Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » pronace vs supinace....jak moc na tom záleží?

pronace vs supinace....jak moc na tom záleží?

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

mendieta muž 08.03.2011 01:18:27

Naskytla se mi možnost výhodné koupě běžeckých bot. Problém je v tom, že jsou určeny pro neutrální popřípadě lehce pronační došlap… Já sám jsem však podle všeho supinátor… Chtěl bych se proto zeptat, jestli si tím, že si koupím boty, které nejsou přímo určeny pro můj došlap, nemůžu zadělat na budoucí zdravotní potíže? Nohy mám vpořádku, i když musím přiznat, že mi ortoped diagnostikoval mírně sníženou podélnou klenbu nožní. Taky uznávám, že i z hlediska hmotnosti mám určité rezervy;-) 186/92. Běhávám tak do 50 km týdně. Každopádně bych nechtěl zbytečně riskovat zdraví a proto bych uvítal radu osob zkušenějších. díky

avatar

Sloviensko

rudo muž 08.03.2011 01:48:11

12.3. v Prahe mas moznost ziskat rady skusenejsich osob.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Chomutov

Celkem 1637,41 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 2:03:24 (2014)

Jiří67 muž 08.03.2011 07:28:00

>> rudo, 08. 03. 2011 01:48:11 Trošku tajemná odpověď. Pro laika je to den jako každý jiný, co to trošku objasnit ?

Motto: Co tě nezabije, to tě posílí :-)
avatar

Celkem 5314,57 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:50:22 (2016)
půlmaraton: 1:47:01 (2016)
maraton: 4:12:05 (2014)

LemonaidLucy žena 08.03.2011 07:34:33

Motto: "When things are tough, you get tougher.” Chrissie Wellington
avatar

Celkem 3059 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:10 (2011)
půlmaraton: 1:55:58 (2011)

Hokki muž 08.03.2011 07:39:25

Moji začátečnickou zkušenost jsem napsal předevčírem ve vláknu: http://www.behej.com/…lest-lytek/1#…

avatar

Sloviensko

rudo muž 08.03.2011 08:11:15

Lucy v limonade ti dala link ;-)

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 08.03.2011 09:32:43

>> mendieta, 08. 03. 2011 01:18:27

… dufam tiez, ze toho 12.3. nejake skusenejsie osoby pridu ;)

k dotazu:

1. podla coho si prisiel na to, ze si supinator? … ono to sice k tomu smeruje, nedostatok v pozdlznej klenbe moze byt prave spojene s tym, ze ju prilis nepouzivas a noha sa dostatocne neodvaluje dovnutra

2. pokial je to tak, neutralne topanky by mohli pomoct stimulovat postupne posilnenie klenby. treba tomu ale prisposobit trening aj nebezecke a kazdodenne aktivity. aj v kombinacii s hmotnostou pozor na objemy.

3. treba si ujasnit, co su neutralne topanky. pre mna to znamena topanky bez vystuzenia klenby a bez zdvihnutej odpruzenej paty(toe to heel drop = 0). klenba sa nema sancu zapojit a spravne tvarovat, pokial je podlozena a tym vypojena z cinnosti. tiez to nie je mozne, pokial mas vyvysenu patu a bota ta nuti na nu doslapovat ako na prvu.

4. odporucam vela chodit naboso, alebo v mokasinach s rovnomernou podrazkou s vyhodenou anatomickou vlozkou. dobre je jemne si poskakat s mierne pokrcenymi kolenami s nohami na sirku bokov, ked ta to napadne parkrat za den seriu 15–20 poskoceni s dorazom na uvolneny minimalny odraz a co najmaksi dopad. budes citit, ze pokial dokazes minimalizovat zapojenie svalov lytka, cely odraz sa odohrava v klenbe a taziko impaktu sa riesi cez prednu cast chodidla, pata sa maximalne jemne dotkne zeme, hmotnost neprenasas dozadu, co umoznia pokrcene kolena. dalsi dobry cvik je urobit si par krokov po spickach bez dotyku zeme s patou, nie vela, tiez par serii denne ked ta napadne po 10–15 krokov. tento cvik je prinosny aj pre spontannu korekciu v postoji – tazko sa robi s vypucenym zadkom. s behom naboso alebo v „neutralnej“ topanke bez zdvihnutej paty je vhodne zacinat s velkym respektom k vlastnym moznostiam, skus maximalne vnimat vlastne telo a nikdy nebehat cez bolest, resp. prekonavanie nejakej tenzie. menej znamena viac. preto je zacat naboso dobre, lebo citliva koza na chodidlach, resp. nezvyk mozgu rozkladat vahu na subtilnych nerovnostiach ta zastavi skor, akoby si pretazil ostatne struktury. teraz kazdopadne este nie je rocna doba pre zacinanie behu naboso, pokial mas moznost pouzit „neutralne“ minimalist boty, je to elegantne riesenie. povrch na uvod asfalt alebo cokolvek tvrde.

