Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Unavove zlomeniny

Unavove zlomeniny

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Okemos, Michigan

Celkem 918 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:38:24 (2007)
maraton: 3:31:03 (2007)

Shadow muž 27.09.2005 16:56:04

Muzete mi nekdo prosim fundovane vysvetlit jak vznikaji a jak se projevuji unavove zlomeniny ? … lze jim nejak predchazet ?

Motto: Shadow
avatar

Líšnice

maraton: 2:52:51 (2002)

Láďa Tarant 27.09.2005 19:13:56

Fundovaný článek nalezneš ve Světě běžců č. 4/2005.

Já jsem si to přebral takto: Příznaky (počáteční) nejsou srovnatelné s klasickou zlomeninou. Vzniká tak, že pokud je kost nadměrně zatěžována, nestačí se přizpůsobovat na poškození vnitřní struktury. V místě, ve kterém je kost nejvíce poškozena, začne bolet. Trvá-li stav přetížení, může dojít až k zlomenině klasické. Doba lečení od 3 týdnů do 9 měsíců, záleží do jakého stádia to necháš dojít.

avatar

Líšnice

maraton: 2:52:51 (2002)
avatar

Brno

10 km: 0:43:12 (2007)
půlmaraton: 1:34:13 (2007)

German muž 06.03.2007 14:27:33

Musim potvrdit, v zari po brnenske 25 me zacalo pichat zezadu holeni na obou nohach, tesne pod kolenem. Rikal jsem si, ze to musim prebehat, ale bolest byla cim dal tim vetsi. Na 14 dni jsem vysadil veskerou aktivitu (hraji jeste hokej a tenis) a bolest ustoupila. Zacal jsem znovu s lehcimi vybehy, leva noha byla uplne v pohode, ale na prave znovu bolest jak cert. Prestal jsem uplne s behem a hral jenom hokej, nicmene prava holen se neustale docela bolestive ozyvala a tak jsem zasel koncem listopadu k ortopedovi. Poslal me na rentgen a predepsal myslim nimesulid, proti zanetum. Rentgen odhalil nastiplou holeni kost – tzv. plizivou (unavovou) zlomeninu. Doktor rikal, ze to je zpusobeno nedostatecnou regeneraci kosti po zatezi – vznikne prasklina, ktera ma tendenci se zacelit, pokud ovsem doprejeme kosti klid. Pokud ne, nastipnutí se zvetsuje. Je dobre tuto diagnozu potvrdit jeste scintigrafii, aby se vyloucily nejake onkoligicke problemy. Kazdopadne behem uzivani protezanetliveho leku se stav nohy vyrazne zlepsil, nicmene stale jsem citil, ze se s ni neco deje. Mam ted jeste stale absolutni klid (i kdyz par lehcich brusleni jsem si neodpustil :)) a v dubnu me ceka snad uz posledni kontrola. Kdybych s tim zasel za doktorem hned v rijnu, mohl jsem znovu davno behat. Takze moje rada je – s navstevou lekare rozhodne navahat.

avatar

frost muž 06.03.2007 19:32:08

Kost má schopnost se remodelovat na aktuální zatížení. Tzn. pokud začnete nohy více namáhat, začne se vytvářet lepší konstrukce pro časté zatížení, jako svaly začínají sílit. Jenže zde je i ten problém pokud nedopřejeme kosti čas na regeneraci a remodelaci začne praskat. Projevem je bolest. Při hrubším násilí může dojít i k velkému problému. Nebo je v kosti jiný problém, zánět, nádor, odvápnění.

Motto: Uklidni se Honey bunny.
avatar

jsk muž 18.05.2007 13:26:53

…letos jsem měl 2 ún. zlomeniny záprstních kůstek. po té první jsem asi 2 dny nemohl pořádně chodit. Odrážel jsem se přes patu, stoupnout si na špičku bylo nemožné. Po 4 dnech jsem zkoušel běhat, ale byla to tragédie, tak jsem to na další 3 dny nechal. Po týdnu s tím šlo běhat, ale bylo to pořád ještě znát.

asi po 3 týdnech jsem běžel závod (cca 10km), ještě trochu jsem to cítíl, ale říkal jsem si, že je to dobré.

