Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Články na Běhej.com » Máme vyběhnout do smogu? [článek]

Máme vyběhnout do smogu? [článek]

Nalezené položky: 28 První Předchozí | 1 | Další Poslední

mirekk muž 12.12.2010 21:18:03

Zimní inverze je krásná na horách, když máme možnost pozorovat ji z výšky. Většině z nás ale nezbývá nic jiného než zůstat dole v nížině pod těžkou dekou, ve které postupně přibývá zplodin. Má smysl do takových podmínek vyběhnout nebo je lepší zůstat doma?
Odkaz na článek

avatar

Olomouc

Celkem 10048 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:10 (2013)
půlmaraton: 1:40:40 (2012)
maraton: 3:58:26 (2009)

tomaz muž 12.12.2010 21:42:13

mráz mi při běhání nevadí, ale smog nemusím. Zrovna min. týden ve středu, jsem se cestou domů „nadechl“ a bylo mi jasné, že v takovém smradu běhat nejdu. Pohled na informace o imisní situaci mě jen utvrdil, že to bylo správné rozhodnutí.

Ale každý ať si rozhodne za sebe.

Motto: Only those who risk going too far, can possibly find out how far they can go...
avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 12.12.2010 22:59:03

Ve městech smog, ale ta malebná malá městečka a romanticky sněhem zaváté vesničky také klamou tělem, zplodiny z lokální topenišť praští přes nos, jen tam člověk vběhne/vejde.
Periferie větších center se mi v tomhle směru zdají přijatelným kompromisem, z vlastní zkušenosti z Prahy Spořilova můžu říci, že tady nám smog rozptýlí vítr, který se pražské kotlině vyhýbá a vzduch v Krčáku je pořád jak víno, teda abych to neidealizoval zas tolik, čistička z krčské nemocnice taky občas dělá svoje:-)

Motto: ...kam až?
avatar

Praha

Celkem 21393 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:06 (2015)
půlmaraton: 1:18:50 (2016)
maraton: 2:50:47 (2013)

jsyrovat muž 13.12.2010 00:23:01

Stav ovzdusi Na tenhle odkaz koukám hlavně v zimě. A je fakt, že loňskou zimu jsem běhal jen venku a to téměř denně, a jakmile hodnoty prachu v Praze byly téměř u stovky, tak jsem to už cítil i nosem. Souhlasím s článkem, když je inverze, tak běhat venku jen velmi lehce a raději krátce. Letos zimní běhy absolvuji většinou na trenažéru – důvod je právě mrazivý vzduch, který mi dělá problémy-neustále mi teče z nosu, led a občas i ten smrad. Běhání na trenažéru má ale také své nevýhody – přílišné teplo v posilovně (21–22 stupňů nemám ani doma, ani ho nepotřebuji) a delší běhy jsou dost nudné. Na druhou stranu je tam ale dobré tlumení a občerstvovačka je stále po ruce ;-) No a intervaly i kopce se tam taky dají běhat, což zrovna v Praze je problém, běžet někde souvisle do kopce několik km.

avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 14.12.2010 08:01:11

Beham bez ohladu na mraz, smog a ine vyhovorky ;)

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 14.12.2010 08:22:10

Zpravidla běhám z centra Brna od křižovatky na Úvoze směr Pisárky v odpolední nebo večerní špičce. Jediným problémem je čekání na přechodě po doběhu.

I když se naměřené hodnoty NO2 pohybují na hranici 2–3 (dobrá-uspokojivá) v tento moment je skutečně znát každá minuta postávání na frekventované u­lici.

avatar

Brno

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:29 (2009)
půlmaraton: 1:33:05 (2008)
maraton: 3:23:02 (2012)

running-observer muž 14.12.2010 11:06:10

Jistěže na smog je dobrou radou, když už běžíme, dýchat co nejpomaleji a nejméně hluboko a co nejdříve opustit toxické prostředí.

Na mrazy je podle mě více než rouška (šála) přes ústa či přes nos důležité pomalé dýchání alespoň z 75 % nosem a hlava a zejména krk chráněný před prochladnutím (protože v hlavě a v krku vedou dýchací cesty, kde se může vzduch předehřívat). Jestli stačí jen čelenka (popř. se šálou), kapuca, nebo kukla, to záleží na běžci a intenzitě mrazu.

