Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Bolest holení

Bolest holení

Nalezené položky: 13 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

10 km: 0:41:44 (2014)

Qulck muž 15.08.2013 20:31:01

Ahoj, začátkem srpna mě začaly při jednom tréninku bolet holeně, všechny příznaky ukazovaly na zánět okostice, tak jsem týden neběhal (protože vzhledem k blížícím se We run Prague a Grand Prix si nemůžu dovolit být déle bez tréninku). Po týdnu jsem to zkusil rozběhat a bylo to celkem v pohodě, jen jsem trošku cítil kotníky, nejspíš kvůli té pauze. Ale dneska mě bolest chytla znova a musel jsem „předčasně do sprch“. Tak nevím, co s tím. Přitom běhám důsledně přes špičku v botách se 4mm dropem, dělám poměrně krátké a rychlé kroky, abych minimalizoval otřesy a vůbec jsem se naučil běhat „minimalisticky“. Zvláštní je, že jsem celý život hrál fotbal a nějaký čas i tenis a nikdy jsem takový problém neměl, teď když mi kvůli VŠ zbylo jen běhání, vyhodil jsem všechny megaodpružené a stabilizované (a bůhvíco ještě) Salomony a přestal běhat přes patu, protože jsem se všude dočetl, že během přes přední část nohy méně trpí klouby atd. (přece jen mám 84kg). Je nějaký návod, jak se toho zbavit? Protože odpočinek byl zjevně k ničemu. Dal bych si oraz i déle, ale kvůli těm dvěma desítkám to prostě nejde. Myslíte, že by inline brusle mohly nahradit trénink aspoň co do fyzičky? Jinak trénuju tak, že běhám průměrně 3× týdně 8–10km a jeden delší výběh v pohodovém tempu.

Díky moc za každý názor :-)

avatar

Kamenice nad Lipou

10 km: 0:38:01 (2016)
půlmaraton: 1:22:09 (2014)

pallo muž 17.08.2013 09:37:42

>> Qulck, 15. 08. 2013 20:31:01 Když tě něco bolí, tak ti tím tělo říká, že je něco špatně. A když ho neposlechneš( v tvém případě kvůli „důležitým“ závodům), tak se z akutního problému většinou stane problém chronický, jehož vyřešení zabere mnohem více času. Nechci poučovat, mám tohle za sebou a kvůli treninku, který jsem nechtěl přerušit, jsem ho musel přerušit na více než rok.

Motto: Běh osvobozuje...
avatar

10 km: 0:39:24 (2015)
půlmaraton: 1:29:34 (2014)
maraton: 3:11:05 (2015)

Petr H muž 17.08.2013 10:39:39

>> Qulck, 15. 08. 2013 20:31:01

Přesně tento problém mě v minulosti hodně trápil. Když jsem pak jednu chvíli trénoval pod trenérem, tak se to tak zhoršilo, že už bolest v jedné noze nechtěl apřestat. Museli mi pak dát nohu 2 týdny do sádry, aby se to uklidnilo. Mám s tím tedy velké zkušenosti. Souvisí to právě s tím běháním přes špičku. Tento způsob běhu je mnohem náročnější na lýtka a problémy se právě často projeví na vnitřní straně holení kosti. Proto bych ti doporučil s tím běháním přes špičky tak netlačit na pilu. Já stále běhám víc přes patu, protože na tu špičku nemám stále dost silná lýtka. Velmi důležité je pak po tréninku protažení svalů. – Na tohle trenéři velmi často zapomínají. Velmi často se protahuje před tréninkem a skoro vůbec ne po tréninku. A to není dobře. Takže po tréninku si udělat do mírné bolesti pár cviků. Určitě sám zjistíš, které ti na danou oblast pomáhají nejvíc. Rozhodně pak přes tu bolest nechodit. Tyhle rady fungují na mé tělo, takže není jisté, že to máš úplně stejně, ale snad ti to pomůže.

avatar

10 km: 0:41:44 (2014)

