Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Zase kolena

Zase kolena

Nalezené položky: 14 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Liberec

PeterPan 26.04.2006 08:45:15

Ahoj,

sice bych se s tím měl obrátit spíš na doktora, ale třeba se tu nějakej najde anebo alespoň někdo bude mít dobrou radu.

Takže, křupou mi kolena. Když sedím na židli a kývu nohou, tak mi v koleni jakoby přeskakuje, při každým „kyvu“. Navíc po svém prvním soukromém půlmaratonu mě začalo lehce pobolívat pravé koleno, ale ne vevnitř, ale jakoby zepředu. Bolest lehká, snesitelná, leč trvalá, spíš takovej nepříjemnej pocit. Zároveň se to křupání zhoršilo. Teď se to pomalu vrací zase k normálnímu křupu :). Při běhání nemám nohu v takovým úhlu jako při sedu na židli, takže to mi nic nekřupe. Trochu jsem četl tady i na netu o problémech s koleny, tak mě trošku vyděsilo, jestli nemám zaděláno na nějakou artrózu, která se hlásí nějakými prvními příznaky. Přeci jenom bych nechtěl do 30 chodit na umělejch kloubech. Tak se chci zeptat, jestli s tím máte někdo nějaký zkušenosti, jak na to, a jestli byste mi třeba doporučili zobat nějakou kloubí výživu. Podotýkám ovšem, že jsem skutečný tragéd, takže nenaběhávám žádné objemy. (cca 2× týdně 7 km + 1× fotbal + 1× kolo).

Díky

Jo, ještě něco, teď jsem se taky dočetl, že vliv na dobrý došlap má i to, že má člověk protaženy, hm, hamstringy? To, že je má člověk zkrácený, se prej pozná, že si nemůže sednou do dřepu na celý chodidla. To je asi můj případ, protože to jsem v životě nedokázal. Můžete mi někdo poradit jednak, co hamstrig přesně je a jaký cvik pomáhá?

Ještě jednou ď.

P.

avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 26.04.2006 09:23:51

Liberec zdraví Liberec :-)

S tím kolenem Ti poradit nedokážu. Hamstring je sval na zadní straně stehna a je to ohybač kolena. Protahuje se předklonem a k zemi ve stoje a jeho variacemi. Taky předklonem vsedě. Na netu najdeš určitě spoustu cviků na jeho protažení. Třeba tady: http://www.sport-portal.cz/…k/hamstringy

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Jablonec nad Nisou

Celkem 36 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 4:11:14 (2006)

atlet brčko žena 26.04.2006 09:30:35

[quote=PeterPan]A­hoj,

sice bych se s tím měl obrátit spíš na doktora, ale třeba se tu nějakej najde anebo alespoň někdo bude mít dobrou radu.

Takže, křupou mi kolena. Když sedím na židli a kývu nohou, tak mi v koleni jakoby přeskakuje, při každým „kyvu“. Navíc po svém prvním soukromém půlmaratonu mě začalo lehce pobolívat pravé koleno, ale ne vevnitř, ale jakoby zepředu. Bolest lehká, snesitelná, leč trvalá, spíš takovej nepříjemnej pocit. Zároveň se to křupání zhoršilo. Teď se to pomalu vrací zase k normálnímu křupu :). Při běhání nemám nohu v takovým úhlu jako při sedu na židli, takže to mi nic nekřupe. Trochu jsem četl tady i na netu o problémech s koleny, tak mě trošku vyděsilo, jestli nemám zaděláno na nějakou artrózu, která se hlásí nějakými prvními příznaky. Přeci jenom bych nechtěl do 30 chodit na umělejch kloubech. Tak se chci zeptat, jestli s tím máte někdo nějaký zkušenosti, jak na to, a jestli byste mi třeba doporučili zobat nějakou kloubí výživu. Podotýkám ovšem, že jsem skutečný tragéd, takže nenaběhávám žádné objemy. (cca 2× týdně 7 km + 1× fotbal + 1× kolo).

