Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Běh po operaci zad

Běh po operaci zad

Nalezené položky: 21 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Aida žena 09.09.2015 19:52:52

Zdravím, už asi 2 roky jsem pravidelně zvyklá běhat. Jenže před měsícem jsem byla na operaci ploténky a bohužel se mi to moc rychle nehojí. Běhání mi už hodně chybí, ale zatím nebudu moct, dokud to nebude zahojené uplně. Nemáte někdo tip, co by mi mohlo pomoci urychlit hojení? Třeba nějaké potraviny, doplňky apod?

avatar

mikiška muž 09.09.2015 21:00:05

Zkus ve svém okolí pohledat fyzioterapeuta, který umí breussova masáž a potom aplikovat kineziotaping na ty záda, to by ti mohlo pomoct. Potraviny a doplňky si myslím nic nevyřeší. Než začneš běhat, tak by nebylo od věci posílit svalový korzet (jsou to hluboké svaly obepínající páteř) nějakým vhodným cvičením, tak aby si ty záda pořádně zpevnila. Jinak bych si nechal někde zkontrolovat techniku běhu, tedy pokud si nejsi jistá, že běháš technicky správně.

Motto: jedno vede k deseti tisícům
avatar

Ústí nad Labem

Kostěj muž 10.09.2015 08:30:59

>> mikiška, 09. 09. 2015 21:00:05

Můžu se zeptat co je to technicky správné běhání. Prosím, dotaz je míněn zcela vážně. Dva roky jsem na to dělal PhD. práci a celkem jsem se do toho zahrabal, ale když jsem zjistil, že to nejsem schopen rozlousknout, tak jsem se na to vyprdnul. Ale třeba se za tu dobu věci (míra poznání) posunuly. Díky.

Motto: kostejuv.blogspot.cz
avatar

mikiška muž 10.09.2015 09:19:57

Kostěj, tak to tě zklamu já to nevím. Napsal jsem to všeobecně, protože Aida napsala jen, že dva roky jsem běhala a pak podstoupila operaci páteře. A protože neuvedla důvod kvůli kterému musela podstoupit operaci, tak je možné, že se na tom běh mohl nějakou měrou podílet a třeba taky ne. Jinak jsou asi nějaké základní věci jako držení těla při běhu, hlavy, práce rukou, došlap, to všechno bude dost důležité jestli se chce k běhání vrátit po operaci ploténky, což není sranda. Jistě, mám nějakou představu o technicky správném( tedy zdravotně nezávadném)hobby běhání, ale nebudu vnucovat ten pohled Aidě. Pokud takové věci, trenér musel opravovat u dětí, co začli chodit do atletiky(dal jsem dceru na atletiku a na tréninky jsem docházel), tak jak to může dopadnout u dospělých?

Motto: jedno vede k deseti tisícům
avatar

mikiška muž 10.09.2015 13:08:45

Kostěj, tak lepší než okecávat co je pro mě technicky správné jsem našel video. Paní podává hodně slušný výkon, ikdyž cupitá, tak v rámci svých možností běží, pro mě, technicky správně. Tu omáčku okolo minimalismu, sem nedávám záměrně atd. Prostě takhle si představuji běžet správně technicky v rámci fyzických možností. Ty si běžecky někde jinde, tak to neporovnávej se sebou. https://www.youtube.com/watch?…

Motto: jedno vede k deseti tisícům
avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 10.09.2015 14:32:51

>> mikiška, 10. 09. 2015 13:08:45

To sa jej bezi, ked ide stale dole kopcom a pride na vrchol.

Ale teraz bez srandy. Bezecký stil je najhorsi dole uz trochu ostejsim klesanim. Napr. to prve klesanie. Kamera dobre sresluje, az ked sa otocila smerom dole tak to bolo blyzsie k realite. Ta sami to zdalo (mne laikovi) rovnako dobre , ako na rovnejsom – na rozdiel odo mna.

