Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » nízká vs. vysoká tepová frekvence

nízká vs. vysoká tepová frekvence

Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Brno

10 km: 0:53:55 (2011)
půlmaraton: 1:54:57 (2011)
maraton: 4:25:01 (2011)

dape muž 15.06.2008 22:37:48

Chci se zeptat. Snažm se trénovat na maraton do času cca 4:30h. Vím, že to je skoro chůze, ale pro mne to je cíl. Nciméně, uvedu pár faktů:

  • TFmax=200, 39 let, 73 kg, 180 cm
  • Není pro mne problém běžet 21 km do 2 hod. s průměrnou TF175.
  • Když mám zkusit běhat delší trasy, dočetl jsem se o vybudování aerobního základu pmocí běhání na 70–80% TFmax, tedy v mém případě na 140–160 tepů. Když si chci dát třebas 25 km, mám opravdu běžet takhle pomalu (jsem schopen mluvit, pomalý běh) a nebo je lepší běžet rychlejí – a to mohu, mám na to sílu. Co je pro mne pro vytrvalostní trénink lepší?
  • Jak mám běhat, když vyběhnu a držím si určitou TF cca 160 při nějaké rychlosti. Postupně, abych udržel tuto TF (a nezvyšovala se), musím zvolnit tempo. Mám to tak opravdu dělat?

Moc by mi pomohla Vaše rada.

Díky moc.

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 16.06.2008 08:54:27

Můžeš zkusit variantu lehce stupňovaného běhu (dle tepů). Začneš na 140 tepech a postupně budeš přidávat třeba až podlední 2–5km půjdeš třeba na 170TF. Je otázka, jak rychle poběžíš, možná nebudeš zrychlovat, ale je to podle mě lepší, než v průběhu dlouhého běhu nějak výrazněji zpomalovat. Já chodil třeba 20 minut na 150TF, pak 20 minut na 170TF a pak 10 minut na 180TF a následně zvolnění 10minut dokud neklesla pod nějakých 140. Zkus, co Tě bude bavit, u čeho udržíš průměrnou tepovku celého běhu pod 160, ale zároveň se i příjemně (rychle) proběhneš:-)

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Praha 4

Celkem 3067 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:00 (2008)
půlmaraton: 1:40:52 (2007)
maraton: 3:36:00 (2008)

jirka.strang muž 16.06.2008 08:58:42

[quote=dape]Chci se zeptat. Snažm se trénovat na maraton do času cca 4:30h. Vím, že to je skoro chůze, ale pro mne to je cíl. Nciméně, uvedu pár faktů:

  • TFmax=200, 39 let, 73 kg, 180 cm
  • Není pro mne problém běžet 21 km do 2 hod. s průměrnou TF175.
  • Když mám zkusit běhat delší trasy, dočetl jsem se o vybudování aerobního základu pmocí běhání na 70–80% TFmax, tedy v mém případě na 140–160 tepů. Když si chci dát třebas 25 km, mám opravdu běžet takhle pomalu (jsem schopen mluvit, pomalý běh) a nebo je lepší běžet rychlejí – a to mohu, mám na to sílu. Co je pro mne pro vytrvalostní trénink lepší?
  • Jak mám běhat, když vyběhnu a držím si určitou TF cca 160 při nějaké rychlosti. Postupně, abych udržel tuto TF (a nezvyšovala se), musím zvolnit tempo. Mám to tak opravdu dělat?

Moc by mi pomohla Vaše rada.