Díky

Jo, ještě něco, teď jsem se taky dočetl, že vliv na dobrý došlap má i to, že má člověk protaženy, hm, hamstringy? To, že je má člověk zkrácený, se prej pozná, že si nemůže sednou do dřepu na celý chodidla. To je asi můj případ, protože to jsem v životě nedokázal. Můžete mi někdo poradit jednak, co hamstrig přesně je a jaký cvik pomáhá?

Ještě jednou ď.

P.[/quote] S bolesti kolen mam spoustu zkusenosti :), takze samozrejme neco malo poradit muzu. Zacnu tim hamstringem- to je zadni stehenni sval. Pri behani se obcas stava, ze predni stehenni sval je daleko silnejsi nez zadni, a protoze jsou oba upnute u kolene, tak jejich nerovnovaha vede prave k bolestem kolen. Mne pomohlo posilovani hamstringu-napr. a to jak „operacka“, kterou mi poradil Ondra, tak i „zakopavani“ v leze s nejakou zatezi pridelanou na kotniku. Taky je dobre protahovani zadnich stehennich svalu. Staci, kdyz si nohu das na neco vyssiho a ohnes se k ni (tedy pozvolna se k ni priblizujes, abys ten sval protahl). Dal se mi osvedcilo plavani a kolo, a v neposledni rade zasah fyzioterapeuta, ktery mi nejak zvlastne pokroutil nohama a vse bylo najednu o dost lepsi :) Kdyz to shrnu, tak nemuzu presne rict, ktera z uvedenych veci mi od bolesti kolen pomohla. Zkousela jsem vsechno naraz a mozna prave tohle vsechno najednou pomohlo. Doufam, ze to pomuze i tobe.

avatar

Praha 4 - Krč

Celkem 3265 km
Minulý měsíc 0 km

Melounek žena 26.04.2006 09:47:48

K tomu krupani (at uz kolene nebo tvych zad).. Me docela hlasite krupou pri protahovani obratle, snad ve vsech castech zad. Taky jsem se ptala doktora, jestli je to normalni, bylo mi receno, ze pokud to krupnuti neboli, neni treba se tim zabyvat. Spis po nem prijde uleva – odblokovani ztuhlych casti. Jen nevim, jestli je zdrave to provadet prilis casto.. Neni treba to resit koubni vyzivou. S temi uvadenymi posilovacimi a protahovacimi cviky samozrejme souhlasim.

avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 06.07.2006 12:04:34

Mám dotaz. při delších bězích mě bolí kolena. Nedokážu lokalizovat, jestli je to čéška nebo menisky. Myslím si, že je to tím, že nemám moc naběháno. když běhám v týdnu víc, tak pak o delším víkendovém běhu cítím kolena až kolem 20 km. Když méně, tak už po desátém.

Pak bych se chtěl zeptat, jestli výklus druhý den po delším/náročnějším běhu má vliv nejen na svaly, ale i na kolena. Svaly mě snad ještě po běhu nikdy nebolely (běhám pomalu :-)). Takže poctivě vyklusávám a kolena to trochu rozhýbe. Jinak ze schodů a do schodů můžu chodit bez problémů už odpoledne po běhu.

Předem díky

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Havířov

Celkem 717 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:41 (2005)
půlmaraton: 1:32:09 (2006)
maraton: 3:15:42 (2005)

pm muž 06.07.2006 18:06:21

[quote=Advid]Mám dotaz. při delších bězích mě bolí kolena. Nedokážu lokalizovat, jestli je to čéška nebo menisky. Myslím si, že je to tím, že nemám moc naběháno. když běhám v týdnu víc, tak pak o delším víkendovém běhu cítím kolena až kolem 20 km. Když méně, tak už po desátém.

Pak bych se chtěl zeptat, jestli výklus druhý den po delším/náročnějším běhu má vliv nejen na svaly, ale i na kolena. Svaly mě snad ještě po běhu nikdy nebolely (běhám pomalu :-)). Takže poctivě vyklusávám a kolena to trochu rozhýbe. Jinak ze schodů a do schodů můžu chodit bez problémů už odpoledne po běhu.

