Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » ROZHOVOR: Trénink? Většina hobby běžců neví, co to vlastně je [článek]

ROZHOVOR: Trénink? Většina hobby běžců neví, co to vlastně je [článek]

Nalezené položky: 248 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Další Poslední
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 25.07.2019 14:02:52

>> Craig, 25. 07. 2019 13:45:31

Nepytaj sa, lebo ti nepoviem to spektrum vykonov. Internetových stalkerov je dost, viac nez bezcov od 33 po 38min/10km. ;-) A ze by 31min bol nejaky exkluzivny cas? Zrovna tento vikend som si dal beh s dvoma bezcami, s lepsimi osobakmi… A ano, niekto obetuje behu tych 80min/den, ale robi to, ked vsetci spia. Preteka sa pocas dna a clovek od rodiny si casto nemoze moc planovat taketo vyjazdy za svojim hobby… Ak si sutazny bezec, tak potrebujes aspon 15–20 pretekov rocne, inak vlastne ani moc nesutazis a nema moc zmysel cielene trenovat (snad s výnimkou elitného maratonca).

Zrovna Majcichov ma napr. zmenenu trat (historicky sa behala ina), viac ako 10r to bol zaniknuty pretek (od skorsich 90tych po 2003, ak sa nemylim), pretoze to bol povodne celkom prestizny pretek na dedinu, ktory utrpel na svoj elitarsky snobizmus. A ucast vypadala uplne inak aj pred 15 timi rokmi oproti dnesku. Ale to je zrovna pretek, kde aj dnes 95% bezcov dojde pretekat a nie sa zucastnit. Co je fajn.

Kukni sa na taku Malacku desiatku (ak uz chces priklad „dedinskeho“ putaku, ktory sa uplne zmenil), co z nej zostalo – parkovy beh na podivnu vzdialenost, v inom termine (o 2 mesiace), na uplne inej trati, ale hlavne, ze to je „atraktivne“. A pri tom sa tam chodilo na neskore jesenne osobaky na rovnej trati…

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 25.07.2019 14:09:31

>> tuta, 25. 07. 2019 13:52:54

Chapem. Ta latka uz je vsak znizena a netuzim ani po starych casoch. Len by bolo na case zaviest aj trosku osvetu medzi zaciatocnikov, etiketu na starte, na trati, po dobehu, atd. S tym aj trosku osvetu treningovu a nejake minimalne predpoklady na ucast, ktore by mal bezec splnit vo vlastnom zaujme. Ale to asi chcem privela…

avatar

Bratislava

Celkem 9067,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:25 (2020)
půlmaraton: 1:18:57 (2017)

Craig muž 25.07.2019 14:47:21

No tak exkluzívny čas to je. Lebo bavíme sa o dnešku, nie o minulosti. Minulosť bola, to je už zbytočné stále čo bolo, bolo…veď nemáš 80, tak stále máš možnosť sa porovnať aj Ty so svojími rovesníkmi, a s niektorými by si ledva držal krok aj Ty.

A o tých Tvojích zverencoch, myslel som že ich aj osobne poznáš, lebo z Tvojho príspevku bolo citiť akoby sa sťažovali na slabú úroveň a konkurenciu…

Ďalej čo sa týka Malaciek, bežal som aj na starej trati dokonca 2× a bežal som aj na novej 3×, takže porovnať viem. Toto je asi jediný príklad zlej zmeny, a ver že hneď ma napadlo že myslíš toto, na to som aj narážal že asi to nebude v BA.

Ale Majcichov, čo na tom že sa pred 20 rokmi menila trať ? Podstatné je to že minimálne 10 rokov je trať stále ta istá, atmosféra super, konkurencia tiež. Ale toto zďaleka nie je jediný dobrý pretek. Výberu je dosť, len sa mi zdá že chuti pretekať je nejak menej, a výhovoriek na všetko ostatné potom kopa…

A tých 20 pretekov ročne si určite neabsolvoval bez cestovania. Lebo ako rozmýšlam, tak ma nenapadá taký počet v okruhu do 20 km od BA ani teraz, nie to ešte pred 20 rokmi. Lebo drvivá väčšina tých pretekov, ktoré veľmi nemusíš, vznikla práve pred 10 rokmia menej, práve pre zvýšený záujem o preteky, keď už výkony „elity“ išli do úzadia…

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 25.07.2019 15:04:02

>> Craig, 25. 07. 2019 14:47:21

Tu uz prechadzame do osobnej roviny. Ak chces pokracovat, napis mail. Rad odpoviem na konkretne dotazy do takej miery, do akej to bude mozne, aby som nezradil anonymitu tych, co nechcu byt sem tahani… A nemal som na mysli Malacky a ano, cestoval som viac ako dost po pretekoch v minulosti a dalej ako 20km a podstatne viac ako 20× rocne, preto chapem, ked niekto nechce, nech uz zije kdekolvek. Ludia totiz neziju iba v BA, ci v CR a SR regione a aj tak ich mozes dobre osobne poznat a aj trenovat.