Díky moc.[/quote] Dape, myslím, že to budování AP je fakt důležité, pak bude na čem stavět…já začínal s 103 Kg ( 176 cm ) s maratonem kolem 5:18, Můj názor je, střídat tréninky a pokud máš volně, tak to běž bolně ( jak říká můj brácha – běž koukat po veverkách:) ) vybuduješ si super základ a pak to půjde samo…

hodně zdaru

Jirka

Motto: když nemůžeš běžet tak jdi, když už nemůžeš jít tak lez, když už nemůžeš ani lézt, tak se klidně i plaz, jen to nikdy nevzdávej!Dean:)
avatar

Praha|Dresden

Celkem 8764,4 km
Minulý měsíc 11,2 km
10 km: 0:46:18 (2009)
půlmaraton: 1:41:37 (2009)
maraton: 3:39:19 (2007)

dees žena 16.06.2008 09:45:15

Jestli zacinas sportovat a behat vubec, tak bych se s tepovkou dvakrat netrapila (pokud nemas nejake zdravotni problemy), treninkem by se Ti mela casem trochu snizit pri stejne zatezi (aspon u me to tak fungovalo, po pul roce pravidelne zateze mozna i o 20 tepu/min, ze zacatku byl pro me vyklus i na 160/min utopie). Spoustu lidi podle sporttesteru beha, ale mne to prijde spis jako omezeni:-), aspon ze zacatku.

Motto: Příště poběžíme tu hodinovku rychleji, ať to máme dřív za sebou.
avatar

Brno

10 km: 0:53:55 (2011)
půlmaraton: 1:54:57 (2011)
maraton: 4:25:01 (2011)

dape muž 16.06.2008 20:42:16

jj, jasne. Kdyz bezim nejaky okruha podruhe nebo po mesici zase stejny a porovnam tepovky, je videt, ze klesla o cca 5 tepů. Ale nevim, zda je vse spravne, protoze kdyz bezim skoro na maximum mam prumer kolem 180, coz mi pripada opravdu hodne (na sport jsem zvyklej, driv jsem behal ba bezkach, ale 20 let byla prestávka :-(( ). Nebo jinak. Kdyz si chci zabehnout cca 20 km, mam jit opravdu na 160? kdyz pujdu na 160 tak mi to bude trvat 2,5 hodiny. Kdyz pujdu na prumer 175–180, bude mi to trvat cca 2 hodiny. Nekdo mi tady odpovidal, na 160 a budouvat aerobni zakald. Pak nekdo na 140 a postupne zvysovat. Jak rikam, nemam problem to dat na 175, ale je to k necemu? Nebo je lepsi se vybodnout na 20 km a zkusit 30, 35 a tam by men to uz tech +60 tepou donutilo bezet tak pomalu, prootze na 17é bych to nedal? Mam pocit, ze mi jede srdce v nejak vyssich obratkach nez ma. Podle vypoctu (hrubejch, viom, ze to nesedi, ale stejne) 220–39let=180. Garmin mi nameril 195. A to si myslim, ze tam mam jeste rezervu. Kdyz mi bylo cca 10 let a behavali jsme, standardne nam merili tepovku na krkavici a to bylo vzdy kolem 200–220. Zdravotni problemy nemam, je ale fakt, ze se trochu zadychavam.

Jinak, vsem diky za rady.

avatar

Česká Lípa

Celkem 299 km
Minulý měsíc 0 km

Komik1000 muž 16.06.2008 21:22:15

pokud hodně sportuješ od mládí tak určitě není maximální tepovka podle vzorečku. myslím že ten platí tak orientačně pro většinu populace včetně nesportujícíh. když v kopci naměříš 195 a máš rezervu tak věř tomu že maximálka bude ±198 nebo ještě výš. Já ve 33 taky nemám vzorovou TFmax a to jsem sportovec spíše rekreační. Aerobní kapacita se tréninkem hodně rozšiřuje oběma směry, takže u trénovaného člověka může být 165–170 ve 40ti klidně ještě aerobní. Nějaká závislost bude i s klidovou TF. Čím je nižší klidová TF tím výše leží anaerobní práh. Pro rozvoj vytrvalosti je nejvhodnější trénink při TF blížící se anarebnímu prahu. Uplně přesně ho asi nezjistíš, ale bude to přibližně taková tepovka kterou dokážeš v pohodě běžet alespon 2 hodiny.

