Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Běh při 65% TFmax - nutnost?

Běh při 65% TFmax - nutnost?

Nalezené položky: 39 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Choceň/Chomutov

Celkem 6836 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:50 (2010)
půlmaraton: 1:33:04 (2010)
maraton: 3:37:37 (2008)

obrik muž 14.12.2007 15:10:40

Ahoj kamarádi,

mám dotaz na způsob tréninku. Kdysi dávno jsem žil v představě, že když jdu běhat, musím valit naplno, jinak to nemá smysl. Vždy mi při běhu a po běhu bylo blbě, proto jsem taky moc neběhal. :) Dnes – hlavně díky těmto stránkám a knihám Miloše Škorpila už vím, že velká většina objemů se může a má odběhat při nízké intenzitě, cca 65% TFmax, čímž se buduje OV. Můj současný trénink (cca od srpna 07, kdy jsem začal běhat) vypadá tak, že běžím cca 4× týdně volně a 1× týdně buď prostě danou trať naplno, nebo fartlek, nebo kopce nebo tak něco, prostě s větší intenzitou. Celkově měsíčně cca 180 km.

Jenže když běžím ten volný běh (tedy skoro pořád), popadá mě dost často chuť se prostě rozběhnout a utíkat rychleji, přidávat do kopců, zkoušet si stále zaběhnout lepší a lepší časy na dané tréninkové trati atd, prostě běžet rychleji. Vždy si ale vzpomenu na poučky zkušenějších a snažím se držet na uzdě. Můj dotaz zní, je to opravdu chyba přidat a běžet rychleji? Nemám teď žádný konkrétní tréninkový cíl, prostě chci, aby mi to rychleji běhalo na tratích od 3 do 42 km. :) Když mám například na so, ne, út a st naplánovaný volný běh a já např. v úterý zaběhnu třeba fartlek (stejné délky), ubližuju tím svému tréninkovému úsilí? Natrénuju tím méně?

Díky všem předem za vaše zkušenosti, rady a odkazy na řešení této problematiky, ať jste v tomto předvánočním čase fit a ať vám to běhá s úsměvem! :) Petr

Motto: Smile is the second best thing to do with your lips.
avatar

Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady

Celkem 8264 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:09 (2009)
půlmaraton: 1:26:09 (2008)

Oslík muž 14.12.2007 16:40:24

Ahoj Petře, myslím, že když máš chuť se rozeběhnout, tak to prostě udělej, pak zase zvolni, prostě jak budeš chtít… Spousta z nás začínala nebo dosud běhá bez sporttesteru, taže se nějakými 65 % TFmax (nic proti, je to důležité) moc nerozptylovala a když se během chceš bavit, nemusíš se nutit běhat schválně pomalu – toť můj (neodborný) názor… Také přeji pevné zdraví a běh s úsměvem!

Motto: Už nemůžeš? Tak musíš!
avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 14.12.2007 16:53:59

ja sem takovy ortodoxni zastance behani podle pocitu a na sporttestr kaslu. takze neco ve smyslu jak rikal Oslik. pokad se ti chce bezet rychle tak se probehni s vetrem o zavod ;). pokad se ti nechce tak si jenom vyklus. na nasi urovni se nejaka periodizace, rizeni treninku a kdovi co vubec resit nemusi.

staci se drzet toho, aby bylo behani pestre (rychle, pomalu, do kopce, z kopce) a to je vsechno. zbytek prijde sam…

jo a jeste bych dodal. pokud bys behal porad pomalu, tak by si sice nejakou extra chybu nedelal, ale stagnoval bys rychlostne. pro zacatecnika staci jednou za tyden prave nejaky lehci fartlek, aby trochu poskadlil rychla vlakna, aby nezlenivela. nekdo to resi prave fartlekem, kopcema atd. a nekdo chodi na zavody, coz kdyz se uplne nevyzdimas, je prijemny tempovy trenink…

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154831,72 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 14.12.2007 18:16:33

