Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecké závody » Kladenský maraton 2008

Kladenský maraton 2008

Nalezené položky: 101 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
avatar

Kladno

Celkem 50837 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:51 (1996)
půlmaraton: 1:21:23 (1997)
maraton: 2:48:53 (1997)

Franta Tůma muž 14.06.2008 18:16:17

Dovolte, abych Vás pozval na 7. ročník Kladenského maratónu, který se bude konat 13.9.2008 na Kladenském atletickém stadionu. Závod bude mistrovstvím republiky veteránů a přeborem Středočeského kraje v maratónu. V rámci závodu proběhnou i soutěže dětí. Podrobnosti včetně on-line přihlášky naleznete na: http://maraton.kladno.cz.

Motto: Per aspera ad astra.
avatar

Kladno 4

Hauken muž 21.06.2008 15:32:43

Rád bych v souvislosti s Kladnem otevřel otázku doprovodu maratonců, kladenských 8 okruhů může někoho z neběžícího doprovodu svádět k zaběhnutí jednoho kolečka se „svým“ závodníkem, v úvahu přichází i doprovod cyklistický. S tím souvisí i varianta doprovodu občerstvovacího, kdy cyklista zkrátka podá běžci láhev s pitím, samozřejmě mimo občerstvovací zónu. I v Praze na maratonu jsem viděl, jak drahé polovičky tu a tam podávaly svým hrdinům pití mimo oficiální občerstvovačky ( samozřejmě s tím zázračně namíchaným ionťákem). Lze vést diskusi, zda cyklista, který jede za závodníkem, jej nějak ovlivňuje, současně platí, že trasa není uzavřena veřejnosti a běžci krouží kolem procházejících se návštěvníků lesoparku Lapák. Na straně jedné jde obecně o nastavení ( a dodržování) atletických regulí, na straně druhé se mi nedaří úplně zapudit úvahu, že je rozdíl v přístupu k úzké špičce bojující u nás na čas kolem 2:30 a k početnému poli běžců s ambicí čtyř a více hodin. Jistě, že podmínky mají být pro všechny stejné…ale třeba pokud jsem mohl vysledovat na Tour de France, tak občerstvování cyklistů nemá pevný řád, dokonce nic nebrání, aby si vzali láhev s pitím od neznámého diváka ( a pak tím odůvodňovali, že tam musela ta zakázaná látka být). Popravdě netuším, jak o této otázce smýšlí běžecká veřejnost či pořadatelé maratonů a jsem zvědav, zda se někdo vyjádří. Zdravím všechny běžce a ty, co se chystají do Kladna na maraton, zvláště. Miloš Kmuníček

Motto: Běh není droga, je úplně neškodný, dokud jej nevysadíte.
avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 21.06.2008 21:29:33

Já sem nebudu zatahovat jiné sporty ani jiné závody než maraton, protože u těch je mi to vcelku lhostejné, ale u maratonu mi vadí doprovod některých závodníků. A je mi docela jedno, jestli ten závodník běží na 2:30 nebo na 4:00. Já si myslím, že prostě pravidla jsou od toho, aby se dodržovala a tím měli všichni stejné podmínky. Jakýkoli doprovod, a to i ten bez občerstvení, běžci pomáhá. Vím, že organizátor to má těžké s případným postihem takto jednajících závodníků v případě tratě otevřené pro veřejnost. Nemožné to ohlídat není, těžké ano. V první řadě by závodníci měli sami ctít ducha fair play. Pro případ, že někdo netuší, že doprovod závodníka je proti pravidlům, je možné to dát nejen do propozic, ale i znovu výrazně vyhlásit před startem. Nevzpomínám si, že bych to někdy na našich závodech zaznamenal, ale byl bych zvědav na reakci závodníka, který by i přes takové upozornění doprovod s občerstvením využíval a byl diskvalifikován. Možná by to byl precedens, který by pomohl tento nešvar vymýtit nebo alespoň omezit.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Pardubice

Celkem 2586 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:51:18 (2008)
půlmaraton: 1:57:52 (2008)
maraton: 4:34:01 (2008)