Předem díky[/quote] mám ten samý problém nechci tvrdit něco uplně ale myslím že to chce čas pravidelný trénink rok od roku se to zlepšuje behám 3 rok a už to není tak hrozné.

Motto: http://www.maratonec.estranky.cz/ - osobní stránky běžeckého blázna petr_minarik@centrum.cz http://petrminarik.rajce.idnes.cz/ - fotogalerie
avatar

půlmaraton: 1:32:15 (2007)
maraton: 3:17:04 (2007)

Elza 12.07.2006 08:12:40

Ahoj. Mám také problém s kolenem. Už asi dva týdny mě mě zhruba po uběhnutí pěti kilometrů začíná bolet levé koleno, přičemž se bolest stupňuje a po dalších 2–3km už je natolik nepříjemná, že se nedá běžet dál.Zajímavé, že mě to více bolí při běhu do kopce, myslel jsem si, že se kolena zatěžují více při běhání z kopce. Do druhého dne se to obvykle spraví, takže jsem opět schopný jít běhat, ale kolem pátého kilometru to zase začne bolet. Dokázal by mě někdo poradit, čím by to mohlo být. Uvažuju jestli bych s tím neměl zajít k ortopedovi, takže pokud by mi někdo mohl dát tip na nějakého dobrého ortopeda v Brně, tak bych byl rád. Díky moc

avatar

Praha 5 - Barrandov

Celkem 51554,4 km
Minulý měsíc 119 km
půlmaraton: 1:26:06 (2007)
maraton: 2:58:14 (2008)

Rosťa muž 12.07.2006 09:11:32

[quote=Elza]Dokázal by mě někdo poradit, čím by to mohlo být.[/quote] Koukni do Poradny na behej.com, o kolenech je tam řeč často.

avatar

Praha

pug muž 12.07.2006 09:30:04

[quote=Elza]Ahoj. Mám také problém s kolenem. Už asi dva týdny mě mě zhruba po uběhnutí pěti kilometrů začíná bolet levé koleno, přičemž se bolest stupňuje a po dalších 2–3km už je natolik nepříjemná, že se nedá běžet dál.Zajímavé, že mě to více bolí při běhu do kopce, myslel jsem si, že se kolena zatěžují více při běhání z kopce. Do druhého dne se to obvykle spraví, takže jsem opět schopný jít běhat, ale kolem pátého kilometru to zase začne bolet. Dokázal by mě někdo poradit, čím by to mohlo být. Uvažuju jestli bych s tím neměl zajít k ortopedovi, takže pokud by mi někdo mohl dát tip na nějakého dobrého ortopeda v Brně, tak bych byl rád. Díky moc[/quote] Tak velice důležité je místo oné bolesti. Nejčastější běžecká kolenní bolest se vyskytuje jakoby zevnitř a zárověň z vnější strany kolene. Navíc na začátku běhu nebolí a objeví se až tak po 20 – 30 min běhu a stupňuje se. Pokud navíc zkusíš ještě chůzi po schodech dolů, bolest je strašlivá. Pokud je to tedy ono, tak se to jmenuje syndrom iliotibialního vazu. Nepřijemné, ale není to tragedie. Jak to vzniká? Při tréninku běhu nebo kola u začátečníků dojde k zatížení svalů stehna způsobem, který předtím neznaly. Reagují na to příčným rozšířením (dá se zjistit i krejčovským metrem) a hlavně podélným zkrácením. A protože vaz dole „na koleno“ je velice úzké místo, je přetíženo tahem (i po skončení zátěže). Pokud se situace opakuje, vaz zareaguje zánětem. Ještě bych dodal, že v současné době nemáme k dispozici ŽÁDNOU přístrojovou techniku k jednoznačné diagnostice toho nešvaru. Řešení ve většině případů ortopeda ani chirurga nepotřebuje. Doporučuju následující: dva týdny klid od běhání, spíše jen procházky a plavání. Strečink na zadní stranu stehen a lýtka je NEZBYTNÝ. Ale opatrně. A aspoň 20 minut denně. Po dvou týdnech zkus 2–3 km a sleduj, co to dělá. Přidávej pozvolna a hlavně strečuj. Když se bolest objeví znovu, tak další dva týdny klid. Strečink se i po návratu k normálu musí stát součástí tréninku, jinak bude zle. Pokud časem strečink vynecháš, objeví se to tak na 80% znovu. Pomůže i (auto)masáž stehen s uvolňující emulzí. Pokud by bolest přetrvala déle, tak to chce doktora. Rozhodně bych se zeptal nějakého běžce v blízkosti bydliště, kam k lékaři chodí. Běžci zpravidla mají poněkud unikátní problémy a k jejich rozpoznání je nutná zkušenost lékaře. Pokud felčar sám běhá, máš vyhráno. Sportovní fyzioterapeut je taky velmi vhodná volba, ba skoro ta nejlepší. V diagnostice pohybového aparátu jsou výborní. Výše zmíněný syndrom mají hlavně muži, zejména pak ti, kterým objem stehen roste poněkud rychleji. Jako prevenci bych doporučoval si tak jednou za měsíc změřit obvod stehen (u záčátečníků zvláštˇ) – to ovšem není nutné. Nezbytný je (už zase) strečink. Dá se tomu pomoci v rámci prevence i posilováním stehen (nejlíp asi hacken-dřep nebo leg-pres) anebo sebíháním delších mírných kopců.