[quote=obrik]Nemám teď žádný konkrétní tréninkový cíl, prostě chci, aby mi to rychleji běhalo na tratích od 3 do 42 km. :) Když mám například na so, ne, út a st naplánovaný volný běh a já např. v úterý zaběhnu třeba fartlek (stejné délky), ubližuju tím svému tréninkovému úsilí? Natrénuju tím méně?[/quote] Já bych jeden den v týdnu, kdy máš více času (např. 2–3 hodiny v sobotu) přidal délku běhu (šel bych např. 20–25km), což je asi nejúčinější trénink. Já nyní občas běhám po delší přestávce způsobené zraněním a nemocí na těchto pomalých tepech (60–65%TFm), a můžu ti říct, že unaven jsem dostatečně. Samozřejmě těch 10km, které průměrně běháš, tě neunaví, a tak běháš rychleji. S delšími sobotními běhy ti přibude kilometráž i únava :).

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Choceň/Chomutov

Celkem 6836 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:50 (2010)
půlmaraton: 1:33:04 (2010)
maraton: 3:37:37 (2008)

obrik muž 14.12.2007 18:42:05

Chlapi díky za názory.

To Oslík: Já žádnej sportester nemám a nepoužívám, jen jsem si ho před pár měsícema na chvíli půjčil a zjistil jsem si, že pro mě 65 – 70% TFmax je běh někde kolem 6:00/km, neboli velmi pomalý běh. Takže běh touto rychlostí nyní (zcela bez měření tepu) považuju za budování OV.

To Luckyboy: To je hezký, jak píšeš na „naší úrovni“, to mi udělalo radost. Na tvoje výkony budu muset ještě potrénovat :) Nicméně OK, nebudu to tak řešit a když bude nálada, tak prostě poběžím :)

To Mirek: Mirku jj, to je jasný, o délkách běhu jsem nemluvil, resp. nepsal. To už jsem se zde dočetl, že víkendy jsou od toho, aby si člověk trochu provětral hlavu :), takže těch 20 – 25 km jsem už párkrát o víkendu byl. V tu chvíli samozřejmě o žádné rychlosti neuvažuju a běžím úplně na pohodu, takže třeba nedávných 25 km jsem dal za 2:30:05 a jak mi nebylo, když jsem dorazil domů a zapadl do sprchového koutu :) :)

Já vím, že na „naší úrovni“ :) to asi nemá moc cenu řešit, ale prostě mě to zajímá, jestli je lepší se striktně držet toho, že většinu běhů je potřeba naběhat volně, nebo zda to takový vliv nemá. Jsem zvědavej, co napíšou další běžci.

Motto: Smile is the second best thing to do with your lips.
avatar

Dobřichov

Celkem 7103 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:16:31 (2012)
maraton: 2:50:29 (2016)

honzaherda muž 15.12.2007 21:06:53

Já osobně také na tester moc nedám a i když ho mám, tak pás nenosím. Na 65% začínající běžec je schopen tak rychle jít a běh se dá považovat až od cca 80%. Dřív jsem byl tepově též hodně vysoko, ale trénovaností tepy samy spadnou a někdy až moc :) Kratší tréninky bych klidně volil dle pocitu a tepák volil jen jako doplněk. Na dlouhé výběhy bych z začátku tep kontroloval, abys třeba nepadal na 60% či naopak nezrychloval někam k 85%. Nicméně pro hobíky s ambicemi někde u 42min na 10ku (já) bych to s tepama neviděl tak horce

