Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Sporttestery a deníky » Mobil nebo sportester?

Mobil nebo sportester?

Nalezené položky: 18 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

michal.ostravice muž 05.05.2014 09:49:38

Dobrý den, mám takové dilema ohledně GPS. Uvažuji o koupi nějakého lepšího sportesteru, ale v cenové kategorii 6 tisíc mi vychází slušně zatím jen mobil s GPS čipem sirf IV a programy typu endomondo, runtastic. Pomrkávám po Forerunneru 620, ale to je 2× tolik. Hlavním problémem je běh po lesních cestách s šířkou 3–10 metrů mezi stromy k obloze. Starý Samsung S1 měl odchylky až 20%, kolegův novější model max. 10%, takže nějaký se sirf IV by teoreticky mohl fungovat. Neměl jsem jedinou možnost vidět forerunner v lese a modely nižší kategorie dle diskusí občas vynechávají, což je jen informace z internetu. Docela podstatná funkce je pro mne běh proti minulému času po stejné trase s přesnými údaji a ne lineární tempo kdy bych do kopce ztrácel a v seběhu to doháněl. Pokud má někdo nějaké zkušenosti a porovnání sportesterů a programů pro Android, tak budu rád za info. Jak se znám, tak si asi počkám a půjdu do FR 620.

avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 05.05.2014 10:17:31

Pokud je pro tebe nějakým způsobem důležitá výdrž baterie, šel bych do Garmina, klidně i do 310, je to sice velký krám na ruku, ale myslím že co do přesnosti mu nelze oproti novějším modelům příliš vytýkat. Jsou tady i obsáhlejší vlákna s testy a recenzemi sporttesterů, zkus hledat…

Motto: ...kam až?
avatar

michal.ostravice muž 05.05.2014 10:42:45

Zrovna to vlákno pročítám a docela mne zarozilo počítání nastoupaných metrů, protože mobil od kolegy se vůči trasování v mapách spletl jen o pár metrů a psal ± stejné hodnoty na stejné trase. Běhám převýšení 450 metrů nahoru a seběh na jedné stálé trase a občas něco na relax, ale opět nahoru dolů.

avatar

10 km: 0:41:44 (2014)

Qulck muž 05.05.2014 10:56:15

Běhal jsem s mobilem, na vyhodnocení u počítače to stačí, ale při běhu je téměř k ničemu. Na rameno se blbě kouká, navíc jsem zhasínal displej, aby se mi amoled nevypálil. Na sluníčku je blbě vidět. Když chceš dát pauzu, mnohem lépe se mačká tlačítko na zápěstí než obrázek na displeji (navíc v pořadí rozsvítit displej, odemknout, strefit pauzu, strefit pokračování, zhasnout displej – otrava). Pokud necháš displej svítit, dost rychle se mobil vybije. Výhodu jsem viděl jedině v datovém připojení, než jsem se protáhl, už jsem měl běh nahraný na netu. Přesnost trasy je podobná (Nokia Lumia 800 vs. Suunto Ambit2), výškový profil nikoli, tam mobil naprosto ulítává. S hodinkama jsem naprosto spokojený, řekl bych, že mobil předčí ve všem. Dneska se velmi solidní gps hodinky dají koupit za rozumnou cenu (např. Garmin fr 210), záleží, co s nimi všechno chceš dělat. A je taky pravda, že s mobilem jsem si připadal jako nadšený jogger ve svítivé Nike šusťákovce a ajfónem na rameni :-D

avatar

Praha

Celkem 7881,3 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:33 (2014)
půlmaraton: 1:28:26 (2014)
maraton: 3:21:53 (2014)

