Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » může ŽELVA ZRYCHLIT?

může ŽELVA ZRYCHLIT?

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Celkem 3543 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:13:04 (2004)

ED muž 16.06.2008 09:50:57

jsem neuvěřitelně pomalý – a potřebuju radu, zda na to mám kašlat nebo s tím něco dělat. když mi v dětství všichni spoužáci utíkali, bral jsem to jako svého druhu výhodu – důkaz toho, že „já halt jsem na delší tratě“. teprve po předloňské diskusi maťo-dooma-tuta jsem začal váhat: může snad „bytostná rychlost“ limitovat i nevýkonnostní běhání? můj OR na stovce je 16,7 (ano, opravdu téměř sedmnáct vteřin), mám s tímhle časem šanci se dostat pod tři hodiny na maratonu? nebo při takové směšné ambici nemám rychlost vůbec řešit a prostě běhat a běhat? zatímco většině lidí pacecountery ze stovky vypočítají čas který nikdy nemohou zaběhnout, mně prorokují max 3:15… tedy: otázka první: může mne má pomalost blokovat když se chci dostat pod tři hodiny? otázka druhá: mám zkoušet s tou rychlostí něco dělat – a pokud ano, tak co? díky všem teoretikům i praktikům i podobojným za rady

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 16.06.2008 13:16:09

Mam 2 spravy- 1 dobra- pod tri hodiny sa aj s takouto pomalou stovkou mozes dostat- az tak tragicke to nie je. Zla sprava je, ze z Teba Olympionik asi urcite nikdy nebude :) Presne ako hovoris, neries to v hlave, ale nieco s tym rob. Nikdy nebudes rychlik, ale zlepsit sa mozes- aj v maratone, aj v rychlosti. Rychlych svalovych vlakien mas asi minimum, ale pocitam, ze nie si ani silovo moc dobre disponovany. Tento druhy nedostatok sa da napravit vybehmi do kopca, bezeckymi cviceniami a odrazmi, pripadne spravnymi cvikmi v posilnovni. Upravi sa Ti styl behu, budes ekonomickejsi a teda aj rychlejsi na vsetkych tratiach od 60m po 100km. Tieto cvivenia nerob na ukor ostatneho bezeckeho treningu, ale ako jeho doplnenie. Rovinky, bezecka abeceda a flexibilita tiez veci neublizia. Necakaj, ze za 2 mesiace budes behat pod 14s 100vku (to asi nikdy nebudes), ale aspon k tym 15s by si sa mohol dostat za nejaky ten rok. Maraton pod 3h s tym vsak moc nema spolocne, iba ak by si behal strasne neekonomicky.

avatar

Celkem 3543 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:13:04 (2004)

ED muž 16.06.2008 14:21:30

jo, to je pěkné! takovéhle zlé zprávy bych chtěl dostávat častěji: jedna je dobrá a druhá taky. mám pocit že zejména profesionální život přináši úplně opačné news ;) budu běhat jak jsem zvyklej a přidám něco na síle – i když to je možná jediný co snad trochu mám (po skutečné rovině sem neběžel ani nepamatuju) díkes, btw

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 16.06.2008 15:30:56

Jak radí Mato: dělat s tím trochu něco, ale neřešit to moc v hlavě. Podle mých malých propočtů by se s touto stovkou dalo nejrychleji (čistě matematicky spočítané, s tím, že jsem bral v úvahu, co možná nejlepší vytrvalostní schopnosti) je 2:42–2:44.

Spíše mě zaujala Tvá věta, že si tu svojí „pomalost“ bral jako výhodu:-). To mě opravdu překvapilo a myslím si, že spousta běžců takto uvažuje. Už sem také slyšel názory: „však já jsem středotraťař, já rychlost nepotřebuji“. Asi předevčírem mi jeden z nejlepších českých běžců historie na 10km říkal, že když nedáš 8km stupňovaně od 3:30 ke 3:10 a hned na to nedáš z fleku dvoustovku na ovále ke 24, tak to je špatné.