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 18.12.2007 08:34:17

Obrik, povedal by som, ze pri Tvojej frekvencii behania (5× tyzdenne) si kludne mozes prislapnut na niektorom z povodne volnejsich dni. Len to nesprav 1 den pred planovanym intenzivnym dnom, alebo hned den po nom. S 2 volnymi dnami mas dost casu na regeneraciu. Ten povodne volny beh, co sa zvrtne na svizny az rychly beh Ti dokonca moze vykonnostne pomoct. Najlepsi sposob prevedenia je- zacnes volne a ked po 15–20 minutach zbadas, ze si plny energie a chuti, tak postupne zacni pridavat s tym, ze poslednych 20–30 minut bezis uz dost intenzivne a nebol by si schopny plynulo konverzovat (ale nebudes bez dychu). V anglickom jazyku sa tomu hovori „run to the barn“ (beh do staji- ked kone citia ovos, pridaju, aby boli skoro doma). Odborne sa tomu hovori stupnovany tempovy beh. Je to idealny treningovy prostriedok prave v tomto obdobi. Inymi slovami- len smelo do toho, pomoze Ti to. Nezabudni vsak pocuvat svoje telo a nelam to cez koleno. Na sporttester sa mozes vykaslat, ak vies, ako sa mas pri volnom behu citit.

avatar

Manětín

Celkem 4583 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:00 (1998)
půlmaraton: 1:53:36 (2007)
maraton: 4:24:25 (2007)

Kydy muž 18.12.2007 08:55:18

[quote=Mato]V an­glickom jazyku sa tomu hovori „run to the barn“.[/quote] .. a není to „run to the beer“? aspoň tak to mám já :-))

Teď vážně. Máš pravdu, že se občas stane, že se cítím na „trhání asfaltu“ a je mi líto toho nevyužít. To je pak ten nejhezčí běh se vším všudy. Jéééé a to pívo potom :-))

Motto: Běhání je krásný... hlavně to pívo potom :-) Vidíš-li někoho běžet, nepřemýšlej o něm, ale o sobě...
avatar

Choceň/Chomutov

Celkem 6836 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:50 (2010)
půlmaraton: 1:33:04 (2010)
maraton: 3:37:37 (2008)

obrik muž 20.12.2007 08:24:37

To Mato: díky za Tvé rady, z toho co píšeš mi tedy vyplývá, že pokud běhám 5× v týdnu, že optimální pro maximální efekt z toho tréninku pro mě je jít 3× volný běh na úrovni 65% TFmax pro budování OV a 2× nazvěme to kvalitu, tj. fartlek, stupňovaný tempový běh (který popisuješ), kopce nebo něco takového, kde se dostanu na cca 85% TF max, ok?

To Kydy: čéče, to si dáváš pivko po běhu i teď v zimě? Tak na to nemám ani pomyšlení, já když se teď v zimě vracím z běhu (-2°C, lehkej vítr, sníh, všude tma…), tak nemyslím na nic jinýho než na velikej hrnek horkýho čaje a teplou sprchu, pivo, to by mě zabilo! Jo v létě, to je jiná........:)

Motto: Smile is the second best thing to do with your lips.
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 20.12.2007 09:03:05

Podla mojho nazoru sa najlepsie rozvija aerobna schopnost organizmu (povedzme OV) pri zatazeni 70–75% TF max. Rozvoj aerobnej pripravenosti je o dost pomalsi pri takom nizkom zatazeni (65% TF max). Pri takejto intenzite by si sa mal vyklusavat po narocnom dni. Uvedenie TF je len pre orientaciu, ale nie kazdy suvisly aerobny beh musi byt tak pomaly. Na zaciatok behu az prvu polhodinku je to OK, ale potom mozes kludne pridat. Ja si neviem predstavit beh iba na 65% TF max- to by ma nebavilo- teda s vynimkou dni, ked sa necitim oddychnuty.

avatar

Celkem 65945 km
Minulý měsíc 200 km
10 km: 0:36:02 (2007)
půlmaraton: 1:20:04 (2009)
maraton: 2:57:46 (2012)

ironman muž 20.12.2007 09:58:30

souhlas s matem beh na 65% je totalni nuda, pod 70% beham jen minimalne. A je znat, ze kdyz se behaji delsi behy nad 75% vykonnost jde rychleji nahoru.