Jen hluboko pod –12 °C jsem byl někdy nucen alespoň na chvíli dýchat tak nějak přes rukavici (vzduch pak proudí dovnitř okolo rukavice a tváře, takže se už v této fázi trochu předehřívá.

avatar

Celkem 6856 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:59 (2007)
půlmaraton: 1:46:39 (2010)
maraton: 3:53:44 (2012)

ipeterka muž 14.12.2010 14:56:40

Mrazivé počasí řeším dýcháním nosem (nádech i výdech). Při nízkých teplotách je předehřátí v nose dost poznat. Ve smogu jsem běžel jednou a už to nikdy neudělám. Ta načernalá rýma mi stačila jen jednou.

avatar

10 km: 0:32:31 (2009)
půlmaraton: 1:17:19 (2008)

Matěj muž 15.12.2010 22:22:44

Tak vám nějak nevím, o čem se tu mluví…za svoji kariéru jsem se nikdy nesetkal ani se smogem, ani s takovou zimou, aby se v tom nedalo dýchat. Asi málo sleduji smogové zpravodajství :-) ale vzduch mi přijde cítit stále tím samým (šestá sezóna z půlky trénovaná v Praze) a zima – jeden závod v mínus šestnácti, to už jsem pak odstonal ale jinak?? Nebude to oboje jen převlečená lenost? :-)

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 15.12.2010 23:25:56

>> Matěj, 15. 12. 2010 22:22:44

Jen malé připomenutí, téma se jmenuje

„Máme vyběhnout do smogu?“

Zkus sdělit vlastní zkušenosti, protože na rozdíl od ostatních je podle tvého názoru problém jen v „převlečené lenosti“.

Díky.

avatar

Sloviensko

rudo muž 16.12.2010 07:36:27

tema velmi podobna cyklo/auto argumentom. Viackrat som sa dostal do diskussi, ze vraj jazdit na kole po cestach je nezdrave lebo sa dycha smrad, zdravsie je ist autom po tej istej ceste. Spytal som sa ich ci v tom aute, ked su v zacpe na autostrade 1H dychaju nejaky iny vzduch a odkial ho maju. Alebo dychaju vyfuky z aut pred nimi alebo si zavru okna a smradlavy vzduch z vonku este zhorsia vlastnymi vydychanymi plynmi. Ked som sa spytal ze ci im je jasne ze pri pohybovej aktivite sa vyrazne zvysi schopnosttela vylucovat von skodlive latky a ze zvysene dychanie na kole ci pri aerobnom behu znamena priamo pocas aktivity zvysene vylucovanie jedov niekolkonasobne, tak sa im uz debata nepacila. Pri pasivnom sedeni v aute vylucovanie takmer neexistuje. Pokial je v zime v meste smog a bezec bezi vaerobnom rezime , tak vyluci z tela vela splodin aj tie co nadychal pocas dna,

ak bezat nejde, tak vtom meste len dycha dalsi smrad bez aktivneho vylucovania, co uz sedi v aute, v dopravnom prostriedku emstkej hromadnej dopravy alebo sedi v kancelarii alebo doma, ten vzduch vnutri budov ci dopravnych prostriedkoch je rovnako zamoreny a je zhorseny o plyny a chemikalie znutra budovy a z ludskych tiel.

akakolvek lahka dlhotrvajuca aerobna aktivita moze byt len prospesna

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 16.12.2010 08:03:24

>> rudo, 16. 12. 2010 07:36:27

Taky me napadlo, k cemu jsou dobre doporuceni zustat v pripade smogu vevnitr. Vite o tom nekdo vice – je vzduch vevnitr budovy z nejekeho duvodu cistejsi alespon co se tyce smogovych plynu? I ve fitnescentrach s klimatizaci, vzduchove filtre asi sotva prefiltrujou jedovate plyny, jeste tak prach. Ale popilek na ne asi bude prilis maly. Takze ma to nejaky efekt sportovat vevnitr, kdyz je venku smog?

avatar

10 km: 1:02:30 (2010)
půlmaraton: 2:35:50 (2010)

xPablos muž 16.12.2010 08:32:21

>> SlavoK, 16. 12. 2010 08:03:24

Rozhodne bych nepochyboval o tom, ze uvnitr budovy je koncentrace jedovatych plynu, prachu i smradu mensi nez venku.