ped7g muž 05.05.2014 11:26:40

Pouzivam Samsung S3 (GPS+glonas) a endomondo, presnost GPS podle mne dobra (zaznam je hodne presny, i kdyz treba na livancovem behu mam misto 2mil jen kolem 3.05km, v tempach pod 4min/km uz je problem zaznamenat zakruty presne), zaznam prevyseni uz neni totalne mimo (proti Samsung Ace), ale porad ty hodnoty nejde brat uplne vazne.
Pocas behu samotneho na to nijak nekoukam/nesaham, jen to je v kapse zapnute, neco s tim delat by bylo velmi neprakticke. Na androidech 4.3+ lze nektere udaje z endomondo vytahnout na „lock“ screen, takze jsou pak viditelne na jedno tuknuti do tlacitka, ale i tak je to velka krava a nejlepsi je ho nechat v kapse a nemanipulovat.
Podle mne ani mobil, ani sporttester za ty penize nestoji, mam i levny tepak z Lidlu za 400Kc, kde mam i stopky a to v zasade bohate staci. Ale samozrejme FR620 se mi moc libi kvuli tomu komfortu a ze je to vse v jednom a dela to krasne grafy a statistiky a to je moje slabost, takze dlouhodobe doufam ze se ke mne jednou dostane. Jen si nemyslim ze to je pro behani nejak zasadne potrebne, spis jen takova zbytecnost pro radost.

Motto: Pain is temporary, quitting lasts forever.
avatar

michal.ostravice muž 05.05.2014 11:49:32

To je právě ten problém u mobilů, velké pádlo a starší čip sirf III je ke všemu nepřesný. Prozatím si stále vystačím se Sigmou, ale trochu mne láká se hecnout jinak než tím, že vím už u kterého stromu mámá mít takový či takový mezičas.

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:05 (2009)
půlmaraton: 1:44:15 (2013)

prema.cech muž 05.05.2014 12:09:19

>> michal.ostravice, 05. 05. 2014 11:49:32

zaznelo tady spousta dulezitych veci (mj. to, ze 310 je kram. pred par lety to byla super vec a najednou je to kram ;))) ), ktery si musis nejdriv rict:

  1. kolik chci investovat (pokud 6 tis, ok, sel bych to 310)
  2. jak jsem zvykly (nebo budu chtit) pouzivat pomocnika pri samotnem behani? tj. pokud mi staci, zacatek, konec, tak klidne mobil. ja teda potrebuji kontrolovat aktualni rychlost (mezicasy), takze mobil nepripada v uvahu
  3. kvalita gps
  4. vydrz baterie (u velkych mobilu gps moc dlouho nevydrzi, klasika)
  5. pouziti jenom na beh? nebo i na napr. na plavani?
  6. potrebujes sporttester pouzivat jako normalni hodinky?
  7. variabilita displaye (na mobilu toho moc nenastavis, ve sporttesteru nastavis jas (velmi dulezite napr. pri skoro vybite baterii) a stejne tak nastavis pole, ktera chces videt
  8. pouzivas schluchatka? poslouchas pri behani hudbu? ja ne, proto nepotrebuji mobil. sluchatka me rusi, beham za tmy.

Osobne jsem velmi spokojeny uzivatel 310 (hrudni pas jsem pouzil naposledy pred 4-mi lety, to nepotrebuji), vyhovuje mi. pouzivam minimum funkci (delku, posledni 1km, intervaly). napr. vcera ho zapnu, baterie 19% a vydrzel cca jeste 1:10 hod. pak jsem se vratil. nove sporttestery maji sice hezky design, ale nic navic. nevidim v tom moc velkej prinos. ano, 910 je hezka, ale to je vsechno. novy forerunnery vypadaji dobre, ale za tu cenu.. a na me male ruce (sice merim 2m, ale mam uzkou ruku v zapesti) jeste k tomu ostatni sporttestery padaj (zalezi na uchyceni reminku). ano, primarne je to otazka financi, pomer cena/vykon. pokud pro me cena neni dulezita, sel bych do toho, co je designovka ;). jinak ne. dobre vyber ;)

avatar

Praha/Zlín

Celkem 4528,24 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:08 (2014)
půlmaraton: 1:23:37 (2014)
maraton: 3:56:07 (2022)

J0SE muž 05.05.2014 12:10:07

Jak už tady několikrát zaznělo, je to úplně něco jiného. Běhal jsem s mobilem, ale ten byl dobrý jenom na zaznamenání trasy. Při běhu se na něj nedá dívat a seděly jenom celkové km a čas (tedy i průměrné tempo), ale určitě nesedělo aktuální tempo, kdy ty hodnoty i při rovnoměrném běhu hodně „lítaly“. Jediná výhoda mobilu je cena, kdy určitě skoro každý nějaký mobil má.