Tomas_Pce muž 21.06.2008 21:47:16

Same a nesmrdí ta „ryba“ od hlavy? Co jsou například vodiči na světový rekord, kteří ukončí závod předčasně v předem určený čas a za to dostanou ještě zaplaceno. A to nejsou ledajaké závody třeba Zlatá liga tak jaký problém s Kladnem a soukromým doprovedem?

avatar

Sokolov

Celkem 13617 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:52 (2004)
půlmaraton: 1:31:48 (2004)
maraton: 3:37:28 (2004)

koyama muž 21.06.2008 21:55:23

Ovšem to je něco úplně jiného. Nikdo mi přece nebrání, abych se přihlásil k maratónu taky a půl či více trati táhl svou ženu a pak závod zabalil. Tady je míněno doprovázení jen v částech trati a podávání občerstvení mimo oficiální občerstvovačky. Doprovod na kole je pak kapitola sama o sobě.

Motto: Kdo se odváží, zvítězí.
avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 21.06.2008 22:06:30

[quote=Tomas_Pce]Sa­me a nesmrdí ta „ryba“ od hlavy? Co jsou například vodiči na světový rekord, kteří ukončí závod předčasně v předem určený čas a za to dostanou ještě zaplaceno. A to nejsou ledajaké závody třeba Zlatá liga tak jaký problém s Kladnem a soukromým doprovedem?[/quote] Tomáši, to se zde již jednou v minulosti řešilo. Toto není v rozporu s pravidly, protože ten vodič je standardně přihlášený závodník a běží od startu s těmi, které vede. To jsou ostatně i oficiální vodiči například při PIMu. Pokud si najdeš obětavce, který s tebou poběží maraton jako přihlášený závodník a ponese ti konev pití a batoh jídla, pak to sice není asi nic zcela standardního, ale na diskvalifikaci to není :) Jistě chápeš ten rozdíl, když s tebou někdo pojede na kole, nebo ti bude vedle trati mimo občerstvovačky (dostupné pro ostatní závodníky) dávat další občerstvení.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Celkem 1517 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:05 (2007)
půlmaraton: 1:46:06 (2006)
maraton: 3:49:59 (2006)

vlado muž 21.06.2008 23:01:08

pokial viem, vodica pouzit mozes, ale obcerstvovat sa mozes len na oficialnych obcerstvovackach, tzn. ze nesmies nic brat ani od inych bezcov.

avatar

Brno

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:29 (2009)
půlmaraton: 1:33:05 (2008)
maraton: 3:23:02 (2012)

running-observer muž 21.06.2008 23:09:18

Naprostý souhlas s tím, co píše sam a koyama. Cyklistický nebo dokonce automobilový doprovod při závodech maratonského typu a občerstvování z těchto mobilních občerstvovaček je velmi nepříjemný pro ty běžce, kterým tato podpora není určena. Mnohdy doslova a do písmene překáží ostatním běžcům. A nastolují nerovné podmínky.

Občerstvení (vodou, čajem) mimo oficiální občerstvovačky, které zajišťují diváci za velmi horkého počasí pro všechny běžce na pevných místech, nepokládám za špatné, pokud je pořadatelé tolerují. Tam to má zdravotní opodstatnění.

Viz také nedávná diskuze na toto téma na www.42195.sk

avatar

Praha

Celkem 1448 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:46 (2008)
půlmaraton: 1:33:03 (2008)
maraton: 3:23:09 (2008)

Halesh muž 22.06.2008 13:13:49

Čistě teoreticky, je vůbec v souladu se závodními regulemi, pokud si nesou závodníci svoje občerstvení s sebou? (Gely, ionťák, tyčinky atd.) Samozřejmě vím, že se to nestíhá, ale připadá mi, že pokud platí logika „občerstvovat se výhradně na občerstvovačkách, aby měli všichni stejné podmínky“, potom i ten gel, co si nesu v kapse, je nefér.

avatar

10 km: 0:41:04 (2008)
půlmaraton: 1:26:46 (2008)
maraton: 3:07:35 (2008)