Motto: Never give up!!!
avatar

Choceň/Chomutov

Celkem 6836 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:50 (2010)
půlmaraton: 1:33:04 (2010)
maraton: 3:37:37 (2008)

obrik muž 20.12.2007 15:20:11

Chlapi díky za to co píšete, jestli je to tak, tak to jsem fakt rád, protože mám opravdu občas chuť a sílu se více rozběhnout, ale vždycky si vzpomenu na slova Miloše Škorpila (jsem naprostý běžecký začátečník, takže rady z jeho poradny beru jako svatý…), že i když se to paradoxně nezdá, že člověkovi běh s nižší intenzitou, přinese ve výsledku víc, než když běží rychleji (co se týče nabíhání objemů v rámci budování OV, aby nedošlo k mýlce). Pokud to není takové dogma, nebo pokud jsem tenkrát třeba Miloše špatně pochopil a je možno a je správně běhat rychleji, tak to fakt rád slyším. Díky, Petr.

Motto: Smile is the second best thing to do with your lips.
avatar

Manětín

Celkem 4583 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:00 (1998)
půlmaraton: 1:53:36 (2007)
maraton: 4:24:25 (2007)

Kydy muž 21.12.2007 06:53:29

[quote=obrik]To Kydy: čéče, to si dáváš pivko po běhu i teď v zimě? Tak na to nemám ani pomyšlení, já když se teď v zimě vracím z běhu (-2°C, lehkej vítr, sníh, všude tma…), tak nemyslím na nic jinýho než na velikej hrnek horkýho čaje a teplou sprchu, pivo, to by mě zabilo! Jo v létě, to je jiná........:)[/qu­ote] S tím pivem teď v zimě máš pravdu. Pivo domů do zásoby nekupuji, a v těhle mrazech se táhnout do hospody rozpařenej z vany je sebevražda. Takža ač pivař, mám doma dost velikou škálu různých bylinných a ovocných čajů, na které též nedám dopustit.

Tím samozřejmě nijak nesnižuji nepostradatelný význam piva pro lidký organismus :-))

Motto: Běhání je krásný... hlavně to pívo potom :-) Vidíš-li někoho běžet, nepřemýšlej o něm, ale o sobě...
avatar

Vsetín

Celkem 3112 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:32 (2011)
maraton: 3:36:41 (2007)

Plyšák muž 22.12.2007 12:54:54

Moje zkušenost je asi taková. Před cca 4 roky jsem chodil půl roku tak 3× týdně běhat a měřil jsem si úsek cca7 km. Jak bylo mým zvykem z mládí, vždy naplno, co to dá. Ale časy byly pořád stejné – mezi 31:50 a 32:30. Ani po půl roce tohoto běhání žádné zlepšení. Během letošní přípravy na maraton jsem si někdy v květnu řekl, že si tu trať opět změřím (chodil jsem běhat jinam) a hle, přestože jsem běhal tréninky výrazně pomaleji, tak jsem ji bez stresu dal za 29:10. Myslím si, že důvody byly dva: 1. větší množství naběhaných km (asi dvojnásobné) a 2. běhané při nižším tempu (vyšší OV při nějaké vrozené rychlosti).

=) Jinak přeji všem pěkné svátky, hodně zdraví a splněných přání do nového roku. Plyšák =)

Motto: Velcí trpaslíci to mohou dotáhnout až na malé obry.
avatar

Kařez, Nový Jičín

Celkem 1898 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:53 (2008)

juapa muž 07.01.2008 10:54:45

Tyjo.. Tak vám děkuju, kluci! Jenom to, že sem si pročetl diskuzi (většinou jenom čtu =)), mi dalo docela dost. Běham a snažím se trénovat asi rok a půl a Běžíšek mi nadělil vysněný Polar RS200, takže sem se konečně mohl pustit do treninku podle zon TF precizně a ne jen podle mojich intenzit běhu. Hádám že podle některých názorů je to i lepší vedení tréninku… Ale narazil jsem hned náhle.. Regenerační běh (do 65% TFmax) a rovnou na 45 minut. To byla hrůza a nuda, ale spíš hrůza! Pořád to pípalo, ať uberu, ale 65%, když mám zadáno TFmax 200 (220 – věk(19), sporttester mi ji tipnul na 187 a to se mi zdálo málo, respektive sem podle toho už vůbec nemohl běhat), teda 65% je pro mě hodně pomalé poskakování, nebo svižná chůze. Já tomu říkám tučňákování. Je to tim, že když sem malej(167cm), mám nějak posunutou TF, a pak i ty zóny, nebo sem málo trénovanej, nebo neumim běhat pomalu?? Ať je to jak chce, místo regen.běhu si dám vždycky volný běh na pocit, nebo si necham odpípat OWN ZONE a bude to! Jeník

