Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Články na Běhej.com » Velká kunratická: Na splnění snů se čeká hodně dlouho [článek]

Velká kunratická: Na splnění snů se čeká hodně dlouho [článek]

Nalezené položky: 19 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Praha

Celkem 2755 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:53:45 (1987)
půlmaraton: 2:16:09 (2008)
maraton: 4:48:45 (2004)

anajpo žena 11.11.2008 09:25:38

Tenhle článek mi také mluví z duše, snad už pro nás nebude v budoucnu Hrádek tabu a nebudeme muset běhat v převleku a ve vousech, abysme nakonec byly stejne diskvalifikované a vyřazené z výsledků. Protože pojem Velká Kunratická znamená už sedmdesát pět let tři kopce a tři potoky…A ne nějakou „dětskou či dámskou trasu“. Vím, že tahle VK byla poznamenána i smutnou událostí.Dozvěděla jsem se ještě v Kunraticích, že pro jednoho veterána to byl Hrádek poslední…Je to smutné, pár let tu třeba ještě mohl pobejt, ale žít naplno až do konce je stokrát lepší než „dožívat“ v hospicu. Myslím, že to, co se stalo je krutější pro pozůstalé než pro oběť. A většina z nás by si asi takovou smrt i přála,protože každý se víc bojí umírání, bolesti a zmrzačení než smrti samotné. Na památku by asi v podnázvu Velké Kunratické memoriál X.Y. nebyl od věci. Ale neznám právní problematiku.

Motto: Proti narození a ani smrti není léku, v mezidobí užívej radost :)
avatar

Praha

10 km: 0:47:16 (2000)
půlmaraton: 1:42:12 (1999)
maraton: 3:57:20 (1998)

Ilona žena 11.11.2008 11:48:44

Ivano, opravdu moc hezký článek, nemám moc co dodat,krásné pocity,…
Letos jsem se tak asi jako ty rozhodovala, kterou trať poběžím. Nakonec jsem se rozhodla pro obě,najednou jsem zjistila že k té kratší ženské a stále hlavní trati mám bytostný vztah a že ji nemohu opustit a tak jsem běžela tuto trať né kvůli té pomyslné čárce, ale protože ji mám ráda.

Na trať ZHR jsem se postavila cca za hodinu po hlavní ženské trati, s pocity podobnými těm tvým, znova do mokrých treter se mi moc nechtělo,..:-))Byla to moje premiéra, hlava plná světlých i méně světlých myšlenek, ale rozhodnutí zaběhnout co nejdůstojněji a na trati nepřekážet rychlejším běžcům.
Moc se mi trať líbila, setkala jsem se na trati s naprostou ohleduplností a na větu „předbíhám z prava“ jsem okamžitě uhýbala, i já jsem předbíhala podobně a bez problémů. V cíli jsem byla šťastná, že jsem mohla běžet, úmrtí veterána mně hodně ranilo.
Možná, že by bylo vhodné zde na těchto stránkách vyzdvihnout úsilí pořadatele, který umožnil start žen a zdůraznit, že počet běžců přes Hrádek je omezen ochranáři, získání povolení není jednoduchou záležitostí a tak my ženy bychom si toho měly velmi považovat. Jinak trať žen – tedy ta hlavní 1330 m není rozhodně žádnou dětskou tratí, je to trať také velmi náročná s jedním pořádným kopcem a dvěma proběhy potokem :-))).

Všechny zdraví Ilona

avatar

Praha 4 - Hrncire

Celkem 375 km
Minulý měsíc 0 km

Ads žena 11.11.2008 13:35:47

Dekuji za pekny clanek. Letos jsem bezela Velkou Kunratickou poprve a bezela jsem Hradek spolu s kolegyni a kolegou. V prubehu zavodu jsem se proklinala za to, ze jsem bezela, ale byl to uzasny beh! Jsem velice rada, ze i zeny se mohly tento rok zucastnit. Doufam, ze tomu tak bude i pristi rok, uz se tesim! I kolegyne :)

avatar

Praha 4

Celkem 28987 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:32 (2017)
půlmaraton: 1:31:11 (2016)
maraton: 3:22:15 (2015)

sklena27 muž 11.11.2008 14:28:00

Vzhledem k tomu, že bylo povolení běhu žen přes Hrádek původně prezentováno jako víceméně úlitba několika málo běžkyním, tak mě a asi nejen mě překvapilo, kolik žen se na start „mužské“ trati nakonec opravdu postavilo! Příští rok by si určitě zasloužily svojí kategorii, popř. více kategorií, přeci jen v letošní podobě, kdy byly ženy začleněny do jednotlivých mužských kategorií, je výsledková listina značně nepřehledná.