A k trochu nasrdenému tonu o porovnavani sa s rovesníkmi – s tymi co som behal v mladosti, uz beha len par. Tazko sa teda porovnavat… a musel by byt aj zaujem sa porovnavat z mojej strany – teda to mentalne nastavenie pretekat. To by bolo dost pokrytecke vycitat inym ucastnictvo a sam tak cinit, nie? Povedat vsak, co vidim a ako to vidim, snad este mozem, aj ked uz nepretekam. Z mojej strany islo, az do Tvojich dost konkrétnych dotazov, o polemiku, kde som to, co som pisal, nevydaval za univerzalnu pravdu, iba moj pohlad. Ty vsak a nehnevaj sa teraz, si zacal utocit, lebo si si z toho zobral tie postranne poznamky a zmysel Ti utiekol. Asi si to zobral osobne. Preto radsej sukromne, mailom.

avatar

Bratislava

Celkem 9067,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:25 (2020)
půlmaraton: 1:18:57 (2017)

Craig muž 25.07.2019 15:27:31

>> Mato, 25. 07. 2019 15:04:02

Radšej to zhrniem, lebo nechcem aby si to tu nebral nejak osobne.

Každý kto má chuť pretekať má na výber obrovské spektrum pretekov. Jednoducho len mi vadilo, keď niekto kto nepreteká má len kopu rečí o tom ako kedysi bola úroveň taká a taká, vtedy to stálo toľko a toľko a kedysi všetko bolo lepšie. (nepíšem o Tebe, ale všeobecne už tu podobných rečí bolo na tomto fóre kopa)

Ak má niekto chuť pretekať vždy si nájde to čo chce, konkurenciu akú chce, trať ako chce, štartovné aké mu vyhovuje a aj čas na svoje hobby si vždy kto chce nájsť vie !

Lebo nechápem ako (a naozaj nepíšem o Tebe) môže niekomu vadiť že už sa nebehá tak rýchlo ako kedysi ??? A čo to má preboha s tým ako behám ja sám ? Veď podstatné je aby to ľudí bavilo, aby sa hýbali, aby sa zlepšovali a porovnávali sami so sebou poprípade s ľudmi s obdobnými časmi…aby mali radosť že sa zlepšili zo 40 na 38, z 38 na 36 tak ďalej. že zabehli polmaratón, maratón atď.

Nech si každý behá tak ako chce a ako ho to baví, a nie že sa bude celý život cítiť „menejcenný“, lebo pred 30 rokmi by s časom 35min/10km bol 84. zo 100. Koho to dnes zaujíma ?

A

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 25.07.2019 15:50:47

>> Craig, 25. 07. 2019 15:41:15

Na tom sa zhodneme. A o tom ani nechcem polemizovat. Podstatne je, ze tito ludia na pretekoch PRETEKAJU, nech uz bezia 28min ci 58min.

Minula doba a elitne, ci neelitne casy, su len faktom, nevyvratitelnym. Ci to bolo lepsie je na diskusiu. Ja myslim, ze prevazuju negativa, lebo bezci boli za podivinov a to je to najmenej, co mi vadilo vtedy…

A to ci pretekam, hadam nie je podstatne – som na tych pretekoch, sledujem to, vidim co sa tam deje a mam skusenosti z viac ako dost ucasti po celom svete, aby som mohol porovnavat. Plus som stale v kontakte s bezcami a pocuvam, co vravia. Zdrojov mam teda dost.

BTW, mail funguje, smelo do toho.

avatar

Bratislava

Brutto muž 26.07.2019 09:00:45

Ja by som povedal tak – keby isli napríklad na Devin-Ba iba ludia co pretekaju (bez ohladu na to, ci to zabehnu za 38 minut alebo hodinu), tak by na starte stalo mozno 500 ludi a nie 5000. A uz by cela organizacia vyzerala uplne inak a zazitok z CELEHO podujatia (nie len z behu) by bol uplne iny. Asi to sme tu chceli povedat. V mojom okoli (taktiez poznam dost ludi, ktori sa na preteky hlasia, lebo chcu pretekat a nie sa socializovat) je uz velka cast takých ludi, ktori napríklad na tieto preteky zanevreli prave pre ten pocet ucastnikov. A ja, hoci som ovela viac otrly, ako niektori ostatni, uz tiez uvazujem o tom, ze tento rocnik bol moj fakt posledny.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 26.07.2019 09:17:30

>> Brutto, 26. 07. 2019 09:00:45

Vynasob to mozno tromi, ale stale velmi zvladnutelna masa, ak sa chova disciplinovane a vacsina vie a respektuje, kde su jeho/jej schopnosti. Par idiotov sa najde vzdy…

Na druhu stranu – a toto som chlapcom zo STARZu (organizator) viackrát povedal – ak by sme isli po vzore Bechovic a spravili z toho starty po vlnach – ci uz kategorie, alebo podla vykonnosti, bez ohladu na kategoriu – mohol by to byt zazitok pre siroke masy a aj ti chodci by si nasli to svoje bez stresov a tlacenic. Dokopy by sa to pretiahlo mozno o 2h, ak vôbec.