Jinak shodou okolností je článek o tom samém problému (v angličtině) zde: http://www.runnersworld.com/…2861,00.html

avatar

půlmaraton: 1:32:15 (2007)
maraton: 3:17:04 (2007)

Elza 12.07.2006 09:41:09

[quote=pug]Tak velice důležité je místo oné bolesti. Nejčastější běžecká kolenní bolest se vyskytuje jakoby zevnitř a zárověň z vnější strany kolene. Navíc na začátku běhu nebolí a objeví se až tak po 20 – 30 min běhu a stupňuje se. Pokud navíc zkusíš ještě chůzi po schodech dolů, bolest je strašlivá. Pokud je to tedy ono, tak se to jmenuje syndrom iliotibialního vazu. Nepřijemné, ale není to tragedie. Jak to vzniká? Při tréninku běhu nebo kola u začátečníků dojde k zatížení svalů stehna způsobem, který předtím neznaly. Reagují na to příčným rozšířením (dá se zjistit i krejčovským metrem) a hlavně podélným zkrácením. A protože vaz dole „na koleno“ je velice úzké místo, je přetíženo tahem (i po skončení zátěže). Pokud se situace opakuje, vaz zareaguje zánětem. Řešení ve většině případů ortopeda ani chirurga nepotřebuje. Doporučuju následující: dva týdny klid od běhání, spíše jen procházky a plavání. Strečink na zadní stranu stehen a lýtka je NEZBYTNÝ. Ale opatrně. A aspoň 20 minut denně. Po dvou týdnech zkus 2–3 km a sleduj, co to dělá. Přidávej pozvolna a hlavně strečuj. Když se bolest objeví znovu, tak další dva týdny klid. Strečink se i po návratu k normálu musí stát součástí tréninku, jinak bude zle. Pokud časem strečink vynecháš, objeví se to tak na 80% znovu. Pomůže i (auto)masáž stehen s uvolňující emulzí. Pokud by bolest přetrvala déle, tak to chce doktora. Rozhodně bych se zeptal nějakého běžce v blízkosti bydliště, kam k lékaři chodí. Běžci zpravidla mají poněkud unikátní problémy a k jejich rozpoznání je nutná zkušenost lékaře. Pokud felčar sám běhá, máš vyhráno. Sportovní fyzioterapeut je taky velmi vhodná volba, ba skoro ta nejlepší. V diagnostice pohybového aparátu jsou výborní. Výše zmíněný syndrom mají hlavně muži, zejména pak ti, kterým objem stehen roste poněkud rychleji. Jako prevenci bych doporučoval si tak jednou za měsíc změřit obvod stehen (u záčátečníků zvláštˇ) – to ovšem není nutné. Nezbytný je (už zase) strečink. Dá se tomu pomoci v rámci prevence i posilováním stehen (nejlíp asi hacken-dřep nebo leg-pres) anebo sebíháním delších mírných kopců.

