Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Maraton pod 3H

Maraton pod 3H

Nalezené položky: 282 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další Poslední
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 17.01.2018 11:11:43

>> Brutto, 17. 01. 2018 10:59:13

Také záleží, jestli trénuje jen na maraton, či chce běhat v průběhu jara a léta i jiné závody, měl by si stanovit cíle a tomu přizpůsobit strategii. Ale u ambicióznějších lidí bych viděl jako vhodnější obrátit se na nějakého trenéra, který má s trénováním na maraton zkušenosti, s ním by pak spolupracoval, protože podle fora je všechno tak nějak povrchní a často z tohoto důvodu i zavádějící. Pak jde ovšem i o to, aby tréninkový plán odpovídal možnostem i preferencím svěřence, to si musí posoudit především sám. My o něm nevíme skoro nic, například ani výkonnost na různých vzdálenostech, ani stávající rozložení tréninků, takže velmi těžko usuzovat, kde má přednosti a nedostatky a jak tedy postupovat dál.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 17.01.2018 11:39:27

>> Petr Kaňovský, 17. 01. 2018 11:11:43

Nereagujem len na Teba, Petre, ale vo vseobecnosti, sa uloha trénera dost precenuje. Ide predovsetkym o skusenosti, ktore si musi clovek odzit a odskusat sam. Nepripravuje sa na OH, ale len poskuluje po maratone pod 3. Na to netreba nejake sofistikovane plany, ani brutalne objemy, ci ktovieake alchymie s tempami. Skratka treba behat, pokial sa da, tak viac, ako bol doteraz zvyknuty a niekedy aj rychlejsie, ako mu bude pohodlne. Mal by sa pravidelne zucastnovat pretekov a tam si vyskusa, ako na tom je a zbada svoje slabiny.

Svojho casu, este ked som ja zacinal behavat (prva polka 90tych rokov), tak mi skuseni veterani v otcovom veku hovorievali – „ked si mlady, nechaj sa buzerovat trénerom, ale aj tak najvacsi benefit budes mat zo skupiny a z kamarátstiev, co si tam najdes.“ Pod tri hodky z nich behal kazdy a boli to fakt hobici a nejake sofistikovane treningy nikdy nerobili, ani specialne tempa, uzasne diety a co ja viem co este. Niektori to zvladali na 200kilakoch mesacne, ini potrebovali cez 400km. Zalezalo od talentu a motivacie. Niekto sa dostal hlboko pod tri hned prvym pokusom, ini na to potrebovali aj 10, ale zakladne pravidlo bolo – najprv zo tri roky behaj, zavod na kazdej vzdialenosti do 30km a az sa dostanes aspon pod 1:26 na 1/2M a desiatkou pod 38, uvazuj o aspon rocnom tréningu smerujúcom k maratonu. Dovtedy to bolo iba o naberani zakladnej kondicie a zbierani skusenosti. Tie sa nedaju prenasat a musis si to odzit.

Ked to dokazali 30tnici a 40tnici, chlapi od rodin, casto aj fyzicky pracujuci, tak 30–40 rokov neskor sa to da tiez. Len netreba moc spekulovat a hlavne treba behat.

Az sa mu zastavi prirodzeny progres vykonnosti, bude mozno na case zacat uvazovat, co na tréningu vylepsit. Lenze dnes sa z prebytku informacii (ci uz na nete, alebo skrz „chytre“ hodinky a mobily) najskôr spekuluje a analyzuje ho.no a az potom sa nedostatocne trenuje…

avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 17.01.2018 12:11:27

Je mladý a dobře regeneruje. Není jako většina z nás, kteří jsme začínali „na stará kolena“ s tělem zhuntovaným lety neaktivity a posedáváním v učebnách a hospodách. Jestli z půlročního pobíhání 150 km/měsíčně zaběhl půlmaraton za 1:27, tak s dvojnásobným objemem a systematičtějším tréninkem je s přehledem do půl roku pod 1:20 a pokud se něco nepokazí, tak dá pod 3h také maratón.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 17.01.2018 12:17:25

