Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Otázky začátečníka - strava, terén, kompenzační cviky atd.

Otázky začátečníka - strava, terén, kompenzační cviky atd.

Nalezené položky: 26 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Andrew22 muž 04.09.2008 19:58:51

Ahoj, běhám teprve krátce (cca měsíc), ale to neznamená, že chci dělat začátečnické chyby, a proto jsem si připravil pár dotazů na věci, o kterých i přes časté pročítání místního fóra nemám úplně jasno. Mým cílem je získat větší výdrž, časem potrénovat mírně rychlost – tzn asi intervaly atd.- a taky bych byl rád, kdyby se mi podařilo zformovat postavu, břicho atd. Je mi 18 let, 179 cm / 77 kg ( když jsem si přečetl, že jeden z místních hodnotí sám sebe – 180/68 jako „vyžranýho“, trochu mě to znejistilo, nicméně i když nemám atletickou postavu, tak se za nějakého tlouštíka nepovažuju:D – jím dokonce celkem málo, snažím se pravidelně, takžepočítám, že váha půjde dolů celkem v pohodě). Zatím běhám 35–40 minut lesním terénem, kde jsou celkem kopce ( ascent na orkuh 106 m, descent 105 m), tzn trochu nahoru-dolů, používám sporttester s GPS, délka okruhu je přibližně 2.15 km, obvykle si tedy zaběhnu dva nebo tři. Zatím běhám 4krát týdně. TF max jsem si odhadl velmi hrubě na 202, TF klidovou jsem změřil přístrojem na měření tlaku, což asi není úplně ideální, vyšlo mi 50. Nemám ale žádné závodní ambice, tak jsme se s tím spokojil a nastavil si intenzitu na 65–75 procent TF Max, tzn. cca 155–165 tepů podle vzorce (TF max-tf min)* intenzita + tf min.

  1. Je lepší běhat ze začátku jen 4krát týdně, nebo něco jako přetrénování při téhle vzdálenosti/tomhle tempu nehrozí a můžu bez obav 5krát?
  2. Je lepší nastavit si různé zóny třeba na výběh do kopce a přidat, nebo se držet zóny TF i za cenu, že kopec musím „vyběhnout“ skutečně velmi pomalu, aby mi TF nepřesáhla hranici?
  3. Je jasné, že je lepší se před během 5min protáhnout, což taky dělám, zde jsem se dočetl, že i 30–60 mi po běhu je dobrý strečink. Zajímalo by mě spíš, jak dlouho se před během protahujete, jak kombinujete běh s cvičením, mám na mysli ony sklapovačky, kliky atd. – kompenzační cviky.

4)Dál se chci septat na pitný režim před a po běhu konkrétně u mé trasy, stejně jako na stravování. Má smysl u tak krátkého běhu třeba pít po doběhnutí energetické nápoje atd? Případně jíst nějaké tyčinky apod? Pokud ne, co doporučujete si dát? Běhám odpoledne, kolem 17–18 hodiny. 5)Poslední otázka je trochu všeobecná a sumarizující: Jak dosáhnout toho, aby člověk při běhání spíš trochu nabral svaly a vyrýsoval postavu místo toho, aby jen mírně zhubnul? Přijde to samo, nebo je třeba jít štěsíčku naproti ( cviky, strava). Zatím mě nepotkalo ani jedno, ale prevence je prevence:D Díky za odpovědi.

avatar

Andrew22 muž 05.09.2008 14:14:46

To tu není ani jeden Mirek Dušín, který by zodpověděl mé otázky?:)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 05.09.2008 15:06:11

Ahoj. Na Tvoje otazky uz bola podana odpoved mnohokrat, ci priamo, alebo v modrozelenom, v inych vlaknach. Takze Ti odporucam pouzit vyhladavac klucovych slov. Avsak pre lepsie svedomie Ti napisem aspon kratke odpovede a dopln si ich vyklad v starsich vlaknach:

  1. Ano, zo zaciatku je lepsie behat radsej 4× a az po par mesiacoch (pripadne pol roku) si pridavaj postupne dalsie dni behu. Aerobny aparat sa vytrenuje rychlejsie ako pohybovy a vyhnes sa tak zraneniam. Ak vladzes, tak si daj v oddychove dni inu aerobnu aktivitu, pripadne posilovnu.
  2. Ano, nastav si rozne zony a povol tepu vybehnut vyssie smerom do kopca. Na druhu stranu, nastav si nizsiu hornu hranicu na zbehy. Priemer dosiahnes rovnaky, ale nebudes otrokom pipania.
  3. Staticky strecing pred behom na chladne svlastvo je zly. Strecuj po behu, alebo az po 10 minutovom zahriati. Kompenzacne cviky a posilovanie vlastnou vahou- ano, kludne aj kazdy den.
  4. Energeticke napoje pri Tvojom zatazeni urcite zmysel nemaju. Vlastne nemaju moc zmysel u nikoho. To skor iontove napoje. Ak je teplo, daj si ho po dobehu aj Ty- doplnis soli a mineraly. 30–60min behu je skutocne kratka doba a bezna strava Ti bohate staci.
  5. Pravidelnym cvicenim navyse samotneho behania. Same sa to neurodi.
avatar

Andrew22 muž 05.09.2008 21:24:08

Díky. Nevíš o nějaké fajn knize/ interent. stránce v češtině, slovenštině nebo angličtině, kterou můžeš doporučit, nebo líp fajn videu shrnujícím ty cviky na rovnoměrný rozvoj postavy? Mám tu knihu od Škorpila Běhání + DVD, něco tam je, ale jsou to spíš ty protahovací cviky atd. potřeboval bych něco ve stylu „kliky tři série po deseti opakováních“ atd. ale aby to bylo s vlastní vahou…na kulturistických stránkách je to samá činka a zobání.

avatar

Andrew22 muž 10.09.2008 14:49:14

Kolik času zabere kvalitní strečink po 45–60 min. běhu? Jak dlouho by přibližně mělo trvat kvalitní denní posilování s vlastní vahou?

avatar

Manětín

Celkem 4583 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:00 (1998)
půlmaraton: 1:53:36 (2007)
maraton: 4:24:25 (2007)

Kydy muž 10.09.2008 16:06:04

[quote=Andrew22]Ko­lik času zabere kvalitní strečink po 45–60 min. běhu? Jak dlouho by přibližně mělo trvat kvalitní denní posilování s vlastní vahou?[/quote] Zkus www.strecink.cz

Na Tvou druhou otázku neumím odpovědět.

Motto: Běhání je krásný... hlavně to pívo potom :-) Vidíš-li někoho běžet, nepřemýšlej o něm, ale o sobě...
avatar

Andrew22 muž 21.09.2008 13:25:21

Mysíte, že má smysl cvičit doma cviky s vl. vahou čtyřikrát týdně třeba hodinu-hodinu a půl, nebo je lepší jít do posilovny? Co jsem slyšel, tak „efekt“ je asi lepší z posilovny, ale co se týče skutečné síly, to si nejsem jistý. Radši bych cvičil doma ( s publikací 417 cviků na posilování s vl. vahou ), nicméně si rád nechám poradit, abych nevyhazoval čas a výsledky nebyly.

P.S. Výsledky myslím pevnější postavu a trochu svaly, v kombinaci s během by to snad jít mohlo. Pokud máte jiný nápad, jak dosáhnout pěkné postavy – sem s ním:)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 22.09.2008 15:55:36

Pokial mas dostatocnu sebadisciplinu, tak Ti cvicenie doma uplne staci – najma ak mas za ciel, co si napisal. Ak k motivacii potrebujes partaka, ci mat zakupenu permanentku za niekolko tisic, tak potom chod radsej do posilnovne. Menej skod narobis pri cviceni s vlastnou vahou a vysledky, co sa tyka pouzitelnej sily, byvaju aj tak lepsie.