Odborníci jistě doplní ještě nejaké informace.

avatar

Brno

10 km: 0:53:55 (2011)
půlmaraton: 1:54:57 (2011)
maraton: 4:25:01 (2011)

dape muž 17.06.2008 21:29:35

OK, zkuste mi, prosim doporucit, jak nejlepe tedy natrenovat na cca 4:30 na maraton. Behat na 160 delsi useky cca 30 km ale fakt pomalu, coz by mi to na 4:30 nevyslo ani omylem a doufat, ze natrenuji aeroni zaklad a tepovka mi klesne a nebo se pokouset do behat na „hranici moznosti“, t.j. trebas 30 km na cca prumeru 175? Jeste jednou diky. Je to pro mne dost pole neorane :-)))

avatar

Jesenice

Celkem 12330 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:56 (2010)
půlmaraton: 1:24:08 (2010)
maraton: 2:59:48 (2010)

johny muž 18.06.2008 12:08:55

  • zkus si prepociat zony zatizeni dle vzorce: (( TFmax -TFmin ) x % +TFmin ))
  • kup si knihu: Behani od jogingu po maraton, kde naleznes nekoli treninkovych programu na 10km, 1/2 maraton, maraton, rozdelene podle vykonosti. Vyberes si program na pozadovany cas a makas, makas, makas :)

Podle teto knihy jsem se pripravoval na letosni 1/2 maraton i maraton a musim rici, ze splnila me ocekavani. Ukazala mi cestu, jak si behani zamilovat a vnest do treninku smysl a rad . . . Samozrejme, ze kazdemu vyhovuje neco jineho. Nekdo by podle teto knihy nebehal, ale zaklad tam naleznes.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 18.06.2008 13:02:53

[quote=Komik1000]po­kud hodně sportuješ od mládí tak určitě není maximální tepovka podle vzorečku. myslím že ten platí tak orientačně pro většinu populace včetně nesportujícíh. když v kopci naměříš 195 a máš rezervu tak věř tomu že maximálka bude ±198 nebo ještě výš. Já ve 33 taky nemám vzorovou TFmax a to jsem sportovec spíše rekreační. Aerobní kapacita se tréninkem hodně rozšiřuje oběma směry, takže u trénovaného člověka může být 165–170 ve 40ti klidně ještě aerobní. Nějaká závislost bude i s klidovou TF. Čím je nižší klidová TF tím výše leží anaerobní práh. Pro rozvoj vytrvalosti je nejvhodnější trénink při TF blížící se anarebnímu prahu. Uplně přesně ho asi nezjistíš, ale bude to přibližně taková tepovka kterou dokážeš v pohodě běžet alespon 2 hodiny.

Odborníci jistě doplní ještě nejaké informace.[/quote] Komik, pleties jedno cez druhe. Ak si si nie isty, tak radsej nerad, prosim.

  • idealna maximalna tepovka neexistuje; kazdy ju ma inu, ci je elitny sportovec, alebo pecival; To iste plati pri minimalnej TF, aj ked je pravda, ze dobre trenovani jedinci ju mavaju nizsiu (nie vsak vzdy, a nie je to indikator vykonnosti). Max TF a minTF su najma ovplyvnene geneticky a s tym nic neurobis.
  • Skutocne sa neda odhadnut, aka bude jeho TF max- nech si ju skusi odmerat na rychlom vybehu do dlheho kopca;
  • kludova TF nema nic spolocne s anaerobnym prahom; leda tak s vypoctom tepovky, ktora sa najviac blizi rychlosti behu na urovni ANP; z nej samej sa vsak ANP neda vobec zistit a ani ho nijako neovplyvnuje
  • pre rozvoj obecnej vytrvalosti nie je najvhodnejsi beh bliziaci sa ANP; tym behom je beh na urovni 70–75% maxima. Naviac 2 hodiny nikdo na svete nedokaze bezat na urovni ANP

