Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Články na Běhej.com » Intuitivní trénink Leoše Peloucha [článek]

Intuitivní trénink Leoše Peloucha [článek]

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 05.11.2008 11:32:19

Měl jsem z předchozích článků na toto téma dojem, že včasná reakce na změny podmínek dovolí běžci plnit dlouhodobé ukazatele, které by měly být předpokladem zvyšování výkonnosti.

A teď čtu „když se zpětně koukám na jeho velké pracovní a tréninkové zatížení, odpracoval mnohem víc, než bych si troufal mu zařadit do pevného plánu“.

Nějak mě tam chybí průběžná zpětná vazba, která by držela trening v nějakých realných mantinelech.

Možná se mýlím, ale nejvíc v tom postrádám právě tu intuici.

avatar

pavel42195 muž 05.11.2008 20:52:08

>> milan, 5. 11. 2008 11:32:19

Ahoj Milane,
mantinely měl Leoš jasně stanoveny:Tedy maximální kilometráž, řazení a intenzita kvalit,věděl,co je důležitější.Musíme vzít v úvahu, že Leoš se snaží o vrcholový trénink,měl by odtrénovat maximum,co zvládne bez újmy. Nastavil jsem mu strop,plnění jsem nechal na jeho intuici.Vstupů,kte­ré např.u Leoše výrazně ovlivňují trénink je tolik,že při sestavování tréninkových plánů nelze odhadnout,jak rychle bude regenerovat,proto pohyblivý plán a intuice,která by měla sportovci říct,co zvládne a co už ne. Pokud bych plán sestavoval na pevno,musel bych mu nechávat větší rezervy. V tomto případě tedy byl Leoš schopen odtrénovat víc,než kolik bych mu naložil já v pevném plánu,ale mohlo to být zcela naopak.Kromě toho samozřejmě mezi námi probíhá téměř každodenní komunikace o tréninku.

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 06.11.2008 08:05:56

>> pavel42195, 5. 11. 2008 20:52:08

Ahoj Pavle,
neber moji reakci jako kritiku, jsem rád, že se umíš podělit s hobíky o svoje mimořádné zkušenosti.

Ve Tvém prvním příspěvku vidím určitý rozpor na který jsem reagoval. Zajímalo by mě zdali Tebou nastavený strop Leoš dodržel nebo naopak překonal (popř. v jakých parametrech).
Byly Tebou nastavené „stropy“ objemu a intenzit (nebo jejich kombinace) v porovnání s dosavadními Leošovými treningovými zvyklostmi vyšší a o kolik?

avatar

Praha-východ

Celkem 4388 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:39 (1970)
půlmaraton: 1:31:16 (1970)
maraton: 3:22:27 (1970)

Vanda žena 06.11.2008 15:02:19

ona už i ta svatba mohla přispět – i radostné události s přípravami na ně) působí jako silný stres – podle tabulky stresů teď nevím podle kterých moudrých pánů co ji sestavili se stresy různě sčítají do bodů, za 2 roky by člověk neměl přesáhnout 300, svatba má z toho asi 50, podobně jako třeba narození dítěte (a to i u chlapa který to prožívá taky) – jsou tam i takové věci jako vánoce, povýšení v práci, dokončení školy atd – nejvíce bodů pak mají ťafky jako smrt v rodině nebo rozvod, to je za 100, resp.75 a stres udeří v plné síle taky právě na odpočívající tělo (nebo když největší nápor odezní). Dokud trvá stres – i takto náročný trénink, tělo odolává, ale pak to prostě padne.
zátěži produkuje endorfiny, které navozují onen blažený potréninkový pocit, snižují bolest ze zátěže atd – se stoupající zátěží se jich produkuje více, leč stinnou stránkou je mírná imunosuprese, tedy oslabení imunity. Tím se také vysvětlují různé „viry olympijských vesnic“ a náhlá onemocnění jinak velmi dobře připravených sportovců.
Jinak – gratuluju Leošovi k slavnostníí události, přeju dobrý start do společného života a ať to běhá!