>> mulisak, 17. 01. 2018 12:11:27

Vsak to som nepriamo tiez napisal – just run baby, just run…

S nejakymi casovymi predikciami by som vsak bol zdrzanlivy. Niketo sa pod 1:20 nemusi dostat nikdy – ci uz pre neodstatok talentu, neschopnost regeneracie, ci nizka adaptivnost na zataz (podstatna zlozka talentu). Ked behava uz 10 rokov, aj ked nie vzdy pravidelne, tak az taky novacik to nie je. Na to aby sa dostal pod 3h na M, nepotrebuje v podstate bezat ani pod 1:24 1/2M. Musi vsak pravidelne a viac behat.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 17.01.2018 12:17:25

>> Mato, 17. 01. 2018 11:39:27

Myšlenka byla taková, že by si měl vybrat jednoho člověka, třeba Tebe, a podle něj se řídit, ať už mu říkáme trenér, poradce, kamarád či jinak, a s ním probrat i ty věci, které zatím nepsal, aby pak lépe zvládal i tu přemíru informací, často přitom protichůdných, či zavádějících.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 17.01.2018 13:38:59

>> Mato, 17. 01. 2018 12:17:25

Zaregistroval jsem tvůj příspěvek až po odeslání. Ještě doplním osobní zkušeností.

V době, kdy jsem studoval VŠ jsem během dlouhodobého pobytu v zahraničí přibral během roku 10 kilo. Když jsem seděl ve vaně a uviděl začínající pneumatiku, začal jsem na jaře běhat. První běhy několikrát týdně kolem 5 km a postupně jsem to natáhl na 9 km a přes letní prázdniny už jsem běhal prakticky denně. Zcela intuitivně, v teniskách, pořád na jedné trase po lesních a polních cestách, bez nějakých teoretických znalostí (v roce 1997 internet u nás teprve začínal). Často jsem se pokoušel překonávat svůj traťový osobák tím stylem, že jsem napálil začátek a když jsem měl dobrý první mezičas a pocity, tak jsem to drtil dál, v opačném případě jsem trochu ubral, ale pocitově to byl vždy svižný běh. Nic jako regenerační klusání, rozklus nebo výklus jsem neznal. Ke konci jsem vždycky vystupňoval a končil sprintem. Protahování žádné, měření tempa jen na základě předchozích mezičasů, pouze jsem se naučil několik hodin před během nic nejíst. Hodně z toho se zdá být přímo proti všem poučkám, ale reálně to zas tak špatný trénink nebyl. Zlepšoval jsem se a zvlněnou asi 9 km trať, kde prakticky nebyla rovina, jsem koncem léta zaběhl pod 33 minut, tj. tempem pod 3:40. Úsměvná odbočka – snažil jsem se zjistit, jak jsem dobrý :-) a z novin jsem zjistil, že v té době někdo zaběhl desítku pod 27 minut. Nějak jsem si odměřil kilometr, zaběhl ho naplno a když jsem ho nedal tím tempem, věděl jsem, že nemám talent. Bohužel jsem pak se začátkem školního roku na víc jak deset let s během přestal.

Ale důležité je, že jsem se nezranil, nic mě nebolelo a během pár měsíců jsem se zlepšil na úroveň, na kterou jsem později dostal až po několikatém tréninku. Vůbec si nepomatuji, že bych se mimo běh tehdy cítil unavený, i když jsem během prázdnin vykonával každodenní lehkou fyzickou práci kolem domu a na zahradě. Když jsem ještě loni trénoval na půlmaratón a běhal 80 km týdně, tak jsem určitou únavu cítil neustále a nohy jsem měl bolavý a zatuhlý taky pořád.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 17.01.2018 13:46:55

>> Brutto, 15. 01. 2018 12:38:41

1. Este by som dodal ze mnou popisany pokus je az prilis tvrdy. Uplne staci po tom poobednom/pod­vecernom behu zameranom na ,,vybitie"glykogenu dat si velmi nizkosacharidovu veceru,a potom rano nalacno ist beh. To je uz prijatelnejsie.Este ked som pretekarsky behaval maratony tak som to velmi casto robil,aj pri priprave na 50km,moju srdcovku.Tam ale islo o to naucit sa bezat bez znizenia vykonu aj pri velkom poklese glykogenu. Ked som sa chystal na 100,tam uz som to nepotreboval robit.Fakt ale je ten, ze ak beham rano ci doobeda,tak na 99%behavam nalacno.Tak sa mi beha najlepsie, a je jedno ci idem dlhy beh,extra dlhy beh alebo idem vybehavat stupania. Ale to som uz odbocil.