Uz zo samotnej definicie ANP vyplyva, ze sa nemoze jednat o usilie udrzatelne po dobu 2 hodin. ANP je adekvatne cca usiliu udrzatelneho v zavode na 1 hodinu (v zavode, opakujem).

avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 155390,27 km
Minulý měsíc 799 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 18.06.2008 15:12:22

[quote=Mato]Uz zo samotnej definicie ANP vyplyva, ze sa nemoze jednat o usilie udrzatelne po dobu 2 hodin. ANP je adekvatne cca usiliu udrzatelneho v zavode na 1 hodinu (v zavode, opakujem).[/quote] ANP taky hodně kolísá, a už vůbec nezaručuje jeho zvýšená hodnota, že se zaběhne běh delší než hodinu (např. 1/2marathon nebo marathon) rychleji (aspoň u mě to neplatí). Na ANP bych se díval jako na okamžitou hodnotu naměřenou té dané chvíli. A to už vůbec nemluvím o metodě, kterou se to měří. Když člověk běží na páse a na obličeji má tu masku, tak běží pomaleji, než když běží bez ní. Aspoň u mě to tak fungovalo, protože s maskou (měří se s ní hodnoty vdechovaného a vydechovaného vzduchu) jsem běžel 1 minutu max. rychlostí 14km/h (potom jsem se téměř dusil) a bez ní až 16km/h. Osobně po dvou zkušenostech pokládám test ANP v nějakém středisku za zbytečný (aspoň pro nás Tragédy :) ).

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 18.06.2008 16:00:01

Nieco by som Ti Mirku na to napisal, ale boli by sme hodne mimo tema. Mas vsak pravdu- do labaku chodit nemusis.

avatar

Brno

10 km: 0:53:55 (2011)
půlmaraton: 1:54:57 (2011)
maraton: 4:25:01 (2011)

dape muž 18.06.2008 21:32:27

Pisetre, ze nikdo na svete nevydrzi bezet 2 hodiny v urovni nebo nad urovni ANP. Ja teda nevim, ale 1/2 maratonjsem bezel s prumernou tepovkou 184. Jinak, stale nevi, co je pro men lepsi:

  1. 20 km v cca 70% (i kdyz bezim na 1/2 otacek)
  2. 20 km v cca 90% (temer na doraz)
  3. vice nez 20 km na cca 70%.

Asi ten bod 3. Mam taky knizku: Neco o maratonu, takovou utlou, nic moc tam neni,jsou tam treninkove plany, ale nemohu chodivat vicekrat nez jednou o vikendu (na dopoeldne) a jendou v tydnu po praci. Vic to proste nejde (mame 6 lete dite a 1/2 rocni a musim taky trochu pomct :-))) ) Bavi mne delsi behy v lese, nebavi mne neco na zpusob 8×400m, kopce, … To bych si tak akorat otravil. Idealni je bezet lesem nejakej 20–30 km okruh. To mi vyhovuje nejlepe. Popr. v tydnu si dat neco kratsiho a rychlejsiho? a nebo opet na 70%?

Jeste, mozna o tom neco vite, ale kdyz jsem bezel a na hodinkach si sledoval jak tep tak i procenta, tak mi okazovalo napr. tep 160, procenta 75% (TF max. mam 200), takze to spravne nemelo byt 75% ale 80%. SW Garmin Training cen. ukazal jiz spravne 160=80%, hodinky vykazuji 75, pricemz udaje mam navolene stejne. Asi ty procenta z hodinek vypnu a necham tzam tepovku a abudu si pamatovat, ze 70–75%=140–150 tepu. Ale bezet na 150 tepu, to je u mne skoro rychlejsi krok, nebo lehce mirnej poklus. To tak fakt mam trenovat?

Omlouvam se, ze se ptam porad odkola, ale porad nenalezam jednoznacnou odpoved.