Poznam starsich bezcov – damy i panov po 60ke – co maju za sebou x ucasti a rezignovali, lebo sa boja o svoje zdravie. Kazdy jeden sa stazoval, ze dnesna vlna bezeckeho boomu by bola fajn, keby niekto novoprislych bezcov vzdelal, ako sa maju pred, pocas a po pretekoch chovat a najmä – ak nebojujes o prve tri miesta, tak tvoj vykon ma rovnaku hodnotu, ako toho za tebou – je zaujimavy iba pre teba a nikoho ineho. Ergo – respkt, ucta a sunalezitost a nechovat sa ako hovado. Startove cislo ta nespravi neviditelnym, ani ti neda kridla a uz vôbec ti neda licenciu robit veci, za ktore by si od maminky schytal jednu po ustach, ked by si to spravil pred nou.

avatar

Trněný Újezd

jaala žena 26.07.2019 09:32:15

>> Mato, 25. 07. 2019 12:30:35

Spatny priklad. Clovek versus clovek, kun versus kun. Jediny rozdil je v tom, ze clovek soutezi vetsinou na uzavrene trati, jezdec/kun nikoli. Setkani s rozjetym nakladakem ci autobusem na statovce te stoji daleko vice casu nez obehnuti velmi rozmerneho cloveka.

Za tvym prispevkem nestoji sport, ale jajismus. JA se nemohu prihlasit, kdy chci, MNE prekazeji pomalejsi bezci, chodci, JA musim cekat na vyhlaseni … Na rozdil od tebe zavody beham. Za ty 4 roky behani jsem si typy zavodu rozdelila na = chci x nechci, a pokud chci, tak na osobak x uzit si to. Na masovkach v Cechach se s vyhlasenim neceka na posledniho, to spise na mensich zavodech. Kdyz na to mas, tak na tech stredne velkych muzes dobehnout na bednu ve vekove kategorii i ze zadnich pozic. Jo a jeden priklad za vsechny = takovy borec jako Radek Brunner nema problem pockat na posledniho nekolik hodin. Po 110 km hral s malymi kluky fotbal. To je o sportu ne o jajismu.

Motto: člověk nikdy není moc starý, aby začal s novým sportem :-)
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 26.07.2019 09:46:43

>> jaala, 26. 07. 2019 09:32:15

Nic o mne nevies, ale fajn. Osobne mi to moze byt putna a tych niekolko pretekových ucasti, co si rocne este aj dnes odbeham (a pretekam), skratka akceptujem podmienky, ake su. Ak sa mi nechce cakat/nemozem cakat, tak odidem. Nemam sponzora, ktorého by som musel potesit tym, ze stojim na stupnoch… Ked som pisal o tom, co MOZE ludom prekazat (na priamy dotaz jm1), tak som dal do toho prispevku poznatky a poznamky, ktore som opakovane zachytil od iných a odpozoroval sam. Bol to prikladmy vypocet. Do osobnej roviny to priviedli ini diskuteri.

A ked uz o tom jajizme – niekto tu skoro vzdy strhne diskusiu ku konom? Nebude to nejaky jajista? No nic, to by chcelo sebareflexiu…

avatar

Celkem 6199,63 km
Minulý měsíc 180 km
10 km: 0:39:52 (2020)
půlmaraton: 1:33:51 (2023)

blackseal muž 26.07.2019 09:50:29

To bude skor jaalista :-).

avatar

Trněný Újezd

jaala žena 26.07.2019 14:10:15

>> Mato, 26. 07. 2019 09:46:43

Stejne jako ty zobecnuji. Psal jsi, ze nezavodis a tvoji sverenci trpi vyse uvedenymi problemy.

Sport budto chci nebo nechci. Takze si vyberu zavody podle svych potreb. Nic sloziteho, jen to stoji nejaky cas a penize.

Bez tech hobby bezcu, ktere musite obihat, by behani nemelo tolik moznosti si zazavodit. Je to jeden z zakladu pro rozsireni budouci bezecke zakladny. Pokud vam chybi zavody pro par vykonostne zamerenych, aby se nepletli, tak si nejake usporadejte a dejte si tam vstupni limity.

Vse se da resit, kdyz clovek opravdu chce. I bez bot:-).

Motto: člověk nikdy není moc starý, aby začal s novým sportem :-)
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 26.07.2019 14:41:07

>> jaala, 26. 07. 2019 14:10:15

Na tom sa zhodneme, aj bez osobnych utokov :-)

Diskusia vsak nebola o rieseni „mojho“ problemu, ani „problem“ tych, ktorych trenujem/radim im. Riesenie sa vzdy da najst, ako pises. A nemusi byt ani tak radikalne, ako navrhujes.