2. Ak chces ist v marci 6h, mozes to ist aj v Plzni pocas MCR na 100km, 24.3. 1,5km okruh bez prudkych zakrut. A co tak si rovno skusit 100km? Ved dlhsich ultra mas za sebou dost. Myslim, ze ak budes vediet bezat dlho po asfalte efektivne, tak by si mohol ist tempo 5min/km za normalnych podmienok.

avatar

Bratislava

Brutto muž 17.01.2018 14:05:48

>> Ondriško, 17. 01. 2018 13:46:55

Dakujem pekne za odpoved, jasne, ze som aj nad 100 km rozmyslal, ale uz aj tych 6 hodin asfaltu bude na mna dost, viem to podla minulorocneho Wings for life, kedy som 3,5 hodiny dupal asfalt a kukoncu som toho mal uz fakt plne zuby :) Jasne, ze by som rad vedel aj vysledok hladkej 100-ky, ale je to tak na tretom – stvrtom mieste hodnotoveho rebricka u mna, takze to asi este pocka. No najvacsi kandidat na tento pokus je spominana Nitra, z jedineho dovodu, ze je blizko. Plzen, to je uz na mna moc cestovania (aj ked Radka B. by som rad znovu stretol), ja mam haluze uz aj z jedneho takehoto podniku za rok – Lavaredo, ze budem cestovat kvoli pretekom 600 km :) Co sa tyka tej prvej casti – v podstate vsetky moje ranne behy su nalacno, nakolko vacsinou do polhodiny po prebudeni vybieham a zaludok este sladko spi :) POkial je to vsak nieco intenzivnejsie a dlhsie, tak vacsinou uz po dvoch hodinach pre istotu pijem vodu s elektrolytmi a po troch hodinach dokonca jem (datle, kusok tycinky, gel). Ale z mojich nizkosacharidovych cias mozem zodpovedne prehlasit, ze tie ranne intenzity sa podstatne lepsie behaju po sacharidovej veceri ako po nejakej NSS vysokotucnej strave :)

avatar

runner159 muž 17.01.2018 14:16:24

>> Brutto, 17. 01. 2018 14:05:48

Zajímalo by mě jaká je motivace „běžet“ 100 km?

avatar

Celkem 21779,5 km
Minulý měsíc 74,6 km

Momo11 muž 17.01.2018 14:21:45

>> mulisak, 17. 01. 2018 13:38:59

Hehe, to mi dost připomíná mé „běžecké“ začátky. Sice jsem na ZŠ chodil dva tři roky na atletiku, ale to byla všeobecná příprava a to mě moc nebavilo. Na střední mi na tělocviku nic nešlo, gymnastika, basketbal, volejbal, softball, všechno tragédie. Až jednou jsme běželi v parku 3km. Měl jsem to nějak za 10:15 nebo tak nějak a byl druhý nejrychlejší, tak nás tělocvikář vyslal na nějaký krajský přebor škol v přespolním běhu, nebo co to tehdy bylo. Chtěl jsem se na to připravit, o tréninku jsem neměl ani páru, ale naměřil jsem si od domu okruh cca 3,5 km a ten tak dvakrát třikrát týdně běhal úplně našrot naplno :-D . Nějaký rozcvičování, protahování, klus nebo vytrvalost, to mě ani samozřejmě nenapadlo řešit. Pak přišla asi sedm let dlouhá pauza a k těm časům ze střední jsem se dostal až po nějakých 3–4 letech pravidelného tréninku (a o 10 kilo nižší váhy, než jsem na tý střední měl). To mi taky nějak nejde do hlavy, jak jsem to tehdy dělal… :-D

avatar

Bratislava

Brutto muž 17.01.2018 14:37:10

>> runner159, 17. 01. 2018 14:16:24

Taká istá ako behať 42 km :) Akurát, že toto je ešte krajšie zaokrúhlené

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 17.01.2018 15:24:29

Reagujem na Mulisaka a Moma.