Jeste jednou diky za trpelivost trageda :-)))))) Dikec. david.

avatar

Česká Lípa

Celkem 299 km
Minulý měsíc 0 km

Komik1000 muž 18.06.2008 22:57:33

[quote=Mato][qu­ote=Komik1000]po­kud hodně sportuješ od mládí tak určitě není maximální tepovka podle vzorečku. myslím že ten platí tak orientačně pro většinu populace včetně nesportujícíh. když v kopci naměříš 195 a máš rezervu tak věř tomu že maximálka bude ±198 nebo ještě výš. Já ve 33 taky nemám vzorovou TFmax a to jsem sportovec spíše rekreační. Aerobní kapacita se tréninkem hodně rozšiřuje oběma směry, takže u trénovaného člověka může být 165–170 ve 40ti klidně ještě aerobní. Nějaká závislost bude i s klidovou TF. Čím je nižší klidová TF tím výše leží anaerobní práh. Pro rozvoj vytrvalosti je nejvhodnější trénink při TF blížící se anarebnímu prahu. Uplně přesně ho asi nezjistíš, ale bude to přibližně taková tepovka kterou dokážeš v pohodě běžet alespon 2 hodiny.

Odborníci jistě doplní ještě nejaké informace.[/quote] Komik, pleties jedno cez druhe. Ak si si nie isty, tak radsej nerad, prosim.

  • idealna maximalna tepovka neexistuje; kazdy ju ma inu, ci je elitny sportovec, alebo pecival; To iste plati pri minimalnej TF, aj ked je pravda, ze dobre trenovani jedinci ju mavaju nizsiu (nie vsak vzdy, a nie je to indikator vykonnosti). Max TF a minTF su najma ovplyvnene geneticky a s tym nic neurobis.
  • Skutocne sa neda odhadnut, aka bude jeho TF max- nech si ju skusi odmerat na rychlom vybehu do dlheho kopca;
  • kludova TF nema nic spolocne s anaerobnym prahom; leda tak s vypoctom tepovky, ktora sa najviac blizi rychlosti behu na urovni ANP; z nej samej sa vsak ANP neda vobec zistit a ani ho nijako neovplyvnuje
  • pre rozvoj obecnej vytrvalosti nie je najvhodnejsi beh bliziaci sa ANP; tym behom je beh na urovni 70–75% maxima. Naviac 2 hodiny nikdo na svete nedokaze bezat na urovni ANP

Uz zo samotnej definicie ANP vyplyva, ze sa nemoze jednat o usilie udrzatelne po dobu 2 hodin. ANP je adekvatne cca usiliu udrzatelneho v zavode na 1 hodinu (v zavode, opakujem).[/quote] Takže TFmax klesá s věkem bez ohledu na aktivitu člověka? Když budou 2 lidi dejme tomu geneticky stejní a ve dvaceti budou mít oba TFmax 200, následně bude jeden sportovec a druhej sedět v hospodě, tak ve 40ti budou mít zase stejnou TFmax (-20)? To jsem si teda myslel, že ten sportovec na tom bude líp. Více jsem u toho psaní myslel na aerobní kapacitu, to jest od jaké TF do jaké TF pracují svaly aerobně. A tato hodnota se tréninkem zvyšuje. Rozšiřuje se oběma směry. Zčehož my vyplývá že když, sportovci klesá klidová TF pravděpodobně se bude i zvyšovat ANP. Ale to je teda skutečně jen můj názor, možná i špatný.

Jo a taky jsem neříkal, že je vytrvalost se trénuje v ANP, ale při TF blížící se ANP. Po dvouhodinové běhu jak jsem psal, je právě jasný že už nepoběží v ANP tak může mít jistotu, že ta tepovka v ANP neleží. A pokud to bude 170 tak prostě 170 není nad ANP. Snažím se jen o logické názory, možná nejsou v učebnicíh telovýchovy, ale snad nejsou ani uplně mimo. Ahoj a diskutujme dále.