Bydlim na male vesnici, ale jak uz tady nekdo psal…kdyz vsichni kolem do lokalnich topenist nalozi nekvalitni uhli (riznute odpadem, co dum dal), tak je rozdil v budove nebo venku DOST podstatny.

avatar

Sloviensko

rudo muž 16.12.2010 09:06:10

>> SlavoK, 16. 12. 2010 08:03:24

myslim ze vzduchove filtry dokazu zachytit dost vela a rozhodne je vzduch vnutri pokial je kvalitna filtracia – klimatizacia ovela cistejsi. Avsak v bytovke alebo sukromnom dome je vnutri len tak cisty vzduch ako bol vonku ked sa naposledy vetralo a zhorseny vnutrobytovymi vyparovaniami.

Treba si uvedomit ze pokial je byt napriklad vykurovany a suchy, tak vsetky chemikalie z nabytky latok podlahy stien atd sa zacnu vyparovat ovela rychlejsie, toxicke vypary napriklad aj z plastickych hraciek a vselicoho ineho.

Samozrejme existuje strategia ked sa cely byt – dom vyvetra ked je vonku cisto a ked je vonku najhorsie tak sa okna zaklincuju, pokial vonkajsi smrad trva len niekolko hodin.

Na dedine si treba privstat a poriadne vyvetrat kym este dedina spi a nenalozila do kotlov a nedymi a potom zas okolo obeda kym nenalozi do kotlov vecernu davku.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

10 km: 0:32:31 (2009)
půlmaraton: 1:17:19 (2008)

Matěj muž 16.12.2010 09:13:23

>> milan, 15. 12. 2010 23:25:56 Tak jo, asi jsem se špatně vyjádřil – myšlenka byla, že takový smog, aby se v tom nedalo běhat neznám, prostě že mi to přijde jen jako výmluva. Pardon že jsem se tak strašně odchýlil od tématu článku.

avatar

10 km: 1:02:30 (2010)
půlmaraton: 2:35:50 (2010)

xPablos muž 16.12.2010 10:47:23

>> Matěj, 16. 12. 2010 09:13:23

Zalezi cemu rikas „neda se behat“. Behat se da asi v ledascem, otazka jestli probihat oblakem z hnedeho uhli (ktere se nezridka spaluje bez dostatecneho pristupu kysliku) je to nejlepsi, co pro sve telo muzes udelat.

Jinak jako hobik se nastesti vymlouvat nepotrebuju. Beham tak, abych z toho mel dobry pocit – prevazne jako destress z prace atd. Vylozene nutil jsem se do behu v lete, skoncilo to 2 mesicni pauzou, kdy jsem koketoval s tim, ze Mizuna skoncej v popelnici.

avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 16.12.2010 10:55:00

>> rudo, 16. 12. 2010 07:36:27

Nesouhlasím, protože se nebere v úvahu snižování obsahu škodlivin ve vzduchu vlivem rozptylování. Běžec nebo cyklista pohybující se po cestě, má výfukové plyny z první ruky. Z hlediska obsahu výfukových plynů je vzduch čistější i v takové tramvaji, i když jezdí taky přímo vedle aut, protože buď větrá v létě okny, které jsou výš než cyklista nebo běžec a vzduch je ve větší výšce mnohem čistější nebo dveřmi, které se otevřou na zastávce, kdy auta typicky čekají za tramvají. Každá sekunda, kdy se škodliviny mají šanci rozpýlit nebo každý metr vzdálenosti od jejich zdroje se počítá.