Myslim, ze obdobne trenoval v pociatkoch skoro kazdy s nejakym prirodzenym (mensim, ci vacsim) pohybovym a vytrvalostnym talentom. Ti, co pri tom vydrzali dlhsie si neskor nechali poradit od skusenejsich, ci priamo trenerov. Aj ja (ako doplnok k inému sportu).

Moj neskorsi dlhorocny treningovy partak, ktory bol tak medzigeneracne starsi – ze patril ako mlade ucho do bezeckej skupiny môjho otca a zaroven bol o dost starsi, aby ma mohol mentorovat a kritizovat, nemal nikdy trénera, aj ked sa mu mnohi sami podsuvali. Bol vyborny bezec, samorast, extra tvrdohlavy, ale mal metody, ktore univerzalne funguju. Dosiel si na ne sam, bez studia nejakej literatury a musim povedat, ze v mnohom ma naviedol na spravnu cestu, ked som na zaklade pokynov trénera zachadzal do extrémov. Ked som prisiel s nejakym prilis komplikovanym tréningom s x medzicasmi, intervalmi, tepmi a co ja viem co este, tak obycajne lakonicky poznamenal – „co za kopu hnoja to zas mas? Ideme utekat tazky trening, pobezime, ako to pojde a ked to uz nepojde, tak rozumne skoncime.“ A tak aj bolo. Obycajne sme vladali podstatne viac, nez bolo povodne naplanovane.

avatar

Kapalda muž 17.01.2018 17:26:17

Jasně že pak dám o výsledku vědět :)

Jo ona neznalost a sebeintuice jsou super vlastnosti, kdo to umí používat kriticky má vyhráno. :)

Jaký jsou podle vás nejlepší cross tréninky? Plavání/yoga/cy­klistika/…?

avatar

Kapalda muž 17.01.2018 17:37:06

Já moc o os.rekordy na 1/3/5/10km nemám zájem zkoušet.Rekord na 5 a 10 mam z HM z PCE a na kilák ted, když tu bylo MČR v přespolním běhu v blátě na 2km(závod pro veřejnost) tak jsem dal 1. za 3:20.

Většina závodů tu (Orlické hory, pohár Iscarex třeba) se běhá po nerovné cestě přes kopce a že bych si zašel na atlet. dráhu dát osobák na nějaký km mě zatím nijak neláká to se radši pudu proběhnout tady v přírodě přes kopce.

Jinak ze střední jsem měl 1,5km za 5:17 v prváku a pak 11:50na 3km, nutno podotknout že nejlepší fyzičku jsem měl na základce v 9.třídě než na střední kdy jsem měl spousty volnýho času a běhal pro radost klidně i 45minut, bylo mi jedno kam běžím a nějaký tempo,čas atd. jsem vůbec nehrotil/neznal..:D

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 18.01.2018 08:20:47

>> Kapalda, 17. 01. 2018 17:37:06

že nejlepší fyzičku jsem měl na základce v 9.třídě než na střední kdy jsem měl spousty volnýho času a běhal pro radost klidně i 45minut, bylo mi jedno kam běžím a nějaký tempo,čas atd. jsem vůbec nehrotil/neznal­..:D

Tak si z toho zober ponaucenie a hlavne si ten beh uzivaj. Ak si chces zabehnut maraton, tak to budes musiet aj 3 nasobne pretiahnut (tych 45min) raz za 10–14 dni, ale povedzme ako zakl. treningova jednotka je to fajn. Okolo toho nabal aj stredne dlhe behy (dvojnásobok – cize 90min) aspon raz za 7 dni a ak sa budes citit, mozes do toho aj slapnut, bezat stupnovane, ci rovnomerne vo vyssej intenzite. Ak to vyjde na 5–6 behov tyzdenne a vydrzis to aspon pol roka, tak mozes zacat uvazovat aj nad strukturou tréningu. Tie zavody ISCAREXU by som behaval pravidelne a ze nie su na rovine, vôbec nevadi, skor naopak. Progres si mozes sledovat aj tak.