Jarda /xxx/ muž 22.06.2008 14:18:19

Souhlasím se Samovým názorem z 3. příspěvku, ale beru tuto problematiku občerstvování a doprovázení závodníků spíš obecně. Na loňském Kladenském maratónu jsem nic takového nepozoroval. Spíš naopak. Takový Evžen se Sárou poletovali kolem trati často proti směru běhu a povzbuzovali snad úplně každého. Podobně Mirek Kostlivý.

avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 22.06.2008 15:37:01

[quote=Halesh]Čistě teoreticky, je vůbec v souladu se závodními regulemi, pokud si nesou závodníci svoje občerstvení s sebou? (Gely, ionťák, tyčinky atd.) Samozřejmě vím, že se to nestíhá, ale připadá mi, že pokud platí logika „občerstvovat se výhradně na občerstvovačkách, aby měli všichni stejné podmínky“, potom i ten gel, co si nesu v kapse, je nefér.[/quote] To je v pořádku. Navíc, když se zamyslíš, tak to občerstvení si neseš až do místa konzumace sám, neveze ti ho nikdo na kole.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Kladno

Celkem 50837 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:51 (1996)
půlmaraton: 1:21:23 (1997)
maraton: 2:48:53 (1997)

Franta Tůma muž 23.06.2008 10:42:42

Rád bych připojil několik poznámek z pohledu organizátora. Pravidla atletiky (viz http://www.atletika.cz/default.aspx?…) řeší diskutovanou problematiku následovně: PRAVIDLO 144 – Napomáhání závodníkům Pro účely tohoto pravidla musí být za napomáhání považovány následující nedovolené skutky: 2. c) Udávání tempa osobami, které nejsou účastníky stejného běhu, běžci nebo chodci, kteří jsou nebo budou předběhnutí o kolo nebo jakýmikoliv technickými prostředky. PRAVIDLO 240 – Závody na silnici Osvěžovací a občerstvovací stanice. 9. d) Občerstvení, které může být poskytnuto pořadatelem nebo je připraveno samotnými soutěžícími, musí být závodníkům podáno na stanicích, které si závodníci sami určí. Musí být umístěno tak, aby bylo závodníkům snadno přístupné nebo jim může být podáváno přímo do rukou pověřenými osobami. Občerstvení, které si připraví závodník, musí být od okamžiku, kdy je předáno atletem či jeho zástupcem, pod dozorem činovníků určených pořadatelem.

  1. Závodník, který přijme občerstvení mimo určenou stanici pro občerstvení, bude ze závodu vyloučen.

Pozn.: Za žádných okolností nesmí kterýkoliv činovník běžet vedle závodníka, když přebírá občerstvení. Z výše uvedeného jasně vyplývá, že doprovod běžců na kolech ani poskytování občerstvení mimo oficiální místa nejsou přípustné. Kladenský maratón je vyhlášen jako MČR a musí se řídit pravidly atletiky. Kontrola jejich dodržování je věcí rozhodčích. Samotné dodržování by pak mělo být věcí cti každého závodníka…

Motto: Per aspera ad astra.
avatar

Předboj

Celkem 23437,2 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:40:30 (2006)
půlmaraton: 1:35:54 (2006)
maraton: 3:21:02 (2006)

MirO muž 23.06.2008 17:06:03

[quote=sam][qu­ote=Halesh]Čis­tě teoreticky, je vůbec v souladu se závodními regulemi, pokud si nesou závodníci svoje občerstvení s sebou? (Gely, ionťák, tyčinky atd.) Samozřejmě vím, že se to nestíhá, ale připadá mi, že pokud platí logika „občerstvovat se výhradně na občerstvovačkách, aby měli všichni stejné podmínky“, potom i ten gel, co si nesu v kapse, je nefér.[/quote] To je v pořádku. Navíc, když se zamyslíš, tak to občerstvení si neseš až do místa konzumace sám, neveze ti ho nikdo na kole.[/quote] Same já bych to nebral tak přísně. Jestli se potřebuje někdo napít, nebo najíst každé dva kilometry, tak ať to klidně udělá. A klidně ať mu to podává celá rodina po celé trati. Já s tím žádný problém nemám,mně stačí občerstvení jednou za 5 km a jestli to má někdo jinak je mi úplně fuk. A ani bych to nebral jako nějakou výhodu, spíš naopak. Připadalo by mi to trochu ublíženecké trvat na občerstvení amatérů striktně jen na ofic. občerstvovačkách :) Ale to je asi jen můj názor. V každém případě mi to nevadí.

avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 23.06.2008 18:02:38

Já si ani tak nemyslím, že trvání na pravidlech je nějak zvlášť ublíženecké, jak píšeš. Jen prostě mi asi trochu víc vadí ta „krásná“ vlastnost tak všudepřítomná v České kotlině, že každé pravidlo je tu od toho, aby se obešlo a nedodržovalo. Nechci tím říct, že zrovna všechna pravidla zde mi také vyhovují, ale zrovna sport dělám dobrovolně a nevím, proč bych tedy nemohl právě s těmito danými pravidly vyjít a snažit se je dodržet. Dovedeno ad absurdum. Jak by se ti líbilo běžet Kladenský maraton na 5km okruhu s 200 běžci a řekněme „jen“ 100 doprovázejícími cyklisty, kteří se někdy docela dost motají ve snaze být tomu svému k dispozici?

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154616,51 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 23.06.2008 18:18:27

[quote=Jarda /xxx/]Souhlasím se Samovým názorem z 3. příspěvku, ale beru tuto problematiku občerstvování a doprovázení závodníků spíš obecně. Na loňském Kladenském maratónu jsem nic takového nepozoroval. Spíš naopak. Takový Evžen se Sárou poletovali kolem trati často proti směru běhu a povzbuzovali snad úplně každého. Podobně Mirek Kostlivý.[/quote] Tak to jsem rád, že jsme vlastně v tom protisměrném běhu respektovali i příslušná, níže uvedená pravidla pro silniční běh, které toto jednání nezavrhuje, není-li trať uzavřená pro ostatní veřejnost. I když je fakt, že jsem občas s nějakým běžcem pár set metrů běžel i souběžně. Ale určitě jsem nikomu nepřekážel, a svojí rychlostí jsem je spíše brzdil :).

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

lucky luke muž 24.06.2008 08:00:37

No je to docela pěkná diskuse, ale já se přikláním k názoru MirO, protože si nemyslím, že by nějak občerstvování mimo oficiální občerstvovačky mohlo ovlivňovat závod, když někdo cítí, že to potřebuje aby si nezpůsobil nějaké zbytečné zdravotní problémy tak ať si to zajistí tak jak mu to vyhovuje… jsou závody kde to je organizačně tak dobře udělaný, že je tolik občerstvovacích stanic, že občerstvování mimo je zbytečný, ale běžel jsem i pár závodů ve vedru kde nebyla ani jedna a to si myslim, že zajistit si vlastní občerstvení není nic špatnýho, protože riskovat nějaký kolaps je teda opravdu zbytečný… co se týče doprovodu na kole nevidím na tom taky nic špatnýho pokud se neplete a neomezuje ostatní běžce a při závodě na více okruzích bych ho neviděl jako vhodný, protože se tam motají běžci navzájem a ještě když se tam plete někdo na kole… ale jinak mě to absolutně nevadí…

avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 24.06.2008 08:34:00

Tak pokud je někdo taková lemra, že by bez vlastního občerstvení zkolaboval, tak by měl zůstat doma. Pokud se náhle oteplí nebo nastane jiná neočekávaná změna počasí, je to věc pořadatelů a všichni by měli mít stejné podmínky.

A doprovod na kole sice nemusí omezovat, ale už jen jeho přítomnost může být nepříjemná.

Jak už někdo psal, ta česká vlastnost všechno „ochcat“ je fakt hrozná.