Motto: Díky Chucku Norrisi!
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 07.01.2008 14:45:53

Zmeraj si ake mas TF max, bez toho, aby si tuto hodnotu presne poznal, nema ziaden zmysel sporttester pouzivat. Vypocty typu 220-vek su uplne chybne a nepresne. Najdi si dobry kopec (400–800m dlhy), rozklus sa a rozcvic aspon 20 minut a vybehni ho 3× stylom: svizne, na 95% a nadoraz. Najvyssia hodnota namerana pocas tohto testu je Tvoje TF max. Pred tymto testom si oddychni 1 den, inak nedosiahnes relevantne merania. Po prepocitani hodnot si chod zabehat a uvidis. Ak sa Ti stale zda, ze bezis pri 65% TF max pomaly, tak je to tak- je to volne tempo. Ak ledva bezis a skutocne sa citis ako tucniak, tak to bude asi horsou trenovanostou a nie tym Polarom. Beh pri 65% TF max je pohodove konverzacne tempo (u mna asi o 1:10min na km pomalsie ako tempo preteku na 10km) na rovine. V kopcoch je to pomalsi klus, ak striktne trvas na drzani presneho tepu aj pri behu do kopca (co je inak blbost, lebo pohybovy aparat sa namaha niekolkokrat menej). Tvoja vyska s tepom nema nic spolocne. Ja som len o par cm vyssi a moje hodnoty su uplne odlisne od Tvojich (plus som aspon o 10 rokov starsi). Ako som uz pisal vyssie- najlepsie a najucinnejsi rozvinies vytrvalost pri behu na 70–75% TF max. Beh na 65% je regeneracny beh.

avatar

Vsetín

Celkem 3112 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:32 (2011)
maraton: 3:36:41 (2007)

Plyšák muž 07.01.2008 15:05:48

Tady pozor. Za prvé – určení max TF – podle věku, je velmi nepřesné. Tomu byla věnovaná jiná vlákna, určitě je najdeš =). Za druhé – určení aerobního a anaerobního prahu je individuální. Určení procent podle max TF je jedna z těch lepších metod, ale není přesná. Vždyť cílem tréninku je právě posunutí prahů AEP a ANP směrem k max TF, aby tělo mohlo pracovat blízko maxima, ale co nejdéle. Takže záleží na tvé fyzické kondici, dosavadním tréninku. Může se stát, že tvůj AEP bude někde na hrani 80% max TF. Tvůj rege běh by pak byl někde kolem 70–75%. Nejlepší je vyšetření na pásu, ale možná by pomohl nějaký závod na 10 km, kde by si zjistil, kde leží pravděpodobně hranice ANP. Běžel bys ho s tepákem, ale samozřejmě na co nejlepší čas.

Motto: Velcí trpaslíci to mohou dotáhnout až na malé obry.
avatar

Kařez, Nový Jičín

Celkem 1898 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:53 (2008)