avatar

Celkem 21779,5 km
Minulý měsíc 74,6 km

Momo11 muž 18.01.2018 09:20:35

>> Kapalda, 17. 01. 2018 17:37:06

Zrovna první a třetí závod Iscarexu v březnu (Moravská Třebová, Svitavy) jsou silniční desítky, výkon tam by ti mohl napovědět. Svitavy jsou docela rychlé a Mor. Třebová (resp. Kunčina) je sice kopcovitější, ale když si je zaběhneš, tak budeš vědět jak na tom jsi. Zkrátka se podíváš na výkon lidí, co doběhli přibližně jako ty, na jiných vzdálenostech a budeš mít zhruba představu, jak bys co zaběhl. Když dáš Svitavy pod 38 a Moravskou pod 39, tak by ten maraton na podzim pod 3 mohl vyjít (s odpovídajícím tréninkem, samozřejmě).

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 19.01.2018 14:32:52

>> Brutto, 17. 01. 2018 14:05:48

Nitra je blizsie ako Brno, to ano.Ale Nitra,hoci je super organizacne zabezpecen tak ,jednak je to v maji a vysoka pravdepodobnost tepla,dalej ten okruh ma jednak 4 prudke zakruty, a jednak na useku cez 500m velmi zly asfalt-nedobre na suchanie noh za sebou. Ak uz chces bezat okruhovy ultrabeh,tak i vzhladom na to co mas zabehnute/nabehane by som zvolil preteky kde je co najvyssia sanca zabehnut pekny vykon. Nemas sa coho bat.Skusenosti s ultra mas, mas adekvatny a pripraveny organizmus i metabolizmus­.Otazkou bude,ako sa vyrovnas s behom po asfalte,ale tak kazda sranda nieco stoji :).Bud si isty, ze na asfalte trpi kazdy. A este jedna vec: zober si servismana, ohromne to pomaha,nielen na podavanie obcerstvenia,ale aj na povzbudenie,fan­denie a servis. Chcem ist Plzen, a urcite budem mat servismana.Kludne by mohol aj Tebe podavat veci,nie je problem.

avatar

Kapalda muž 23.10.2018 18:17:27

Tak jo, po delší době se znova hlásím. Rozhodl jsem se tu do M nepsat abych se zbytečně nestresoval že ho nezvládnu či neposlouchal rady které sice můžou být dobré ale jako celek kontraproduktivní. Na jaře Svitavská desítka dopadla za 41:43. Pětka v Pce na rovince kolem Labe 4.10., 16dní před M za 18:47. Jako tréninkový plán jsem zvolil Garmin Maraton lvl 3 with HR, který je cca 3,5měs. dlouhý. V odpočinkový čtvrtky jsem měl pár závodů cca 5, koho by zajímaly detaily může si mě najít na garminu pod přezdívkou Kapalda.

Tento rok naběháno: led-109km ún-64km bř-103 dub-147 kvě-110 červ-119 čnc-260 srp-288 zář-300 řij-175km i s maratonem. Jak je vidět na kilometráži na jaře mě trápili pořád problémy s kotnikem/kolenem a teď ke konci zase s achilovkou. Ještě zmínim že běhám v barefootkách od května 2017 spolu s normální obuví a od května 2018 už jen v barefoot.

Cca měsíc před závodem jsem přizpůsobil stravování aby si tělo zvyklo(závod byl od 11 chtěl jsem běžet 3h takže do 14h tudíž jsem obědval vždy až po 14h.)
25 dni před jsem začal užívat minerální tablety z Německa – saltstick 1 denně.
14dní před jsem se snažil připravit hlavu na výkon a jak se budu motivovat dál v běhu až nebudu moci.
Cca týden před jsem se snažil každý den pít min. 3l vody hlavně magnesiu, hodně jíst na doplnění glykogenu a především zdravě s větším podílem sacharidů. Spánek jsem se snažil dodržet 2dny před M minimálně na 8–9h.
Také 3dny před M mě bolela hlava, byl jsem celkově hodně unavenej a lezla na mě nějaká nemoc což mi na psychice úbec nepřidalo. Nevěděl jsem jestli se tělo připravuje na zátěž, nebo fakt na mě něco jde. Naštěstí pro mě, ráno v den závodu po probuzení mi bylo už dobře.