Qulck muž 17.08.2013 13:24:23

Díky moc za reakce. Běhám přes přední část nohy už cca od začátku roku a tohle přišlo až teď, dřív mě bolela lýtka, ale jak jsem si na to zvyknul a posílil je, tak už je nemám namožená ani po 20km běhu. Začal jsem tímto stylem běhat mj. také proto, že jsem dřív měl problémy s koleny, nejspíš kvůli otřesům při dopadu na patu, tyhle problémy úplně vymizely. Navíc v botách s malým nebo nulovým dropem prostě na patu dopadnout „nejde“, resp. je to nepřirozené a samo tělo ten dopad směřuje spíš na přední část nohy. Navíc díky tomu šly osobáky nahoru o poměrně dost času (skoro 3 minuty na desítce, aniž bych se víc namáhal). Prostě mi tenhle styl běhu přijde od začátku ekonomičtější, méně těžkopádný, prostě přirozenější. Tak to přece doporučuje spousta trenérů, fyzioterapeutů apod. Samozřejmě, že to nechci přeběhat, spíš jsem chtěl zjistit, jestli je nějaký způsob, jak to zkusit vyléčit a za dva týdny zaběhnout dvě desítky. Máte někdo zkušenosti s kinezio tejpy na tenhle problém? Zkusím tomu dát oraz týden, mazat kostivalem a podobnými záležitostmi a zatím aspoň plavat nebo jezdit na bruslích. Ale ty tejpy mě napadly, že by noze mohly pomoct a „ušetřit“ jí část námahy. Jinak k protahování, to opravdu nezanedbávám, zkrácený určitě taky nejsem, díky své taneční minulosti spíš naopak :-) Díky.

avatar

Praha

Celkem 7881,3 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:33 (2014)
půlmaraton: 1:28:26 (2014)
maraton: 3:21:53 (2014)

ped7g muž 17.08.2013 17:03:24

„vyhodil jsem všechny“ … jako laik se snazim u behani veci menit radeji postupne a pomalu. Cetl jsem i nazory od lidi co maji mnohem vice zkusenosti, ze lepsi je nebehat vubec (a ukoncit trenink driv, kdyz uz nemas silu a zacinas kazit styl), nez behat spatnym stylem, ale v tomhle smeru mam zatim jiny nazor. :)

Bolest holeni: mel jsem to nekolikrat, u mne pomohlo: a) 2 mesice vubec nebehat, b) zhubnout, c) zmenit styl behani, d) vydrzet nekolik mesicu nez to ustoupilo samo… Aktualne z toho vseho kdyz zkusim poskladat nejakou teorii, tak 84kg zni jako moc (ale zalezi jakou mas vysku), takze to s behanim moc nehrot a navysuj objemy i intenzitu postupne, beh pres spicky mi taky vyhovuje, ale nemam rad to slovni spojeni „pres spicky“, protoze nekteri lide to berou az prilis doslovne, a pak pri doslapu maji nohu prilis vepredu, ale svaly umele natoci chodidlo dolu, pak pri doslapu sval na holeni neni dostatecne uvolneny a trha se, zkus se treba nekdy nafilmovat, abys vedel presne jak doslapujes a jak vypadas zvenci, on ten vnitrni pocit „dělám poměrně krátké a rychlé kroky“ je nekdy o neco optimistictejsi, nez realita. Zkus se zamerit na vyklusy technikou kdy jsou svaly kolem kotniku, holene, kvadraky, atd. co nejvic uvolnene a nic nedelaji, jenom hamstring svihne nohu za tebe a pak ji nechas volne spadnout dolu pro dalsi doslap, ale aby tam pracovalo co nejmene svalu. Nerikam ze to ma byt nejaky finalni styl ktery mas dosahnout, spis jen takove cviceni pro zmenu, ono si telo z toho casem vyzoba co je efektivni i pro zavodni tempo a jemne upravi styl.

Jinak urcite s tim muzes chodit plavat, ne? Do WRP uz ti staci plavanim udrzovat kondici (jen opatrne tesne pred zavodem, mne plavani, jak ho delam spatne a malo, kolikrat odrovna na dalsi 2–3 dny, kdy se citim dobre, ale zavodni vykonnost je v haji) a k tomu pridat par kratkych uplne lehkych vyklusu, behat ty 2 tydny uz temer nemusis a forma moc neklesne, muze dokonce i mirne stoupnout, pokud jsi ted spis vycerpany a predesle treninky byly trochu moc.