avatar

Andrew22 muž 22.09.2008 16:24:34

S motivací problém nemám, technika je podrobně popsaná v oné publikaci, poměr cviků taky…problém spíš je, kolik „si naložit“. Doporučují břišní svaly 30 procent,krk+zá­dové+prsní+pa­že 40 procent, nohy+hýždě 30 procent. Vzhledem k běhu možná omezím poslední skupinu ve prospěch zbylých dvou, ale úplně vyloučit jí nechci. V knize je cca 100 cviků pro každou skupinu, u nichž je napsané, co člověk posiluje, vzhledem k jejich množství je asi budu obměňovat. Kolik cviků z každé skupiny bys zařadil denně, pokud bych cvičil ve dny mimo běh, tzn. 3 krát týdně? Jaký je běžný počet opakování? Dejem tomu 3 série po 12 cvicích u každého jednotl. cviku? Ve dnech běhu bych prováděl strečink po doběhu délky cca 20 minut. Je to dobrý plán?

P.S. http://www.trenink.com/index.php?… Zde je recenze zmíněné publikace.

avatar

ŽĎár nad Sáz.

Celkem 321 km
Minulý měsíc 0 km

running_girl žena 25.09.2008 15:42:22

Ahoj, pravidelně běhám něco přes měsíc, je mi 15, měřím 168, vážím 56. běhám 5 x týdně ráno před školou 3–6 km, o víkendu většinou po cyklostezce přes 10km. Chtěla bych zapracovat na rychlosti. Zatím běhám sama neorganizovaně, přemýšlím, že se někam přihlásím. Také jsem nikdy nebyla na závodě. Co byste mi poradili za oddíl. Mám diabetes 1. typu, myslíte,že by se to bralo jako nějaké riziko a nemohla bych běhat organizovaně. prosím také mi poraĎte jak bych se měla stravovat, jestli něco nedělám špatně a jak bych nejlépe mohla zlepšit rychlost.
Díky moc!!!!!

avatar

Brno

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:29 (2009)
půlmaraton: 1:33:05 (2008)
maraton: 3:23:02 (2012)

running-observer muž 25.09.2008 16:24:32

Ahoj, sportovní činnost je určitě při diabetes vhodná. Ale konzultuj se svým lékařem (včetně dietních otázek). Viz také http://cs.wikipedia.org/wiki/Diabetes#… .

Pokud se chceš v některém parametru sportovní činnosti zlepšit, vzhledem k věku doporučuji, abys měla odborné vedení, asi v nějakém oddíle.

Aby Ti někdo mohl poradit oddíl, musela bys říci, odkud jsi…

avatar

ŽĎár nad Sáz.

Celkem 321 km
Minulý měsíc 0 km

running_girl žena 01.10.2008 15:48:34

ŽĎáR NAD S8ZAVOU

avatar

Andrew22 muž 12.10.2008 12:29:16

Co říkáte tomuhle posilovacímu plánu s vl. vahou? Sestavil jsem to sám, tak tam možná něco chybí/přebývá, budu vděčný za vaše postřehy. Jsem začátečník, tak jsem se snažil vybrat spíš jednodušší cviky co se týče provedení (doufám). 1) Cvik na triceps a břišní svaly – Leh na boku, dlaň spodní ruky na rameno, napnutím „horní“ paže se zvedám od země, stehna s trupem svírají 45 stupňů. 3*10 2)
Cvik na paže, břišní, zádové svaly, deltový sval
Vzpor sedmo, zvedání hýždí od země a jejich zatažení vzad. 3)
Zádové + hýžďové svaly Leh na břiše, paty k sobě, zanožení nohy a současně vzpažení opačné paže 4) Zádové, hýžďové, paží
Leh na břiše, paty k sobě, dlaně na hýždě, llokty vzhůru – zvedání trupu a hlavy 5)
Mezilopatkové leh na břiše, paty ks sobě, upažit pokrčmo, čelo opřít o zem Zvedat paže od země, předloktí vodorovně se zemí, trup-paže-loket 90 stupňů 6) deltový Vzpor ležmo na předloktí, připažit pravou/levou, sevřít ruku v pěst-upažit 7)
trapézové Mírný stoj rozkročný, připažit, ramena zvedat nahoru 8) prsní + paže Klik, dlaně daleko od sebe 9) triceps Klik, dlaně na šířku ramen 10)
čtyřhlavý stehenní, břišní svaly sed, napnuté nohy, dlaně k boků-přednožit nohu, stáhnout břišní svaly, trup vzpřímený 11)
stehenní, hýžďové, břišní vzpor sedmo, mírné roznožení, ohnutí chodidel, opření se prsty rukou za tělem, prsty směřují vzad zvednutí pánve do jedné roviny s trupem a hlavou, stažení břišních a hýžďových svalů

