Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Výrazný pokles výkonosti. Přetrénování?

Výrazný pokles výkonosti. Přetrénování?

Nalezené položky: 12 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Choceň/Chomutov

Celkem 6836 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:50 (2010)
půlmaraton: 1:33:04 (2010)
maraton: 3:37:37 (2008)

obrik muž 09.08.2009 15:15:04

Ahoj, běhám třetím rokem a nyní poprvé zažívám něco, co jsem doposud nepoznal a nevím, jak s tím naložit. Prvním rokem jsem běhal v podstatě jen OV, objemy kolem 150 km za měsíc, loni objemy kolem 240 km za měsíc a už jsem občas přidával nějakou kvalitu, ale stále výrazně převažovala OV. No a takto jsem běhal až do cca dubna letošního roku, kdy jsem se rozhodl „přidat“. Do té doby šla výkonnost lehounce a soustavně nahoru. Cca od května jsem do tréninku přidal výrazně kvality, do té doby to byla tak 1 kvalita týdně, přidal jsem na cca 3 kvality týdně. Začal jsem běhat krátké, střední a dlouhé úseky, dost jsem zrychlil, objemy stále cca 250km měsíčně. Po cca měsíci tohoto tvrdšího tréninku šla forma výrazně nahoru, cítil jsem, že „to běží“, udělal jsem si během 3 týdnů řadu OR, prostě paráda. Až jednoho dne (po cca 2 měsících tohoto tréninku) najednou prudký zlom, začalo se mi běhat špatně, těžce, TF cca o 15 výš než jsem normálně zvyklý, nemůžu ten běh udýchat, daleko víc se zakyseluju, těžký nohy, prostě špatný… Asi 14 dní jsem se s tím nějak nechtěl smířit a stále jsem běhal, až po jednom závodě jsem řekl dost a na týden jsem zcela vysadil. Po týdnu jsem opět zkusil zlehka klusat a dnes jsem dal závod, ale je to úplně to samé, co před tím týdnem volna, prostě špatný…Trápení, vysoká TF, čas hluboce pod mojí formou před měsícem. Prostě mám nějakou krizi, prostě mi to neběží. Přitom při běžných denních činnostech se cítím v pohodě, necítím se ani nijak vyčerpaný, unavený, nic, ale jak se rozběhnu, tak konec.

Máte prosím někdo podobné zkušenosti? Je to fakt tím, že jsem v tréninku najednou tolik přidal na kvalitě? Jsem přetrénovaný? Na jak dlouho musím vysadit, abych se dal zpátky do pohody, kde to bylo před měsícem? Mám úplně přestat běhat, nebo volně klusat můžu? Díky za každou radu, jsem z toho dost nešťastnej a hlavně nevím, jak s tím bojovat… Týdenní volno nepomohlo. Petr

Motto: Smile is the second best thing to do with your lips.
avatar

Dobřichovice

Celkem 631 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:15 (1998)

biatlonistka žena 09.08.2009 18:28:57

AHoj, měla jsem taky podobné problémy. Rychle jsem navršila kvalitu a přesto jsem moc neubrala OV. Forma šla nahoru a pak najdnou při jednom závodě tak v polovině mi ztěžkly nohy a do cíle jsem již jen doklusal silou vůle. Další dny i po 14 dení přestávce to bylo stále stejné. Ke všemu se přidal problém i se spánkem, vysoký tep. Byla jsem nakonec u lékaře a sním jsem to dále řešila (podrobný rozbory moče a krve + endokrinolog). Celkem to trvalo 1 rok kdy jsem se trochu hýbala málo běhala. A pak se postupně vše vracelo k normálu. Nerada bych tady podrobně rozebírala zdravotní problémy, ale pokud budeš mít zájem o bližší radu napiš na mou adresu stevuf@seznam.cz . Eva

avatar

Pardubice

10 km: 0:34:21 (2013)
půlmaraton: 1:16:30 (2013)