Motto: Nesmí se chtít hned do druhého patra, když ještě nejsou schody. Emil Zátopek
avatar

maraton: 2:27:54

chuck muž 11.11.2008 15:34:20

No tak jste dosáhly co jste ctěly. Uvědomujete si co to znamená? Proč jen na tomoto závodě toužíte něco dokázat, co to mi není vůbec jasné. Proč vaši touhu nevím po čem odnáší chudák Velká kunratická. Proč jste se ještě žádná neovala na jiném závodě, že je vám krátký. Jsou stovky jiných závodů,kde ženy běhají jinou trať než muži a žádné nenapadlo protestovat. Např. PIM pětka pro ženy, Kros Pardubice a další a další. Jsem přesvědčen že většina krosů. Podle mého jste jen dokázaly svoji bezohldenost. Bude totiž hůř. Až si další ženy uvědomí, že mohou běžet „delší“ trať, tak se může stát, že ochranáři dají VK STOP, vzhledem k počtu běžců přes Hrádek. Existuje totiž lilmit polčtu běžců přes Hrádek. Už v minulosti měli pořadatelé několikrát problémy, jednou se dokonce ani všichni muži na Hrádek nedostali a museli běžet jinou trať. Ale to vám asi nic neříká, vy holt si musíte pořád něco dokazovat. Představte, si, že najednou muži budou také požadovat prodloužení tratě. Pro většinu jsou tři km velmi ale velmi krátké. A to nemluvím o tom, že většina z vás běžela jak krátkou, tak i dlouhou trať(a tím možná zabírala místo některým mužům). Má to logiku?
Pořadatelé bohužel v tomto případě podlehli „nátlaku několika bojovnicím“ a povolili. Ale tím podle mého vypustili džina z láhve. Protože, už jsem zaregistroval reakci, žen, které neusilovaly o „poctu“ běžet přes Hrádek, ale když to pořadatel umožnil, tak jdou. Až doposud jsem chápal VK ne tak úplně jako běžecký závod, ale jako „svátek“ běžců, kde se ale můžeme potkat i se závodníky neběžci, např vodáky, lyžaři a pod. Byl to svým způsobem specifický podnik. Bohužel některé bojovnice do něj zanesly plevel.
Abyh nebyl nařčen z něčeho, co není pravda, sportujících žen si cením a rozhodně nejsou proti ani aby běhaky maraton, ale pochopte, že VK je tradice a traké jistý druh značky.
Vzkaz pro pořadatele.
Vraťe se zpátky k dobrá tradici a ke kořenům VK.
Děkuji nenje já ale jsme přesvědčen že i mlčící většina.

avatar

libor muž 11.11.2008 17:30:24

>> chuck, 11. 11. 2008 15:34:20

Vážený neznámý,

protože nemohu mlčet, abych nebyl spojován s Vašimi názory, musím reagovat a oprostím se od toho, že mám stejné příjmení jako autorka.
Tak za 1) – dle informací pořadatelů bylo ještě v den závodu k dispozici 60 volných startovních čísel, tzn. že i když se několik desítek žen přihlásilo, tak kdo chtěl, prostřednictvím internetu se mohl VK zúčastnit. A to, že pořadatelé rozhodli o umožnění startu žen přes Hrádek bylo z jednoho důvodu umožněno i tím, že ochranáři zvedli povolený počet startujících.
Co bylo dalším důvodem, proč se tak rozhodli, nevím, ale možná nám to sdělí (páni pořadatelé děkuji za případnou informaci).
Za 2) Vaše výzva k návratu k dobré tradici a kořenům by neměla směřovat jen pořadatelům VK, ale i pořadatelům maratonů (ženy je také mezi světovými válkami neběhaly) a také Poslanecké sněmovně, aby odebrala ženám volební právo (ženy také ne vždy mohly hlasovat). Jestliže mluvíme o tradici, jak by to vypadalo, kdyby na první ročník přišla i některá z atletek?
Za 3) Nevím, jestli vy si musíte něco dokazovat tím, že přeběhnete jednou za rok přes tři kopce a tři potoky, já si to dokazovat nemusím a pokud vím, tak autorka také ne.
Za 4) Moje osobní poznámka: příště si po sobě nejdříve přečtěte, co píšete, je to strašné jak obsahově, tak provedením.
Libor Pilař

avatar

Praha

10 km: 0:47:16 (2000)
půlmaraton: 1:42:12 (1999)
maraton: 3:57:20 (1998)

