Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Křeče v lýtkách

Křeče v lýtkách

Nalezené položky: 48 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Sloviensko

rudo muž 17.08.2011 22:46:11

>> mephysto, 17. 08. 2011 22:39:13

myslim ze s tym nejde nic robit

pokial nemas schopnosti ovladat telo volou na urovni superjogina

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 17.08.2011 23:48:21

>> mephysto, 17. 08. 2011 22:39:13

mrkol som na tie tabletky

moc tomu neverim, ja by som to asi nepouzival

taka tabletka nema dostatcone mnozstvo ani horcika ani draslika

aby mohla spravit nejaky rozdiel

treba si uvedomit ze vstrebavanie magnesia moze trvat 8–12H

a hoci niektori bezci tvrdia ze po vypiti magnesioveho napoja citia hned ciastocnu ulavu krcov, pre vacsinu zobratie magnesiovych tabletiek znamena ulavu od krcov az na druhy den ked telo malo cas pocas spanku to stravit a zapracovat

najlepsi a najlacnejsi zdroj magnezia je EPSOM SALT a da sa to v pohode pit a tiez sa to vstreba cez kozu ked sa v tom kupes alebo macas nohy

Magnesium je tak silne relaxacne na vsetky svaly ze ak sa zoberie vo vyssej davke tak sa okamzite uvolnia svaly brucha aj vnutri a clovek sa poserie, co sa cielene vyuziva pri mnohych liecebnych metodach – pitie roztoku epsom soli

podla mna je vhpodne cielene ladovanie mineralmi najme draslika a horcika [ocas celeho tyzdna pred zavodom

lepsie posledne 3 tyzdne

aby clovek prisiel na start s co najvyssimi hodnotami tak

aby starta pocas zavpodu neznamenala podkriticku krcovu sitiuaciu

velke problem pre vytrvalcov je panika okolo sacharidovej dietyu – carb loading ked sa laduju dni pred zavodom bezmineralovymi sacharidmi, typicke pasta party, cestoviny chleby kolace buchty

atd a vcyplavia si tak aj tu trochu mineralov co v tele mali

takze v zavode su na tom ovela horsie ako byvali bezne v trenigoch pocas dlhych behov

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

sondík žena 10.09.2011 00:37:56

Zdravím:). S podobnými problémy, o kterých tu většina píše, jsem i já hledala inspiraci v této diskusi – víceméně marně – proto bych se s ostatními chtěla podělit o to, co mi pomohlo (KONEČNĚ!). Běhat jsem začala před osmi měsíci,běhala jsem pravidelně několikrát do týdne (víceméně doposud), ovšem jen rekreačně,v rámci mých možností. Ze všeho nejvíc jsem dbala na to, abych to z počátku nepřehnala a nezadělala si na malér (což bylo nemyslitelný vzhledem k mojí bídný fyzičce :) ). Přesto mě začaly po třech měsících nesnesitelně bolet nohy v oblasti holeně a chytat mě křeče v lýtkách (ne ty, které míváme občas v noci z důvodu nedostatku hořčíku, ale několikaminutové a mnohem intenzivnější).Byl to pocit, jako bych měla v noze šutr, který s každým krokem (při běhu i obyčejné chůzi) bolestivě narážel na okolní svaly a nervy, prostě hrůza..Obvoďák i ortoped mi to léčili jako zánět šlach, vyinkasovali ze mě za dobu léčby plus mínus osmset korun za léky a předpisy (se slovy, že je to u běhání normální, co se vůbec divim), přičemž ani né 14 dní po dokončení léčby jsem zase sotva lezla v bolestech. Zkoušela jsem i věci, o nichž se píše v diskusi – ledování, masti, protahování, pokus to „přeběhat“ i nechat odpočinout několik týdnů..vše marný..Až dnes ráno jsem navštívila na doporučení jednu dipl.masérku.­.vyslechla mě, prohmatala lýtka a vysvětlila mi, že se mi ve svalech vytvořila jakási křeč,že ji na dotek cítí, jako by se mi sval v jednom místě zdrcl a tělo se s tím samo nedokázalo vyrovnat a uvolnit ji..(několika­měsíční chronická křeč, paráda!).Tak mi ji rozmasírovala. Nejsem odborník, tak nemohu posoudit, do jaké míry měla pani masérka pravdu, ale budiž odpovědí fakt, že je večer a za celý den jsem neucítila jediné píchnutí, ani náznak bolesti. Heuréka! Vemte si z mého příspěvku, co je libo, každopádně já už jsem si své našla, těším se na další návštěvu p. masérky a hlavně na to, až zase po půl roce bez bolestí vyběhnu. Vřele doporučuji ;)