  • varianta s přednožením pokrčmo /přednožením
  1. biceps

stoj rozkročný, připažit, ruce v pěst, přitažení předloktí, loket svírá 45 stupňů ( k tomu by asi nebyla špatná činka)

To je vše. Není tam málo /moc cviků? Jsou dobře vybrané? (3* týdně), kolik opakování a sérií cca zařadit? Protahujete se před posilováním?

avatar

Ewishka žena 14.10.2008 18:41:44

Ahoj… běhám asi měsíc....... chci se dostat na FSpS a nějak nevím jak se vypracovat v běhu, čeho se vyvarovat… začnu asi chodit do atletiky a do plavání, ted tancuju streer dance..... poradíte mi někdo, jak zleošit celkovou fyzickou kondici a jak se pripravit? Jak trénovat a přitom se nepřetrénovat? plavat začnu chodit asi taky do oddílu

avatar

Andrew22 muž 06.11.2008 15:52:53

Narazil jsem na zajímavé stránky popisující cvičení doma (včetně videoukázek a podrobných plánů) , hubnutí a vhodnou stravu. Ke zpřístupnění plánů je však potřeba se bezplatně registrovat. Moje otázka však směřuje ke konkrétnímu textu z těchto stránek.

citace:

"Provozujete nějaký typ aerobního tréninku? Běh, jízdu na kole, plavání nebo nějaký jiný sport a přesto se vám nedaří spálit přebytečný tuk a získat postavu, o které jste vždy snili? Mnoho lidí, pokud chce zhubnout, začne běhat nebo jezdit na kole po dobu 30–60 minut, třikrát až pětkrát týdně a věří, že toto je cesta k úspěchu. Výsledky se však ani po delší době nedostavují a celá snaha vyjde v niveč. Jestli je toto i váš případ, tak čtěte dál a zjistíte, v čem je háček.

Jaké je tedy řešení? Běhat déle a častěji? To v žádném případě. Skutečnost je taková, že po 6–7 hodinách aerobního cvičení týdně jenom zpomalíte svůj metabolismus. To vede k tomu, že vaše tělo lépe využívá dodanou energii a je náchylnější k ukládání tuků, největšího zdroje energie pro naše tělo.

Možná jste zmatení z toho, co zde čtete. Raději si to tedy ukážeme na reálném příkladu. Kdybych měl srovnat nejlepší maratonce a sprintery světa, tak kdo z nich má vyrýsovanější postavu? Pokud byste řekli, že sprinteři, tak máte pravdu. Jejich tělo si dokáže uchovat svalovou hmotu a zároveň ve velkém množství pálit tuky.

Pokud jste někdy provozovali aerobní trénink (běh), tak ze začátku jste běželi v kuse 5–10min, ale s postupem času se vaše kondice zlepšovala. Po určité době jste již běhali půl hodiny v kuse, šestkrát týdně a nedělalo vám to takové problémy jako ze začátku. Vaše srdce a plíce zesílily a vy jste byli schopni uběhnout delší vzdálenosti. Když běháte stále delší a delší vzdálenost, tak tělo začne lépe hospodařit se zásobami své energii, přičemž největší energetickou zásobárnou jsou tuky. To znamená, že pokud jste zprvu za půl hodiny spálili 300 kalorií, tak později stejné množství kalorií spálíte za delší dobu. Má tedy smysl běhat stále delší a delší dobu, když spálíte stejné množství kalorií?