Ano, mohl jsem to napsat diplomatičtěji, ale takhle stručně a jasně se mi to líbí víc. :)

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 24.06.2008 09:14:56

[quote=lucky luke]… ale jinak mě to absolutně nevadí…[/quote] Jen taková drobná reakce na všechny názory těch, komu vlastně porušování pravidel nijak nevadí. No mně také nijak osobně nevadí, že se někdo třeba dopustí bigamie (nebude li se jednat o někoho blízkého), ale také to asi není správné, že ? :)

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 24.06.2008 11:14:12

Teď v neděli jsem právě na Visegradskem maratónu předbíhal běžce s doprovodem na kole. Ten cyklista mi udělal místo na poslední chvíli. Bylo to pro mne dost nepříjemné, před koncem závodu jsem už byl v tom horku dost unavený, a to mi pak vadí všechno. Je mi jasné, že z pohledu toho cyklisty to bylo OK, on věděl, že to stihne včas, ale já jsem ani nevěděl, jestli mne vidí. Já osobně jsem proti doprovodu na kole. A k tomu občerstvení mimo občerstvovaček: Já jsem to na Jirkovském crossmaratónu udělal tak, že jsem si nesl vlastní pití a gel. To je myslím řešení pro lidi, kterým nestačí občerstvovačky.

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 24.06.2008 11:23:00

Štefan: Tebe jsem samozřejmě tou lemrou nemyslel. :-)

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

lucky luke muž 24.06.2008 11:34:39

No tak tahle diskuze asi nepatří přímo k tématu Kladenský maraton, protože tam závod organizují lidé, kteří běžeckými sportu hodně rozumí a mají vše zajištění na profesionální úrovni… Ještě jednou si teda dovolím zareagovat na některý odpovědi na příspěvky nás „lemer, bigamistu, atd.“: takže označovat někoho za lemru to je hodně drsný, za těch pár let co běhám jsem viděl při závodech ve zdravotních problémech třeba z vedra a nedostatku tekutin i hodně dobrý běžce, o kterých bych si, že jsou lemry, který na závodech nemají co dělat asi nikdy nepomyslel , ale ty si asi někde jinde… A že by to byla česká vlastnost, no nevim jezdim i na závody do ciziny a myslim si, že vlastní občerstvování od známých tam je naprosto běžný. Jestli si třeba koukal, když běžel loni Haile rekord v Ostravě na hodinovce, kde měli připravený pro běžce občerstvení v každým kole a ještě mu podával mimo tuhle občerstvovačku trenér vlastní občerstvení… no jo tak on to je vlastně „lemra“, která měla zůstat doma, díky, že si to nám, který ho obdivujem vysvětlil… doufám, že tenhle rekord brzy překonáš, protože ty to určitě dokážeš férově bez nějakých takovýhle „českých ochcávaček“…

avatar

Celkem 1517 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:05 (2007)
půlmaraton: 1:46:06 (2006)
maraton: 3:49:59 (2006)

vlado muž 24.06.2008 12:38:11

ked sme pri tom ochcavani, zvlast Advid, sam: chodite curat s rozhodcom za chrbtom?

Pravdila CAS, PRAVIDLO 240 – Silniční závody 10. Při závodech na silnici smí závodník opustit silnici nebo dráhu se svolením rozhodčího a za jeho dozoru, pokud si odchodem z trati nezkrátí předepsanou vzdálenost.

Plati, ze trafena hus zagaga, ja si napr. do Stromovky nosim valstnu vodu, co je proti pravidlam, a pouzivam GPS, co je tiez proti pravidlam. Ale myslim, ze nie som jediny. takze ochcavat nie je len ceska vlastnost, ale aj slovenska… :) Myslim ze pravidiel, ktore sa porusuje, by sa naslo viac, zbytocne by som to nedramatizoval… Ale cisto formalne mate pravdu.

avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 24.06.2008 13:07:51

[quote=lucky luke]Jestli si třeba koukal, když běžel loni Haile rekord v Ostravě na hodinovce, kde měli připravený pro běžce občerstvení v každým kole a ještě mu podával mimo tuhle občerstvovačku trenér vlastní občerstvení…[/qu­ote] Že by rekord proti pravidlům? :) Hele, mně je jedno, jestli dá Hailemu trenér napít mimo občerstvovačku. Ale vadí mi, když to pak někdo používá jako argument proto, aby mohl například v běchovicích mít doprovod na kole, který mu pořád něco hlásí a podává a mě to vadí. Ten běžec neumíral na úžeh, prostě si to jen usnadnil. Kdyby běžel sto metrů přede mnou, nevěděl bych o tom a nevadilo by mi to. Ale jestliže mě to obtěžuje a ještě k tomu je to proti pravidlům, nemůže se mi nikdo divit, že jsem pak a priori proti doprovodům.