Ilona žena 11.11.2008 18:41:55

>> chuck, 11. 11. 2008 15:34:20

No, Vy asi můžete být v klidu, Vy se s ženou na trati asi nepotkáte :-)) a ostatním věřím, že to tolik nevadí.
Váš názor mně připomíná období inkvizice, dýchlo na mě 15. století :-)))
 

avatar

Praha

10 km: 0:47:16 (2000)
půlmaraton: 1:42:12 (1999)
maraton: 3:57:20 (1998)

Ilona žena 11.11.2008 18:46:44

>> chuck, 11. 11. 2008 15:34:20

předešlý příspěvek byl pro Chuck ( M.S. ):-)) od Ilony K.

avatar

Praha 4

Celkem 12494,13 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:38 (2008)
půlmaraton: 1:45:09 (2011)
maraton: 3:54:22 (2008)

jholasova žena 11.11.2008 22:37:43

>> chuck, 11. 11. 2008 15:34:20

Tohle snad mělo být napsáno kurzívou, ne? Pokud to pisatel míní vážně, tak to vysvětluje, kde se berou feministky :-))

avatar

Praha 4

Celkem 12494,13 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:38 (2008)
půlmaraton: 1:45:09 (2011)
maraton: 3:54:22 (2008)

jholasova žena 11.11.2008 22:42:41

Ivano, napsala jsi to úžasně, moc se mi tvůj článek líbí. Zažila jsem dvakrát, že s námi běžel závod syn a byl to fajn pocit, popsala jsi to přesně. Těším se, až se sejdeme na závodě – asi na Jizerské 50, ne?

avatar

Praha

Celkem 2755 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:53:45 (1987)
půlmaraton: 2:16:09 (2008)
maraton: 4:48:45 (2004)

anajpo žena 12.11.2008 09:27:30

>> chuck, 11. 11. 2008 15:34:20

Je zajímavé, že v běžeckém profilu nemáš nic, skrýváš se za anonymem a přiznám se, že s Tebou bych nechtěla být nucena spolupracovat ani v jiných sférách. Kde se v lidské bytosti bere tolik egoismu, mužského šovinismu a nesnášenlivosti? Velká kunratická znamená pro většinu lidí tři kopce, Hrádek a tři potoky. Mě samotné se v minulosti známí ptali a jak se Ti běželo přes Hrádek? A já jim musela trpělivě odpovídat -my bohužel trať přes Hrádek nemáme. Nehledě na to, že teď můžeme porovnat svou výkonnost s ostatními účastníky.

Motto: Proti narození a ani smrti není léku, v mezidobí užívej radost :)
avatar

Praha

Celkem 2755 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:53:45 (1987)
půlmaraton: 2:16:09 (2008)
maraton: 4:48:45 (2004)

anajpo žena 12.11.2008 10:01:32

Akorát mě překvapuje, že pod přezdívkou chuck je registrován v poháru behej.com (364,7)Miloš Smrčka

Motto: Proti narození a ani smrti není léku, v mezidobí užívej radost :)
avatar

maraton: 2:27:54

chuck muž 12.11.2008 10:42:35

>> anajpo, 12. 11. 2008 10:01:32

Podobné reakce jsme očekával, totiž když má někdo jiný názor, hned dostává různá jména. Chtěl jsem pokračovat v diskusi o tom proč ženy touží právě jen a pouze na VK běžet na stejné trati jako muži, když na mnoha jiných závodech jim nevadí běžet jinou trať. Na tuto moji otázku mi nikdo neodpověděl. Ani odpopvěď na další otázku jsem nedostal, proč, když tolik stojíte o Hrádek tak dosti žen absolovalo i krátkou trať. Na krátké jste se přece musely unavit a pak argument o porovnání s někým jiným trochu pokulhává. To snad nemohu mít jiný názor a zde ho prezentovat? Jak si mohl každý na profilu zjistit za žádného anonyma se neschovávám a svoje názory můžu diskutovat kdykoliv a s kýmkoli, třeba hned v sobotu ve Hvězdě.
Miloš Smrčka

avatar

Praha

Celkem 2755 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:53:45 (1987)
půlmaraton: 2:16:09 (2008)
maraton: 4:48:45 (2004)

anajpo žena 12.11.2008 12:16:37

>> chuck, 12. 11. 2008 10:42:35

Víš proč běžíme obě trati? Protože na čárku tu netradiční Velkou kunratickou jsme byly donuceny bežet a pro své ego tu druhou s tradicí sedmdesáti pěti let, když jsme na to tak dlouho čekaly. Jinak třeba já, kdyby nebyla tahle možnost, tak raději poběžím tu trasu, která dělá Velkou kunratickou tím slavným závodem, tedy tu přes Hrádek. Ale promiň na vysokoškolsky vzdělaného člověka je úroveň příspěvku dost nedostatečná, jak úrovní vyjadřování, tak stylizací a občasnými pravopisnými chybami