Jakmile však v tomto nepřestanete a bude běhat hodinu v kuse nebo i déle, tak se tělo uchýlí k čerpání energie ze svalové hmoty. Začne rozkládat svalovou tkáň a brát z ní energii, aby bylo schopné vyrovnat energetický deficit. To je také důvod, proč běžci na dlouhé tratě jsou hubení a nemají vybudované velké svalstvo jako sprinteři.

Cestou ke štíhlé, a v případě mužů i svalnaté a vyrýsované postavě, je intervalový trénink.

Intervalový trénink rapidně zrychlí váš metabolismus. To může trvat i 24 hodin. Když intervalový trénink zkombinujete s vhodným posilovacím tréninkem, tak tento stav může trvat i déle. Když máte rychlý metabolismus, vaše tělo pálí větší množství kalorií a tedy i tuků. Když tento stav může trvat i déle jak 24 hodin, znamená to, že spalujete kalorie i při spaní. Při klasickém aerobním cvičení tohoto výsledku nikdy nedosáhnete."

Jak se stavíte k tomuto názoru? Doufám, že je přehnaný, neboť můj trénink se momentálně skládá právě z pomalých běhů cca 50 minut 4*týdně. Je skutečně lepší pro vyrýsování a hubnutí zde zmíněný intervalový trénink? Ze zdejších příspěvků jsem získal spíše opačný pocit. Intervalový trénink mi asi těžko zajistí kondici získanou aerobním tréninkem, nebo ano?

P.S. Adresa stránek je http://www.cviceni-doma.cz

avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 06.11.2008 17:09:10

Jakmile však v tomto nepřestanete a bude běhat hodinu v kuse nebo i déle, tak se tělo uchýlí k čerpání energie ze svalové hmoty. Začne rozkládat svalovou tkáň a brát z ní energii, aby bylo schopné vyrovnat energetický deficit. To je také důvod, proč běžci na dlouhé tratě jsou hubení a nemají vybudované velké svalstvo jako sprinteři.

…myslím, že to už musí být tělu hodně zle, když začne rozkládat svalovou tkáň:-)

Motto: ...kam až?
avatar

Andrew22 muž 06.11.2008 17:57:55

[quote=Dav]Jakmile však v tomto nepřestanete a bude běhat hodinu v kuse nebo i déle, tak se tělo uchýlí k čerpání energie ze svalové hmoty. Začne rozkládat svalovou tkáň a brát z ní energii, aby bylo schopné vyrovnat energetický deficit. To je také důvod, proč běžci na dlouhé tratě jsou hubení a nemají vybudované velké svalstvo jako sprinteři.

…myslím, že to už musí být tělu hodně zle, když začne rozkládat svalovou tkáň:-)[/quote] Asi mírně nevhodná formulace:)

avatar

Štúrovo / Bratislava

Celkem 7421 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:47 (2011)
půlmaraton: 1:19:53 (2011)
maraton: 2:48:03 (2011)

Bohuš muž 06.11.2008 18:02:03

Andrew22: Podľa mňa je ten názor v princípe pravdivý, aj keď možno trošku prehnaný. Určite keby človek bežal pravidelne rovnakú vzdialenosť za rovnaký čas, tak si telo postupne zvykne a spáli za ten čas menej energie až sa zastaví na nejakej hranici, pod ktorú nepôjde. Časté behanie podľa mňa nespomalí metabozilmus, ale zostane na rovnakej úrovni, je to skôr otázka efektívneho využitia energie.

Keď človek počas behu minie všetok dostupný glykogén uložený v tele, tak začne „spalovať“ svaly. Pri každom pohybe je potrebný aj cukor, nedá sa fungovať len spaľovaním tukov, a keď sa minie, tak sa vyrobí zo svalových vlákien. Odporúčam článok na http://www.kpo.cz/…ziologie.htm (Diesel nebo benzín – Zdroje energie). Bežcom na dlhé trate je veľa svalov len na obtiaž, tak načo by im boli a šprintéri by bez svalov neboli tak rýchli.