Diskusia bola k planovanemu uverejneniu clanku a vyjadreniu PB, ktore bolo konstatovanim, s ktorym suhlasim. Aj s jeho reakciou na FB. Zial nabrala, ako vacsina diskusii, aj postranny rozmer. Clovek nieco napise, dostane doplnujuci dotaz a cele sa to zvrtne niekam uplne inam. Citala si vobec, co PB tvrdil?

V tejto PC (politicky korektnej) ovladanej dobe si clovek uz fakt nemoze vyslovit nazor, ktory mozno nebude po voli kazdej casti verejnosti… asi jedine akceptovatelne by bolo „vsetci sa obijmeme a spolocne vykrocme smerom k slnku, lebo vsetci bezci sme nadherni…“. Ostatne, vacsina clankov v „Run…“ magazinoch je na jedno kopyto s tymto heslom. OK, kto chce, nech kupuje. Ja nemam problem aj s kontroverznejsimi temami a som za ne vdacny.

avatar

Trněný Újezd

jaala žena 26.07.2019 21:51:18

>> Mato, 26. 07. 2019 14:41:07

S PB diskutuji casto na jeho fb profilu. Pro nej zrejme pro mnoho dalsich sportovnich puristu je stale nepochopitelny posun od sportu vykonostniho k masovemu. A tve prispevky /ber to pouze jako konstatovani/ presne odpovidaji tomuto „nepochopeni“.

Ekonomickou stranku zavodu, velkych i malych, drzi a rozviji ti, kteri netrenuji podle PB predstav. Jsou prikladem dalsim, i svym detem. Jsou duvodem, proc triatloniste budou mit stanek na bezeckych akcich. Aby je nalakali na ty svoje. Aby jim tam „prekazeli“.

Motto: člověk nikdy není moc starý, aby začal s novým sportem :-)
avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 27.07.2019 08:35:26

>> Mato, 26. 07. 2019 14:41:07

Ahoj Mato, napisem kusok viac :).

  1. S naprostou väčšinou toho co si v tomto vlakne napisal suhlasim, a to som sa za pretekara povazoval len par rokov :). Ale neda mi nenapisat toto:
  2. To je nejaka povinnost chodit na masove akcie typu MMM, CSOB ci Devin? Ved ak sa tam necitim dobre, tak tam nejdem! Presne ako to pan Koniar po poslednom MMM povedali ,,ak sa ti nepaci,nechod! ". A presne podla toho sa spravam uz viacej rokov, a nielen ja.

A nehnevaj sa, ak chce niekto pretekat a pretekat s pretekarmi, a ludmi podobneho založenia, tak musi zdvihnut zadok a za pretekmi ist! Ved to je take proste! A pretekov, vseho druhu je tolko, ze az nevies kam skor ist! Len u nas v Bardejove, minuly rok v priebehu jul-december, Janko Mochnacky usporiadal 6 pretekov, kde si neplatil startovne, dostal si tricko a jedlo, tombola pre kazdeho, prize money pre najlepsich, a hlavne- pretekari z Polska,Ukra­jiny,Madarska,Ci­ech i Kene co bezia v pretekoch co im sily stacia. Stacilo prist :).

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 28.07.2019 08:20:30

>> Ondriško, 27. 07. 2019 08:35:26 Ale ja súhlasím a tiež sa tak riadim. Tu ide o nepochopenie napísaného. Ja som iba reagoval na dotaz, čo tak hrozného sa na pretekoch deje, keď tam prídu nebezci, čo ani nemajú moc záujem behať. Tak som príkladmo vymenoval niekoľko úkazov, čo ma prvé napadli. V dobách, keď som pretekal naozaj, tak toto som videl iba sporadicky (15r a viac dozadu) na najväčších akciách (Londynsky maratón, LAS Vegas, LA, atd.). Neskôr, keď som už pretekal skoro výlučne lokálne, tak omnoho častejšie. Stále mi to však bolo takmer jedno- staral som sa o seba a o svoj výkon. Ak ma niečo fakt hnevalo, tak som sa tam už nevrátil… čo však neznamená, že som zmeny a posuny nevnímal. Dnes to mám – a ospravedlňujem sa za slovník, ale snáď toto už zarezonuje- u prdele. Teda z osobného hľadiska. Ak mám chuť pretekať, čo často nemám, idem tam, kde z toho budem mat dobrý pocit…

A zverenci majú voľnú ruku si vybrať, kde chcú pretekať. Maximálne ich upozornim, že si nevybrali najlepšie podujatie. Jedného som takto odhovoril, aby zo Švajčiarska cestoval k nám kvôli polmaratonskemu osobaku. Našiel si menšie podujatie vo Viedni a spravil dobre. S nejakým organizátorom, čo sám nikdy ani nebol bežec a nevie, čo bežci potrebuju, sa nebude dohadovať… je to strata energie.

avatar

Desert muž 28.07.2019 11:51:12

>> Mato, 28. 07. 2019 08:20:30

Před chvílí jsem si přečetl článek o Radce Ch., zaujala mě v té souvislosti i zmínka o M.Š. a kvalifikačním limitu, tak jsem hrabal a našel ten na 2020, tam určitě nějaké problémy s chodci mít nebudou, :-)

základní na 100km byl 10hod., pro A na 100km je na 2020 7,5hod :-P

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 04.08.2019 19:06:32

>> Mato, 28. 07. 2019 08:20:30

Ahoj, oneskorene ale predsa odpovedam. Myslim, ze som vcelku pochopil co si chcel povedat, tych veci co mi na kvázi bežeckych akciách prekaža je ešte viac ako si vymenoval. A to som aj v dobe ked som pretekal vykonnostne,malo chodil na preteky, zato som si pozorne všimal veci okolo.