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 18.06.2008 23:00:10

Já bych to tolik asi nehrotil…pokud by si při 145–150 měl skoro jít, tak bych klidně běhal rychleji. Měl sem to dříve taky tak, že jsem měl jednotlivá pásma tepově blízko u sebe. Pomaleji jak na 160 sem běžet nedokázal, ANP sem měl zhruba na 178. A v závodě sem vytočil přes 200. Při stošedesáti sem běžel pomalu, ale každé zvýšení tepů o 5 se výrazně promítlo do rychlosti běhu. Prostě máš asi zatím ty pásma blízko u sebe (tepově), takže já být Tebou tak klidně běhám na 160 tepech i ty dlouhé běhy.

A co se týče toho ANP a délky trvání, já taky dokázal loni jet na horském kole závod, kde jsem měl průměrnou tepovku 182 po první hodině a půl. A to na kole tepy jsou ještě nižší. Přitom ANP v té době mělo být zhruba na 172 tepech při běhu. Takže těžko říct…

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Brno

10 km: 0:53:55 (2011)
půlmaraton: 1:54:57 (2011)
maraton: 4:25:01 (2011)

dape muž 18.06.2008 23:39:59

Tak s tou tepovkou se mi podařilo vypozorova nasledujici (v Garmin Training Centeru): TFmax=200

  1. TFklid=60, pak 75% neni 150 (200×0,75) ale vic, něco kolem 160
  2. TFklid=0 (což je nesmysl), pak 75% je 150.

Co je tedy spravně? Když se řekne 75% TFmax, když TFmax=200 tak je to 150? a nebo se tam ještě započítává TFklidu stejně, jako je to v případě garmin tr. centra?

avatar

Brno

10 km: 0:53:55 (2011)
půlmaraton: 1:54:57 (2011)
maraton: 4:25:01 (2011)

dape muž 18.06.2008 23:48:34

TO johny- zkus si prepociat zony zatizeni dle vzorce: (( TFmax -TFmin ) x % +TFmin ))

to je ono, jak to tedy je? 75% Tf max (200) jsem myslel ze to je 200*0,75=150 dle výše uvedeného vzorečku to je: ((200–60)*0,75+60))­=165!!!

Co je tedy spravně? Když se řekne 75%, která hodnota tomu odpovídá? Dikec.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 19.06.2008 09:23:09

Ked sa tak na to pozeram s odstupom, tak ste sa tu niektori stali otrokmi tepomerov a zabudate na zakladne prinicpy behania a svoje pocity. Dape, ak sa Ti bezi pohodlne pri tepovke 165/min, tak pri nej bez. Pri Tvojej frekvencii trenovania (2× za tyzden) sa o nejakom vyraznom zlepsovani neda hovorit. Pri treningu plati hlavne zasada konzistencie a frekvencie. Ak netrenujes dlhodobo ASPON 3–4× tyzdenne, tak zlepsenia nebudu po case vobec viditelne. Momentalne sa zlepsujes, lebo si nebehal predtym vobec. To sa po case zastavi a nepohnes sa dalej. Aj 30 minutovy beh naviac v niektorom dalsom dni Ti pomoze. O kvalite ani neuvazuj, ked nebehas aspon 4 dni v tyzdni.

To Komik1000: TF max klesa s vekom kazdemu, ale nie rovnakym tempom. Aktivni sportovci maju pokles samozrejme pomalsi- niekedy dlhodobo zastaveny. Skor, ci neskro Ti vsak max TF klesne. Poucka 220 – vek absolutne neplati- ani na nesportovcov. Je to iba statisticke priemerovanie. Zas- genetika tu hra hlavnu rolu. Svaly pracuju aerobne pri kazdej cinnosti okrem najkratsieho sprintu (do 12–14s- to je alaktatovy sprint). Iste, cas prace- niekedy vacsinu- vykonaju anaerobne, ale cim je trat dlhsia, tym vacsie percento je vykonane aerobne. Hromadiaci sa laktat je prave indikatorom, ci sa pohybujes pod, na, alebo nad hranicou ANP. Tep je len pomockou, ktora Ti to priblizne urci, nie naopak. Tepomer mas kvoli tomu, aby si sa nemusel pichat kazdych 6 minut do prsta a robit si test na laktatomeri, ale ak si si ho nikdy nerobil, tak svoje ANP len hrubo odhadujes (a vacsinou nespravne). Cim si lepsie trenovany, tym pri vyssom tepe dosiahnes hranicu ANP. Spickovi borci maju ANP 6–10 uderov od svojho VO2 max (co je korespondujuce s 99–100% TF max).