Edit: Viem, ze to tu nie je hlavne, ale pokial by nemala tenisky s ±noloym dropom, tak jej stil dole kopcom by bol nemozný.

avatar

mikiška muž 10.09.2015 15:20:30

ivan99

Já jsem taky laik. Mně je sympatické, že si paní cupitá a splňuje dle mých představ zdravotně nezávadné běhaní v rámci svých fyzických možností. To že tam trénovaní běžci najdou nějaké chyby to je jasné, ale paní má držení těla i hlavy v pořádku tím cupitáním s dopadem pod těžištěm si nepřetěžuje klouby. To video natáčel Majo, kterého sleduji a paní vycupitala do 1800+ nadmořské výšky a těch rovných úseků je tam taky dost, ikdyž nejsou na kameře:-). Každopádně upozornit na chyby ze svého pohledu je fajn, každý si pak může udělat objektivnější pohled.

Motto: jedno vede k deseti tisícům
avatar

Ústí nad Labem

Kostěj muž 10.09.2015 16:15:45

No já právě úplně nevím, zkoušel jsem na to jít přes povrchovou elektromyografii (kdy a na jak dlouho se zapojí svaly) + natočení videa a rozbor v dartfischi (což je prográmek ve kterém si označíte uzlové body na člověku – koleno, loket, kotník, atd a ono se ho to drží a vykreslí opakující se křivky – tedy cyklické celky) a vycházelo mi to tak, že každý z nás je izolovaná jednotka a nějaký ideální pohybový vzor (rozuměj univerzální) v tom není. Prostě záleží na rozložení váhy, těžišti, poměru pák, prodělaných zraněních a řadě dalších proměnných. Tak jsem to zabalil, s tím že je blbost zkoumat něco co má každý nastavený jinak. Akorát je zvláštní, že funguje afirmace, tj. pokud sleduju jak někdo pohyb dělá, přijímám do jisté míry jeho pohybový vzor, rytmus, atd. Což může být dobře, ale taky ne. Prostě evoluční pozůstatek z doby stáda opic. Teda spíš australopithéků.

Motto: kostejuv.blogspot.cz
avatar

mikiška muž 10.09.2015 17:36:42

Kostěj

Tak to pro tebe nejsem moc rovnocenný diskutér. Tvoje znalosti a vědomosti v téhle oblasti, jsou pro mě, na dost těžce uchopitelné úrovni(nelezu ti do pozadí jen realisticky hodnotím;-)). Ale možná můžeme najít styčný bod v tom, že motoricky je základ běhu pro všechny stejný, ale v různé kvalitě provedený viz. tebou popsané argumenty. Potom tedy ta paní na tom videu, pro sebe zvolila jeden z nejmíň zatěžujících způsobů jak běžet, zase k přihlédnutým fyzickým dispozicím. Jinak ten pohybový vzor-způsob běhu si už každý musí nějakým způsobem vyzkoušet a najít sám, ale měl by ho přizpůsobit svým dispozicím a pracovat na kvalitě provedení. Pokud to vidíš jinak budu rád, když napíšeš svůj pohled.

Motto: jedno vede k deseti tisícům
avatar

Ústí nad Labem

Kostěj muž 10.09.2015 17:53:49

Jo, taky bych to tak nějak viděl, když odhodím všechny vědecký kydy okolo, tak mi z toho vychází laické: běhej jak umíš s co nejmenším dopadem na tělesnou schránku. Akorát mi do toho nezapadaj boty, respektive, že mi vždycky chce poradit jaká bota je pro mě nejlepší ten, kdo je zrovna prodává. Tady bych to taky viděl tak, že každý musí sám za sebe, třeba i formou negativních zkušeností. Mě to třeba přes opakované zranění a různý bolístky nakonec dovedlo k tomu, že k mé váze, biomechanice a stylu běhu a taky terénu ve kterém běhám je nejlepší drop 4mm a co nejpružnější bota, ale pro jiného to tak být nemusí.

Motto: kostejuv.blogspot.cz
avatar

Žďár nad Sázavou

půlmaraton: 1:42:51 (2011)

pam65 muž 10.09.2015 18:09:54

Jako člověku fyzicky nenadanému se mi osvědčilo toto:

  • choď/běhej nemnoho v pětiprstech na tep 180-věk … tak to pravděpodobně nepřeženeš
  • posiluj funkčně/chytře … doporučuji něco ve stylu, který nabízí KB5 (má nenápadný přechod od „rehabilitace“ k „brutalním“ posilování)

S pevným a vybalancovným trupem a minimalistickým obutím si tělo najde styl samo.