Ale myslím, že máš ještě vytrvalostní rezervy a můžeš vesele makat dále. A na čas pod tři hodiny určitě máš:-)

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 16.06.2008 15:33:14

Hovoril som o vybehoch do kopca maximalnym, alebo submaximalnym usilim s kratkymi medziklusmi. Dlzka vybehu (pri treningu rychlosti) je od 50 do 100m so sklonom od 15 do 30%. Pri takychto vybehoch zapojis vsetky svalove vlakna. Staci na zaciatok 5 opakovani na konci ci v strede regularneho behu a dopracuj sa az k 16-tim alebo 20tim v dvoch seriach. Pauza je medziklus dolu plus potrebny cas na vydychanie, tak aby si mohol ist kazdy vybeh naplno. Submaximalne vybehy mozu byt na dlhsich kopcoch- od 300m do 2km (alebo aj dlhsie, ak sa vyskytnu) a pocet opakovani je od 15 do 4, podla dlzky kopca. Tu vsak trenujes ine ako rychlost- skor VO2 max a ANP- co su vsak najpotrebnejsie parametre u vytrvalcov. To, ze chodis klusat do kopcov je fajn, ale rychly (relativne) z toho nebudes. Okrem regeneracnych vyklusov a usekov by bezec nemal moc behat na rovine- nerozvija sa totiz pri tom rovnomerne svalovy tonus.

avatar

Celkem 3543 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:13:04 (2004)

ED muž 16.06.2008 16:56:10

2 maťo: díky moc, poznám rozdíl mezi během v terénu a „kopečky“ ano, přišel jsem na to teprve loni, a i teď s nimi chtěl začít později, ale začnu je tam prát už teď, není nač čekat

2 dooma: jo, kilometr za 3:30 dám, ale s tím stupňováním to moc nevidím :D (počítal jsem si to a asi bych hailemu sto dvěstě metrů stačil, půlku už asi ne) btw: on to nebyl takový nesmysl – v dětské smečce mají „pomalá vlákna“ také své výhody: na tratích delších než míle jsem jim vždycky utek, i klukům starším. ale to je rozdíl mezi altetikou a divokou vodou či lakrosem – tam ti „pomalost“ může k něčemu být

2 all: neřeším to nijak osudově, nebojte, mám samozřejmě spoustu rezerv jinde než v rychlosti, ale zaujalo mne to jako problém, otázku

avatar

Celkem 3543 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:13:04 (2004)

ED muž 16.06.2008 17:01:12

asi jsem četl před tím nepozorně, omlouvám se. [quote=Mato]Staci na zaciatok 5 opakovani na konci ci v strede regularneho behu a dopracuj sa az k 16-tim alebo 20tim v dvoch seriach.[/quote] když jsem „dělal kopce“ tak jsem běhal akorát tohle! pár kilometrů rozklus, na konci pár kilometrů výklus, a uprostřed 5, časem až 10 výběhů a měl jsem z toho kyselo do dalšího dne. Ty radíš uprostřed regulérního běhu?

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 16.06.2008 20:38:50

K čemu může být „pomalost“ v lakrosu a divoké vodě?:-)

Já myslel, že ta se hodí pouze v určitých politických věcech:-). Já taky vždycky na dlouhých tratích vrstevníků i starším utíkal. Horší je ale, když se ti, co byli ještě rychlejší, jak ty, rozhodnout běhat vytrvalost jako ty a natrénují kvalitně a chytře objem. V tu chvíli často ani na maratonu nemají „pomalí“ šanci. Je to jednoduché…znám kluky, co jsou opravdu pomalí a běhají a dřou jak mezci, a pak na závod přijde kluk z kratší trati (třeba z 800m na stýpla – znám toho kluka) výrazně rychlejší (myslím v max.rychlosti) a bez závratného vytrvalostního tréninku (cca 20km týdně) zaběhne z fleku rychleji než kluci, co na to trénují. :-/