Motto: Proti narození a ani smrti není léku, v mezidobí užívej radost :)
avatar

Schestauber muž 12.11.2008 12:36:18

>> anajpo, 12. 11. 2008 12:16:37

Rozumím a souhlasím se všemi, které chtějí běžet Hrádek a z nichž některé jsme potkávali na této trati i v předchozích ročnících (asi proklouzly na startu pozornosti pořadatelů). Souhlasím také proto, že byla navýšena kapacita a tím tento problém byl elegantně vyřešen (viz 60 volných startovních čísel ještě v neděli ráno). Chtěl bych však v rámci rovnoprávnosti vznést požadavek, abychom i my muži si mohli zaběhnout dvě tratě a to i tu ženskou. Proč? Minimmálně proto, abychom si udělali obrázek o porovnání výkonnosti a také pro nás co běháme 1/2 maratony a maratony jsou 3,1 km málo (sotva se rozběhneme jame v cíli). S Mílou Smrčkou jsem toto konzultoval již v neděli po závodě a on by měl také zájem o vytvoření této nové kategorie. Rád bych znal Váš názor.

Karel Schestauber
veterán

Motto: Nic není nemožné.
avatar

maraton: 2:27:54

chuck muž 12.11.2008 14:21:38

>> anajpo, 12. 11. 2008 12:16:37

Uznávám a omlouvám se za všechny pravopisné a jiné chyby, prsty mě na klávenici přeskakují, vyjadřování mám jaké mám, ale pořád mi chybí věcná diskuse a odpovědi na moje otázky. Nikdo přece nikoho nenutí cokoliv běžet, alespoň já vždy běžím jen proto že to chci. Jako např. když jsem „vstoupil“ do kat. VVK, měl jsem ještě právo běžet za elitu, ale pochopil jsem argumenty PF a od té doby běhám s číslem VVK, přestože mám na trati horší podmínky než v elitě. Ale je to mé rozhodnutí a úcta k tradici VK.
Mïloš Smrčka

avatar

Praha 4

Celkem 28987 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:32 (2017)
půlmaraton: 1:31:11 (2016)
maraton: 3:22:15 (2015)

sklena27 muž 12.11.2008 17:10:54

>> chuck, 12. 11. 2008 10:42:35

Je sice bezesporu pravda, že existují závody, kde ženy běží jinou trať než muži, nicméně na velké většině závodů běží ženy i muži na stejných tratích. Velká Kunratická se prostě jen od letoška zařadila k většině ostatních závodů s podobnou praxí, nechápu, co je na tom tak pobuřujícího a nepřijatelného? Stejně tak je poněkud zavádějící argumentace, že tu ženy zabírají místo mužům nebo snad dokonce, že VK hrozí zrušení z důvodu startu žen na „mužské“ trati. Chce to jen trochu zchladit hlavu a podívat se na čísla v klidu a bez zbytečných emocí, počet běžců přes Hrádek je sice na jednu stranu limitován, nicméně tento limit nebývá obvykle naplněn, takže opravdu nikdo nikomu místo nezabírá a pokud o tuto trať není dostatečný zájem mezi muži, je rozhodnutí pořadatelů zaplnit volná místa ženami zcela přirozené a logické a nikdo se tím nemusí cítit ohrožen. Ale ani pokud by v budoucnu mělo dojít k nějakému výraznějšímu nárůstu zájmu žen o tuto trať, tak se nikdo nemusí bát, že by mu někdo zabral „jeho“ místo, veteráni ho mají předem garantované a my ostatní máme dost času se včas přihlásit a kdo zaváhá, ten holt nepoběží, a to samozřejmě bez rozdílu pohlaví, stejně jako na jiných závodech s limitovanou účastí. Dovedete si představit, že by např. na marathonu v Londýně, kde musí každoročně odmítat tisíce běžců, pořadatelé zakázali nebo třeba jen omezili počet žen na startu s odůvodněním, že tu zabírají místo mužům, kteří přece běhají marathon odjakživa, zatímco ženám byla tato trať zpřístupněna teprve nedávno? Nicméně myslím si, že v našem případě k žádnému výraznějšímu nárůstu zájmu žen o Hrádek nedojde, přeci jen jde o hodně náročnou trať, což zvláště „sváteční“ běžkyně dle mého názoru i do budoucna odradí, takže tu patrně řešíme problém, který neexistuje a nejspíš ani nikdy existovat nebude. A ptát se žen, proč chtějí běhat přes Hrádek mi přijde poněkud zbytečné, je to přece jejich věc, vždyť mužů se na to taky nikdo neptá. Naproti tomu myšlenka zpřístupnění ženské trati mužům, kteří se na klasickou trať výkonnostně necítí, mi nepřijde úplně od věci, ubylo by tím
„turistů“ a snížilo by se i riziko zranění na trati. Nic proti turistice, ale pohled na některé pupkaté tatíky, kteří se jen tak z hecu jednou za rok postaví na start VK, musí zdravotníkům podél trati nutně nahánět husí kůži a teď rozhodně nemířím do řad veteránů, ti jsou na tom vesměs fyzicky lépe něž někteří třicátníci. A ještě malá poznámka na závěr, nejsem žena :-)