I v autě je lepší vzduch, pokud to mám posuzovat vjemově, protože v autě výfukové plyny zkrátka necítím, ale když jdu vedle cesty, tak cítím každé auto, které projede a speciálně diesely. Pokud samozřejmě není tak hustý provoz a tolik exhalací, že otupí můj čich a přestanu to vnímat.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 16.12.2010 13:24:11

a co tak behat s ruskou na tvari? ;)

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

Brno

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:29 (2009)
půlmaraton: 1:33:05 (2008)
maraton: 3:23:02 (2012)

running-observer muž 16.12.2010 13:29:58

Ano, je třeba vzít v úvahu to, že i při špatných rozptylových podmínkách (které zapříčiňují smog) dochází k rozptylu škodlivin, takže v bytech či kanceláři je koncentrace škodlivin zvenku určitě menší než koncentrace přímo u silnice. Jinak je ale třeba souhlasit s Rudem, že při aerobní aktivitě je vyšší schopnost odbourávat škodliviny. Řídit se meteorologickou předpovědí je v tomto směru nesmysl, protože rozptylové podmínky se doslova liší místo od místa, takže nezbývá, než zamořené prostředí, když už se do něho dostaneme, co nejdříve opustit, a to i kvůli nekomfortním pocitům z vdechovaaného vzduchu. Je pravda, že někdy stačilo opravdu pár minut proběhnout územím, kde toho kouře (i ze zahrádek) bylo dost, a potom moje „očišťování“ pokračovalo doma po doběhnutí při popíjení studeného piva – vykašlával jsem černý hlen.

avatar

Sloviensko

rudo muž 16.12.2010 22:03:57

>> mulisak, 16. 12. 2010 10:55:00

zober si konkretnu situaciu : do centra mesta je to 30km a autostrada je zapchata vacsinou sa stoji alebo sa auta posuvaju velmi pomaly, kazdy ma v kolone zapnuty motor a na volnobeh je spalovanie snad najsmradlavejsie. Debata je ci ist do roboty v aute a musiet dychat plyny 1H, lebo tolko to bude minimalne trvat, pokial sa neudeje nieco co to spomali este viac. Zavriet okna nepomoze kedze jednak sa skarami smrad talci dnu tak ci tak a behom 10 minut ludia vzduch v aute vydychaju. Druha moznost je istna bicykli, kde aspon obcas cyklo chodnik odboci od autostrady, ale aj ked ides po autostrade ides po krajnici pre cyklistov a ides suvisle nemusis zastavovat a stat vzapche, do roboty prides do 1H bez toho aby si musel slapat s nejakou velkou namahou. Porovnaj ucinok vyfukov na cestujucich v aute a na cyklistu.

Spravna bola tvoja poznamka ze vaute ci byte to necitis – o to prave ide, vo vlastnom byte ci aute si mozog zvykne casom na zlozenie smradov a prestane reagovat, prestanes ich citit, ale to neznamena ze chemicke vypary vo vzduchu nie su a ze ich nevdychujes a nejdu ti do krvi. Ked stojis pri ceste, tak citis kazde auto pretoze mozogregistruje ZMENU vzlozeni vzduchu zmenu v type smradu.

Ked si kupis novy nabytok, tak mozogregistruje chemicke vypary z lakovasi 2 tyzdne, potom si na to zvykne a prstane to vnimat, ale jedovate vypary z nabytku su v byte aj nadalej najmenej 2 roky, az po 2 rokov sa odparvanie chemickych lakov znizi natolko ze zacina byt prijatelne z hladiska zdravia a vyparovanie chemikalii sa zvysi len pri zvysenej teplote (kurenie, priame slnko, suchy vzduch).

Ked nieco necitis = nevnimas, to este nic neznamena

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

10 km: 1:02:30 (2010)
půlmaraton: 2:35:50 (2010)

xPablos muž 16.12.2010 23:14:04

>> rudo, 16. 12. 2010 22:03:57

Mozna se v tvych teoriich trosku ztracim. Ale doufam, ze nechces rict, ze az priste budou venku smrdet kominy, ze mam otevrit dokoran, protoze smog je lepsi, nez to co se mi uvolnuje z nabytku :-)

avatar

Sloviensko

rudo muž 17.12.2010 05:58:51

>> xPablos, 16. 12. 2010 23:14:04

nemyslim ze som to napisal tak domotane aby si z toho urobil taky uzaver.

ako dlho smrdia vonku tie kominy ? pokila je to vzdy len niekolko hodin, tak pocas smradu mas zavrete a pocas relativnejsie cisteho vzduchu riadne vyvetras.