Ještě jsem si na poslední chvíli hledal vše možně informace, přečetl knihu Hansonova Metoda Maratonu, kde jsem využil ještě nějaké rady, utvrdil se ve správnost tréninkového plánu ale zároven i naopak pochyboval v těchto věcech: 1) Hodně se píše že regen běhy by měli být pomalejší o 45 až 65s než M tempo, jenže já je běhal v tempu 6m až 7m30s kdežto M tempo jsem chtěl mít na 4m15s což je i o 2min rychlejší. 2) Kilometráž v knížce je daleko větší než na garmin plánu. 3) Společnost která dělala Garmin plány mi tvrdila, že M uběhnu v tep. zoně 3 maximálně 4. Jinak kdybych bežel M v zoně 5 byla by to sebevražda.

Dne 20.10 jsem v Třeboni zaběhl první M za 2:57:36 tempo 4:13, trať měli certifikovanou. Musím zmínit že na 25km se mě chytla Ivča Sekýrová a dělala mi tempařku protože její kolega který chtěl zaběhnout taky pod 3h odpadl. Za což jí moc děkuji. Žádnou zeď ani křeče jsem v průběhu nedostal, náznaky křečí byli ale potlačil jsem je saltstickem a magneskem.

M jsem uběhl v zoně 4 a 5. Přesněji Z4: 1h30m v Z5 1h30m což by nemělo být možné ne?? Snad jsem na nic nezapoměl

avatar

Karlovy Vary

Celkem 29770,16 km
Minulý měsíc 184,5 km
10 km: 0:39:02 (2019)
půlmaraton: 1:23:39 (2019)
maraton: 3:04:32 (2019)

MarekCB muž 23.10.2018 19:45:23

Díky za rozsáhlý report a gratulace k rychlému času! U třeboňského maratonu mě zaráží, že ačkoliv se jedná o certifikovanou trať, na Stravě jsem viděl u spousty běžců o cca 0,5 km kratší záznam. Za ty prachy by mě to naštvalo.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 24.10.2018 08:54:41

>> Kapalda, 23. 10. 2018 18:17:27

Este dobre, ze si sa pocas závodu neriadil hodinkami a tepom, ale vlastnou hlavou. Hodinky tvrdili, ze nedokazes, Ty si vsak dokazal. Komu teda veris?

Samozrejme vsak – gratulujem!

Vykon vzdy zacina v hlave, nasledne musi prist priprava, ktora iba upevni po fyzickej stranke nastavenie mysle a pretek je len potvrdenim toho co vies, ze dokazes a na co si pripraveny.

avatar

maraton: 2:56:59 (2019)

Wroclav muž 24.10.2018 09:16:36

>> MarekCB, 23. 10. 2018 19:45:23

Běžel jsem a bylo to o půl km kratší. Už jsem jim psal jestli nezveřejní ten certifikát, ale zatím to neudělali. Myslím, že dali blbě otočku 2km před cílem, protože do tý doby kilometrovníky a GPS víceméně seděli. Je to škoda, protože závod připravili dobře, akorát zrovna přesná vzdálenost je tady u toho to nejdůležitější. Vůbec je divný, že za poslední 4 maratony, co jsem běžel, to už je druhej blbě změřenej a oba měly certifikát (ten první byla Stromovka předloni).