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 16.06.2008 21:23:34

ED: Ty jo, ty jsi jeste pomalejsi nez ja, to jsem myslel, ze snad ani nejde. Samotnou pomalost bych neresil, spis tu silu a techniku. (I kdyz ja mam co rikat, protoze k te sve pomalost pridavam jeste v zasade nulovou silu, takze mi zbyva jen ta technika, to jedine jakztakz ujde.) A opravdu se neboj, na cas pod tri hodiny ti tvoje stovkova rychlost staci – jsem si ted pro orientaci zadal do mcmillanrunning kalkulacky svuj osobak na maraton a to, co mi vyjde na cas na stovku (13.3), je nerealne.

avatar

Celkem 3543 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:13:04 (2004)

ED muž 16.06.2008 22:54:30

dooma: já vím, pochopil jsem to, právě proto jsem se začal ptát zda se determinace rychlostí týká i loserů jako já díky že mne uklidňujete. stačí abych se přestal flákat a začal běhat, rychlost hraje roli až někde hluboko pod 2:45.

tuta: to mne vždycky potěší když někdo jako Ty napíše „k te sve pomalost pridavam jeste v zasade nulovou silu“. to člověka tak pohladí že by hledal nonstop provaznictví.

ale jo, chlapi, asi jsem to napsal pro vás – jak se Tuta nevím s kým trumfovali že mají stovku přes 13, to mne fakt oddělalo. myslím že bych měl pro sebe založit vlastní závodní kategorii: i moje děti asi sprintují rychlejc

vlastně je to blbý – nemám své nulové výsledky na co svádět: ani na stáří, ani na genetiku, jen na lenost a nestřídmost :(

avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 17.06.2008 08:20:33

ED: Tak chapu, ze proti tobe se svym sprinterskym casem vypadam jako Maurice Green, ale rychlosti bych to opravdu nenazyval. Tak nejak stale hledam nekoho z oddilu, kdo by byl na sprintu pomalejsi, vzdyt ja bych byl na sedesatce pomalejsi nez nektere koularky. Na gymplu jsem samozrejme obsazoval ve sprintech ta posledni mista.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 17.06.2008 08:24:56

Dooma- to sa moze stat leda tak v dorasteneckych kategoriach alebo pri velmi zlej trenovanosti tych, co „drou jak mezci“. Neexistuje, aby niekto kto beha 20km do tyzdna porazal na dlhsich tratiach tych, co spravne trenuju. Minimalne nie v nasich zemepisnych sirkach. Na kazdy z Tvojich prikladov, ked niekto so slabsim zakladom a so specializaciou na vyrazne kratsiu trat si odbehol na dlhsi zavod a uspesne vyprasil vytrvalcov, by som Ti nasiel 10 inych, kde dobre trenovany vytrvalec s priemernou zakl. rychlostou (tzn. stovka okolo 12,5–13,5s) uplne ustval takehoto rychlika. Sam som toho bol casto svedkom, ked moj dobry kamarat miliar (OR 1:50 800m a 3:44 1500m s 200vkou hlboko pod 24s) dostaval na frak na rychle bezanych 5kach. Stacilo, aby sa tempo zacalo stupnovat od 3.km a ked doslo na posl. 200vku, tak ju stacilo bezat okolo 29s a on nemal sancu. Ked sa vsak bezalo pomaly (povedzme na 14:40 – 15min), tak kazdeho presprintoval. Ti pomalsi rychlo dosli na to, ako ho porazat na tratiach, na ktore nemal nabehane… A nepomohlo mu, ani ked iba zvysil kilometraz. Jedine co zabralo, boli specializovane treningy s vyrazne vyssim celkovym objemom nabehanych usekov v danom tempe. Predtym zabehol povedzme 15×200m, alebo 5–6×1km, potom behal 2× (10×300m) alebo 8–10×1km, ci 4×2km. Potom ho uz bolo velmi tazko porazit na comkolvek od 1500m po 10km.

avatar

Celkem 3543 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:13:04 (2004)

ED muž 17.06.2008 14:12:27

maťo, to je fakt malinko off topic, ale fakt (mi) navrhuješ „kopečky“ uprostřed běhu?