ak vsak je smrad trvaly napriklad 2–3 dni s trvalou inverziou, tak budes musiet tak ci tak vyvetrat a dostanes smog dovnutra, zavretie okien potom uz nepomoze smrad vyhnat von uz je tam.

a keby si aj neotvoril smrad sa bude tlacit dnu tak ci tak roznymi otvormi, pokial nemas vakuovo utesnenu komoru tak sa trvalemu vonkajsiemu smradu neubranis.

myslim ze debata je jednoducha.

pokial je smrad kratkodoba zalezitost, napriklad inverzia trva len 1 den, tak je jednoduche si spravitden volna a 1 den nebehat

ak je inverzia dlhodoba a trva tyzden, potom ten smrad uz bude vsade aj vnutry vbyte, va kazdom dopravnom prostriedku a atd a schovavanie vnutry nic neriesi, naopak len zhorsuje

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 17.12.2010 08:48:48

>> xPablos, 16. 12. 2010 08:32:21

Jasne, kdyz cela vesnice smrdi kourem z kominu, tak je lepsi moc nevetrat, ale tvoje situace pri sportu je podobna jako moje, taky bydlim na vesnici. Vybenout mimo smrad z kominu je otazkou 2minut, zustat hodinu slapat na rotopede a nevetrat nebo vetrat a pustit si ten kour dovnitr mi neprijde jako moc dobre reseni.

Celkove to prece zname vsichni ze zivota, tak jak pise Rudo, kdyz jsem v nejakem pokoji zavreny a kvalita vzduchu se zhorsuje postupne, tak to vubec nevnimam. Skutecne jsem se neptal na to jestli citite smrad, ale jestli nevite treba o mereni, ktere by reklo kde je lepsi vzduch. Nebudu preci jak idiot behat vedle magistraly, ani kdyz neni inverze, utecu do nejblizsiho parku, nebo alespon par ulic dal kde neni premavka a kde se nevali kour z kominu. Je pak lepsi vzduch v tom parku nebo v nevetranem dome vedle magistraly?

>> rudo, 16. 12. 2010 09:06:10

kvalitnych filtracii v klimatizaciach zase az tak vela nie je. Mensie klimatizacie proste len ochladzuju vzduch v miestnosti ale nevetraju, ich filtre zachytia „domaci prach“ ale na jemny popol vo vzduchu, ktory sa siri aj desiatky kilometrov filtre nemaju. Tiez samozrejme nevyfiltruju CO2 ani ine skodlive plyny. Co sa tyka vecsich systemov, tak uz moze filter fungovat aj na jemny popol, ale s molekulami skodlivych plynov si stejne neporadia. Takze az taka vyhra to nieje, nehovoriac o tom, ze hladat fitnesko este aj podla toho kde maju ake filtre, co by mi stejne personal asi nevedel povedat, tak to uz je trochu moc a to este neviem ako sa o fitre staraju. Proste sportovnie vo fitnesku v centre zasmradeneho mesta podla mna nie je v 95% pripadov ziadna vyhra. Pokial teda nejdes behat rovno po dialnici, ale vyberies si trasu niekde v „zavetri“.

avatar

Celkem 1284,91 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:49:27 (2011)

Majo muž 17.12.2010 21:29:16

>> SlavoK, 17. 12. 2010 08:48:48

Nie je to uplne odpoved na tvoju otazku, ale i tak si myslim ze je to vcelku zaujimave a tak trochu to suvisi s temou :-) (autor hovori o vzduchu)