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 24.10.2018 09:17:22

>> Kapalda, 23. 10. 2018 18:17:27

Blahopřeji k výkonu. Jaký je ten závod? prostředí je krásné, až moc dobře to tam znám. A jedna nutriční: byly po běhu kapří hranolky? :-D

Prosím tě, ty děláš ještě nějaký jiný sport? Ptám se kvůli té kilometráži. Skok směrem nahoru byl výrazný, ale tělo to evidentně ustálo (až na tu achilovu), tak budeš mít asi i jiný sport.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Bratislava

Brutto muž 24.10.2018 10:41:30

>> Kapalda, 23. 10. 2018 18:17:27

Vau, ja ziram. Tak tomuto sa povie zodpovedny pristup. 25 dni pred maratonom zacat s vyzivovou pripravou a stupnovat to takto presne odkrokovane, podla mna nie jeden profesionalny atlet by Ti mohol zavidiet tuto volu. A vyplatilo sa Ti to. Gratulujem a smekam.

avatar

Kapalda muž 24.10.2018 14:43:14

>> MarekCB, 23. 10. 2018 19:45:23 Hodinky mi naměřili taky o 500m méně ale věřil jsem v ten moment víc certifikaci trati než gps v hodinkách.

>> Mato, 24. 10. 2018 08:54:41 Díky!Jasně že sobě ale zároven neni zona 5 brána jako že tělo už jede na „dluh“?

>> Wroclav, 24. 10. 2018 09:16:36 dej pak vědět jestli ti ho poslali, jo ta otočka byla hodně nepříjemná

>> Skritek Hugo, 24. 10. 2018 09:17:22 Super pěkná rovinka, pěkný prostředí. Doporučuji, jen jako barefootákoj mi vždy nesedl povrch- snažil jsem se běhat ve středu cesty po měkkym kde ale byli sem tam šutry a díry. Sport jiný téměř nedělám (občas pinec) Taky jsem se divil, třeba to mohlo být díky regen/dlouhým běhám kterých je v plánu fakt hodně.

>> Brutto, 24. 10. 2018 10:41:30 Děkuju ale při tak dlouhém závodě jsem nechtěl fakt nic podcenit. Nejdelší tréninkový běh byl pro mě 32km a nejdelší závod půlmaraton.

avatar

maraton: 2:56:59 (2019)

Wroclav muž 24.10.2018 14:59:50

>> Kapalda, 24. 10. 2018 14:43:14

Jinak výkon parádní a podle mě bys to měl pod ty 3 i kdyby to bylo 42,2 (akorát by to bylo dost těsně). Já myslím, že to měření na hodinkách bylo celkem přesný, všechny záznamy, co jsem viděl, se shodovaly (o 400–500m míň). Taky je tam málo zatáček a žádný rušení signálu terénem. GPS záznam mi pak ukazuje přesně po cestách, žádný úlety mimo, takže rozdíl by měl být maximálně pár desítek metrů. Možná jsme i chvíli běželi spolu, byla tam velká skupinka co šla na 3h mj. s vítězkou ženské kategorie a druhou ženou (akorát já jsem pak strašně vytuhnul).

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 24.10.2018 16:00:40

>> Kapalda, 24. 10. 2018 14:43:14

„Zona 5“ je statisticky urcena a software Ta do nej natesna podla udajov, ktorými ho nakrmis. Kde je povedane, ze max. HR, co si si urcil, je skutocne Tvoja maximalna tepovka. Ak si nebehal nadoraz kopce v dlzke 3–4min, ci zavod na 3km, tak ani nemozes vediet, aka je Tvoja maximalna tepovka. Na zony sa vykasli. Teraz uz vies, aka je pre Teba udrzatelna tepovka na maratone, to je mozno udaj, ktory je zaujimavy, nie nejake zony.

A co sa tyka dlzky trate – udaje z malickych gps pristrojov na ruke sa sice v danej lokalite v rovnakom case mozu k sebe blizit, ale je to dane momentálnou polohou satelitov na oblohe. Ak vacsina pouzivala meranie gps, pripadne gps plus glonas, tak ak neboli rusive vplyvy, tak udaje budu podobne. Nikde vsak nie je zarucene, ze namerane vzdialenosti budu aj spravne. Tie su vzdy iba priblizne. Ak ma trat certifikat a organizator vytycil trat podla certifikátu, tak je omnoho vacsia pravdepodobnost, ze tento udaj bude presnejsi, nez nejake merania amatérskymi mini pristrojmi na hýbajúcom sa zapasti (aka hodinky s gps). Ak by boli take presne, tak geodeti pridu o pracu a nemusia hodiny zameriavat s pristrojmi za desattisice eur, ze ano…