Jinak shodou okolností je článek o tom samém problému (v angličtině) zde: http://www.runnersworld.com/…2861,00.html[/quote] Podle toho, jak to popisuješ to vypadá, že to je přesně ten můj problém. Opravdu to bolí zejména z vnější strany kolene a jakoby zevnitř. Zkusím si tedy dát chvíli pauzu od běhání a začnu strečovat. Je pravda, že jsem ten strečink docela podceňoval, to byla asi chyba. Díky moc za radu snad to pomůže

avatar

Liberec, AH

trava 20.07.2006 08:20:35

bolest vnějších vazů levého kolene naprosto šílená. Dal jsem si 14dní oraz, včera jsem byl běhat a na 6K mě to opět chytlo, ale vzhledem k tomu že to byl okruh a já byl skoro v půlce musel jsem to doběhnout. Při běhu to sice bolelo, ale kupodivu na 13K jsem měl čas asi jen o 3min pomalejší než obvykle. Ale pak to přišlo, když jsem se zastavil, myslel jsem že těch bolestí po…ju a posledních 200m ani nedojdu.

Takže příprava na Kladno dostane trochu větší trhliny než bych si se svou vrozenou leností dokázal představit.

avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 20.07.2006 10:49:42

Taky mám problém s levým kolenem, ale proti tomu, co tady čtu se zdá skoro malicherný. Už dost dlouho (už jsem s tým zaběhl 2 maratony a 2 závody 25 km)mne nekdy zabolí v levém koleni, nejčastěji při chůzi do schodů, nebo při běhu do pravotočivé zatáčky. Tam už je to o něco nepříjemnější, podvědomě už opatrněji našlapuji. Bolí to jakoby zepředu, naspodu kolena trochu dovnitř, je to takové jakoby „popichování“. Snažím se hodně strečovat ale stav se nemění, zkusil jsem na pár dní vysadit a jenom plavat, ale nic se nemění, jedno jestli běhám nebo ne. Není to velká bolest a nijak by mě to nevadilo, jenom mám strach, abych si něco vážné neudělal. Nevím jestli bych mohl to koleno posilovat, asi to opatrně zkusím. Kdo máte z něčím podobným zkušenosti prosím poradte.

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Liberec, AH

trava 20.07.2006 11:16:00

štefane: v tvým případě je to asi problém „skokanskýho kolena“ – lokálně zeslabená chrupavka v koleni a při tlaku kosti v jamce to začne tlačit na nerv a pak to zase přestane jak ten tlak přestane. Je to dobře zjistitelný na rentgenu u ortopeda. Dá se tomu pomalu pomáhat přípravkama na klouby a snížením váhy, což v tvým případě znamená, že by se z tebe stala vážka a pak ty kolena zas tak nebudeš potřebovat :D zkus zajít na ten rentgen jestli ti to potvrdí a uvidíš

avatar

Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady

Celkem 8264 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:09 (2009)
půlmaraton: 1:26:09 (2008)

Oslík muž 28.09.2006 22:49:36

Pánové, mě kolena bolí jen když se málo obleču (cyklo trénink na podzim nebo na jaře k tomu svádí…) nebo to bude botkama. Ale nevím, nejsem lékař (a doufám, že ani nebudu – je to velká zodpovědnost… :-) )

Motto: Už nemůžeš? Tak musíš!
Nalezené položky: 14 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.