avatar

Sloviensko

rudo muž 10.09.2011 01:58:10

>> sondík, 10. 09. 2011 00:37:56

ano liecil som taketo pripady u bezcov aj chodcov, kombinaciou masaze a inych technik

u bezcov je to vacsinou v spodnej nohe lytko holen u chodcov vacsinou v hams a zadku az smerom ku spodnej casti chrbta

podobne trvale chronicke krce sa mozu vytvarat vselikde vela ludi ich ma pozdlz chrbtice a ich neriesenie vyvolava potom problemy vselikde inde

je to prirodzena reakcia pretazeneho svalu, ktory nezvlada zataz ci uz z hladiska intenzity alebo objemu a aby sa uchranil tak ide cela oblast do krcu a nedovoli natiahnutie

intenzivna bolest sa vystupnuje pri sporte tym ze ta krcova oblast moze blokovat prietok krvi ktora sa pri sporte nahrnie a potom moze bolest pripominat bolesti krcovych zil

pri lieceni masazou a podobne je dost dolezite aby pomedzi masaze sa netrenovalo kedze cerstvo uvolneny sval je v nechranenom stave a isiel by hned napsta do krcu pripadne by sa mohol porusit, treba tomu dat cas aby mohli volne pritekat ziviny a kyslik a odplavit sa toxiny a dalo sa to do poriadku

prvy den bez bolesti nie je signal k zaciatku treningu

na druhej strane keby sa beh pravidelne kombinoval s jogou tak sa pravdepodobne podobnym stavom predide

drzim palce

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

sondík žena 10.09.2011 11:48:39

>> rudo, 10. 09. 2011 01:58:10

Přesně tak, jak píšete,mi to bylo vysvětleno ;) Řekla bych, že jsem se už poučila, a samozřejmě nemám v plánu min následující měsíc běhat, dokud nebude vše opravdu ok a p. masérka mi neřekne, že je to již vhodné. Ale už teď mam ohromnou radost, že to bude možné :)

Příspěvkem jsem chtěla pouze poukázat na to, že se občas vyplatí pohlížet na problém jako na individuální případ a nechat si poradit od někoho, kdo tomu doopravdy rozumí a může se na ty nohy osobně podívat :)Škoda jen, že mi v tom nepomohli už tenkrát doktoři.

avatar

Sloviensko

rudo muž 10.09.2011 23:03:39

>> sondík, 10. 09. 2011 11:48:39

sondik, co sa tyka treningum odporucal by som beh v hlbokej vode – hlbokej tak ze sa nedociahne na dno, s pouzitim plavacej vesty alebo pasu. jednak to posilni vsetky behacie svaly bez narazov a jednak praca proti tlaku vody a proti odporu vody zaroven prevadza dobru masaz a pomoze k rychlejsiej regeneracii

dalsiu vec co odporucam v lahu na chrbte na zemi alebo v stoji vi sviecke – na lopatakch nohy dohora a robit s nimi pohyby ako pri cyklo, napodobnovat beh beh na lyziach atd a tiez kmitat v kolenach, to vsetko pomoze odkrvovat aktivne lytka a pomoct lymfatickemu systemu noh a pritom da nejaku treningoivu pracu a posilne horne stehna zadok brucho atd vsetko co budes pri behani neskor potrebovat

az zacnes neskor behat = pamataj kratke kroky doslap pod seba, rychla frekvencia

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha 4

10 km: 0:39:23 (2012)
půlmaraton: 1:28:34 (2012)
maraton: 3:08:00 (2012)

Zdeněk68 muž 18.09.2011 17:17:06

Ahoj, žádám o jakoukoliv radu:

včera jsem běžel svůj první maratón (Baroko), převýšení 700m, v létě tréninku jsem dal podobnou trať 2× cca za 4 hodiny – půl litru pití Magnesia + 3× musli tyčinky).

Snažil jsem se 14 dní před maratonem dodržovat životosprávu, řádně pít (magnesium), poslední týden i tablety.

Závod jsem rozběhl podle plánu 10km – 47 min, půl maraton 1:47:00, do 28 km pohoda, pak mě začali brát křeče a už jsem nebyl schopen běžet souvisle více jak 1km. Sílu jsem však měl běžel jsem po rovině 5min/km, ale ty křeče mě zastavovali. Během závodu jsem se potil normálně.

Během závodu bylo cca 13–20 stupňů, běželo se po lesních cestách, většinou stín. Občerstvovačky na každých 5km, pravidelně jsem se občerstvoval (na sudých občerstvovačkách jsem měl mé musli tyčinky), pil jsem jen čistou vodu, dal jsem i banán. Jakmile nastala krize, tak jsem zkusil jonťák a sůl – bez výsledku cca 1 hod před cílem. Nakonec jsem dosáhl cíle v podobném čase jako v tréninku – ale ten konec mě hodně potrápil.