Intervalový tréning je energeticky náročnejší a zrejme aj zrýchli metabolizmus. Tu je tiež zaujímavý článok o tom http://www.f-sport.cz/print.php?…. Keď beháš ešte len krátko, tak určite schudneš aj pomalým behom, narastú kus svaly a spálením tukov budú výraznejšie. Postupne si telo zvykne a efekt sa bude znižovať. Súhlasím, že intervalový tréning pomôže viac, ale určite by som ho kombinoval aj s pomalými behmi.

avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 06.11.2008 18:28:33

Jen tak na okraj. Kdo zažil při běhu SKUTEČNÉ vyčerpání cukrů asi ví, jak je to s dalším pokračováním běhu. Takový člověk je rád, když se vůbec ještě zvládá pohybovat vpřed. O tom, že by zvláště při tréninku mohl zajít tak daleko, že by odbourával svalovou hmotu si múžete jen zdát.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 06.11.2008 18:59:56

Stav kdy si organismus bere energii ze svalů nastává např. při dlouhodobých pobytech v extremních podmínkách, kdy tělu není (ani nemůže) být dodáváno dostatečné množství energie. Např. expedice ve vysokých horách, koncentrační tábory atd., hlavně však dlouhodobé akce bez cizí podpory.

Argument, že takový stav lze navodit po hodině běhu není třeba komentovat. Autor článku jistě má svoje bohaté zkušenosti, hodnota sdělených informací zhruba odpovídá popisovanému stavu.

avatar

Online trener muž 26.02.2009 22:45:14

[quote=Andrew22]Na­razil jsem na zajímavé stránky popisující cvičení doma (včetně videoukázek a podrobných plánů) , hubnutí a vhodnou stravu. Ke zpřístupnění plánů je však potřeba se bezplatně registrovat. Moje otázka však směřuje ke konkrétnímu textu z těchto stránek.

citace:

"Provozujete nějaký typ aerobního tréninku? Běh, jízdu na kole, plavání nebo nějaký jiný sport a přesto se vám nedaří spálit přebytečný tuk a získat postavu, o které jste vždy snili? Mnoho lidí, pokud chce zhubnout, začne běhat nebo jezdit na kole po dobu 30–60 minut, třikrát až pětkrát týdně a věří, že toto je cesta k úspěchu. Výsledky se však ani po delší době nedostavují a celá snaha vyjde v niveč. Jestli je toto i váš případ, tak čtěte dál a zjistíte, v čem je háček.

Jaké je tedy řešení? Běhat déle a častěji? To v žádném případě. Skutečnost je taková, že po 6–7 hodinách aerobního cvičení týdně jenom zpomalíte svůj metabolismus. To vede k tomu, že vaše tělo lépe využívá dodanou energii a je náchylnější k ukládání tuků, největšího zdroje energie pro naše tělo.

Možná jste zmatení z toho, co zde čtete. Raději si to tedy ukážeme na reálném příkladu. Kdybych měl srovnat nejlepší maratonce a sprintery světa, tak kdo z nich má vyrýsovanější postavu? Pokud byste řekli, že sprinteři, tak máte pravdu. Jejich tělo si dokáže uchovat svalovou hmotu a zároveň ve velkém množství pálit tuky.

Pokud jste někdy provozovali aerobní trénink (běh), tak ze začátku jste běželi v kuse 5–10min, ale s postupem času se vaše kondice zlepšovala. Po určité době jste již běhali půl hodiny v kuse, šestkrát týdně a nedělalo vám to takové problémy jako ze začátku. Vaše srdce a plíce zesílily a vy jste byli schopni uběhnout delší vzdálenosti. Když běháte stále delší a delší vzdálenost, tak tělo začne lépe hospodařit se zásobami své energii, přičemž největší energetickou zásobárnou jsou tuky. To znamená, že pokud jste zprvu za půl hodiny spálili 300 kalorií, tak později stejné množství kalorií spálíte za delší dobu. Má tedy smysl běhat stále delší a delší dobu, když spálíte stejné množství kalorií?