Pamätam si,keď som bežal v 2007 Dublin maraton (ktory som zhodou okolnosti štartoval z prvej rady medzi samymi Afričanmi a eliťakmi), ze sa hrdil nalepkou ,,walking friendly"marathon. To som nechapal vtedy ani dnes- aj ked tomu rozumiem, je to jednoducho biznis.

Teraz uz pretekam velmi sporadicky, a idem tam kde ma to baví a obohacuje. A našťastie sa take preteky ešte robia. Namatkovo spomeniem:

Z tych dlhsich: Rajecky maraton, Kysucky maraton, Podvihorlatsky maraton, Furciansky maraton, eXtrem maraton.

Z ultra: SCMT Nitra( ci teraz uz Šamorin),Žilina a MSR50km, Turiec trail, Tatranska Šelma…

A pokial ide o to co clovek môže ci nemôže vyjadrit pokial ide o nazor na cokolvek na socialnej sieti,tym viac o behani ci sportovanie neviem co by mi malo branit vyjadrit svoj nazor na čokoľvek, nech je akokoľvek iny, priamy, jasny, bez ohľadu na to co kriči, trepe, tara akakoľvek skupina :).

avatar

Celkem 5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:25 (2019)
půlmaraton: 1:38:54 (2019)
maraton: 3:32:11 (2019)

ondrej186 muž 08.08.2019 10:17:18

Mozno sa mylim, ale moj nazor je taky, ze nebyt tej masovosti a keby ten pocet a zlozenie bezcov by ostal na urovni dob 80 rokov, tak ani profikov by dnes tolko nebolo, pretoze keby menej ludi behavalo, tak menej ludi by aj sledovalo beh, kupovalo si bezecke veci atd…Tym padom ani prize Money pre naj bezcov by neboli take vysoke, tym padom by mnohi kaslali na to makat niekde na ME, keby napríklad ak neskoncia v prvej trojke, tak by nemalo sancu ich to uzivit atd. Mozno zly nazor a mylim sa, ale zvycajne cim viac ma sport fanusikov, tym su vacsinou prize Money a prijmy z relam vyssie – vid porovnanie beh s futbalom, kde futbal sleduje viac ludi, alebo porovnanie futbal s cyklistikou – cyklistika tiez menej penazi atd…

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.08.2019 11:43:25

>> ondrej186, 08. 08. 2019 10:17:18

Az na to, ze napr. TdF sledovalo viac ludi, ako MS vo futbale. Aj tak je tam podstatne menej penazi. Lebo TdF je len jedna.

A mas to trocku pomylene s tymi pricinami a dôsledkami:

V 80tych rokoch behalo velmi vela ludi a na vyssej urovni ako teraz (vyjma velmi, velmi úzkej svetovej spicky). Ergo výkonnostných sportovcov bolo nasobne viac. Dnesny boom je cca na urovni 70–80tych rokov v zapadnom svete, u nas je o trochu masovejsi, nie vsak radovo.

To oproti 90tym rokom su to radove hodnoty. Lenze – v 90tych rokoch bola uroven vykonnosti – celosvetova, nielen v nasich koncinach, stale vyssia, ako je dnes. A to beha x nasobne viac ludi. Ono je to prave to lenivostou a pobiehanim bez vedomia toho, co trening je. Tie chytre hodinky trénera a vedomosti o sportovom tréningu vôbec nenahradia, co ako sa Ta snazia presvedcit.

Takze to nie je o peniazoch a pocte ludi – je to o pristupe.

A znova, aby nezacal flame – participacny pristup je OK, ak nezasahuje do priebehu preteku a bezecky SPORT sa nezacne odklanat od pretekania k socializacnym funkciam. To je skor apel na organizatorov.

