Svatojánský běh Dubí: Poduška a Poborská

Ivo Domanský | 10.02.2008 | přečteno: 10362×

Očekávaný účastnický rekord sice v Dubí nepadl, neboť archiváři odkudsi vyšťourali, že při jednom z předchozích ročníků byla součástí Svatojánského běhu kvalifikace běžců Policie ČR na mistrovství Evropy a že tehdy odstartovalo 115 běžců. Na letošní ročník se nakonec včetně opozdilců prezentovalo za skoro předjarního počasí o dva méně.

To organizátory příliš nermoutilo, 113 závodníků je také velmi pěkné číslo. Díky počasí byla trať v lesních úsecích ve výborném stavu, teplota vystoupila z ranních mírně mínusových hodnot až k devíti stupňům a běžet v tričku a trenýrkách už nebylo exhibicionismem.

Budova SOU Kladno kapacitou i vybavením potřebám závodu plně vyhovovala, k dispozici byly prostorné šatny i sprchy. Kdo chtěl, mohl si proběhnout 200m okruh, na němž loni v říjnu probíhal chodbový maraton. Pořadatelé z MK Kladno umějí uspořádat závod prakticky bezchybně, prezentace přes velkou účast probíhala naproto plynule a nechyběl ani stolek s informacemi a propozicemi dalších závodů.

Traťoví rekordmani Martin Wipler a Radka Holubová letos na startu nebyli. Debaty se točily kolem možnosti zlepšení rekordu ženské kategorie, protože loňská vítězka Helena Poborská (PSK Olymp Praha) je ve výborné formě. U mužů to vypadalo na souboj veteránů o celkově první místo. Orientační běžci z Prahy, kteří loni „udělali“ závod, totiž také letošní ročník vynechali.

Časy mužů byly proti předchozímu ročníku opravdu o něco pomalejší, nikdo neběžel 7500m dlouhou a částečně členitou trať pod 25 minut. Diváci uvítali v cíli jako prvního 45 letého Josefa Podušku z AC TEPO Kladno, druhý byl ještě o osm let starší Miloš Smrčka (BK Říčany), až třetí skončil vítěz kategorie do 39 let Daniel Kupidlovský z Prahy.

„Mrzí mě těch deset vteřin, o které jsem běžela pomaleji než kdysi Radka Holubová,“ svěřovala se v cíli očekávaná vítězka žen Helena Poborská. „Od běhu na Blaník mne trochu pobolívá lýtkový sval, tak nemůžu trénovat úplně naplno.“

Helena však nemusí být smutná. Ze svého loňského vítězného času ukrojila slušnou porci – více než 90 vteřin! Vý­konnostní růst letos třicetileté maminky je obdivuhodný: z průměrné orientační běžkyně, kterou byla ještě před třemi lety, vyrostla v kvalitní atletku ligové úrovně. „Problém trochu je, že mě baví víc krosy a vrchy než tréninky a závody na dráze,“ prozradila na sebe Helena Poborská.

Druhé místo mezi dospělými ženami si vybojovala letos teprve desetiletá Carmen Beshirová z Lokomotivy Beroun a třetí doběhla nestárnoucí veteránka Karla Mališová (USK Praha).