To Dooma: na bicykli sa Ti tvori laktat vo zvysenej miere pri uplne inych tepoch, ako pri behu. Netrenovani cyklista (biker) dokaze vytocit vyssie tepy na bicykli, lebo nema spravnu techniku a najma dostatocnu silu v zabere. To, ze mas kondicku z behu este neznamena, ze si dobre trenovany cyklista. Mam to odskusane mnohokrat. Preto dokazes udrzat vysoky tep qaj po dobu 90 minut- rychlost Ti vsak urcite klesala.

avatar

Jesenice

Celkem 12330 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:56 (2010)
půlmaraton: 1:24:08 (2010)
maraton: 2:59:48 (2010)

johny muž 19.06.2008 09:55:41

Vypocet TF se uz tady mnohokrat rozebiralo. Projdi si napr. vlakna: http://forum.behej.com/…84-rada-s-tf, nebo http://forum.behej.com/…-dotaz-na-tf. Oba vypocty jsou spravne a jak psal Mato ve vlakne: http://forum.behej.com/…84-rada-s-tf , tak se priklani pro vypocet HRR pro zacinajici bezce co nemaji rozvinuty aerobni prah s nizkym ANP. A u zkusenejsich bezcu jednoduse: % z TF max.

avatar

Praha 9

Celkem 3190 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:52:09 (2008)
půlmaraton: 2:00:29 (2008)

JanDvorak muž 19.06.2008 12:43:03

Ahoj Dape, nechci vypadat jako nějaký zkušený rádce, ale trénuju asi rok a půl s podobnými věkovými/časovými i výkonnostními parametry a cíli, jako máš ty, a rád bych se v této diskusi vrátil k tomu, co jsi napsal na začátku (i když díky názvu vlákna je to vlastně off-topic):

[quote=dape]Chci se zeptat. Snažm se trénovat na maraton do času cca 4:30h. Vím, že to je skoro chůze, ale pro mne to je cíl. Nciméně, uvedu pár faktů:

  • TFmax=200, 39 let, 73 kg, 180 cm
  • Není pro mne problém běžet 21 km do 2 hod…[/quote]

Můj názor:

  1. Maraton pod 4:30 není chůze. A jestli někdo tvrdí, že to není běh, tak je to přinejmenším něco mezi.
  2. Není-li pro tebe problém běžet 21 km do 2 hod., když si po letech začal trénovat, tak mám pocit, že na tom nejsi tak tragicky. Nevím, na kdy si ten první maraton chystáš, ale jestli třeba až na jaro a budeš trénovat pravidelně, tak si myslím, že 4:30 zvládneš hravě.
  3. Ze své zkušenosti doporučuji dlouhé běhy o nízké intenzitě. Nádherně se ve volném tempu proběhneš a za týden zjistíš, že bez problémů trhneš svůj rekord na pětce i desítce. (Ke zrychlení na delších tratích dojde pochopitelně také.) Aspoň u mne to tak funguje.