blatnicek muž 09.08.2009 22:41:31

Ahoj, něco podobnýho mě potkalo loni na podzim, běhal jsem v tréninku tak nějak pořád to svoje, ale výkonnost na závodech šla dolů asi o 4–5 minut na desítku. Pořád jsem si myslel, že jsem unavenej, přetrénovanej, tak jsem doběhal podzimní závody a dal sportu na měsíc a půl pohov. Nicméně v zimě, ani pak na jaře to bylo podobný, tak mě nezbylo než zkusit nějaký vyšetření. O přetrénování ani únavu nešlo, prostě příčina byla hned odhalená. No bude to pomalu rok............ Radil bych, dát delší pauzu a zkusit to znova, nebo fakt někam zajít na vyšetření, prostě to nelámat přes koleno.......­.....Jak píše kolega, v normálním životě vůbec žádný potíže, jen když se tělo dostalo do vyšších otáček.........

avatar

Choceň/Chomutov

Celkem 6836 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:50 (2010)
půlmaraton: 1:33:04 (2010)
maraton: 3:37:37 (2008)

obrik muž 10.08.2009 11:04:50

[quote=blatni­cek]Ahoj, něco podobnýho mě potkalo loni na podzim, běhal jsem v tréninku tak nějak pořád to svoje, ale výkonnost na závodech šla dolů asi o 4–5 minut na desítku. Pořád jsem si myslel, že jsem unavenej, přetrénovanej, tak jsem doběhal podzimní závody a dal sportu na měsíc a půl pohov. Nicméně v zimě, ani pak na jaře to bylo podobný, tak mě nezbylo než zkusit nějaký vyšetření. O přetrénování ani únavu nešlo, prostě příčina byla hned odhalená. No bude to pomalu rok............ Radil bych, dát delší pauzu a zkusit to znova, nebo fakt někam zajít na vyšetření, prostě to nelámat přes koleno.......­.....Jak píše kolega, v normálním životě vůbec žádný potíže, jen když se tělo dostalo do vyšších otáček.......­..[/quote] Ahoj, píšeš, že o přetrénování nešlo a příčina hned odhalená, tak co bylo tou příčinou, jestli se můžu zeptat?

Motto: Smile is the second best thing to do with your lips.
avatar

Choceň/Chomutov

Celkem 6836 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:50 (2010)
půlmaraton: 1:33:04 (2010)
maraton: 3:37:37 (2008)

obrik muž 10.08.2009 20:14:29

[quote=mapo]to obrik-nevím jestli zrovna já můžu radit, ale…ať je to jak chce, nepřestávej běhat…klidně jen pomalu vyklusávej, sniž kilometráž, ale nepřestávej. Na rege pomáhá hodně spát i přes den po chvílích a nějaká ozdravná kůra by možná taky neškodila (vitamíny, koenzym Q10), trochu se prostě rozmazluj =) Týden asi nestačí, možná 3?? Asi to pak poznáš podle tepovky, když zkusíš v tréninku zase pomalu přitlačit…a závodů na podzim je přece ještě dost. Nemáš třeba nějaký jiný zdravotní problém-borelióza, přechozená nemoc atd.?? A dost železa? Možná, že je to jen můj subjektivní pocit, taky se mně hůř dýchalo (cca před 2 roky), zjistila jsem, že mám málo železa, tak si občas dám Sorbifer Durules a zdá se, že je to lepší nebo se to zlepšilo něčím jiným, nevím…ale železo v krvi váže kyslík a ten potřebuješ, když běháš, tak třeba to nějaký vliv mít bude. Ať je to brzo lepší, ať se zase někde potkáme na závodech.[/quote] Mapo díky za rady a za podporu. Hrozně mě to štve a mrzí a rád bych udělal vše pro to, abych byl co nejdřív zase v pohodě, jenže nevím, CO mám dělat… Dnes ráno jsem byl na odběrech, ve středu mají být výsledky, tak uvidím. To železo určitě zkusím, za to asi nic nedám… Ještě jednou díky. Petr

