Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ROZHOVOR: S Běhej Lesy se proběhnete na místech, kam se běžně nedostanete

ROZHOVOR: S Běhej Lesy se proběhnete na místech, kam se běžně nedostanete
foto: archiv pořadatele

Michaela Kalátová | 03.06.2015 | přečteno: 3838×

První ročník seriálu Běhej Lesy navazuje na loňský premiérový ročník Jizerské 50 RUN, letos však seriál čítá už čtyři závody. Všechny se běží ve velmi atraktivních lokalitách, výhradně v přírodě, a jsou určeny pro širokou běžeckou veřejnost. Co přesně vás na Běhej Lesy čeká, upřesňuje jeden z organizátorů David Douša.

Jak vznikla myšlenka založit seriál Běhej Lesy?

„Loni v září jsme vyzkoušeli běžeckou variantu Jizerské 50, a ačkoli jsme dostali povolení od CHKO Jizerské hory zhruba dva měsíce před závodem, přihlásilo se nakonec na závod přes 750 závodníků. Prakticky od všech jsme pak dostali nadšené odezvy. To nás nakoplo k přemýšlení o tom, jak podobné zážitky zprostředkovat většímu počtu lidí, a v našich hlavách se zrodil plán uspořádat seriál podobných běhů i v jiných částech České republiky.“

Pro koho jsou závody určeny?

„Jsou určeny pro úplně všechny, kdo mají rádi běhání, chtějí zažít běh trochu jinak – po měkkém povrchu, zvlněným terénem, dýchat čerstvý vzduch a užívat si každou vteřinu běhu přírodou. Profily tratí nejsou samozřejmě ploché, protože běžíme v přírodě a – s výjimkou Lednice – v horách. Na druhou stranu ze závodů Běhej Lesy nikdo nemusí mít strach. Nenajdeme na nich extrémně náročná stoupání ani seběhy. A hlavně, časové limity jsou natolik pohodlné, že s námi mohou běžet takřka úplní začátečníci. Součástí všech závodů seriálu Běhej Lesy budou i dětské závody, aby mohla vyrazit celá rodina.“

Podle čeho jste vybírali dané lokality?

„Místa jsme vybírali tak, aby se v nich nejen příjemně běhalo, ale zároveň abychom závodníkům nabídli nevšední zážitky a zavedli je na místa, kam se běžně nedostanou.“

Můžete přiblížit, co závodníky na jednotlivých místech čeká?

„Hned první závod, který se koná 20. června na Karlštejně, nabídne nejen krásné výhledy na náš nejznámější hrad a krásnou přírodu jen kousíček od Prahy, ale poběžíme přímo lomem Velká Amerika, který je jinak pro veřejnost uzavřený. V chráněném areálu UNESCO v jihomoravské Lednici se zase proběhneme okolo celé řady krásných památek a některými budeme dokonce přímo probíhat. V Bílé v Beskydech zase částečně vyvažujeme náročný terén tím, že závodníci nejdřív vyjedou ze zázemí na start sedačkovou lanovkou a teprve odtud se jim bude měřit čas. Nad lanovkou na sebe budou moci počkat a odstartovat společně ve skupinách.“

Co jednotlivé závody propojuje a v čem se naopak liší?

„Společné jsou všem závodům jednak krásné běžecké lokality a jednak to, že všude nabídneme krátkou i dlouhou trať. To je zároveň i určitá odlišnost, protože tím, že běháme v přírodě, nejsou tratě nikde zcela stejně dlouhé. Někde na kratší trati poběžíme deset kilometrů, jinde dvanáct. Podobně se liší délky delších distancí. Víme, že závodníci si rádi srovnávají svoje výkony meziročně, proto se budeme snažit zachovat tratě stejné i v následujících letech, abychom jim toto srovnání umožnili.“

Co si slibujete od zavedení dvou neobvyklých kategorií Slow motion a Tandem?

„Běh je původně individuální sport. Na druhou stranu je stále více běžců, kteří ho naopak berou jako cestu, jak s podobně naladěnými lidmi sdílet běžecké zážitky a trávit čas společně. Pro ty jsou určené týmové kategorie Slow motion nebo Tandem, kde mohou lidé závodit v týmech a zároveň být klasifikováni i individuálně. Ve Slow motion nemají týmy nijak omezený počet běžců a vyhrává tým, jehož členové dohromady nasbírají nejvyšší součet cílových časů. Výhodu tak budou mít týmy s velkým počtem členů. Tandem je pak určen hlavně partnerským dvojicím, kde jeden běží krátkou a druhý dlouhou trať.“

Jaký je vztah celého toho seriálu k Jizerské 50 RUN?

„Jizerská 50 RUN má v rámci seriálu zvláštní postavení. Nese jméno našeho největšího a nejslavnějšího zimního běhu a je tak celé řadě závodníků důvěrně známá. Zároveň je garancí kvality organizace a krásných běžeckých tratí. Pro nás je také jakýmsi testovacím závodem, kde jsme si loni vyzkoušeli přírodní běhání, které nyní přinášíme do dalších míst. Letos je zase Jizerka jediným závodem seriálu, kde najdeme i ultratrailovou distanci, a to přesně na trati zimní Jizerské 50. Na tuto trať jsme letos dostali povolení jen pro sto lidí, a proto je již bohužel vyprodaná. Závodníci se ale stále mohou hlásit na závody v délce 23 a 12 kilometrů. Věříme, že pokud společně s běžci ukážeme správě CHKO a Lesům ČR, že na přírodu Jizerských hor nebude mít závod negativní vliv, bude si příští rok tuto distanci moci vychutnat větší počet běžců.“

Jaké máte plány se seriálem do budoucna?

„Všechny plány v tuto chvíli závisí na tom, jak se nám povede první ročník. Kolik lidí s námi poběží, jak se jim závody budou líbit a v neposlední řadě jak budeme úspěšní v získávání partnerů, protože bez nich bychom seriál uspořádat nemohli. Byli bychom moc rádi, kdyby se nám Běhej Lesy podařilo přinést za rok i do dalších míst v ČR. Proto bych rád touto cestou poprosil čtenáře Běhej.com o jejich tipy na zajímavá místa pro běh v přírodě. Možná se za rok společně potkáme na Běhej Lesy i v jejich oblíbené lokalitě.“

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

michaela88 žena 04.06.2015 15:56:41

První ročník seriálu Běhej Lesy navazuje na loňský premiérový ročník Jizerské 50 RUN, letos však seriál čítá už čtyři závody. Všechny se běží ve velmi atraktivních lokalitách, výhradně v přírodě a jsou určeny pro širokou běžeckou veřejnost. Co přesně vás na Běhej lesy čeká, upřesňuje jeden z organizátorů David Douša.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.