Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Běh pro zdraví?

Běh pro zdraví?

Nalezené položky: 6 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Celkem 3059 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:10 (2011)
půlmaraton: 1:55:58 (2011)

Hokki muž 02.07.2008 18:23:45

Tak jsem se konečně odhodlal něco s sebou dělat – začínám běhat, téměř od nuly. Doktorka mi říkala, že v 52 letech na to už musím jít opatrně, koupil jsem si tedy Polar, přečetl si tady spoustu rad a snažím se jimi řídit. Běhám pomalu, „abych přitom mohl mluvit“, mám radost z počátečních celkem viditelných zlepšení, ale… – teď v článku „ENERGIE: Aerobní versus anaerobní běh“ na tomto serveru jsem četl věty, které mne vystrašily, cituji: „…Přes všechna pozitiva aerobního zatížení sebou přece jenom aerobní metabolizmus přináší jednu nevýhodu. Zásobení tkání kyslíkem je u běžců 10–20 x vyšší než u nesportujících osob. Přemíra kyslíku způsobuje vznik volných radikálů. Tyto substance poškozují buňky, následkem čehož organizmus rychleji stárne a může dojít ke spuštění celé řady onemocnění…“ A dále něco o vitamínech. Musím zaklepat, zdráv jakž takž jsem, jen jsem chtěl být ještě „o něco zdravější“. Ale že by se mi chtělo stárnout ještě rychleji, to se mi tak nějak nechce. Pomozte mi, prosím, se zorientovat.

avatar

Ostrava

NNN muž 03.07.2008 09:14:52

Kondiční aktivita život neprodlouží , pouze zkvalitní. Od určité extenzity ( ve středním věku resp. i intenzity ) si lze zdraví naopak poškodit. Vše je věcí vybalancování ( cíle, prostředky, zdravotní stav , …). Ostatně i sám život je vlastně balancování mezi dvěma nebytími. Dle mého „nesport“ „poškozuje“ zdraví daleko více než kondiční aktivita.

avatar

Manětín

Celkem 4583 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:00 (1998)
půlmaraton: 1:53:36 (2007)
maraton: 4:24:25 (2007)

Kydy muž 03.07.2008 09:44:21

[quote=NNN]Kondiční aktivita život neprodlouží , pouze zkvalitní. Od určité extenzity ( ve středním věku resp. i intenzity ) si lze zdraví naopak poškodit. Vše je věcí vybalancování ( cíle, prostředky, zdravotní stav , …). Ostatně i sám život je vlastně balancování mezi dvěma nebytími. Dle mého „nesport“ „poškozuje“ zdraví daleko více než kondiční aktivita.[/quote] Celou dobu jsem přemýšlel, jak to napsat… až jsi to udělal krásně Ty:-)

podepisuju

Motto: Běhání je krásný... hlavně to pívo potom :-) Vidíš-li někoho běžet, nepřemýšlej o něm, ale o sobě...
avatar

Brno (Újezd u Brna)

Celkem 12770 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:33:41 (2009)
maraton: 3:40:27 (2007)

Stanislav Junga muž 03.07.2008 09:52:13

Je potřeba taky napsat, že „přebytek“ volných radikálů je pouze v době tréningu, nebo závodu a krátce po něm. Tělo se na ně taky adaptuje, takže je proti nim odolnější , než u netrénovaného člověka a dovede se jich rychleji zbavit. A v mezidobí mezi závody/tréningy u trénovaného člověka dochází k intenzívnější regeneraci a odpočinku, díky nižší tepové frekvenci, tlaku a hlubšímu pomalejšímu dýchání – což mimochodem způsobuje v této době nižší hladinu volných kyslíkových radikálů, než je obvyklé. S výkonnostním i hobby sportem se obvykle spojuje i zdravější životní styl, tj. pestřejší lehčí strava, pitný režim, dostatečný příjem vitamínů atp. Někteří jógoví mistři tvrdí, že život člověka je omezen počtem tepů jeho srdce, eventuelně počtem nádechů a výdechů, proto jógová fyzická a dechová cvičení vlastně prodlužují život, protože snižují průměrnou frekvenci dechu i srdce. Běh má podobný účinek (běžně ve 24 hodinách dne je pouze 1 až 2 hodiny tréningu na vyšších tepech, zbylých 22 až 23 hodin jede tělo na regeneračních tepech a to nižších, než kdyby pravidelný tréning nebyl) Co se týká toho stárnutí, tak v dlouhodobé perspektivě jsme stejně všichni mrtví. Můžeme s tím nesouhlasit, protestovat, nebo si stěžovat, ale to je tak všechno co se s tím dá dělat. Nezbývá, než běhat dokud to jde :)

avatar

Sokolov

Celkem 13617 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:52 (2004)
půlmaraton: 1:31:48 (2004)
maraton: 3:37:28 (2004)

koyama muž 03.07.2008 10:58:32

[quote=Stanislav Junga]Co se týká toho stárnutí, tak v dlouhodobé perspektivě jsme stejně všichni mrtví. Můžeme s tím nesouhlasit, protestovat, nebo si stěžovat, ale to je tak všechno co se s tím dá dělat. Nezbývá, než běhat dokud to jde :)[/quote] „Stárnutí je otrava, ale je to jediný způsob, jak se dožít vysokého věku.“ G.B.Shaw Tak proč si tu otravu během trochu nezpříjemnit. :)

Motto: Kdo se odváží, zvítězí.
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 03.07.2008 10:59:56

Hokki, NNN a JS Ti uz napisali asi to najpodstatnejsie. Z empirickej stranky Ti mozem potvrdit, ze skoro po 15 rokoch behania a celozivotneho velmi aktivneho sportovania ma v obchodoch a v beznom zivote stale „vytacaju“ (ci lichotia- dla situacie) neznami ludia, ktori mi suverenne tykaju, aj ked mam po 30ke. Klamal by som, keby som zaprel, ze vyzeram mladsie najma kvoli behu. Z volnych radikalov, ci ineho posobenia na organizmus vdaka aerobnej aktivite, by som si nerobil tazku hlavu. Pokial sa nerozhodnes vo svojom veku splnit limity a ist na Olympiadu, tak to pozitivne pri sportovani musi prevazit. Pamataj vsak na to, ze hlavne je udrzat ten zdravy balans.

Nalezené položky: 6 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.