Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Nový začátek tréninku

Nový začátek tréninku

Nalezené položky: 6 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Kufixo muž 11.05.2022 08:15:25

Ahoj sportaci, chtel bych vas poprosit o radu, jak zacit poradne trenovat. Cely zivot sportuji, prevazne jsem hral fotbal, takze nejaka fyzicka byla. Pak jsem musel na operaci, fotbal sel do pozadi a zacal jsem behat. Behal jsem podle pocitu, co to slo, na krev. Zadne treninkove plany, hlidani tepovky atd. Takze vsechno spatne. Nyni bych ale chtel zacit poradne, at si neuzenu infarkt nebo buh vi co a beh si trochu uziju. Neco malo uz mam nactene, ale chci se zeptat, jak bych mel ted zacit. Asi na nizkych tepovkach v aerobni zone = pomalu a postupne pridavat…? Problem je v tom, ze me to hrozne nebavi :D Nemam v okoli moc rovinateho terenu a kdyz se snazim drzet tepovku pod 150, pripadam si jako snek :D Takze prosim o radu, jestli musim opravdu zacit na takto nizkych tepovkach nebo to lze nejak obejit…? :D Diky moc za rady!

avatar

skorobezec muž 11.05.2022 09:53:12

Ahoj, kolik je ti let, kolik máš max tepovku, že při tepech pod 150 už si připadáš jako šnek? Obejít lze všechno, ale pokud to myslíš vážně, tak nevím, zda si sám myslíš, že začínat hned obcházením něčeho důležitého je ta nejlepší cesta. Toto pomalé běhání ti vytváří určitý základ pro vše ostatní. I kdybys byl sprinter, tak určitou část tréninku budeš muset pomalému běhání věnovat. Naskýtá se také otázka, proč když tě pomalé běhání nebaví, tak proč vůbec chceš běhat? Nebo tě baví jen to běhání na krev? To pak je možná lepší netrénovat vůbec a pak bude na krev každý tvůj běh :-) A uvědom si, že není to tak, jak píšeš. Začít na nízkých tepovkách a pak přidávat. Takto můžeš jít jeden běh, ale ne brát to jako systém tréninku. Pomalé běhání tě bude provázet ve všech fázích přípravy, takže se mu nikdy úplně nevyhneš.

avatar

Kufixo muž 11.05.2022 11:50:15

Ahoj! Dekuju za reakci. Je mi 32 a kdyz jsem jeste behal na krev, nebyl problem jit s maximalkou pres 190 a prumerkou kolem 170. Podle toho jsem pak ale vypadal ke konci. Pardon, ale otazka: „Naskýtá se také otázka, proč když tě pomalé běhání nebaví, tak proč vůbec chceš běhat?“ mi pripada trochu zbytecna. Kdybych nechtel behat, nezadal bych tu i radu. Jen se ptam, zda je nutne behat tak pomalu. Ono by to bylo jine na rovince, kde tech 150 udrzim i ve slusnem tempu, ale jak jsem psal, nemam v okoli moc rovinek a do kopce to znamena tempo cca 7 min/km, coz je pro mne tempo sneka a nebavi me to. Chapu, ze je to nutne, ale chtel bych minimalizovat cas straveny timto zpusobem behu.

avatar

Celkem 10 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:31 (2024)
půlmaraton: 1:24:58 (2023)
maraton: 3:26:43 (2022)

Meescha muž 11.05.2022 14:57:31

>> Kufixo, 11. 05. 2022 08:15:25

Tak infarkt si snad neuženeš, toho bych se asi nebál. ;-) Vyjádřím se k tomu, v čem mám podobnou zkušenost za sebou. Také se mi při běžeckých začátcích nedařilo běhat na opravdu nízké tepovce, prostě mě to nebavilo a u běhu bych zřejmě nevydržel. Jak šla výkonnost nahoru, tak bylo snazší vyřešit tento problém. Identifikoval jsem tu hranici kolem aerobního prahu, kdybych měl běžet na pocit, tak se držím neustále těsně nad AP, což ovšem bude (zřejmě) tréninkově nejméně přínosný běh. Zkoušel jsem se hlídat, přidal motiv 4 rovinek tak dva kilometry před koncem běhu a postupně se mi dařilo ty lehké běhy dávat pod AP. Ideální by asi bylo běžet je ještě pomaleji, aktuálně se pohybuji kolem 5:45 min/km. Možná jsem trošku zlenivěl co se chuti přidat na tempu, ale tak nelze čekat samá pozitiva. :-)

Ohledně kopcovitějších profilů je opět více možností, mně se osvědčilo pojmout to trochu jako fartlek a výstupy pojmout intenzivněji, zbytek volně. Kdybych měl zásadně zpomalit při stoupání, tak mě to stoprocentně bavit nebude. Spousta lidí s tím ale problém nemá…

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 11.05.2022 15:51:18

*>> Meescha, 11. 05. 2022 14:57:31 . Spousta lidí s tím ale problém nemá…

Nepochybně, když běžím závod do vrchu, mám ho fakt intenzivně a na vysokém tepu, ale když si cupitám, tak klidně do kopce i na tepu 110 či méně, byť tempo je nad 10:00/km, prostě vždy intenzita je úměrná rychlosti a sklonu a adekvátně se dá přizpůsobit délkou kroku*

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 11.05.2022 16:29:02

>> Petr Kaňovský, 11. 05. 2022 15:51:18

Niekedy naozaj narocne na prevedenie. Za a) vacsina ludi je limitovana casom na kazdy konkretny beh a nema cas travit hodiny pri osobnej rekreacii – napr rano pred pracou v xx musis byt najneskor doma. Ak mas trasu v clenitejsom terene, taketo spomalenie v kazdom stupani moze predlzit beh o znacny cas. Za b) pri strmsich sklonom – nad 20% – aj pri vybornej trenovanosti taky tep neudrzis snad ani pri chodzi. Specialne ak je povrch nerovny a musis robit kroky v nepravidelnej dlzke s potrebou rozneho zdvihania kolien.

Omnoho lahsie na prevedenie je akceptovat, ze pri stupani skratka budes mat vyssi tep, nez je pozadovany priemer (arbitrarne) a pri klesani ho budes mat nizsi. To neznamena, ze v stupani ma ist clovek vzdy na krv, ale strasiaka z vyssieho tepu na obmedzeny casovy usek by som tiez nerobil. Ak je nutnost nizkej intenzity v dany den, tak sa vyhni dlhsim kopcom, alebo si daj turistiku, plavanie, bike…

Nalezené položky: 6 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.