avatar

Celkem 5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:25 (2019)
půlmaraton: 1:38:54 (2019)
maraton: 3:32:11 (2019)

ondrej186 muž 08.08.2019 11:53:19

Ale ja nehovorim o pocte spickovych sportovcov ze ako stupaju a klesaju, ale o poctoch hobby bezcov. Mozno je to len moj pocit ale mne sa zda, ze ich pocet sa velmi rychlo zvysuje a som nazoru, ze prave tito bezci robia preteky. Neviem, ci by bolo tolko divakov a take vyhry hlavne v mensich zavodoch, keby tam namiesto 100–200 ludi prislo 10– 20 a teda tych, co maju aspon malu sancu vyhrat. A aj divakov by bolo zrejme menej. Zas tam, kde chodia len spickovi bezci – OH, ME, MS tam nepustia zase hobby bezcov a ludi tam bude stale chodit vela. Tiez niesom sice najrychlejsi ale bezne, resp. pravidelne sa umiestnim v prvej 1/3 alebo 1/4, obcas aj 1/5 startujucich, ale ze bymi vadilo, ze niektori si to odkracaju? velmi ma to netrapi :-) Jedine co ma trapi je, ked sa tito bezci ci nazvime to hobby hobbici natlacia dopredu a musim ich obchadzat, kym sa dostanem do normálneho tempa. Tomu celkom nerozumiem, aky to ma zmysel. Ked som zacinal s behom, tak som sa bezne postavil dozadu, napríklad na night run KE pred 4–5 rokmi som prechadzal startom asi po 2,5 minute od vystrelu. Teraz sa postavim na cca 100 – 200 miesto a aj skoncim do 200 miesta. Toto by hlavne trebalo naucit niektorých. Slusnosti a ohladuplnost a nie sa len na seba pozerat, ze chcem byt vpredu, aj ked to nema zmysel, kedze aj tak nakoniec skoncia vzadu

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.08.2019 08:20:36

>> ondrej186, 08. 08. 2019 11:53:19

Pozri si vysledkove listiny tych tradicnejsich behov, ktore sa organizuju aspon 30–40 rokov a viac. Velky rozdiel medzi poctom startujucich v 80tych rokoch a teraz nenajdes. Vo výkonoch priemeru a spicky, obrovsky. O tom hovorim. Tych divakov byvalo pri trati viac vtedy, ako dnes – to je fakt. Dnes sa vacsinou pridu pozriet iba rodinni prislusnici ucastnikov. Samotnému sportu moc nerozumeju a je to dane aj tym, ze na nasich kanáloch atletiku najdes iba sporadicky, co je hanba. Ak si chces pozriet kvalitnu atletiku, tak musis prepnut na CT Sport alebo Eurosport. U nas si pozries tak akurát PTS (co je dnes zial tretorady miting), MMM a nejaky Europsky pohar druzstiev (WTF?), obcas ME, ci MS a aj to iba v PP, ked startuju nasi, nie cely prenos. Osveta prachmizerna, ucast mozno hojnejsia, ako 15r dozadu, ale len porovnatelna s ucastou 35r dozadu. Vykony o 2 levely slabsie – napriec celym spektrom – od top bezcov, cez hornych 10%, stred pola a aj ti na konci pola. A pritom tak ako dnes, aj 30–35 rokov dozadu islo hlavne o rekreacnych sportovcov, ktorym islo o zdravie, pohyb a nejake to sutazenie. Cim to teda je?

Je to o nastaveni, ctiziadosti, trosku hrdosti, o sportovom duchu. Nie o rozdavani medaili za nic, ucastnickych triciek a likeoch na sociálnych sietach. Lebo sport je o vnútornom preziti a sutazny sport o objektívnom porovnani sa so supermi.

avatar

Bratislava

Celkem 9067,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:25 (2020)
půlmaraton: 1:18:57 (2017)

Craig muž 13.08.2019 11:19:53

>> Mato, 13. 08. 2019 08:20:36

Lenže vtedy mali na výber len mizivé percento pretekov oproti tomu čo je teraz. Tak sa navalili tam kde bolo aspoň niečo. Teraz má polmaratón pomaly každé okresné mesto, dedinských 10tok je kopa a o ostatných pretekoch ani nehovorím a účastníkov niekoľko stovák len tak hocikde kde prídeš.

A o ktorých závodoch hovoríš ? Košice a Národný beh ? Ale na ďalších 1000 nových pretekoch, ktoré vtedy neexistovali (a vznikli práve preto že bežcov obrovsky pribudlo) by prišlo možno tak 10–20 bežcov.

A Košice ? Keď už sme pri nich myslíš že by súčasná trať bola takto atraktívna keby nebolo podstatne vyššieho záujmu ? Nie nebyť bežeckého booomu, tak by sa aj ďalej mordovali do Sene a späť po „super“ trati. A Devín, bola vylúčená doprava v 80tych rokoch v oboch pruhoch na trati ? Určite nie, čiže aj to čo bolo vtedy, bolo vtedy…o ničom

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 13.08.2019 12:06:17

>> Mato, 13. 08. 2019 08:20:36

Do atletiky by trebalo zaradit člnkovanie okolo palic a strelbu po asfaltovych holuboch-to by sme boli atleticky majstri sveta :) :).

Pozerajuc cez vikend na nasu repre v Norsku, kedy v sobotu bolo par prekvapijuco peknych vykonov, dokonca Sahajda sa konecne ukazal, tak v nedelu to bola bieda- prilis caste zametanie vysledkovych listin. A najhorsie je , ze nikto lepsi doma nie je (disk, gula, zrd,stípl). Ale co chceme, ked u nas je horsia sportova infrastruktura ako pred 30rokmi.