avatar

Kosice

10 km: 0:35:10 (2018)
půlmaraton: 1:16:26 (2019)

snucho muž 24.10.2018 16:18:45

>> Kapalda, 23. 10. 2018 18:17:27

uff klobuk dole. s takou nabehanou kilometrazou taky vysledok – dobre ze si to nepisal na forum lebo by si tu vsetci klepali po hlave ze co chces behat s takymi objemami…

tomu sa hovori efektivny trening podla mna :) sanka dole a gratulujem

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 24.10.2018 16:29:16

>> snucho, 24. 10. 2018 16:18:45

Preco? Ta kilometraz v spojeni s vykonom je velmi relativna a neprenositelna. Zalezi od talentu, sportovej minulosti, atd. Moj kamarat si zabehol v 40ke (OK, par mesiacov pred) svoj prvy maraton po mnohých rokoch nebehania (15), pricom v posledných mesiacoch nedal viac ako 150km mesacne. Minuly december bezal tesne nad 3h s 10kg nad svoju komfortnu hmotnost. Na jar, bez navysenia objemov, po 14 dnovej nebezeckej pauze, bezal 2:57. Je to priklad hodny nasledovania? Nie, je experimentom sam sebe. Najdlhsi beh pred maratónom bol 1×30km, inak max. do 20km.

Nikto si na hlavu neklepal, lebo kto ho pozna vie, ze je sportovy talent. Niekto kto musi driet, aby vôbec bezal 10ku pod 40min, ten musi nabehat 4× tolko a aj tak to nemusi dat. Ini sa tolko nenadru…

avatar

maraton: 2:56:59 (2019)

Wroclav muž 24.10.2018 16:36:28

>> Mato, 24. 10. 2018 16:00:40

Maťo, jsou závody, kde GPS měří vždy špatně. Namátkou některé městské maratony (kvůli zástavbě), taky třeba půlmaraton Moravským krasem (hluboké údolí a zatáčky). No a jsou závody, kde to měří dost přesně, jako zrovna ta Třeboň. Při pohledu na záznam vidím, že vede přesně po trase, žádné uhýbání do lesa. Tam, kde je trasa zdvojena (tam a zpět), tak se záznam krásně překrývá. Je tam navíc hodně málo zatáček. Nikde netvrdím, že je to 100% přesné, ale rozdíl bude max. desítky nikoliv stovky metrů. Další věc co to potvrzuje je, že až do 39. kilometru se GPS shodovala s umístěnými kilometrovníky (mě pípala vždy 50m před značkou). No a nikdy jsem v takovémto terénu neviděl, že by za 3,2km naměřila GPS 2,7km to je zcela mimo toleranci. Taky jsem slyšel, že kilometrovníky u Třeboně byly umístěny až ráno od oka, protože je přes noc někdo sebral, takže ty přesně být nemusely, ale 40 kilometrovník jsem prostě neviděl. Měl být 66 metrů před otočkou, kterou tam dali, aby trať prodloužili na danou vzdálenost. Myslím, že jak ráno řešili chybějící kilometrovníky tak se spletli a otočku dali ne 66 metrů za čtyřicátý kilometr, ale 66 metrů za odbočku, ke které se pak běžci vraceli. No a k té certifikaci. Vždy si vzpomenu na tu předloňskou Stromovku a Pavla Frčka. Splést se může každý. Certifikace může být bezchybná, ale co je to platné, když se trasu nepovede podle ní zrealizovat.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 24.10.2018 16:45:51

>> Wroclav, 24. 10. 2018 16:36:28 Certifikace může být bezchybná, ale co je to platné, když se trasu nepovede podle ní zrealizovat.

To se stávalo i v Ostravě, že měli certifikát, ale trať podle něj nevyznačili. Nicméně, závodníci vědí, kolik to asi mělo, a mohou si to pro svou potřebu přepočítat, pokud chtějí, nějaké oficiální časy snad mají smysl jen kvůli limitu na MČR (2:55), případně Boston, jinak na tom moc nesejde.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
Nalezené položky: 282 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.