Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

TIP NA VÝLET: Na konci května na jih Moravy

TIP NA VÝLET: Na konci května na jih Moravy
foto: archiv

Tomáš Klášterecký | 07.05.2015 | přečteno: 7860×

Poslední květnový víkend nabízí všem milovníkům vína a běhání v krásné přírodě jedinečnou příležitost. Na jihu Moravy se totiž chystá vrchařský dvojzávod: Běh na Děvín v Perné u Mikulova a novinka v termínové listině – běh Okolo Výhonu v Židlochovicích. Můžete se těšit na běh vinohrady, na otevřené sklepy a krásné výhledy na obou zmíněných dominantách zdejšího kraje.

Závod v Perné u Mikulova čeká v sobotu 30. května již sedmnáctý ročník a řadí se tak k zavedeným závodům. Čeká zde na vás trať dlouhá 9,1 km s převýšením 691 m. Celá trasa vede přes dominanty Pálavy, terénem zbrázděným vinicemi. Hned po startu závodníci překonají Tabulovou horu, aby z ní seběhli do další vinařské vesničky, Klentnice. Poté již následuje krátký přeběh k samotnému Děvínu a stoupání k jeho vrcholu, přičemž největší kopec čeká běžce v samotném závěru.

V neděli 31. května dopoledne bude na programu druhý běžecký chod v Židlochovicích. Ty jsou vzdáleny cca 30 minut cesty autem od Pálavy a říká se jim „Brána do vinařského kraje“. Kopec Výhon, který je připraven prověřit vaši kondici jak ve stoupáních, tak v sebězích, je nejvyšším vrcholem Dyjsko-svrateckého úvalu. Stejně jako Pálava je i on pokryt vinicemi, sady a poli. Tento fakt se odráží i v mottu závodu, které zní: „potkávání lidí, kteří nechtějí stát na magické půdě úrodného kopce“. Výtěžek ze startovného bude navrácen „zpět kopci“ investicí do opravy a doplnění místopisných tabulek na vrcholu Akátové věže.

Celý název židlochovického závodu zní „Okolo Výhonu – běh nahoru a dolů“. Už z něho lze vyčíst, že start a cíl závodu bude na jednom místě, kterým je zdejší náměstí Míru. Na běžce čeká stoupání k dominantě Výhonu – rozhledně s poetickým názvem Akátová věž. Ta je hlavním symbolem zdejšího kopce i celého závodu. Byla postavena v roce 2009 podle návrhu projektanta Pavla Jury. Závodníci ji oběhnou celkem třikrát, aby poté zamířili rovnoměrným klesáním zpět do cíle na náměstí Míru. Celý závod pak má délku 5,6 km a 280 m převýšení nahoru a dolů.

Víkendový dvojzávod je skvělou příležitostí i k rodinnému výletu. Jak Perná u Mikulova, tak město Židlochovice a jejich okolí nabízí dostatek ubytovacích kapacit a tipů na příjemně strávený čas. Například v Klentnici můžete zavítat na posezení do vyhlášeného Café Fara. V Židlochovicích bude zase otevřen městský sklep pod radnicí, kde si můžete vybrat skvělá vína z expozice místních a dolnorakouských vinařů.

Dalším tipem na výlet může být například Památník písemnictví na Moravě v nedalekém Rajhradu, který se nachází v překrásném benediktinském klášteře navrženém slavným architektem Janem Blažejem Santinim.

K rodinnému pojetí běžeckého víkendu na Jižní Moravě vyzývají i kategorie vypsané pořadateli v obou závodech. V Perné u Mikulova můžete do vlastní kategorie přihlásit děti od nejmenších až po dorostence, V Židlochovicích zase před hlavním závodem startuje lidový běh na 1,8 km s převýšením 170 m.

Cíl je u Akátové věže, kam zanedlouho po doběhu lidového běhu dorazí i účastníci hlavního závodu, které zde tak čeká bouřlivá kulisa. V rámci lidového běhu je vypsána kategorie „Rodina“, kdy se sečtou výsledné časy tří nejrychlejších členů rodiny (zastoupeny přitom musí být alespoň dvě generace).

Pokud tedy ještě nemáte na poslední květnový víkend žádný plán, neváhejte. Sbalte běžeckou výbavičku a vyrazte na Jižní Moravu.

KALENDÁŘ ZÁVODŮ NA JIŽNÍ MORAVĚ DO KONCE SRPNA

DĚNÍ A AKTUALITY Z JIŽNÍ MORAVY

PLÁNOVAČ VÝLETŮ

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

tklaster 06.05.2015 09:55:34

Poslední květnový víkend nabízí všem milovníkům vína a běhání v krásné přírodě jedinečnou příležitost. Na jihu Moravy se totiž chystá vrchařský dvojzávod: Běh na Děvín v Perné u Mikulova a novinka v termínové listině – běh Okolo Výhonu v Židlochovicích. Můžete se těšit na běh vinohrady, otevřené sklepy a krásné výhledy na obou zmíněných dominantách zdejšího kraje.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.