Motto: We are the champions, my friendwe keep on fighting till the end...
avatar

pavel42195 muž 06.11.2008 18:02:05

>> Vanda, 6. 11. 2008 15:02:19

Ahoj Vando,
velmi zajímavý příspěvek.Nevěděl jsem,že existují takto obodované stresy.Jako určitá orientace by to mohlo být pro trenéry přínosné,i když je jasné,že to bude individuální.Cel­kově se vším,co jsi napsala musím souhlasit a když zalovím ve své paměti hodně dozadu,setkal jsem se s podobnými reakcemi organismu nesčetněkrát.V mi­nulosti se mi osvědčilo postupné ubírání zátěže směrem k maratonu započaté už 4 týdny před startem,možná že to tělo pak lépe vstřebá.

Kde ty body najdu,nevíš???

Hezký den!! Pavel

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 06.11.2008 20:07:06

>> Vanda, 6. 11. 2008 15:02:19

Přiznám se, že této významné události v životě Leoše jsem nepřikládal odpovídající váhu.

Zásadní příčiny celkového výsledku takto realizovaného intuitivního treningu bych jako naprostý laik a hobby běžec přece jen viděl jinde.

avatar

pavel42195 muž 06.11.2008 21:04:04

>> milan, 6. 11. 2008 08:05:56

Ahoj Milane,

jsem rád za každý upřímný názor.

Trenérská práce by měla spočívat především v každodenní spolupráci se svěřencem,aby mohl trenér přímo na tréninku korigovat tréninkový proces, řešit problémy a zároveň poznávat sportovce,jeho možnosti-fyzické i psychické a tomu přizpůsobovat další plánování tréninkových jednotek.Protože to je u většiny z nás utopie,nabízím k zamyšlení,či vyzkoušení nebo k odmítnutí využití intuice,protože jsem přesvědčen, že pokud se člověk naučí jí naslouchat,zlepší svůj život,ale i trénink.Pohyblivý tréninkový plán je pouze přizpůsobení se požadavku systematičnosti v kombinaci s využitím intuice jako prvkem efektivity(kterou normálně plní trenér).

Co se týče Leoše,myslím si,že zaměnil intuici za zkušenosti,že víc přemýšlel, co a jak si myslí,že zvládne. Intuice je hlas z podvědomí.Jak už jsem psal,máme ji všichni,svým chováním a myšlením ji tlumíme nebo aktivujeme,ale naučit se naslouchat ji není až tak jednoduché,jak by se mohlo zdát.Leoš je člověk, který umí k sobě být velmi tvrdý, je narozen ve znamení váhy a váha opravdu je.Váhá a vyvažuje.Vyvažování ho stojí mnoho především psychických sil.Pro mě bylo vždy velmi těžké správně odhadnout,co zvládne,právě proto,že tyhle vstupy na úrovni psychiky jsou jako nevybuchlá bomba.

Strop,který jsem Leošovi dal samozřejmě nepřekonal,bylo by to porušení tréninkové kázně.Strop je strop.Kilometrážově byl na maximech nebo maximálně o 15% pod,časové rozpětí mezi jednotlivými intenzivními tréninky se blížilo ke svému minimu,to znamená,že odtrénoval téměř maximum kvalit.Stropy v objemech i intenzitách jsem se snažil stanovit tak,aby byl zachován požadavek vysoké úrovně obecné vytrvalosti,ale aby nedošlo k vyčerpání a zastavení rozvoje speciálních schopností při přechodu do fáze závěrečné přípravy.Věděl jsem,že má těžké období,proto byly stropy nastaveny o něco níže,než by byly v jiném,řekněme příhodnějším období.V minu­losti,např.v pří­pravě na maraton Praha 2004 běhal podstatně více a líp,než nyní.

Ahoj Pavel

avatar

pavel42195 muž 06.11.2008 21:13:50

>> milan, 6. 11. 2008 20:07:06

Ahoj Milane,
Svatba určitě záhul je.Jukni jen z praktického hlediska-zařizování všeho,aby to klaplo stojí moře času a sil.A člověk určitě přemýšlí,jakou změnu mu to přinese do jeho života,do popředí se dere,řekl bych,i určitá nejistota.Je to další zaměstnání na úvazek 0,3 :-)))


Kde bys,Milane, tedy viděl příčiny?

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 07.11.2008 06:40:11

>> pavel42195, 6. 11. 2008 21:13:50

Svatbu jako možný faktor jsem pominul, přece jen od mojí poslední uplynulo 18 let. :-)

Pokud byly splněny základní ukazatele treningového procesu, nomohl být hlavní problém právě v jejich příliš ambiciozním nastavení? I s ohledem na další vytížení (práce, rodina..).