Jakmile však v tomto nepřestanete a bude běhat hodinu v kuse nebo i déle, tak se tělo uchýlí k čerpání energie ze svalové hmoty. Začne rozkládat svalovou tkáň a brát z ní energii, aby bylo schopné vyrovnat energetický deficit. To je také důvod, proč běžci na dlouhé tratě jsou hubení a nemají vybudované velké svalstvo jako sprinteři.

Cestou ke štíhlé, a v případě mužů i svalnaté a vyrýsované postavě, je intervalový trénink.

Intervalový trénink rapidně zrychlí váš metabolismus. To může trvat i 24 hodin. Když intervalový trénink zkombinujete s vhodným posilovacím tréninkem, tak tento stav může trvat i déle. Když máte rychlý metabolismus, vaše tělo pálí větší množství kalorií a tedy i tuků. Když tento stav může trvat i déle jak 24 hodin, znamená to, že spalujete kalorie i při spaní. Při klasickém aerobním cvičení tohoto výsledku nikdy nedosáhnete."

Jak se stavíte k tomuto názoru? Doufám, že je přehnaný, neboť můj trénink se momentálně skládá právě z pomalých běhů cca 50 minut 4*týdně. Je skutečně lepší pro vyrýsování a hubnutí zde zmíněný intervalový trénink? Ze zdejších příspěvků jsem získal spíše opačný pocit. Intervalový trénink mi asi těžko zajistí kondici získanou aerobním tréninkem, nebo ano?

P.S. Adresa stránek je http://www.cviceni-doma.cz[/quote] Dobrý den všem, za tím, co jsem napsal si stojím. Uznávám, že formulace: „rozkládat svalovou tkáň“, která zde všechny přítomné tahá za uši a za oči, je v tomto případě nevhodná, ovšem zbytek článku není vymyšlený, ale pravdivý. Kdo z vás někdy běhal závodně a věnoval se atletice? Pokud někdo ano a konkrétně tratím na krátkou vzdálenost (do 200m) ví, že sprinteři neběhají 30min klusem (klasické aerobní běhání, které vlastně každý z vás provozuje), ani 15min. Nejdelší úseky, které jsme běhali byli 800m a to v časech do 2 a 3/4min. V takovémto tempu byste asi těžko vydrželi běžet vašich 30min či déle… A jaký je závěr? V té době jsem měl vyrýsovanou postavu jak nikdy. Nepotřeboval jsem žádné dlouhé běhy při stejné rychlosti. Dlouhé aerobní čvičení je již přežitá cvičební metoda, pokud mluvíme o rychlém a kvalitním spalování tuků. K získání výborné vytrvalosti vám intervalový trénink nepomůže, ale spálit tuky určitě.

Mimochodem svou za vlasy přitaženou formulaci bych interpretoval spíše jako devastaci svalové hmoty. O té jste mohli slyšet, pokud se zajímáte o posilování či fitmess. K devastaci svalové hmoty dochází při náročném silovém tréninku a i při dlouhých bězích (výdyť se podívejte na závod na 5 či 10km).

Při samotném běhu nedochází přiliš ke spalování tuků: tělo si chrání tuky jako svůj největší zdroj energie, a také nejhůře dostupný zdroj energie. Slyšim jsem zde i tvrzení, že se tělo nejprve musí „naučit“ spalovat tuky. To je klasická věta špatných fitness trenérů.