Motto: No toto!
avatar

mikiška muž 11.09.2015 00:41:04

Kostěj

Já mám podobný pohled, včetně těch bot.

pam65

kb5 jako doplněk k běhu je určitě hodně dobrá kombinace, platí i v obráceném pořadí.

Motto: jedno vede k deseti tisícům
avatar

Blanik2 žena 12.09.2015 23:08:45

Na rychlejší hojení zkus Revitanerv Strong, nedávno jsem na něj četla samou chválu :-)

avatar

Aida žena 16.09.2015 11:57:33

Díky všem za rady, moc si toho vážím. Na cvičení se už pracuje, sháním nějakého dobrého fyzioterapeuta :-) Na ten Revitanerv jsem se koukala na internetu, vypadá to slibne, zeptám se na to doktora.

avatar

Praha

10 km: 0:46:55 (2017)

Verika žena 24.09.2015 19:47:58

Ahoj. Ja bych to s behanim zatim vazne neprehanela. At uz ti provedli jakykoli zakrok s plotenkou, tak si s tim neni radno zahravat. Opravdu bych doporucovala nejdrive rehabilitaci, kde by se melo zapracovat na odstraneni problemu, ktere mohly vest k dane operaci. Pote zacit s chuzi na delsi vzdalenost, zkusit eliptical, nejdrive radeji beh na pasu (coz chapu, ze je nuda – alespon z meho pohled, ale jedna se o rovny a dostatecne rovny teren). Pote beh venku (urcite az za delsi dobu) na prirodnim povrchu, nechat si poradit s kvalitni obuvi, pozor na beh z kopce. je toho spousta. Chapu, ze behani chybi, ale chce to nejdrive vyresit problem zad, at s tim nemas do budoucna komplikace ;) hodne stesti!

avatar

Ústí nad Labem

Kostěj muž 24.09.2015 20:10:34

>> Verika, 24. 09. 2015 19:47:58

To s tím běžeckým pásem to myslíš vážně? Na základě čeho ho doporučuješ. Já jenom, že pás celkem radikálně mění techniku běhu.

Motto: kostejuv.blogspot.cz
avatar

Praha

10 km: 0:46:55 (2017)

Verika žena 24.09.2015 21:38:16

>> Kostěj, 24. 09. 2015 20:10:34

Na zaklade toho, ze jde o rovny a mekky teren. Nedochazi tolik k otresum jako venku a snizuje se riziko padu. Zalezi na tom, kdy chce clovek po operaci zacit behat. S behem venku bych cekala pul roku i dele a i pote bych to brala velmi rekreacne, kratsi vzdalnosti. Bohuzel zasah do statiky patere bude menit techniku daleko vice nez beh na pasu.

avatar

Ústí nad Labem

Kostěj muž 24.09.2015 22:05:40

Rekreačně ano, ale pás určitě ne. Doufám, že to není profesionální postoj fyzioterapeuta. Upadla jsi někdy na pásu? Jakákoli hlinitá stezička v trávě, byť by to bylo půl kiláku je daleko lepší než pás. Pás rozhodně není měkký a noha se vlastně musí před došlapem zastavit a přizpůsobit unášenému pásu – zapojení propulzních svalů bude úplně jiný.

Motto: kostejuv.blogspot.cz
avatar

Praha

10 km: 0:46:55 (2017)

Verika žena 24.09.2015 22:14:26

>> Kostěj, 24. 09. 2015 22:05:40

Uznavam, ze tento nazor nemusi byt spravny.

avatar

Aida žena 25.09.2015 17:50:29

Zdravím, tak aktualizuju svůj stav. Byla jsem u neurologa a ten Revitanerv Strong mi schválil, takže ho už asi týden užívám. Napsal mi i rehabky a cítím se mnohem líp. Tak doufám, že to tak bude pokračovat.

avatar

mikiška muž 26.09.2015 17:32:21

Aida

Tak to je fajn. Tady je odkaz na stránky cvičebního systému MUDr. Smíška http://www.spiralstabilization.com/cz/ . Kdybych byl v podobné situaci jako ty, tak tady bych začal s nějakým cvičebním systémem a dal si páteř do pořádku.

Motto: jedno vede k deseti tisícům
Nalezené položky: 21 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.