Kdo jiný než Ty má všechny dostupné informace a zkušenosti z vrcholové atletiky ke zpětnému posouzení celého procesu?

Moje dotazy nemají jiný cíl, než si představit trening běžce na zcela jiné úrovni. Kdo nedělá chyby, ať hodí kamenem.

Přeji Vám oběma úspěšnou spolupráci a dostatek trpělivosti s dotazy hobby běžce(ů).

avatar

Praha-východ

Celkem 4388 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:39 (1970)
půlmaraton: 1:31:16 (1970)
maraton: 3:22:27 (1970)

Vanda žena 07.11.2008 18:31:25

>> pavel42195, 6. 11. 2008 18:02:05

Podle stupnice, kterou v 60. letech minulého století sestavili T. Holmes a R. Rahe, vám ztráta zaměstnání přinese 47 stresových bodů. Pro srovnání – rozvod znamená 73 bodů, odchod do důchodu 45 bodů, spory s nadřízeným 23 bodů, dovolená 13 bodů a Vánoce 12 bodů. Pokud za dva roky nasbíráte více než 300 bodů, pak jste stresem ohroženi v nadměrné míře.
Krátkodobý i trvalý stres působí nepříznivě na imunitní systém (představte si jej např. jako armádu vojáků, která je připravena v našem těle zničit jakékoli záškodnické organismy). Člověk s poškozeným imunitním systémem se stává obětí infekcí i zhoubných bujení.

Podívejte se na následující výčet běžných stresových situací včetně jejich bodového ohodnocení– v mnoha případech můžete cíleně snížit počet takto vzniklých situací ve svém životě.

Událost

Hodnota


Smrt manžela/manželky

100


Rozvod

73


Manželská odluka

65


Výkon trestu ve vězení

63


Smrt blízkého člena rodiny

63


Vlastní zranění či nemoc

53


Svatba

50


Výpověď z práce

47


Manželské usmíření

45


Odchod do důchodu

45


Změna zdravotního stavu člena rodiny

44


Těhotenství

40


Sexuální potíže

39


Přírůstek do rodiny

39


Přizpůsobení se jiné práci

39


Změna finanční situace

38


Smrt blízkého přítele

37


Změna ve způsobu práce

36


Změna počtu manželských hádek

35


Větší hypotéka nebo půjčka

31


Vymáhání hypotéky nebo půjčky

30


Změna pracovních povinností

29


Odchod syna či dcery z domova

29


Problémy s příbuznými

29


Vynikající osobní úspěch

28


Zahájení či ukončení školy

26


Změna životních podmínek

25


Revize osobních návyků

24


Potíže se šéfem

23


Změna pracovní doby, pracovních podmínek

20


Změna bydliště

20


Změna školy

20


Změna trávení volného času

19


Změna církevních rituálů

19


Změna společenských povinností

18


Menší hypotéka nebo půjčka

17


Změna spánkových návyků

16


Změna počtu rodinných sešlostí

15


Změna stravovacích návyků

15


Prázdniny/dovolená

13


Méně závažné porušení zákona

11


Motto: We are the champions, my friendwe keep on fighting till the end...
avatar

Praha-východ

Celkem 4388 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:39 (1970)
půlmaraton: 1:31:16 (1970)
maraton: 3:22:27 (1970)

Vanda žena 07.11.2008 18:53:07

>> pavel42195, 6. 11. 2008 18:02:05

učili jsme se to kdysi ve škole a teď to měl muj chlap na školení v práci, proto jsem si tak rychle vzpomněla – narychlo jsem to tedy našla a stáhla z různých zdrojů a nijak dál neupravovala – úvod může působit bizarně, ale tabulka snad je komplet a snad vám případně dalším to aspon trochu pomůže… fakt to funguje, taky jsem letos posbírala nemálo – viz níže