Letos mám odběháno přes 1500km, posledních 5 měsíců 200km/měsíc.

Za tři roky běhání mě nikdy křeče nechytly – kde udělali soudruzi z NDR chybu?

avatar

Rokycany

Celkem 14775 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:33:31 (2015)
půlmaraton: 1:23:41 (2012)
maraton: 2:58:11 (2012)

pes muž 18.09.2011 18:14:47

>> Zdeněk68, 18. 09. 2011 17:17:06

Já bych řekl, že je zakopaný pes v nízké kilometráži v souvislosti s profilem a délkou závodní tratě. Pokud řikáš, žes dal za posledních pár měsíců okolo 200km/měsíc…a z toho 2× 40km výběh-to znamená, že ti tenhle extradlouhý trénink vydal na pětinu měsíčního objemu…? Takže jednoznačně málo naběhaných kilometrů na tempo, kterého bys rád dosáhl v takhle obtížném závodě.

Včera jsem také prvně v životě zažil opravdové křeče z delší závodní zátěže (na dlouhém duatlonu). A to takové, které mě uplně paralyzovaly…naš­těstí po pár minutých odezněly a mohl jsem alespoň vyklusat a dokončit závod. Taky jsem zřejmě nastavil laťku příliš vysoko :)…i když taky síla i vůle byla…jen ty křeče…

Motto: "Chce-li se člověk zdokonalit, musí systematicky přeceňovat své vlastní síly!" (pes)
avatar

Celkem 10672,18 km
Minulý měsíc 12,4 km
10 km: 0:45:02 (2014)
půlmaraton: 1:41:12 (2014)
maraton: 3:56:52 (2012)

RoobertG muž 18.09.2011 20:33:43

>> Zdeněk68, 18. 09. 2011 17:17:06

ahoj, já bych to viděl na vysoké tempo. Jednou jsi se zmínil, že jsi začal běhat tak, že jsi nasadil tempo a postupně přidával vzdálenost. Tak bych si tipnul, že nemáš vybudovanou dostatečně obecnou vytrvalost. Sám jsem něco podobnýho měl na jaře po běžkařské sezóně (převážně ježděno na a nad ANP), kdy jsem na laktátových testech byl dobrý na prahu ANP ale stagnující AEP. Začal jsem běhat pomalu na nízkých tepech dlouhé vzdálenosti (okolo 2–3 h) a postupně se to po 3 měsících zlepšilo. Nyní jedu tempově na rychlost a potíže nemívám i po delší vzdálenost. Je to teda můj odhad může to být i jinak.

Motto: spěchej pomalu
avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 18.09.2011 21:09:39

Zdeněk: Křeče jsou svině nevyzpytatelný. Určitě bych ale nepil samotnou vodu. Buď s kolou, nebo se solnými tapletami. Nebo ionťák. Sůl jako takovou na závodech vidím spíš jako psychologickou pomoc, ale na akutní křeče spíš nepomůže.

Doporučuji přečíst tohle: http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/…/view/32/61/ Sice pak člověk ví, že nic neví, ale počtení dobré. :-)

pes: Taky jsem měl na Klasikovi křeče. Ale mě bohužel nepřešly. :-( U mně asi byla příčina v absenci přechodových tréninků běh → kolo, i když na Krušnomanovi to bylo ok.

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Sloviensko

rudo muž 19.09.2011 03:38:46

nedostaok elektrosoli (Na, K, Mg,..) sa obycajne prejavi krcami vsade, po celom tele alebo aspon po celych nohach

pokial su krca vyrazne izolovane – napriklad iba lytka ale nic ine

tak treba podozrievat pretazenie svalu, inou technikou nadmarnou zatazou, zmena v botach, zmena terenu, profilu atd, nedostatocny trening

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Pelhrimov/Praha

10 km: 0:37:26 (2012)
půlmaraton: 1:22:43 (2011)
maraton: 3:10:26 (2011)

konik muž 19.09.2011 09:10:49

Ja si myslim, ze je to malo vybudovana OV, protoze to mam podobny, kdyz jsem na maratonu neodhadl tempo, krece prisly v poslednich 5 kilakach a bylo to peklo. Rudo ma myslim pravdu s temi „dvema“ typy kreci. Jedna vec je krec do konkretniho pretizeneho svalu, u me typicky pravy hamstring (mam spatne klenby a tudiz jsem krivy). Ten mam ztuhly skoro kazdy maraton, jednou se to projevilo dokonce i krecemi. Celkove krece jsem zazil na PIMu, clovek je malatny, chytaji ho krece pokazde nekde jinde (me napriklad na zacatku Parizske chytly naraz do lytka a hamstringu a kdyz jsem se pohnul, abych tomu ulevil, tak i do predniho stehna :-D). Asi to chce nabalit na ty tvoje dlouhe behy jeste nejake kilometry. S tou vodou to pri zavode taky neprehanet, zaklad mi prijde iontak a zapijet trochou vody…

avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 19.09.2011 12:43:56

Doplnil jsem do svého příspěvku chybějící odkaz.