Ale já jsem jednoznačně pro hodinky.

avatar

michal.ostravice muž 05.05.2014 12:25:01

Takže to vypadá na hodinky. Zatím si vystačím s obyčejnými a GPS bude jako bonus, protože tepák je u mne nutný. Vůbec nevnímám tep a skončilo to na kardiologii s excelentním výsledkem, ale přetížením ze zátěže i v klidovém ekg. U mne není broblém běžet do kopce 40 minut nad 90% maximálky, protože ji nijak nevnímám a až nový tepák mi to ukázal(starý Polar dosloužil a byl jsem bez něj), musel jsem ubrat, není mi už 25.

avatar

Pavel novotný muž 05.05.2014 12:57:00

michal.ostravice: Nicméně ten problém s přijímáním signálu se zase o tolik % nezlepší novým čipem. Signál GPS má přibližně podobnou frekvenci jako světlo a proto projde tam tam Ti přes den přibližně projde světlo. Čili bohužel úzké lesní cesty, kde je chytání signálu problém je spíše problém technologie než čipu jako takového.

A pokud chceš měřit nějak přesněji vertikální rozdíl, tak nejlepší volbou jsou hodinky s barometrickým výškoměrem. U GPS je problém, že přesnost výpočtu nadmořské výšky je 2× horší než přesnost výpočtu polohy. Jinýmy slovy průměrně mají GPS přesnost polohy např. 15m, to znamená, že nadmořskou výšku vypočtou s dvojnásobnou přesností tj. na 30m. A proto je pro výpočet nadmořských rozdílů GPS nevhodná (samozřejmě existují chvíle kdy je ta přenost dobrá, nicméně se to stane velmi málo).

avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 05.05.2014 20:50:01

>> prema.cech, 05. 05. 2014 12:09:19

…zaznelo tady spousta dulezitych veci (mj. to, ze 310 je kram. pred par lety to byla super vec a najednou je to kram ;)))…

Možná jsem se nepřesně vyjádřil…, napsal jsem, že je to „velký krám na ruku“, chtěl jsem tím říci, že se jedná o vcelku nevzhlednou, nepohodlnou a neprakticky velkou krabici, nijak tím nezpochybňuji funkčnost přístroje, naopak jsem si dovolil ho doporučit …, poměr cena/výkon je nepoměrně příznivější, než u novějších přístrojů, jen ten design :-)

Motto: ...kam až?
avatar

Brno

Celkem 8372,3 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:13 (2015)
půlmaraton: 1:28:01 (2015)
maraton: 3:24:31 (2015)

kubba muž 06.05.2014 12:11:10

>> Jan Vosáhlo, 05. 05. 2014 12:57:00 >> michal.ostravice, 05. 05. 2014 12:25:01

S přesností Garmina (FR610) ani na úzkých lesních cestách nemám problém – ta přesnost reálně je okolo 10m – na posouzení, jak to ovlivní napočtenou trasu, toho nemám dost odběháno :-)

Spíš by mě zajímalo, jak ovlivní celkový výpočet nastoupaných metrů funkce „korekce nadmořské výšky“, která by měla (podle Garmina) k poloze na mapě korigovat nadmořskou výšku podle webu (mapy) a tím zpřesnit stoupání/klesání pro ty hodinky, které nemají barometrický výškoměr.

Docela by mě zajímal test, jak to pomohlo k přsnosti vertikálních metrů …

avatar

Pavel novotný muž 06.05.2014 13:19:34

kubba: To ale pleteme více věcí dohromady. Je otázkou kdo co považuje za „problém“ :-) Navíc jedna lesní cesta se nedá srovnávat s druhou(záleží i na okolním terénu, výšce stromů etc.). Já spíše reagoval na jeho předpoklad, že tam kde už teď má problém, natolik nový čip v GPS nepomůže. Navíc některé nové GPS jaksi „zaokrouhlují“ (dost často ty v mobilu)..Že například, když člověk běží po cestě určitou rychlostí, tak když GPS ztratí singál, tak si „dopočte“(z rychlos­ti) kde by teď člověk měl být (myslím tím, že nevypočte polohu ze signálů GPS družic). Což pro někoho může být výhoda a pro někoho ne :-)