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 24.06.2008 13:12:41

Vlado, ty jistě víš, o čem píši a co mám na mysli. Nakonec zkus si přečíst původní příspěvek Haukena (Miloše Kmuníčka z Kladna) a pochopíš, k čemu jsem se vyjadřoval. Já jsem si nevšiml, že bych na rozdíl od případu nedovoleného doprovodu tím, že se postavím k nejbližšímu stromu získával nějakou výhodu oproti jiným běžcům, nebo jim překážel. O tom, že si nezkracuji cestu, nepochybuj. A uznej, že na závodech, kterých se účastníme, bych měl dříve mokro v trenkách, než bych našel příhodného rozhodčího :) Takže v podstatě nesmysl, že ? Na rozdíl od toho, nevyužít doprovod na kole je velmi jednoduché a dokáže to jistě bez problémů každý, kdo chce pravidla dodržovat. A ještě k tomu porušování pravidel, přečti si příspěvky k Moraviamanovi. Jezdit v háku při dlouhém TT je zakázáno a je to jistě větší zvýhodnění než cyklistický doprovod s občerstvením při běhu. Co myslíš, že je u těch, kdo tak jezdí, silnější. Touha po umístění, lepším čase, moci se tím vytáhnout, nebo cit pro fair play ?

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 24.06.2008 13:45:35

U těch na předních pozicích bohužel často to první. Viz například Grafilit HIM.

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Předboj

Celkem 23437,2 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:40:30 (2006)
půlmaraton: 1:35:54 (2006)
maraton: 3:21:02 (2006)

MirO muž 24.06.2008 14:42:42

[quote=Advid]Tak pokud je někdo taková lemra, že by bez vlastního občerstvení zkolaboval, tak by měl zůstat doma. Pokud se náhle oteplí nebo nastane jiná neočekávaná změna počasí, je to věc pořadatelů a všichni by měli mít stejné podmínky. :)[/quote] Já si myslím, že jsou to zbytečně silná slova. Nezapomeň, že jsme všichni tragédi (aspoň já i ty podle výkonů určitě) a trvat na tom, aby se každý občerstvil jen v pevně daných bodech je zbytečné. Já osobně běhám sám pro sebe a je mi úplně jedno jestli bude někdo rychlejší než já, protože se napije častěji. A jestli doběhnu 150. nebo 160. pro mne nehraje roli. Ale jak už jsem napsal je to jen můj názor. Co se týká doprovodu na kolech, to už je jiná. Doprovod překáží a omezuje jiné závodníky, což ztěžuje běh ostatním. Ale občerstvení podél trati např. od manželky, nebo dětí nikomu nepřekáží a většinou povzbuzují a fandí všem běžcům.

avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 24.06.2008 16:26:41

Ano, jak jsem psal, mohl jsem to trochu zaobalit. Za tragéda se považuji, ale už ne takového, aby mi deset míst rozdíl nevadilo (pokud to není PIM). (-:

Šlo mi hlavně o ty cyklisty.

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 24.06.2008 16:38:58

[quote=MirO].­....občerstve­ní podél trati např. od manželky, nebo dětí nikomu nepřekáží .......[/quote] To nemusí být nutně pravda, už jsem byl svědkem toho, že dítě podávající pití zavinilo pád předbíhajícího běž­ce.