Motto: Smile is the second best thing to do with your lips.
avatar

Brno

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:29 (2009)
půlmaraton: 1:33:05 (2008)
maraton: 3:23:02 (2012)

running-observer muž 10.08.2009 20:55:23

Také se přikláním k variantě mapo. Přestávat běhat na měsíc či déle, pokud to není vynuceno úrazem (zlomenina, operace) a pak se zase do běhu dostávat – to mi připadá jako ode zdi ke zdi. Opravdu by mělo stačit snížit kilometráž a vysadit dočasně tréninky na vysokých tepovkách (tzv. kvalitu). A kdyby to bylo moc fádní, tak zkoušet občas stupňované běhy (ale jen v aerobním pásmu TF).

avatar

Cernosice

Celkem 6249 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:40 (2008)
půlmaraton: 1:31:57 (2008)

MasterJohn muž 11.08.2009 14:51:08

To obrik: Ahoj, no mne se stalo neco podobneho dvakrat, jednou to bylo pretrenovani, po druhe byla pricinou viroza. Tu by Ti mely vyloucit odbery… Zkusenost s pripadem 1, co jsem delal ( nevim co z toho pomohlo nejvic, ale myslim ze kombinace vseho): Myslim, ze jak moje zkusenost tak i jinych u pretrenovani mluvi o kombinaci fyzicke + psychicke problemy ( ty se dostavi vetsinou jako dusledek), takze Te trenink nebavi, nemas do nej chut, z vyslednych casu jsi „na dne“, hodne to boli atd…

  • jak to dlouho trvalo – hluboka krize 2 tydny, postupne zlepsovani, myslim ze po 4-ech tydnech jsem byl vcelku v pohode a schopny zas kvalitnich treninku
  • trenink – po celou dobu jen rege, nebo nizka intenzita, zadne zavody , jine aktivity ( plavani), rege… v podstate jsem si vsugerovaval, ze mam vse chodit pomalu, kochat se prirodou, uzivat si. Samozrejme se to postupne menilo, hodne jsem dal na pocity. Moc bych Ti ze sve zkusenosti nedoporucoval vysadit uplne, sice jsem to nezkusil, ale vsichni mne od toho tehdy odrazovali.
  • vyziva – vice vitaminu ( predevsim C), koenzym Q10 30mg tbl denne, narazove vitaminove bomby, bilkovine napoje… Muzes zkusit zensen apod, ja ho nasadil.. Pripadne si kup nejaky regenerak a jednou denne pouzij po lehcim treninku( treba R2 od Enervitu, sice se ma pouzivat po treninku, ale zaroven i treba po nemoci). Cim nic nezkazis je Wobenzym, posili imunitu a pomuze telu s lecbou cehokoli. Na prvni pohled to vypada asi dost nesourode, ale tak to je – kazdy z nas je jiny, vetsinou neco zabere
  • zivotosprava – hodne spanku, co nejmin stresu… ( pokud to jde)

No a 2 pripad sam clovek nevyresi – tom jsem skoncil na antibioticich na mesic.

Nejlepsi jak poznat svuj stav naprosto objektivne je zmerit si rani klidovou TF a porovnat si ji s tou kdy Ti nic nebylo. Tim poznas naprosto objektivne jestli jsi OK nebo ne. Kdyz je zvysena, je telo porad jeste pod vlivem nemoci, neboci bojuje s pretrenovanim, nezavisle na tom jak se citis…

Snad Ti to trochu pomuze. Kazdopadne drzim palce at mas odber OK a at se z toho brzo dostanes…