Motto: Pain is temporary, quitting lasts forever.
avatar

Prievidza, Slovensko

Celkem 11594,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:46 (2020)
půlmaraton: 1:27:42 (2016)
maraton: 2:57:58 (2017)

ttomino1980 muž 17.08.2013 19:44:02

mna holen bolela ked som behal cez „spicky“ ale dopadal som pred tazisko..tj som robil dlhy krok a natahoval ho(najma pri rychlejsich behoch a mojich pokusoch o intervaly) … a takisto ked som po behu zaradil rychle vystupy/vyskoky na schod ( co je vlastne tiez pred tazisko) …tiez bola bolest az taka ze som musel prestat behat ( bolela holen ale aj som mal nejak natiahnutu slachu na chodidle co ide k pate ) …vtedy pocas odpocinku som skusil beh na boso po asfalte …to mi nejako „automaticky“ upravilo sposob behu aj potom neskor v teniskach(mi­nimus) …teraz myslim ze beham spravne s dopadom pod tazisko, je tam aj dotyk paty..taky jemny/kratky(ci uz v teniskach alebo na boso) …pri rychlejsom behu davam silu do odrazu a neprepinam krok …beham pravidelne 300km/mes …a klop klop uz rok vsetko ok …ziadna bolest holene ani slachy na chodidle ..nemazem kostihojom …maximalne ak citim silnejsiu unavu noh tak viac ponatahujem a hodim taky „kompresny navlek“ na lytka a pri citani knihy vylozim nohy hore na vankus .

ja myslim ze u teba kedze strecujes a a behas v minimalkach tak to bude skor nieco na technike behu/sposobe dopadu

Motto: "Keď prechádzate peklom, nezastavujte sa." - W. Churchill
avatar

10 km: 0:41:44 (2014)

Qulck muž 17.08.2013 20:03:15

>> ped7g, 17. 08. 2013 17:03:24

Díky moc za rady Ad váha: Možná se 84kg zdá moc, ale měřím 185cm a nadváhu nemám, bohužel mi nebyla dána postava běžce, postavou jsem spíš plavec/boxer/ho­kejista, mám širší ramena, s tím se pod 80 pořádně nedostanu :-D Ad styl: Já vím, že „rychlé a krátké kroky“ znělo asi dost zjednodušeně, ale zaměřil jsem se na to a trénoval jsem kadenci 180–190 kroků za minutu, jak to doporučuje třeba Scott Jurek, a taky na to, abych opravdu dopadal až pod těžištěm. Nepřekvapuje mě, že mám nějaké zranění, spíš to, že přišlo, až když jsem vyměnil boty a styl za ty „zdravější“, přitom jsem objemy ani rychlost nijak zvlášť nenavýšil. A k tomu, že někteří to s tím „během přes špičky“ přehánějí, já se nedivím. Buď se dají sehnat boty dobře odtlumené, které ale mají drop 15mm, takže aby člověk dopadl na špičku, musí nohu v kotníku zbytečně hodně ohnout dolů, aby se vyhnul patě, nebo jsou boty s nulovým dropem, ale výška mezi zemí a nohou je pár mm, což vlastně znamená žádné tlumení. Já bych třeba ocenil boty s minimálním dropem, ale dobře odtlumené, např. 15mm ve špičce a 18–20mm na patě. Ad odpočinek: Opravdu pomohly až dva měsíce? To by vlastně znamenalo, že letos můžu boty pověsit na hřebík :-/

Jinak díky moc za cenné rady ;-)

avatar

Praha

Celkem 7881,3 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:33 (2014)
půlmaraton: 1:28:26 (2014)
maraton: 3:21:53 (2014)

ped7g muž 18.08.2013 01:22:12

>> Qulck, 17. 08. 2013 20:03:15

Ja mel nepojizdne koleno, 2.5 mesice nez jsem ho zacinal rozhybavat, holene prestali bolet nekde po 7–8. tydnu bez pohybu (resp. kolem 500m chuze-pajdani denne). Pote co jsem zacatkem tretiho mesice konecne zacinal i behat, tak se bolest holeni vratila behem par tydnu. :-D

Ad odtlumene boty se zero drop: Mizuno Evo Cursoris. Ja to pouzivam jako zavodni botu na silnicni zavody a jsem s nimi velmi spokojeny. Ma to jen stredni tlumeni (12mm po cele delce), ale mne prijdou stejne mekke jako Mizuno Rider, protoze kdyz doslapuji na stredni cast chodidla, tak tam Rider stejne zadne extra tlumeni nema a je to dost velka rana i tak.