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 17.06.2008 15:04:38

ED, ani to moc nie je off topic, kedze otazka je, ci zelva muze zrychlit. Odpoved je ano- moze, relativne k svojej vykonnosti. Zrychlenie a rychlost je vzdy relativna v kontexte strednej az dlhej trate. Ak dotiahnes svojich superov uplne zmordovanych na zaver zavodu, tak aj mierne zrychlenie (povedzme o 2s na 200m) im bude pripadat ako bleskovy finis. Vyhrava ten kto je najsilnejsi ked dojde na lamanie chleba- teda v stave najvyssej unavy. Absolutna rychlost je zavodnikovi nanic, ak ju nevie vyuzit v spravny moment. Ak by to tak nebolo, tak svetovym rekorderom na vsetkych tratiach od 800m po maraton by bol Michael Johnson :) Prekleniem to k Tvojej otazke- kopce behaj ako druhu fazu, ak mas cas chodit behat 2× za den, alebo ak nie, tak v strede regularneho behu, ci na jeho zaver. Sila Ti do urcitej miery nahradi chybajucu rychlost. Ked budes vediet zapojit vacsinu tych malo rychlych svalovych vlakien, co mas, tak to tak zle nebude. Musis ich vsak vediet zapojit, ked si unaveny a so vsetkou razanciou. K tomu sluzia prave tie kopce (v kombinacii s rovinatymi usekmi, kde trenujes frekvenciu a dlzku kroku). Zakyseleny by si z tak kratkych usekov moc nemal byt- trvanie rychleho useku by malo byt od 8s do 14s s relativne dlhymi pauzami. Pri velkom pocte tam samozrejme dojde k produkcii laktatu, nie vsak ako pri 200 az 300m kopcoch. Po takomto treningu by si nemal byt unaveny a na druhy den by si mal byt schopny kludne odbehat tazky trening. Na kratke kopce vsak nechod unaveny z predoslych dni- musis mat dobru techniku behu (vysoke koleno, odraz zo spicky, silny zaber ruk, lukovite prepnutie). Telo ma byt len relativne vycerpane z prave prebiehajuceho normalneho behu, stale vsak schopne spravnej techniky. Ak mas stiahnute svaly, obuchane klby … tak to preloz o jeden – dva dni. Celkovy objem km v ten den mozes mat kludne aj cez 20, alebo aj menej, ak behavas mensie objemy. Takyto trening sa da vyuzivat celorocne a aj len doplnkom k ostatnym, nemenej dolezitym zlozkam. Frekvencia- aspon 2× za tyzden, lepsie vsak kazde 2–3 dni. Vysledky necakaj skor ako za par mesiacov.

avatar

Celkem 3543 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:13:04 (2004)

ED muž 17.06.2008 16:45:12

díky. já se musím naučit číst pečlivě a víc přemýšlet: 50–100 metrů je opravdu něco jiného než delší kusy. to jsem zvědav co to se mnou uprostřed či na konci běhu udělá (2fáz můžu tak akorát ted v červnu, vracím se z roboty pozdě – i když bych se taky už možná mohl naučit běhat za tmy, spoust alidí to zvládá)

baví mne to – ze zdánlivě blbé otázky jde vždycyk vydojit zajímavou odpověď!

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 17.06.2008 17:23:04

To Mato: Pouze v dorostu se to stává proto, že ti pomalí, co jsou následně poraženi od kluka, který netrénuje tolik, co oni, skončí. Velká většina jich s běháním skončí, jelikož vidí, že nemají moc šancí. Nakonec to sám říkáš, že když pak už naběhal, tak nebyl k poražení i na dlouhých. Takže se shodnem, že pomalost je vždy k ničemu:-). Teda záleží, co si kdo pod slovem pomalost představuje.

Taky chci říct, že doufám, že Tvůj příklad je pravdivý, jinak bych už asi závodně neběhal. Nejsem totiž žádný rychlík, ale věřím, že se na tratích delších jak 3km neztratím:-)…ale pokud se Jakub Holuša za pár let rozhodne běhat pětku, tak mě asi určo zase porazí:-D

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.