Na toto video ma upozornil Bohus, ale kedze je teraz par dni mimo, tak to sem postujem ja, pride mi to vcelku zaujimave :-)

http://vimeo.com/11831995

Motto: Lama five alive
avatar

Sloviensko

rudo muž 17.12.2010 23:23:52

>> SlavoK, 17. 12. 2010 08:48:48

co sa tyka kvality filtracie vo fitness, zrejme moj nazor je ovplyvneny tym ze zijem v Melbourne a posudzujem len podla tunajsich skusenosti, kde sa situacia za 20 rokov vyrazne zmenila. Kedze mi zas hrozi horuce leto s okolitymi poziarmi a trvalym zadymenim tak som pred 2 tyzdnami sa zapisal do novej posilky blizko domu, je otvorena 24/7 a je na hlavnej ulici na poschodi nad bankou zrovna medzi krizovatkou a dalsimi svetlami kde auta aj kaminiony stoja a smradia, ked vyberam peniaze z bankomatu tak sa idem zadusit. Bol som tiez skepticky aky vzduch bude na prvom poschodi nad bankou ale som prijemne prekvapeny absolutne cisty vzduch, len citim novy koberec a ciastiaci prostriedok kedze sustavne vsetko cistia a umyvaju ale smrad z aut tam nie, na to by som hned reagoval a pri testovani roznych cviceni som lahko dosiahol dobre vysledky a niekedy tam stravim aj 3 hodiny v kuse a vsetko je perfekt. Ked vychdam von a otvorim dvere na schodisko tak ma smrad ovali ako prenikol dovnutra vonkajsimi dverami, potom uz rozdiel von na ulicu nie je velky. Aj ked by som chodil behal alebo cvicil na dvore alebo po bocnych uliciach mal by som problem vydrzat 3H a stale mat energiu, vo vzduchu je stale rozptyleny skodlivy smrad ale aj tazke vone kvetov a rastlin vseobecne v horucave ale aj po dazdi. Zda sa ze v posilke nie je nic len cisty kyslik. Zrejme ta siet posiliek ma dobry koncept – cistota nadovsetko a zdrave podmienky, ale zamestnaci su tam len par hodin rano a par hopdin podvecer, inak tam nie je nik a kazdy si sam otvory dvere osobnou clenskou kartou, takze neminaju peniaze na vyplaty, je to samozerejme monitorovane kamerami na dialku koli bezpecnosti.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 468 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 2:12:59 (2011)

monicca1004 žena 18.12.2010 10:39:53

Jeste nez jsem dneska vybehla, tak jsem si precetla tento clanek. Ale muzu rict, ze tady (okrajova ctvrt Brna) celkem v pohode. A to beham pomerne blizko D1 – odhad asi cca 2–3 km. Jen me rozciloval pomalu jedouci moskvic, ktery neuveritelne smdel.. Zajimalo by me, kdo mu vystavil technickou :)

avatar

Olomouc

Celkem 149328 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:54 (2001)
půlmaraton: 1:34:43 (2002)
maraton: 3:21:17 (2002)

321919 muž 19.12.2010 15:22:58

Kdo včera běžel Hodonín – Holíč – Skalica užil si výfukových plynů do sytosti. Asi i tím, že na silnici ležela mírná vrstva sněhu a rychlost projíždějících vozidel byla tedy nižší než obvykle, se mi to zdálo letos nejhorší.

Motto: Nepřestaneš běhat proto, že jsi zestárl. Zestárneš proto, že jsi přestal běhat.
avatar

Brno

10 km: 0:36:12 (1999)
maraton: 3:06:00 (2000)

martin76 muž 21.12.2010 10:50:04

>> rudo, 17. 12. 2010 23:23:52

ozvi se schvalne za rok, jestli bude vzduch z klimatizace porad ok, mozna jo, nejsme u nas. potrubi se totiz casem zanese (i kdyz ma hladke steny), jsou v nem zlati stafylokokove a podobne potvory a aspon u nas se potrubi necisti, protoze je to drahe, asi 1000 kc za metr. takze treba hotel se 4 km potrubi si takovou investici rozmysli, i kdyz je v globalni siti hotelovych retezcu a maji v predpisech cistit potrubi kazdy rok… podobne ruzne zemni vymeniky tepelnych cerpadel se cistit v podstate nedaji, pokud se na to nemysli uz pri projektovani. podobne je to s vetranim ruznych badmintonovych kurtu v zime – rekuperace tepleho vzduchu se nenavrhne, je to investice a pak se v zime setri tak, ze se vetrani nepousti, ohrivani toho velkeho mnozstvi vzduchu je drahe… ale to je uz asi mimo tema.

Motto: i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergillia v originále
Nalezené položky: 28 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.