juapa muž 07.01.2008 17:34:38

Díky za pomoc..! Zkusim se otestovat v kopci a uvidim co to hodí. Zjištění těch prahů by bylo určitě lepší, ale vyšetření v laboratoři zatím neplánuji, kvůli financím a taky chci počkat až se kousek posunu. Viděl sem i příklady nějakých testů na zjištění prahů, ale nevim nakolik by to bylo přesné mimo laboratoř a taky přeně nevím, jak bych s tim pracoval, jak se potom posouvají zóny zatížení.? Na jaře a v létě sem trénoval cíleněji a v srpnu sem zaběh 10km závod na 46:07, nebyla to úplně rovinka a chtěl sem mít čas pod 50, takže spokojenost, na podzim se se spíš flákal, měl sem nějaký bacily a před Vánocema sem si zaběhl ještě kros na 8,7 km s časem 42:53, to sem si docela užíval! V příštim roce bych chtěl závodit vícekrát!! A můj plán je tedy následující, změřim se na kopci, jak radí kolega a pak budu běhat podle knížky Běhání – od joggingu po maraton, jak je tam plán na 10km za 34 – 40 minut s tím, že nějak pouprávím zony, třeba místo reg. do 65% to zvednu na 70, nebo poběžim na OWN ZONE, to ale až po tom co zkusim změřit TF max na kopci.. Jenda

Motto: Díky Chucku Norrisi!
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.01.2008 08:13:43

Teda, nemas zrovna male ciele… na Tvojom mieste by som si dal najskor za ciel zlomit 45min a potom 42 min na 10km. Potom to zlepsovanie uz pojde pomalsie. Niekomu stacia 4 tyzdne behania a zabehne 10ku pod 35min, niekto sa tam nikdy nedostane ani pri systematickom treningu. Najvacsou chybou je si dat privelke ciele hned na zaciatok a nerespektovat individualne limity. Prajem Ti nech sa pod 40min dostanes co najrychlejsie, ale nezabudni, ze do vyssich poschodi sa chodi po kazdom schode a neskace sa z prizemia…

avatar

Kařez, Nový Jičín

Celkem 1898 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:53 (2008)

juapa muž 08.01.2008 09:23:45

Ja si nemyslim, že to pujde tak rychle, jen sem si vybral tento treninkovy plan, protože další možnost pro mne by byla trenovat na 45 – 50 minut, tak sem si řekl, že zkusím další schůdek, když už jsem pod tou padesátkou byl. Považuju se pořád za běžce pro zábavu, ale chtěl bych se pořád zlepšovat, teda co to půjde, hodně mě lákají dlouhé běhy..

Motto: Díky Chucku Norrisi!
avatar

Vsetín

Celkem 3112 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:32 (2011)
maraton: 3:36:41 (2007)

Plyšák muž 08.01.2008 13:23:55

Ahoj juapo! Běžel jsem první a zatím jedinou desítku po dvou měsících tréninku za 42:57 a ještě dnes, po téměř roce, si nejsem jistý, jestli bych ji pod 40 min dal. Ono udržet 10 km každý pod 4 minuty je pro mě ještě asi vzdálené, i když v tréninku jsem běhal úseky 2–3 km i pod 3:50min/km. No budu ti držet palce a doufám, že se někde potkáme. Někdy není důležité dosáhnout cíle, ale vydržet na cestě. =)

Motto: Velcí trpaslíci to mohou dotáhnout až na malé obry.
avatar

Prostějov

Celkem 16209 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:43:46 (2008)
maraton: 3:45:27 (2009)

Skare muž 09.01.2008 21:25:26

Zdravím všechny. Se zájmem sleduji vaši diskusi a chtěl bych do ní něco přidat.

Abych při svém několikátém pokusu o pravidelné běhání (cíle obdobné jako Obrik) nedělal zase chybu, čtu názory odborníků i běžců jako Obrik a daří se mi tentokrát běhat souvisle už rok a půl. Klíčem k úspěchu bylo skutečně zvolnění tempa a prodloužení délky běhu a používání sporttesteru (protože bez zkušenosti Mata neumím zajistit, že se nerozběhnu moc rychle). Jen mi dělaly problémy poněkud rozporuplné informace o optimální tepové frekvenci – viz. původní dotaz Obrika na 65% TFmax. Souhlasím s Matem 65% je na vyklusání, vytrvalostní práce s přizpůsobením těla na spalování tuků pro absolvování maratonu je kolem 75% TFmax (počítáno 0,75*TFmax).

