na http://www.atletika.hustej.net/osamelos … bezce.html, tak tam nacházím objemy v zimě, v létě 60–100km za 14dní!? To mi přijde velmi málo na to, že dotyčný je středotraťař a má tam závody MČR. To v mém hlubokém mládí ve sportu, který se vytrvalostí moc nezabýval, ale byl postaven na rychlosti a síle, byla doporučená kilometráž relaxačních běhů 40–60km týdně mimo tréninky. A to jsme byli čistí hobíci. Nechci se nikoho dotknout, ale přijde mi to prostě málo na BĚŽCE.[/quote] Jenžže to je přesně ono! Čeští běžci přejali (trochu pozměnili) tréninkovou školu od protinožců (austrálie, nový zéland). Ti absolvovali maratonskou přípravu. Češi si od nich převzali metody. Samozřejmě vzali si to nejlehčí. Tudíž nastala euforie z volného běhání podle vzoru protinožců. A čím více, tím lépe. Úspěchy běžců vedené trenérem Lydiardem toto všechno jen povzbudili. Jenomže problém je v tom, že se zapomnělo na nedílnou součást přípravy australských mílařů. Češi prostě vytrhli myšlenky z celkového kontextu. Například australané v průběhu celého trénikového roku dodržovali princip poměru až 30% odtrénovaného objemu v oblasti VOmax. Naši běžci však doslova hltají kilometráž někde v oblasti ANP, nebo na ještě nižších intenzitách. A co je snad ještě důležitější, metody protinožců vyzvedávali prostředky rozvoje síly, ať je to kondiční příprava v tělocvičně, nebo speciální posilování s činkou. dále výběhy svahů. Navíc jmenovaný Lydiard rozděloval roční cyklus na 4 etapy: a) etapa přespolních běhů, b) etapa maratonské přípravy, c) etapa rozvoje silových schopností, d) etapa rozvoje tempových schopností. Netrénuje naopak část českých běžců po celý rok téměř stejně? Co se týče mého tréninku, vím, že objemy nemám zrovna velké. Jenže se snažím dodržovat postupný vývoj. Tudíž nemohu začít najednou z ničeho nic v 17-ti běhat 4000km za rok. Jo…sice bych byl výkonnostně někde jinde ale asi by to pro mě byla konečná…takhle mohu navyšovat dávky postupně až do 27 let a vrchol budu mít třeba ve 30-ti na 5000m. Jak bych teda podle Tebe měl trénovat? Jak trénuješ Ty? Já jdu na běhání přes všestranný rozvoj a všeobecnou sílu. Na extrémní objemy mám přeci jenom ještě tak 2 roky čas. Není umění zaběhnout 5000m za 16 minut s objemem 4000km za rok, ale zaběhnout 15:30 s objemem 2500km za rok.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 16:09:46

[quote=Mato]Plysak- o tom presne hovorim a suhlasim s Tebou.[/quote] Jen se chci zeptat Mata zda ty objemy co má v profilu opravdu běhá…jestli jo, tak buď netrénuješ moc dobře, nebo máš málo talentu. Stefano Baldini běhá 8000km za rok, ty tam máš už někde od 20-ti let kolem 6000km za rok. To mi přijde opravdu dost na to jaké máš výkony. Dodržuješ při svém tréninku své názory? Kolik máš třeba 5 kilometrů? Ten maraton je slušný…ale!

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 16:16:17

[quote=Plyšák]Kdy­bychom se podívali na silniční cyklistiku, výborný hobík najezdí cca 15 000km za rok. Profíci, aspoň pokud si pamatuji, přes 30 000km za rok. Myslím, že u běžců by ten poměr nemusel být moc jiný.[/quote] Jen chci upozornit na mylný názor, že v silniční cyklistice to je to podobný jako v atletice. Nezapomeň že silniční cyklistika je extrémně vytrvalostní sport, který trvá 6 hodin…viz etapy tour de france atd. Zatimco v atletice nejdelší závod máš 3 hodiny maraton. Jenomže já mluvím o atletice spíše. Čili dráha..kde nejdelší závod je 10km do 35 minut. Takže příprava bude určitě jiná. Cyklista musí denně sedět třeba 6 hodin v sedle…viz Armstrong. Ale atlet potřebuje trénink mminimálně trochu jiný!!!!!!!!!!­!!!!!!!!

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.06.2007 16:56:24

Dooma, presne ako hovoris, tej rychlosti mi rodicia nenadelili dost a s tym nic neurobim. treningove metody Lydiarda poznam ako vlastne vrecko- sam podla nich trenujem a dodrzujem presne periodizaciu. Problem je v tom, ze nie som rychlostne nadany. V ostatmych oblastiach je to lepsie a aj odolnost na namahu a objem je dobry… Nemame vsetci vo vienku, co by sme chceli a musime pracovat s tym co mame.

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 19:11:53

[quote=Mato]Dooma, presne ako hovoris, tej rychlosti mi rodicia nenadelili dost a s tym nic neurobim. treningove metody Lydiarda poznam ako vlastne vrecko- sam podla nich trenujem a dodrzujem presne periodizaciu. Problem je v tom, ze nie som rychlostne nadany. V ostatmych oblastiach je to lepsie a aj odolnost na namahu a objem je dobry… Nemame vsetci vo vienku, co by sme chceli a musime pracovat s tym co mame.[/quote] Máš naprostou pravdu! Zeptám se tedy, co si dělal dejme tomu od 10-ti do 18-ti?? Tam by právě měl nastat značný rozvoj rychlosti…pokud se toto nezanedbá tak i běžec, co není nadaný na rychlost, se může dostat určitě na 100m kolem 12 – 12,5 vteřiny a s tím se dá běžet už hodně slušná desítka, nemluvě o maratonu. Posiluješ tedy často?

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
Nalezené položky: 55 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.