…po 5 týdnech od té 1. zlomeniny mi při tempovém tréningu praskla 2. záprstní kůstka. taky jsem to považoval za zánět, tak jsem na 2 dny vynechal. Pak jsem začal běhat, ale to už bylo napováženou, asi 10 dní mi zbývalo do závodu, na který jsem chtěl vyladit formu. Mazal jsem to asi 2–3 druhy mastí, bral jsem ibalgin, ale noha natékala vesele dále.......

…zkrátím to. Ten závod jsem běžel, ale ke konci jsem si to pěkně protrpěl, ten čas nakonec taky nebyl nic-moc.

Po závodu jsem šel na vyšetření, zjistili mi, že mám 2 únavové zlomeniny, z toho 1 skoro zahojenou. Předepsali mi IBU-Hepa a řekli, že dlaha už je zbytečná a mám to šetřit.

Závěr: únavová zlomenina sroste sama, ale chce to klid.

To Mapo: projevovalo se to tak, že jsem měl oteklé chodidlo (a to celkem dost)a nemohl jsem se postavit na špičky. Bolelo to většinou, když jsem se to snažil rozchodit. Chodit se tím dalo, pomalu a vyžadovalo to hodně úsilí. (při zlomenině holenní kosti by asi chůze nebyla možná, ale ta mi naštěstí nepraskla)

avatar

Kadaň, Ústí nad Labem

Celkem 11706 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:05 (2011)
půlmaraton: 1:37:48 (2010)
maraton: 3:26:26 (2008)

Tudy muž 19.05.2007 08:55:31

Ahoj Mapo, že by rentgen bolel je úplná blbost, trvej na tom, aby Ti ho udělali. Měla bys navštívit spíš sportovního lékaře (kontaktuj Miloše Š., ten Ti určitě nějakého doporučí). Pauzou až do června jen získáš (regenerace), máš na „hobíka“ opravdu brutální kilometráž. Ideální je teď plavání střídané cyklistikou, vřele doporučuji.

avatar

Praha 5 - Barrandov

Celkem 51524,4 km
Minulý měsíc 119 km
půlmaraton: 1:26:06 (2007)
maraton: 2:58:14 (2008)

Rosťa muž 19.05.2007 10:13:41

[quote=mapo]Nevím, co ještě zkusit…[/quote] Čekat, čekat, čekat. Po 10 dnech bych zkusil popoběhnout, 10 dnů je doba, za kterou všechno, co není opravdu vážné, přestane bolet. Aspoň já to tak dělal, 10 dnů úplná pauza nebo místo běhu chodit. To bude dobrý, uvidíš!

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 19.05.2007 15:28:26

Mapo, to na unavovu zlomeninu (ani inu) nevypada. Skor by som to popisal ako zanet plantar fascie, pripadne jej uchytov na kostiach. Davaj na to bacha, toto zranenie sa zvykne tahat a rado sa obnovuje (opatovne natrhnutia uz zjazvenych tkaniv). Chyba je v topanke a v neohynosti sliach, teraz vsak tomu musis dat pokoj a potom po case to zacat masirovat ladom a loptou. Unavova zlomenina boli uplne inak- ver mi to je dost velka bolest a citis, ze je zvnutra.

avatar

MS82 muž 25.11.2016 14:09:49

Vim, ze uz se to delsi dobu neprobiralo. Nema ale nekdo konkretni zkusenosti s unavovou zlomeninou kosti clunkove nebo nartni (navicular nebo metatarsal)? Vcera na poslednich dvou kilometrech zacala tato oblast celkem usilovne bolet, dobehnout se dalo, ale velmi prijemne to nebylo. Bez otoku, bez problemu pri odlehceni, bez bolesti na prohmat. Mirne ale boli pri chuzi nebo pri doslapu v papucich (vyssi a tvrdsi podpora klenby). Na problemy s fascii nebo jinou slachou se mi to nezda (castecne uz jsem mel). Zvazuji jit dnes nebehat, ale pokud je to jen nejaka mala bolistka, bylo by to zbytecne se takhle flakat :-) Objem jsem v priprave sice skokove zmenil, ale to je jiz vice nez dva mesice zpatky, coz by i na adaptaci kosti melo stacit. Ocenim rady, diky.

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.