H. Steffny (Run Fit Fun) nabízí jednoduchý výpočet: 180-věk +/- 10, tedy pro Juapa, který sportester používá 151 až 171. V jiných materiálech se uvádí střední intenzita 65–75% TFmax, která se však nepočítá jednoduše TFmax*0,65 , ale používá se klidové tepové frekvence (TFk) takto: 0,65*(TFmax-TFk)+TFk, tedy opět pro Juapa (při tepu ráno v posteli 60): 0,65*(200–60)+60= 151, což je totéž, co uvádí Steffny a Mato a úplně jiný údaj než 0,65*201= 131. A je po „tučňákování“. Na to dojde až po těžkém tréninku. :)

avatar

Kařez, Nový Jičín

Celkem 1898 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:53 (2008)

juapa muž 10.01.2008 11:10:41

To: Skare : No to je dobře že ses zapojil, určije je mi to přínosem!

Dneska sem si dal za úkol zjistit si TFmax na kopci podle rady od Mata. Nevim jak u vás, ale u nás je snad každá cesta, silnice nepočítám, pokrytá krásným nabjeskaným ledem, běhat se na tom nedá, snad jen na nácvik tučňákování(nyní ironie). Ale tak z poloviny to šlo, takže sem po můl hodině zahřívacího běhu dostal asi na 5. km ke zvolenému kopečku. Je to zak 400 – 500 m (měřeno přes mapmyrun.com). Po prvním výběhu sem měl tepovku 192, po druhém 193 a to už sem poznal, že jsem neměl jít nalačno (asi o tom založim new vlákno) a po třetím mi tam svítilo 195, ale to už sem byl teda uplně vyflusanej. Tak to sem to dělal nejspíš správně =)! Also, tepovka upravena na HRmax = 195.

[quote=Skare]H. Steffny (Run Fit Fun) nabízí jednoduchý výpočet: 180-věk +/- 10, tedy pro Juapa, který sportester používá 151 až 171. V jiných materiálech se uvádí střední intenzita 65–75% TFmax, která se však nepočítá jednoduše TFmax*0,65 , ale používá se klidové tepové frekvence (TFk) takto: 0,65*(TFmax-TFk)+TFk, tedy opět pro Juapa (při tepu ráno v posteli 60): 0,65*(200–60)+60= 151, což je totéž, co uvádí Steffny a Mato a úplně jiný údaj než 0,65*201= 131. A je po „tučňákování“. Na to dojde až po těžkém tréninku. :)[/quote] Děkuju, ještě sem si to přepočítal s hodnotama : TFmax = 195 TFk = 52
a vyšlo mi 144,95 podle toho složitějšího výpočtu a podle jednoduchého 151 – 171, kupodivu :-D To rozmezí se mi líbí víc, větší volnost a rychlost!

Takže začínám naběhávat kulimetry. Jak často má cenu měřit si na kopci TFmax? Respektive, jak moc se mění v průběhu tréninku? Myslím, tak dvakrát do roka?

Motto: Díky Chucku Norrisi!
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 10.01.2008 11:16:30

Skoro vobec sa nemeni. Jedine Ti vekom o par uderov klesne. Skontroluj si ju trebars na zaver preteku, mozno ju mas v skutocnosti o par uderov vyssie, ale inak sa TF max nemeni, ani ked si elitne trenovany. To je geneticka zalezitost. Zato zony zatazenia sa menia dost rychlo vzhladom na trenovanost- teda v pomere k rychlosti.

avatar

Kařez, Nový Jičín

Celkem 1898 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:53 (2008)

juapa muž 10.01.2008 11:22:55

Tak takhle je to s tou tepovkou. To znamená že zůstanu u svých nově změřených 195 +/- a upravovat budu zóny, ale ještě by to chtělo nějaký vzorce, zkusim se mrknout po světě internetu. Zatím mám odsud jen vzorec na TFoptimal – H. Steffny (Run Fit Fun).

