Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Koleno alebo presilené svaly?

Koleno alebo presilené svaly?

Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Celkem 4339 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 2:05:18 (2011)

Nina H. žena 27.10.2010 08:50:35

Chcela by som sa opýtať, či niekto z Vás pociťoval/pociťuje bolesťnad kolenom, nie som si istá, či to je priamo koleno alebo svaly/šľachy nad ním. Bolí to najmä ak idem do podrepu-čupnem si, trošku pri chôdzi dole kopcom a najmä dole schodami. Vôbec to nebolí pri behu, chôdzi hore schodami. Na internete som našla, že to môže byť bežecké koleno (neviem presný názov, vyhodil mi to prehliadač preložené z AJ), príznaky by aj boli, ale príčina? Kilometre som nejak výrazne nenavyšovala, nebehám teraz už každý deň, ale skôr obdeň a beh striedam s posilovňou, kde bicyklujem a taktiež posilujem celé nohy.Behám trate do 15–16km (nemám to presne zmerané, radšej uvediem v denníku o km menej ako viac) Nebehám len rovné trate,ale aj (menšie) kopce, po ceste aj poľných cestách. Mám priečne plochú nohu,na chodenie mám špeciálne vložky a na behanie používam tenisky Asics GT-2150, ale doma chodím výhradne bosá a v posilovni, kde občas (aspoň 1× do týždňa) behám cca hodinu mám staré pumy bez tlmenia, snažím sa meniť štýl došľapu na prednú časť nohy a už sa mi to aj slušne darí. Toto sa mi už raz stalo, myslela som, že mám len presilený sval, dala som tomu 5 dní pokoj, potom som pár dní len korčuľovala a posilovala, cca mesiac, dva nič nebolelo…Predvčerom som bola behať, žiadne problémy, len svalovica z posilovne, včera som mala pauzu, len som sa peši prešla…Vie mi niekto z Vás poradiť? Vopred ďakujem

avatar

Sloviensko

rudo muž 27.10.2010 23:33:13

najoprv sa pozri na to ako je nastveny cyklotrenazer na ktorom jazdis. Typicky ak je sedlo prilis nizko, velmi trpia kolena prave v tom mieste ako popisujes, sedlo by malo byt tak vysoko aby v dolnej pozicii pedalu bola takmer uplne vystreta s tym ze slapes spickou nohy a clenok je vystrety. takmer by som bol ochotny sa stavit ze sedal ma trenazerioch su nastavene velmi nizko a nikomu sa nechce ich zdvihnut pred trenigom. Druha vec je zacat lazdit lne lahke prevody – lahku zataz a jazdiot volne qa na frekvenciu az kym sa koleno uplne nezotavi. Korculovanie – tiez moze priospiet k problemu sprvane korculopvanie sa robi takmer posediacky a tak kolena dostavaju zabrat.Casto slachove upony quadricepsu na koleno sa unavia a prituhnu a bolest pride az za 1–3 dni ked robis nieco uplne ine a snazis sa hladat potom suvislost napriklad medzi behom a problemom s kolenom Unavene slachy potom nezvladaju beh dole kopcom – kedze quadricepsy nad kolenom pri behu takmer nepracuju, jedine pri behu dole kopcom maju funkciu brzdy.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 4339 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 2:05:18 (2011)

Nina H. žena 29.10.2010 11:31:55

>> rudo, 27. 10. 2010 23:33:13

Cyklotrenažér mám nastavený práve tak, ako ste to napísali, noha takmer vystretá, dávam si na to pozor, odkedy mi to sprízvukovala kamraátka, čo sa cyklistike venuje :)Ťažké prevody ani moc nechodím, skôr 3min ľahký prevod, 1min ťažší a na korčuliach jazdím ako korčuliar amatér :D pri „správnom“ postoji strácam rovnováhu a mám tendencie padať, takže neriskujem :D Inak tá bolesť prešla za cca 1 deň, včera už bolo všetko v poriadku, dnes ani neviem, že ma niečo bolelo…Zrejme to bolo len presilené?Ale pre istotu si dám do nedele pauzu od behu, dnes len plaváreň, zajtra túra a v nedeľu skúsim pomalých 8–9 km alebo posilovňu :)A preventívne radšej nohy budem posilovať len 1× do týždňa s menšími váhami, kým si nezvyknú na záťaž a deň po nepôjdem behať ale plávať…

avatar

Lysá nad Labem

Celkem 2843 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:26 (2011)
půlmaraton: 1:35:39 (2012)
maraton: 3:35:39 (2012)

Mikis4318 muž 29.10.2010 15:57:17

>> Nina H., 29. 10. 2010 11:31:55

Ideální je, aby ti cviky na nohy zkontroloval trenér. Tyhle problémy jsem kdysi měl, když jsem chodil do fitka, zbytečně jsem honil vysoké zátěže. Kvadricepsy na to jakoby měly, ale… Presne ako hovorí Rudo, většínou nastal problém 2–3 dny poté a připisoval jsem to jiné aktivitě, dokonce jsem přestával běhat, abych si to koleno nezničil (mýtus našich maminek). Pak jsem si takhle jednou dřepl na jedné noze zavázat botu a lup…

Časem jsem přestal s posilovnou úplně a dělám jen ABC, občas kopce a sprintíky. Statické cviky mi nahrazuje lezení, aspoň jednou týdně venku nebo na stěně, na nohy výborná věc. Pro lezení těžších cest je nutná flexibilita v kyčlích, ale kolena netrpí a posílíš je tak nějak přirozeně. I chodidla se pěkně aktivujou, i když to může trošku bolet. K tomu záda, ruce…

Další zásadní věc byla změna stylu běhání z paty na špičku a větší rozmanitost. Jednou staré tenisky bez tlumení, jednou „cushioning“ jako v bavlnce, jednou ploužák 6:30/km, jindy tempo, intervaly atd.

Ať ti to běhá.

Motto: Hra na vlčí dech, gazelí nohy a Švejkova játra.
avatar

Celkem 4339 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 2:05:18 (2011)

Nina H. žena 29.10.2010 22:16:25

>> Mikis4318, 29. 10. 2010 15:57:17

Už som to konzultovala s trénerkou (cvičiť v posilovni som začínala práve s trénerkou pri špec. tréningovom pláne) a tá mi odporučila znížiť záťaž a deň po posilovaní nebehať, aby som zas nohy nepresilila. S posilovňou nechcem prestať, som ten typ, ktorý pri jednostrannom športovaní vyzerá nesúmerne :DD takže sú tu aj este tické dôvody a navyše, mám pocit, že keď posilujem, behá mi to akosi lepšie…Do leta som systematicky posilovala nohy (legpressy, predné, zadné stehná, výpady, sumodrepy…) ale počas prípravy na polmaratón som to nezvládala, tak som nohy vynechala a teraz som asi začala moc zhurta, zmiernim tempo a hádam si svaly postupne zvyknú a odmenia ma lepšími výkanmi :) A ďakujem Vám za rady :)

Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.