Myslím, že věc má dvě roviny:

  1. znění pravidel jako takové. Zde má smysl diskutovat, zda něco povolovat, zakazovat apod., ale už při jejich tvorbě a tady je prostor pro pořadatele. Nejsou-li jejich závody součástí nějaké série s pravidly společnými pro všechny závody a danými předem, mohou si navrhnout sami, jak chtějí. Zde by mohli mít klidně závodníci prostor se předem třeba na stránkách pořadatele vyjádřit.
  2. respekt k platným pravidlům. Když už každý závod má předem daná pravidla (často i jen vágně slovy platí pravidla ČSTT nebo tak něco), měl by si je i hobík přečíst a podle nich se chovat. Nedodržovat pravidla a vymlouvat přitom se na jejich nesmyslnost (nebo hůře neznalost), mi příjde stejné, jako jet po dálnici 180 a diskutovat s policajtem, že přece na rovném úseky nemá 130 žádné opodstatnění.
avatar

Praha

10 km: 0:35:39 (2008)
půlmaraton: 1:19:16 (2009)
maraton: 2:58:09 (2008)

Křov muž 24.06.2008 18:00:34

Třebaže souhlasím s tím, že pravidla závodů by se měla dodržovat, osobně bych volil tolerantnější přístup k občerstvování mimo občerstvovačky a za jistých podmínek i k doprovodům.

  1. Občerstvování mimo občerstvovačky je sice zvýhodnění proti ostatním, ale dovedu si představit minimáně dva případy, kdy bych s ním souhlasil. Za prvé koná-li se závod za extrémně horkého počasí a oficiálních občerstvovaček je málo či žádné – tady vlastně nedodržuje oficiální pravidla ani pořadatel a může to představovat zdravotní riziko. Druhý případ může nastat, jestliže závodník na občerstvovačce pití nedostane, např. protože před ním běžící skupina pobrala všechny kelímky a on by musel čekat.
  2. K doprovodům asi tolik: Pravidla zakazují pouze udávání tempa doprovodem, který není účastníkem závodu (jestli se mýlím, tak se předem omlouvám), nemluví se tam o doprovodu jako takovém. Nebude-li tedy doprovod (běžecký či cyklistický) rozrážet vzduch či řídit tempo (jakkoliv, tedy i pokyny), litera pravidel porušena není. Nevidím nic špatného např. na cyklistickém doprovodu, který nejede v těsném kontaktu s běžcem a např. fotí průběh závodu, to vše samozřejmě za předpokladu, že neovlivňuje ani ostatní běžce (tzn. musí to být závod, kde je dostatek místa a relativně málo běžců, určitě se to nehodí pro akce typu PIM). Naopak mě trochu vadí jev, který je sice dle pravidel v pořádku, ale zvýhodnění je to jednoznačné a to je udávání tempa a prorážení vzduchu lepším běžcem, který je sice oficiálně přihlášen k závodu, ale běží jen proto, aby pomohl k lepšímu času někomu jinému.
avatar

Celkem 1517 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:05 (2007)
půlmaraton: 1:46:06 (2006)
maraton: 3:49:59 (2006)

vlado muž 24.06.2008 20:10:42

Ako som pisal vyssie, myslim ze kazdy z nas porusuje oficialne pravidla atletky – chodi curat bez rozhodcu, GPS, doprovod, tricko nie je strcene v sortkach, ina farba dresu vpredu a vzadu, energy drinky …a ine porusuju usporiadatelia (obcerstvenie nie je kazdych 5km, alebo zdanlive hluposti napr. start a ciel nie su vyznacene 50mm sirokou bielou ciarou, startuje sa klaksonom a nie pistolou…). Presne podla „litery zakona“ snad nie je ziadny zo zavodov ktorych som sa ucastnil.

Myslim ze ide skor o to, ako pise sam, o „cit pre fair play“. A to uz je o tom ako to kto vnima. Mne sa napriklad zda, ze vlastne obcerstvenie (pokial nikoho pri preberani neobtazujem) alebo GPS je v poriadku, ale udavanie tempa na bicykli, ci nebodaj beh za cyklistom v protivetre je trosku za hranicou. Rovnako rezanie zatacok ci skracovanie trate. Ja napriklad chodim na zavody koli atmosfere a prekonavat sam seba, a tak si nenecham kazit naladu niekym, kto vnima dolezitost pravidla inak…

Dotiahnute do dosledkov, ak vidim niekoho porusovat pravidla, mozem podat protest u rozhodcu. A este prehnanejsie, kazdy kto previnilca neuda, ho v tom este podporuje… :)

Nalezené položky: 101 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.