Jinak díky ti za radu s měřením na kopci, děkoval sem ti dnes třikrát, pokaždé cestou nahoru =)

Motto: Díky Chucku Norrisi!
avatar

Choceň/Chomutov

Celkem 6836 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:50 (2010)
půlmaraton: 1:33:04 (2010)
maraton: 3:37:37 (2008)

obrik muž 10.01.2008 12:43:53

[quote=juapa]Jinak díky ti za radu s měřením na kopci, děkoval sem ti dnes třikrát, pokaždé cestou nahoru =)[/quote] :D :D :D

Jj, taky se chystám po loňském roce odběhaném bez sportesteru si jeden pořídit a jít se podívat na zoubek té TFmax, takže mě kopečky čekaj snad v druhé půlce ledna, momentálně jsem nemocnej :( :(

Živě si Juapa představuju, jak valí do kopce, nemůže popadnout dech, zakyselený nohy, zdá se mu o čertech a vzpomíná na Mata, jak píše: 3 x do kopce co to dá............ :D

Motto: Smile is the second best thing to do with your lips.
avatar

Kařez, Nový Jičín

Celkem 1898 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:53 (2008)

juapa muž 10.01.2008 13:23:47

[quote=obrik][qu­ote=juapa]Jinak díky ti za radu s měřením na kopci, děkoval sem ti dnes třikrát, pokaždé cestou nahoru =)[/quote] :D :D :D

Jj, taky se chystám po loňském roce odběhaném bez sportesteru si jeden pořídit a jít se podívat na zoubek té TFmax, takže mě kopečky čekaj snad v druhé půlce ledna, momentálně jsem nemocnej :( :(

Živě si Juapa představuju, jak valí do kopce, nemůže popadnout dech, zakyselený nohy, zdá se mu o čertech a vzpomíná na Mata, jak píše: 3 x do kopce co to dá............ :D[/quote] To si vystihl přesně :-D + navíc, běhám se psem, chudák Ťapka nechápala, proč se ženeme 3× tam a zpět, sem jí řikal ať počká nahoře, ale nenechala mě v tom!! Nohy byly tak zakyselený, že jak vidí Ťapka ocet, tak zvrací..

Motto: Díky Chucku Norrisi!
avatar

Praha 4- Písnice

Celkem 167471,18 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:32:53 (1983)
půlmaraton: 1:14:34 (1986)
maraton: 2:33:20 (1984)

cernyvac muž 10.01.2008 18:03:08

Záleží na ambicích , pokud se chceš zlepšovat, měl by jsi častěji zařazovat také běhy na 70– 80% max TF, ale také občas i k 90% TF max. (samozřejmě jen část tréninku). Myslím že ob dva tréninku pomalu jeden fartlek neškodí. To vše tím více čím kratší tratě chceš běhat, mám na mysli teď trénink tak na 10 km až hodinovku. Ono běhat pouze pomalu je občas ubíjející. Pokud to chceš brát vážněji je dobrý některý ze Sporttesterů, včetně Foot podu jsem viděl balíček (stopky+ měřič TF-+ Foot pOd) Suunto za cca 6,5 tis. Kč. Ahoj V. Černý – cernyvac

avatar

Kařez, Nový Jičín

Celkem 1898 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:53 (2008)

juapa muž 10.01.2008 18:25:49

mám polar RS 200 bez footpodu, takže se to právě snažím našroubovat na tepovku + si měřím tratě podle googlu, footpod můžu dokoupit za 3000, ale zatím na to nemám prostředky a ani o tom neuvažuju..

Motto: Díky Chucku Norrisi!
avatar

Valašské Meziříčí

10 km: 0:39:47 (2011)
půlmaraton: 1:30:56 (2009)
maraton: 3:21:59 (2008)

Tečko muž 10.01.2008 18:58:54

To juapa:

Co se tech tepu a zon tyce, zkus treba http://www.runningforfitness.org/

Motto: ... kdo se vyhne klíči, vyhne se i míči ...
Nalezené položky: 39 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.