Ohledně korekce výšky nemám os. zkušenost, ale záleží z 90% na kvalitě mapy. Pokud bude mít mapový podklad dobrý interval vrstvnic (ideálně 5 a méně metrů) tak by to mohlo být validní měření. Ostatně na stejném principu funguje vypočítání profilu v mapových programech. Problémem je, že časté sou ještě mapové podklady s intervalem vrstevnic 50,25 nebo 10metrů…

Nicméně test by mě také zajímal,spíš teda v horách a kopcích, protože v mírném terénu vyjde určitě víceméně správně.

avatar

Brno

Celkem 8372,3 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:13 (2015)
půlmaraton: 1:28:01 (2015)
maraton: 3:24:31 (2015)

kubba muž 06.05.2014 13:54:27

>> Jan Vosáhlo, 06. 05. 2014 13:19:34

To že GPS má svoje limity je naprosto jasné – je to vidět i při porovnání stejných tras z různých běhů – opravdu to lehce „uhýbá“, ale určitě se drží v toleranci 10m pásu – tedy alespoň Garmin … S čipem GPS v mobilu (Samsung S3) mám špatnou zkušenost – to „zaokrouhlování“ bylo dobře vidět na vykreslené trase – hlavně na začátku běhu (což mohlo být klidně 2km) to „skákalo“ sem tam a odchylka vycházela tragická …

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 06.05.2014 13:55:45

>> kubba, 06. 05. 2014 12:11:10

>> Jan Vosáhlo, 06. 05. 2014 13:19:34

Typicky problematickou oblasti jsou napr. behy/zavody v Moravskem krasu (=uzka udoli), kdy kazda GPS nepresnost v urceni polohy (x,y) generuje velkou zmenu (chybnou GPS korigovane) nadmor. vysky.

Srovnej napr. GPS a barometricky (FR 910) zaznam pro BBP zavod RÁJEČKOVSKÁ DESÍTKA 2014

avatar

michal.ostravice muž 06.05.2014 17:59:58

Myslím,že by se hodilo i srovnání s uživatelem fr620 nebo 910. Pravdou je, že je to v nohách a ne v přístroji. Je to spíš zkrášlení koníčku a momentálně mi mobil klekl, vždy jsem kupoval okolo 10 tisíc a proto si říkám co je lepší, když teď vystačím se starším, jestli bych použil peníze na něco rozumného. Propít je nechci, automaty nehraji a boty jsem koupil dvoje včetně oblečení.

avatar

Brno

Celkem 8372,3 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:13 (2015)
půlmaraton: 1:28:01 (2015)
maraton: 3:24:31 (2015)

kubba muž 06.05.2014 19:22:18

>> jm1, 06. 05. 2014 13:55:45

Moravský kras je dobrá testovací oblast :-) … já teď porovnával okruh cca 18km lesem přes pár kopců a skutečně se nastoupané metry liší … zkusím si půjčit hodinky s barometrickým výškoměrem a porovnat to … Každopádně si výškové metry v deníku nevedu, takže mi to takhle stačí.

>> michal.ostravice, 06. 05. 2014 17:59:58

FR620 výškoměr nemá, z hlediska záznamu trasy/výšky to bude podobné FR610 … umí sledovat navíc kadenci kroků a další vychytávky (viz. info na garmin.cz), takže pro nadšence do grafů paráda … a má (podle mě) lépe vyřešený pásek (resp. jeho ukotvení na tělo hodinek) …

FR910 má i barometrický výškoměr a mnohem větší výdrž baterie – docela by mě zajímalo srovnání – do budoucna :-)

avatar

10 km: 0:41:44 (2014)

Qulck muž 06.05.2014 20:11:00

Asi záleží na konkrétním terénu, ale můžu porovnat z nedávného tréninku s kamarádem. Suunto Ambit2 (barometr s GPS korekcí, SiRF IV) – 17,13 km, 323 nastoupaných metrů, Garmin FR 210 (GPS, SiRF III) – 17,17 km, 328 nastoupaných metrů, což mi přijdou vzhledem ke generačnímu rozdílu i třídě přístrojů jako zanedbatelné rozdíly. U Garmina samozřejmě zapnutá korekce podle mapy, takže to soudruzi z USA mají celkem dobře pořešené.

Nalezené položky: 18 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.