Honza

avatar

Choceň/Chomutov

Celkem 6836 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:50 (2010)
půlmaraton: 1:33:04 (2010)
maraton: 3:37:37 (2008)

obrik muž 13.08.2009 18:57:27

Tak mám výsledky od doktorky z odběrů krve, prý mám zvýšené hodnoty jaterních enzymů (myslím, že tak to říkala) a chudokrevnost, prý ještě neumí k tomu nic bližšího říct (dnes jsem byl na dalších odběrech), ale nakázala mi žádný sport, žádnou fyzickou, ideálně ani psychickou námahu, stres a držet dietu (nic tučnýho, mastnýho, těžkýho, smaženýho… a žádný alkohol). Prostě játra to nějak nepobraly. Jo a dostal jsem Silymarin – lék na obnovu jaterní buňky. V pondělí budu opět moudřejší, to budou výsledky z dalších testů… Tak zatím to moc valně nevypadá :(

Motto: Smile is the second best thing to do with your lips.
avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 13.08.2009 22:54:01

…držím palce

Motto: ...kam až?
avatar

Hořovice

Celkem 530 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:51:00 (2009)

Fallenone muž 13.08.2009 22:59:29

To ti fakt nepřeju, já si prošel něčím podobným, akorát že se ukázalo, že moje játra za moc nestojí a ani nikdy stát nebudou. Půl roku jsem nesměl běhat, ale teď jsem na tom docela dobře, takže mi dovolili běhat co snesu, takže běhám co snesu a bojím se aby příští testy nebyly zas špatné.

Držim palec, ať je to jenom dočasné a když to bude dočasné, tak ať je to co nejkratší.

Motto: ... stagnovat, to je někdy spousta tvrdé práce.
avatar

Choceň/Chomutov

Celkem 6836 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:50 (2010)
půlmaraton: 1:33:04 (2010)
maraton: 3:37:37 (2008)

obrik muž 07.11.2009 21:17:42

Zdravím přátelé,

tak jsem se vrátil zpět k běhání. Téměř 3 měsíce jsem vůbec neběhal, měl jsem to zakázané od doktora kvůli vysokým hodnotám jaterních enzymů – viz výše. K tomu dieta, žádný alkohol… Cca před měsícem po asi pátých odběrech krve mi řekli, že hodnoty jsou opět v normálu a že bych mohl začít pomalinku běhat. Tak jsem začal, nejdříve 1×týdně půl hodinky pomalinku na pohodu, dnes běhám cca 2–3× týdně, snažím se jen pomalu v pásmu OV, ale moc dobré pocity z toho nemám. Připadá mi, že jsem ztratil úplně všechno, co jsem za ty 3 roky (co běhám) naběhal, tepovku mám strašně vysoko, nemůžu to udýchat, no špatný… Před tím, než přišly problémy, jsem klusal OV v tempu kolem 5:20/km na cca 125 tepech, dnes klušu v tempu kolem 6:00/km na 140ti tepech…

Moje otázka zní, je možný za 3 měsíce takhle strašně ztratit fyzičku, nebo ještě nejsem v pořádku a mám se na to vykašlat? Že půjde fyzička dolů jsem samozřejmě čekal, ale takovýhle obrovský propad ne… Máte někdo obdobnou zkušenost? Díky, Petr.

Motto: Smile is the second best thing to do with your lips.
avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 155662,03 km
Minulý měsíc 799 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 07.11.2009 22:46:06

[quote=obrik]Moje otázka zní, je možný za 3 měsíce takhle strašně ztratit fyzičku, nebo ještě nejsem v pořádku a mám se na to vykašlat? Že půjde fyzička dolů jsem samozřejmě čekal, ale takovýhle obrovský propad ne… Máte někdo obdobnou zkušenost? Díky, Petr.[/quote] Je to naprosto normální, buď klidný! Před dvěma roky jsem po přibližně dvou měsících, kdy jsem naběhal vhledem ke zranění minimálně km, ztratil asi 1min/km při stejné TF, kterou jsem měl před zraněním. Buď trpělivý, chvíli to bude trvat. Mně asi rok, ale u tebe to bude určitě rychlejší.

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
Nalezené položky: 12 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.