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Praha 4

10 km: 0:39:23 (2012)
půlmaraton: 1:28:34 (2012)
maraton: 3:08:00 (2012)

Zdeněk68 muž 19.09.2011 17:58:28

Kluci, díky za vaše připomínky:

>> pes, 18. 09. 2011 18:14:47 vím, že bych měl na maraton běhat aspoň 300km/měs, ale znáš to zaměstnání, rodina a pak nějaký čas co zbyde

>> RoobertG, 18. 09. 2011 20:33:43 máš pravdu, běhal jsem vše hodně rychle, ale trochu jsem už v tréninku zpomalil, teď běhám i k 6min/km, pomaleji to zatím neumím.

>> Advid, 18. 09. 2011 21:09:39 můj „oslík“ asi trochu trucoval, něco na tom bude – docela dobře sepsané

>> rudo, 19. 09. 2011 03:38:46

>> konik, 19. 09. 2011 09:10:49

Když to celkově shrnu, tak příčina byla:

  1. malé naběhané objemy,
  2. přepálené tempo na začátku (měl jsem to běžet cca o 30 sek/km pomaleji – vždyť to většinou bylo do kopce a měl jsem si nechat rychlejší tempo na závěrečné klesání.
  3. na 15km jsem zakopl a plachtil z kopce do kliku – skoro jsem myslel, že mi to utrhne ruce – možná tady jsem si mohl natáhnout nohu, protože jsem letěl jak prkno. Projevilo se to asi o něco později, nějak jsem tomu nepřikládal předtím důležitost, nohy odřený nebyly.

Jsem rád, že jsme vyloučili nedostatek elektrosoli.

Díky za pomoc 8-)

avatar

Sloviensko

rudo muž 19.09.2011 22:12:57

>> Zdeněk68, 19. 09. 2011 17:58:28

ako popisujes tu zakopnutu prihodu, tak si si mohol nieco natiahnut alebo vyhodit okolo spodnej chrbtice a pricvyknut nerv, ktory potom sposobil krce v lytku, sleduj to v nasledujucich dnoch.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Kolín

Celkem 3588,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:45:09 (2011)
půlmaraton: 1:41:31 (2011)
maraton: 4:00:23 (2011)

Juran Juran muž 19.09.2011 22:41:59

>> SlavoK, 17. 08. 2011 09:57:26

zrovna jsem v prerodu stylu a chtel jsem se zeptat jak dlouho budou litka bolet … mel jsem let do Kosic, ale mel jsem vypadek kvuli bolavym patem … je rozumne jit maraton ve Stromovce za tak kratkou dobu od pocatku zmneny? nebo to mam kombinovat? sory za odchylku od tematu

Motto: Přes vrchol:-)
avatar

Praha 4

10 km: 0:39:23 (2012)
půlmaraton: 1:28:34 (2012)
maraton: 3:08:00 (2012)

Zdeněk68 muž 20.09.2011 08:37:26

>> rudo, 19. 09. 2011 22:12:57

Díky Rudo, dnes chci poprvé po maratonu vyběhnout, dám něco do 30 minut a uvidím.

PS: škoda, že ten pád nikdo nanafilmoval, určitě by to byl dobrej kousek pro zasmání – aspoň pro ostatní ;-)

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 21.10.2015 09:28:31

Zkusím vznést dotaz na problematiku řešící toto vlákno:

Moje známá (nepravidelný sportovec) má v poslední době opakované silné křeče zejména v lýtkách. Méně v prstech na nohou a ještě ojediněle v oblasti vzpřimovačů páteře a stehnech. Zhruba ve stejné době prodělala gynekologickou operaci, která nastartovala mimořádně silné krvácení při menstruaci. Zároveň má dlouhodobě diabettes 2. stupně.

Zajímalo by mě, zda některý z výše uvedených zdravotních problémů (nebo jejich kombinace) nemůže podporovat projevy silných křečí.

Díky za případné postřehy, zkušenosti, odkazy…

Nalezené položky: 48 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.