Motto: We are the champions, my friendwe keep on fighting till the end...
avatar

pavel42195 muž 07.11.2008 20:46:26

>> milan, 7. 11. 2008 06:40:11

Ahoj Milane,
Já pořád vidím, že si nerozumíme.To o čem mluvíš by byla určitě správná otázka u pevného plánu, ale když to řeknu jinak, Leoš si dělá trenérskou práci sám-myslím tu v terénu(intuice mu měla ukázat směr). Mohl odběhat podstatně míň kilometrů a mohl mít mezi kvalitami větší časový odstup, aby vstřebal i to, co ho sráželo mimo tréninkovou zátěž.Např:Neměl dáno,že v úterý půjde 20km po 3:40, ale měl to odběhnout v nejpříhodnější okamžik,který se mu nabídne(za předpokladu,že dodrží minimální časové odstupy od předchozího tréninku)On tedy věděl,že 20km po 3:40 může jít nejdříve v úterý odpoledne,jenže tam měl třeba práci, nebo se necítil a odběhl to třeba ve středu. Já takto trénuji už moc let a většinou odběhám míň, než bych chtěl, protože vše,o čem píše Vanda+ fyzická práce ,nemocní lidé v Tvém okolí,silné mrazy,atd. na nás útočí a nedá se to odhadnout.Proto jsem nepřítel pevných plánů bez nejužší spolupráce s trenérem, proto nabízím jisté východisko, které mám vyzkoušené.

Zpětně posoudit tréninkový proces bez toho,aby byl trenér denně přítomen objektivně nejde. Já mám tu výhodu,že s Leošem hodně tréninků odběhám a znám ho tudíž celkem dobře,ale jsem také závislý ve většině případů na čistě jeho posouzení.A to je málo na to,abych řekl s jistotou důvod selhání!!

…domnívám se, že trénoval na svoje tehdejší možnosti moc,možná jsme měli zvolit lehčí trénink a odložit maraton na prosinec,aby měl lepší podmínky ke spec. tréninku,možná jsme měli maraton vynechat úplně.Možná,mož­ná,pochybnosti můžou být motorem pokroku a obrovská vůle může být brzdou. Vsadil bych, že moc chtěl a to přehlušilo hlas, který mu říkal, ještě ne.My jsme se ještě nesešli,abychom o tom promluvili,není čas,až to uděláme,pokud se dozvím něco nového,napíšu Ti.

Měj se hezky!! Pavel

avatar

pavel42195 muž 07.11.2008 20:58:22

>> Vanda, 7. 11. 2008 18:31:25

Ahoj Vando,
super :-))) Mám solidně nakoupeno :-)

Moc Ti děkuji.Jako každý univerzální klíč nemůže platit všeobecně, tedy přesně nepadne téměř nikomu, ale bude se blížit pravdě u většiny.Mě poslouží hlavně k tomu, že nebudu podceňovat dopad některých věcí, které jsem u svých svěřenců dříve vůbec nebral v potaz.

Ještě jednou dík, měj se hezky! Pavel

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 08.11.2008 15:07:31

>> pavel42195, 7. 11. 2008 20:46:26

Ahoj Pavle,
Naopak si myslím, že si rozumíme velmi dobře. Koneckonců principy intuitivního treningu popisuješ velmi podrobně ve svém prvním příspěvku tohoto jména.

Jiná věc je, jak vyhodnotit výsledek a zejména jeho příčiny. Jsem toho názoru, že je potřeba nazývat věci pravými jmény. Nechodit diplomaticky kolem problému a být k sobě upřímný. Není vůbec jednoduché najít na otevřeném fóru správné a výstižné formulace. Nejen za tuto odvahu máš můj jednoznačný obdiv.

Poslední odstavec Tvé předchozí reakce by mohl znamenat začátek další etapy Vaší spolupráce.

Přeji Vám v ní hodně úspěchů.

avatar

pavel42195 muž 08.11.2008 18:13:02

>> milan, 8. 11. 2008 15:07:31

Ahoj Milane,
dík za diskuzi i upřímnost.

Přeji také hodně úspěchů a dosažení svých cílů.



Ahoj Pavel

administrator 03.04.2010 13:32:38

V září tohoto roku vyšel na behej.com článek Pavla Nováka „Intuitivní trénink: Zamyšlení a pokus“. Tím pokusem bylo vyzkoušení fungování intuitivního tréninku na tréninkovém a životním kamarádovi Leoši Pelouchovi závodícímu za SK Chotěboř. Po dvou měsících je možné již bilancovat úspěšnost tohoto pokusu.


Odkaz na článek
Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.