Nemyslete, že všechny tyto myšlenky mám ze své hlavy. Zde uvedu jména v Evropě možná né příliš známých fitness trenérů:

Craig Ballatyne http://www.turbulencetraining.com/ Arnel Ricafranco http://iwantsixpackabs.com/

od těchto pánů jsem čerpal své informace a samozřejmě na sobě samém vyzkoušel. Výsledek za 3 měsíce cvičení byl úžásný.

avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 27.02.2009 09:00:41

S tím, že intervalový trénink trvající půl hodky je lepší na vyrýsování postavy než dlouhé aerobní aktivity jsem zde už několikrát psal, i zdroje jsem uváděl. Ale!!! Nekoukal bych po tělesných parametrech špičkových sportovců, ale kouknul bych mezi amatérské sportovce, kde uvidíš dělat jistý druh sportu různé tělesné typy. On totiž profi keňan už prostě na vytrvalce vypadá ještě než začne pořádně běhat a stejně tak americkej sprinter už je řízek zamlada, kdy třeba hraje americkej fotbal a pak mu někdo řekne-ty bys mohl běhat stovku.

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 27.02.2009 09:15:54

…jen tak přemýšlím, pokud tedy tělo při déletrvajícím zatížení čerpá ze svalové hmoty a nevyužívá tuky, tak ty někde musí být uloženy, ale při tom na figurách vytvalců ho moc uloženého nevidím…

Motto: ...kam až?
avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 27.02.2009 09:30:20

Jetě bych doplnil…myslím, že déletrvající aerobní aktivity spíše než že by pálily svalovou hmotu, tak spíše brání vytváření extrémního množství svalové hmoty.

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

Online trener muž 27.02.2009 10:09:40

To r4d3k: Myslím, že kdo je jaký tělesný typ se dá klidně opomenout. Sem toho názoru, že každý může mít v rámci možností tělo, které si přeje. Záleží však na vynaloženém čase – někteří se budou lopotit déle a jiným to půlde snáze, to nemění nic na tom, že intervalový trénink funguje lépe než dlouhé aerobní aktivity. A za další Usain Bolt nevypadá na žádného namachrovaného týpka, který překypuje svaly na rozdíl od Maurice Greena, kterého bych označil za typický příklad sprintera. Přesto je Bolt velmi vyrýsovaný.

To Dav: Neřekl jsem, že dlouhými běhy se člověk nezbaví žádného tuku, ale ve srovnání vynaloženého času (15min čistého času intervalového tréninku vs. 45min čistého času běhu při nížší rychlosti) je intervalový trénink mnohem účinnější. A pokud zde mluvíš o vytrvalcích, asi si neuvědomuješ, jak rychle oni běhají. Mrkněte se na výsledky Emila Zátopka – 10000m za 29min a 5000 za 14min. Když to zaokrolíme a řekneme si, že by Emil jen tak trénoval a neběžel na plno, měl by 10000m za 32min a 5000 za 16min – průměrná rychlost je 5,2m/s. To znamená, že byste 400m měl uběhnout za 77s. Není to nic nemožného, ale jak dlouho byste s ním udržel tempo? 1 kolo? 2 kola? 3 kola? To asi těžko… Při tréninku maratonci a jiní vytrvalci uběhnou vzdálenosti téměř ke 200km za týden, to máte 10–11h běhu. Za takovou dobu při tomto tempu spálíte hodně energie – především sacharidů, ale také bílkovin a tuků. Kde má tělo vyrovnat tento deficit? Jednoduše nebude vytvářet žádnou svalovou hmotu na obnovení svalové tkáně po takto náročném trénink a za půl roku či za rok z vás bude kus a kůže. Jestli se chcete dát touto cestou, máte dobře nakročeno. Já si raději zvolím cestu „sprintera“ a udržím si své těřce vydobyté svaly.

avatar

Andrew22 muž 08.03.2009 12:22:45

Online trener: Mimochodem, díval jsem se na cvičební plány. Např. týden 1 je program, který by měl člověk cvičit každý den, nebo třikrát týdně? To mi tam trošku chybí. Vím, že je to individuální… P.S. Nedávno jsem se dočetl, že dřepy nejsou pro začátečníky nejvhodnější při špatné technice.

Nalezené položky: 26 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.