>> Craig, 13. 08. 2019 11:19:53

S MMM riadne taraš. Mestska trat je preto, lebo prudko poklesol pocet bezcov zaciatkom 90.rokov!! Boom aj to relativny- bo maraton beha naprosta menšina ucastnikov MMM-prisiel az v poslednych 10.rokoch.

avatar

Bratislava

Celkem 9067,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:25 (2020)
půlmaraton: 1:18:57 (2017)

Craig muž 13.08.2019 12:29:27

>> Ondriško, 13. 08. 2019 12:06:17

Riadne poklesol, ale kvôli lepšej trati aj poriadne stúpol. Koľko chodí do Sene bežcov teraz ? Koná sa v júni, tak sa pozri.

A čo tu pletieš maratón ? To je jedno či polmaratón alebo maratón. Píšem že v tejto dobe behá enormne viac ľudí ako kedysi. To je podstata. A je úplne jedno v akej disciplíne.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.08.2019 13:31:07

>> Craig, 13. 08. 2019 11:19:53

Ak hovoríme o Devine – az do 2006 sa najcastejsie behalo po nabrezi – nie po ceste. Samozrejme, aj tu boli vynimky. Masovych pretekov bolo mozno menej, ale na vsetkych – aj tych mensich – sa startovalo vo vsetkych kategóriách – od stoviek deti na najmensich okresných pretekoch (napr. Devinska Kobyla – sam som bol toho ucastnikom ako decko, mam vysledkove listiny, viem porovnat), po rodinne typy pretekov ako napr. „Jeden musi z kola von“ na kazdom skvarovom stadione so stovkami ucastnikov, cez milion atletických sutazi, kde neexistovalo, aby nemali aspon 3 starty v kazdej discipline a v kazdej kategorii – ano citas spravne, aj na dlhych tratiach, dokonca v chodzi, nielen v sprintoch, ako dnes. Vsade bolo natrieskane. Propagacia, vysledky, status výkonnostného, rekreacneho, vrcholového sporovca – to bolo v povedomi ludi a vedeli, ze je obrovsky rozdiel si chodit zaklusat/zabehat a posielat vykazy do Ligy stovkarov (dohladaj si, ak nevies, co to je – ale len naklady v kaych vychádzal mesacnik predcili akykolvek dnesny bezecky casopis) a skutocne sutazit na majstrovstvách – okresu, kraja, republiky a federácie. Uz len kvalifikacny cas na majstrovstva republiky by Ti dnes zaistil medailu. Takze hovoris z brucha, ked tvrdis, ze dnes je participacia na behoch omnoho vacsia a ze je tych pretekov viac – nie je.

O atraktivnosti trati na MMM mozme polemizovat – mozno atraktivnejsia pre polmaratoncov (to je tiez produkt 90tych rokov, ked ludia nevladali ani dokoncit maraton, predtým sa behali 20ky, 25ky, 30ky a 20 milovky), co mozem z vlastnej skusenosti dosvedcit, ale na maraton urcite nie. Dva tie iste okruhy su vzdy horsie, ako 1. A mimochodom, nie je jedno, co sa tam beha – MMM znamena Medzinarodny MARATON Mieru. Vsetky ostatne trate su podruzne, doplnkove a nezaujimave. Zial, realita je opacna.

Ty vidis len ten svoj kustik sveta, kde porovnavas posledných 5–10 rokov ucasti na masovych, ci rekreacnych pretekoch so sucasnostou. Pozri si aj historicke tabulky vykonov na atletickej stranke. V statistike mozno najdes – pokial to uz nevymazali, lebo im to robi zlu reklamu – aj pocty clenov. Neporovnatelne cisla dnes a v minulosti. A znovu, hovoríme tu o sutaznom sporte, nie o participacii. Tak medzi detmi a mladezou, ako aj medzi dospelými.

Alebo = a to je fakt kacirska myslienka – hovoríme o dvoch uplne odlisnych sportoch. O sutaznom behani, ktorého sucastou je aj atletika a o participacii na pohybe mas… Potom by sme nasli spolocnu rec.

avatar

Bratislava

Celkem 9067,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:25 (2020)
půlmaraton: 1:18:57 (2017)

Craig muž 13.08.2019 14:30:21

>> Mato, 13. 08. 2019 13:31:07

„všade bolo natrieskané“ – ale keď pretekov bolo 10% z toho čo teraz, tak samozrejme že bolo natrieskané, lebo nemali toľko možností výberu. Buď išli tam, alebo smola – nikde. Teraz nevieš za jeden víkend, ktorý pretek zvoliť, takže neporovnateľné.

A bežcov (hobby, rekreantov, pomenuj ako chceš), plné nábrežie, Železná studňa – plná bežcov, hrádza, toto akože bolo aj za socíku ?