Motto: Nesmí se chtít hned do druhého patra, když ještě nejsou schody. Emil Zátopek
avatar

Praha

10 km: 0:45:47 (1996)
půlmaraton: 1:54:36 (2011)
maraton: 3:45:05 (2014)

elize žena 14.11.2008 16:59:42

Abychom se nemuseli opírat jen o informace typu „většinou“, „obvykle“, a podobné vágní výrazy, udělala jsem si ve chvíli volna menší statistiku. V tištěné termínovce jsem vyhledala celkem 772 závodů, u kterých lze určit spolehlivě délky tratí (nejde to např. u prvních ročníků), a zjistila jsem následující závěry:
běhů, kde mají ženy (a ve třech případech veteráni) kratší trať než muži je 212,
běhů, kde je délka stejná je 560 a z toho je 27 závodů, kde si mohou běžci (muži i ženy) vybrat delší nebo kratší trať (např. maratony, kde je i půlmaraton).
Ještě k tomu můžu říct, že v době, kdy jsem začala běhat (poč. 80. let) bývalo běžné, že si speciálně ženy mohly vybrat buď mílařskou trať nebo běžet delší trať společně s muži a kolikrát nám to i pořadatelé sami nabízeli (mám i výsledkové listiny z těchto závodů). Já jsem si tenkrát vybírala ty kratší tratě, protože jsem trénovala na půlku a později, v 90. letech, kdy jsem přešla na desítku, tak jsem byla velmi překvapená, když už tahle možnost zmizela. Na některých závodech jsem se ptala na možnost startu na delší trať (Velká kunratická, Běh 17.listopadu,..) a když mi ho neumožnili, tak jsem ty závody neběhala, protože by pro moji přípravu již neměly žádný smysl. (Dnes už běhám jen kondičně, tak na délce tratě tak nelpím).
Myslím, že je podstatné oprostit se od různých emocí a jasně pojmenovat fakt, že ne všechny ženy jsou automaticky mílařky a ne všichni muži jsou vytrvalci. Proto jsem pro zavední kategorií mílaři, mílařky a vytrvalci, vytrvalkyně nejen na Velké kunratické, ale i na řadě dalších závodů. Myslím, že by to obecně přivedlo na starty mnohem větší počet běžců, protože podlě mě příliš krátká nebo naopak dlouhá trať odradí závodníky ještě daleko víc než malý počet veteránských kategorií, který se zde nedávno probíral.

Zdravím všechny běžce i pořadatele a přeju všem hodně radosti z běhu a žádné hádky a nedorozumění

Eliška

Motto: To běžci dlouhých tratí ví, že platí pořadí v cíli jen...

administrator 03.04.2010 13:32:39

Čekala jsem opravdu dlouho, tak dlouho, že jsem už vlastně ani nečekala. A pak se to stalo. Ne, nejde o vytoužené těhotenství, nebojte se. Jde o úžasný závod s historií dlouhou 75 let – o Velkou kunratickou. Tenkrát před 25 lety na 50. ročník tohoto závodu mě nalákal kamarád Evžen a Juan Antonio Samaranch. Opravdu tam byl a já jsem ho dokonce viděla!


Odkaz na článek
Nalezené položky: 19 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.