Motto: Pain is temporary, quitting lasts forever.
avatar

10 km: 0:41:44 (2014)

Qulck muž 18.08.2013 07:44:47

>> ped7g, 18. 08. 2013 01:22:12

A sakra, takže to vidím, že do zimy budu jen tak volně pobíhat kratší vzdálenosti… radši :-) Koukal jsem na ty boty a i podle recenzí jsou měkčí, zkusím je někde najít, kde by byly k vyzkoušení, kde jsi je kupoval? :-)

avatar

Praha

Celkem 7881,3 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:33 (2014)
půlmaraton: 1:28:26 (2014)
maraton: 3:21:53 (2014)

ped7g muž 18.08.2013 13:51:10

>> Qulck, 18. 08. 2013 07:44:47

v jednom eshopu, bez vyzkouseni, libily se mi tak moc, az se je ted bojim propagovat, protoze mam podezreni ze jeste porad jsem z nich subjektivne nadseny krapet prilis. Jinak libovolny zavod RunTour nebo Mizuno Running Cupu, tam se zastav u dodavky Mizuno, a obhlidni si je nazivo (maji tam obvykle i bezecky pas a kameru pro analyzu doslapu, nevim jestli ty Cursorisy pujcuji i na tohle, ale v pripade seriozniho zajmu o zakoupeni bych to ocekaval), tam je meli tuto sezonu nekdy od Pardubicke devitky pokazde vystavene.

Motto: Pain is temporary, quitting lasts forever.
avatar

10 km: 0:40:35 (2013)
půlmaraton: 1:28:59 (2014)
maraton: 3:25:10 (2015)

Ender muž 18.08.2013 15:03:12

Ja musel vynechat 3 mesice beh kvuli vyhozenemu a zlomenemu a nasledne operovanemu ramenu. Pred operaci jsem behal az 100km tydne, po operaci, kdy bylo pohybu minimum jsem zrejme shodil nejake svalstvo a zacal od zacatku. Myslel jsem si, ze na to vlitnu a budu hned behat 50km tydne, ale druhy tyden zacal zanet okostice. Musel jsem behat ob den max 4km hlemyzdim tempem a pozvolna pridavat. Jakekoliv vetsi navyseni objemu nebo rychlosti znamenalo bolest. Na nynejsich 90km tydne jsem se dopracoval po 5 mesicich. Beham taky pres predni cast chodidla, mam doma sestery boty od dvou typu zavodek, terenich i silnicnich minimusu, pres krosky az po objemovky a zadna obuv neznamenala ulevu.. Je to proste ve slabem lytku. Takze ubrat, masirovat, protahovat a sprchovat stridave teplou a studenou vodou, mazat konskou masti. Myslim, ze zazracna lecba neexistuje.. Kazdopadne ted uz me pri velke zatezi boli neco naprosto jineho.. :-)

Motto: Hokaaaaa
avatar

10 km: 0:37:00 (2014)
půlmaraton: 1:26:41 (2017)
maraton: 3:57:09 (2017)

Feidippidés muž 18.08.2013 19:49:37

>> Qulck, 15. 08. 2013 20:31:01 Ahoj, zřejmě to bude tím dopadem a taky třeba podvědomým lehkým zatínáním a zvedáním prstů před dopadem, toho je třeba se vyvarovat, z toho by to mohlo být. Přes špičky běhám při sprintu:) u štrek se hodí využít střed chodidla neboli vlastně celé chodidlo, čímž si lýtka i holeně odpočinou, Keňané a Ethiopané nerobí nič iného. Ať se brzy uzdravíš

Motto: "Ten, který říká, že to zvládne, i ten, který říká, že to nezvládne, mají oba pravdu." Konfucius
avatar

10 km: 0:41:44 (2014)

Qulck muž 20.08.2013 22:07:45

Děkuju za rady :) Ještě se chci zeptat, je při tomto zranění normální, že při každém popoběhnutí (nebo prostě prudším dopadu na nohy) mě začne tak zvláštně bolet noha, je to taková těžko popsatelná bolest, těžko se definuje a lokalizuje, je to spíš jako slabost, vystřeluje to od kolene až ke kotníkům a když pokrčím nohy ve stoje (jako kdybych si sedal na bobek), tak se mi nohy hrozně rozklepou. Chápu, že popis asi nic moc, ale kdyby s tím měl někdo zkušenost, budu rád za každý příspěvek :)

Nalezené položky: 13 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.