A účasť v tej dobe neúmerne zvyšovala účasť škôl, žiakov. Učiteľ na telesnej zavelil behať, tak sa škola nahrnula na Devínsku Kobylu (nepovinne by ich tam prišlo tipujem tak 1/4), iný lesný beh ani nebol a hneď bola účasť 1000+

Konkrétne výsledky z Kobyly boli aj zo 70tych rokov zavesené na internete, čiže som ich aj videl a z 80tych tiež. Žial chcel som na ne dať odkaz, ale už celá stránka je nefunknčá. Ale určite to poštudované máš.

Ale je jedno, v rámci našej „problematiky“ je úplne jedno či maratón, alebo polmaratón, ide o bežeckú účasť všeobecne a tá je vyššia. Košice bol len príklad, tak kľudne si ho nahraď iným pretekom, Košice tu vôbec nie sú podstatné.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.08.2019 15:07:42

>> Craig, 13. 08. 2019 14:30:21

80tych rokoch bolo klubov viac ako dnes – ano, skoro kazdy bol v klube, aj ten posledny hobik, co zametal. A bezcov bola plna pr.el aj vtedy – rano, po praci, cez vikendy a aj pocas prac. doby chlapi utekali cez obed z fabrik trenovat. Jedine zien behalo menej, lebo to nebolo moc in a mimo vacsich miest to ani nebolo spolocensky prijatelne. Kam si sa pohol boli opotitkovani a ocelenkovani bezci. Nemali posledny hi tech material, ani 150 eurove botky, ale bolo ich strasne moc. Spolocne behy niekolkokrat v tyzdni – skupiny po 20–50tich ludoch nic mimoriadne. Sam som s jednou obcas jazdil na bicykli ako dieta – otec v nej behal.Je pravda, ze vtedy na robote toho vela pre vacsinu nebolo – ci uz v praci, alebo mimo nej – a tak sa bud chlastalo a fajcilo, alebo chaluparcilo, ci muklovalo na domácich stavbách. A kto bol z mesta, ten behal, ak mal trochu sportoveho ducha. Takze rozdiel oproti dnesku, co sa tyka poctov ucastnikov, nie je az taky markantny. Atletických sutazi, oproti dnesku, bolo nasobne viac, takze dohromady – kedze je to ten isty sport – tych sutazi dnes nie je dnes viac, ako v minulosti. Je ich viac, ako pred 15timi rokmi. Masovych bezprecedentne viac. Ak zapocitame atletiku – lebo beh je predovsetkym atletika a o tom sa tu bavime – este mame dnes co robit oproti 80tym rokom. Aj v poctoch a aj vo vykonnosti. Ale verim, ze to raz pride, ak sa zmeni pristup k telesnej vychove na skolach.

Dobre si poznamenal – ucitel nahnal – nielen na Kobylu, ale vsade, kde sa sutazilo a ze toho bolo na mraky. A nie je na tom nic zle. Mnoho deciek prave z takéhoto „donutenia“ (ktore dnes nehrozi) naslo konecne nieco, v com boli dobri a mohli sa realizovat… Aj mna rodicia a aj ucitelia x krat donutili a som im za to vdacny.

avatar

Bratislava

Celkem 9067,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:25 (2020)
půlmaraton: 1:18:57 (2017)

Craig muž 13.08.2019 15:14:19

>> Mato, 13. 08. 2019 15:07:42

No a dnes tou motiváciou namiesto rodičov a učiteľov, môže byť účasť a čo najlepší čas na niektorom z tých komerčných a masových behov ;-)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.08.2019 15:29:49

>> Craig, 13. 08. 2019 15:14:19

Kedze mam deti pozehnane, tak Ti mozem povedat, ze vo vacsine pripadov sa bud musis bat o ich zivot, ak ich na nieco taketo prihlasis, alebo to je antiklimaticke, o par ucastnikoch v kazdej kategorii – na tych mensich podujatiach.

To k detom a k motivacii, pri organizacnej biede týchto „sprievodných“ programov. A este za nehorazny peniaz – pre deti! Tu by som uviedol, ze byt na mieste Miestneho uradu, pripadne Mestského, ci Lesov SR, tak by som dal podmienku na povolenie organizacie podujatia, ze vsetky detske a mladeznicke kategorie MUSIA mat startovne zadarmo. Ako inak chcu podporit sport?

Co sa tyka motivacie dospelych, ta mi je ukradnuta, lebo na skutocnu vrcholovu, ci slusnu vykonnostnu uroven je (az na mizive promile extra talentov) prilis neskoro. Kto chce, nech sutazi, z akých pohnutok chce, tak aby splnal kriteria daneho sportu. AK je v pravidlách uvedene, ze sa sutazi podla atletických pravidiel, tak by to mali ucastnici aj tak brat – ako atleticku disciplinu…

A ak si narazal na mna – ja som sa za svoj zivot napretekal viac, ako dost. Od 15tich bez donutenia, pocitajuc to na mnoho stoviek startov. Co si uz dokazovat?

Nalezené položky: 248 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.