odporucil by som minimalizovat objem kilometrov nabehanych v tvojom „povodnom“ pohybovom rezime. kym sa vonku otepli, mozes vyuzit cas na posilnenie struktur nohy v domacich podmienkach – skakat cez svihadlo, frekvencny beh na mieste, chodit po schodoch po spickach, skakat striedavo na nohach systemom ako som pisal vyssie. dobre su halove sporty ako squash, bedminton, pingpong naboso(opatrne), chodza s doslapom na prednu cast so znizenim taziska, naklony oproti stene s chodidlami na zemi(akesi kliky postojacky), zdvihanie drobnych predmetov prstami na nohach a chodza po nich(idealne su kocky z lega, najlepsie so zavretymi ocami pre rozvoj propriocepcie)… je vela toho, co sa da robit predtym ako navysis objemy, ktore budu radovo v zaciatku v stovkach metrov.

system pre adaptaciu na prirodzeny pohybovy vzorec je individualny, telo potrebuje cas aby sa naucilo pouzivat vlastne struktury. pri samotnom behu nic nepokazis, ked ubehnes menej, skor moze dojst k zraneniu pokial prepisknes.

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

mendieta muž 08.03.2011 13:19:37

>> PeterFabok, 08. 03. 2011 09:32:43

ad 1) supinaci předpokládám. Mám nohy do „O“. Boty mám sešlapané z vnějších stran. Když pociťuji únavu chodidel, tak to bývá především z malíkové strany nohy.....Pravdou je ale to, že se jedná jen o můj laický odhad a vyšetření odborníka by asi nebylo od věci.

ad 2) Teď trochu lituju, že neznám „historii“ svých nohou. Když jsem totiž před rokem začal běhat koupil jsem si boty pro neutrální došlap a celý rok v nich běhal. Nevím jestli jsem měl sníženou klenbu už tehdy. Tu mi zjistil náhodou lékař až asi před týdnem když jsem byl u něj konzultovat jiné zranění. Škoda, mohl bych teď porovnat vliv boty na klenbu a zařídit se podle toho.

ad 3) http://www.sport-centrumcz.cz/…cs-gel-1150/

ad 4) svoje zdraví neberu na lehkou váhu. A když někde nastane problém, je taky jasné, že taky musí mít někde svoji příčinu. Tu teď musím zjistit a poté vyloučit. Ruku v ruce s tím ale musí jít i náprava škod už vzniklých… takže díky za doporučení a rady jak přistupovat k rehabilitaci.

avatar

kolín

Celkem 4827 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:18 (2000)

radon muž 15.03.2011 08:08:37

>> mendieta, 08. 03. 2011 13:19:37

já bych volil boty s neutrálním došlapem,protože si myslím,že tím se nedá moc pokazit.Já mám podelně i příčně plochou nohu a nohy též do O.Boty mám sešlapané z vnější strany.Když jsem si vyzkoušel boty s podporou pronace,bylo mně to vysloveně nepříjemné.Jediné z čeho se snažím vycouvat,je nekupovat si již boty s vysokým tlumením.Tyto boty mají většinou vysoké podrážky a jsi jako na chůdách.Pravdou ale je,že já mám jiné fyzické parametry 180/70 a dost malé nohy 42UK-26,5cm.Jeden známý mně dokonce říkal,že malé nohy jsou pro běh nevýhodou.

avatar

mendieta muž 15.03.2011 17:17:12

>> radon, 15. 03. 2011 08:08:37

Já už si ty boty koupil. Běhám a cítím se v nich dobře, takže myslím, že jsem při koupi neprohloupil. Vložky nosím jen do obyčejných bot.

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.