Přeji hodně štěstí a (hlavně) času na běhání. [Honza]

avatar

Brno

10 km: 0:53:55 (2011)
půlmaraton: 1:54:57 (2011)
maraton: 4:25:01 (2011)

dape muž 19.06.2008 13:08:17

[quote=runtime­error]Ahoj Dape, nechci vypadat jako nějaký zkušený rádce, ale trénuju asi rok a půl s podobnými věkovými/časovými i výkonnostními parametry a cíli, jako máš ty, a rád bych se v této diskusi vrátil k tomu, co jsi napsal na začátku (i když díky názvu vlákna je to vlastně off-topic):

[quote=dape]Chci se zeptat. Snažm se trénovat na maraton do času cca 4:30h. Vím, že to je skoro chůze, ale pro mne to je cíl. Nciméně, uvedu pár faktů:

  • TFmax=200, 39 let, 73 kg, 180 cm
  • Není pro mne problém běžet 21 km do 2 hod…[/quote]

Můj názor:

  1. Maraton pod 4:30 není chůze. A jestli někdo tvrdí, že to není běh, tak je to přinejmenším něco mezi.
  2. Není-li pro tebe problém běžet 21 km do 2 hod., když si po letech začal trénovat, tak mám pocit, že na tom nejsi tak tragicky. Nevím, na kdy si ten první maraton chystáš, ale jestli třeba až na jaro a budeš trénovat pravidelně, tak si myslím, že 4:30 zvládneš hravě.
  3. Ze své zkušenosti doporučuji dlouhé běhy o nízké intenzitě. Nádherně se ve volném tempu proběhneš a za týden zjistíš, že bez problémů trhneš svůj rekord na pětce i desítce. (Ke zrychlení na delších tratích dojde pochopitelně také.) Aspoň u mne to tak funguje.

Přeji hodně štěstí a (hlavně) času na běhání. [Honza][/quote] Diky za info. Takze behat tak dlouhe jak to jen pujde pri nizke intenzite, t.j. cca 70% TFmax, t.j. pri Tmax200, T klid60 to davat na 158. Timto bych si mel zvyknout na aerobni cast. Co se tyce termihnu, chtel jsem zkusit alespon „nejak“ abych vedel co to obnasi ostravskej nekdy zac. rijna. :-)))

avatar

Brno

10 km: 0:53:55 (2011)
půlmaraton: 1:54:57 (2011)
maraton: 4:25:01 (2011)

dape muž 19.06.2008 13:11:56

Jen tak pro dokresleni proc jsem si „ja traged“ dal za cil amraton. Protoze mi doktori zjistili vetsi mnozastvi trigliceridu v krvi a jinak nez vytrvalostnim behem, to pry neodbouram (a to jsem mel celkem rozumnou zivotodspravu). Tak abych se prinutil, tak jsem si dal tento cil. jinak bych to flakal :-))) A aby nebyla ostuda s vice nez 5-ti hodinama, tak pro to chci, v ramci mych casovych moznosti, neco udelat.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 19.06.2008 14:33:48

Ked je to motivovane zdravotnym hladiskom, tak o to viac by som si dal zalezat na vyssej frekvencii behov v tyzdni. Nemusia to byt 2-hodinove vybehy (ktore su pre zdravie beznej populacie skor kontraproduktivne), staci si rano o pol hodinku privstat a ist sa na 25–30min prebehnut. Iste, trening na maraton to nie je, ale pre zdravie to ma nepochybne vyhody. Ak chces znizit triglyceridy v krvi, musis trenovat pravidelne, aj ked len 30min do dna. 2 dni v tyzdni Ti moc nepomozu zo zdravotneho hladiska. Vytrvalostny beh je aj 25 min behu- nemusi to byt hned maraton. Este predtym, nez by si nieco povedal: aj ja mam doma kojenca a viem, ze to je casto boj sam zo sebou, ked nevyspaty vstavas rano na beh, ale treba pracovat s tym, co je. Radsej ako neist behat budem obcas (stale) trochu nevyspaty. Poobede po praci uz nemusim utekat z domu od zeny a dietata (teda raz-dvakrat v tyzdni sa to da, ale ostatne dni to zostava na skory beh pred 6-tou rano).

Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.