Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Světový rekord v maratonu odolal, Kipchogemu odpadli soupeři

Světový rekord v maratonu odolal, Kipchogemu odpadli soupeři
foto: BMW Berlin Marathon

Radek Narovec | 24.09.2017 | přečteno: 3716×

Když se tři perou, čtvrtý se směje! To málem platilo v neděli v Berlíně při tamním maratonu. Ze tří mušketýrů, kteří se měli porvat o vítězství a světový rekord, zbyl nakonec jeden – Keňan Eliud Kipchoge -, a přestože mu dlouho sekundoval maratonský novic, Guye Adola z Etiopie, chlad a déšť snahy o vylepšení světového rekordu zmařil. Výsledný čas Kipchogeho – 2:03:34 (světový rekord 2:02:57).

Přes 40 tisíc maratonců v neděli na startu přivítalo hodně nevlídné počasí – mlha, déšť a pouhých 13 stupňů Celsia. Rozhodně ne podmínky, které by měly sedět africkým elitním vytrvalcům. Ti nejlepší se hned po startu odpoutali od zbytku pole a prvních dvacet kilometrů jim skvěle diktovali tempo výteční vodiči.

Už v půlce závodu však nečekaně z vedoucí skupiny odpadl jeden z favoritů a loňský vítěz Kenenisa Bekele, na 30. km se zjevnými zdravotními problémy umocněnými berlínským chladem a deštěm pak své snažení přerušil i druhý favorit, Wilson Kipsang. Na čele tak zůstali jen hrdina z Monzy Eliud Kipchoge a debutant na maratonské trati Guye Adola z Etiopie.

Pro toho to byl závod s velkým Z, maraton běžel vůbec poprvé a zaběhl si vysoce kvalitní čas 2:03:47! Bylo to kuriozní sledovat oba s Kipchogem v závěru – zatímco „stroj na čas“ Kipchoge se ani na metr neodchýlil od čáry na silnici značící ideální stopu pro maratonce, jeho mladý etiopský rival naopak běžel na druhé straně berlínských bulvárů a snažil se slavnějšího Keňana utrhnout opakovanými nástupy. Síly však rozvrhnul nejlépe Keňan a poslední dva kilometry s úsměvem na jinak zenové tváři svému soupeři utekl a zopakoval své vítězství z roku 2015.

Hodně zajímavý příběh napsal 26letý japonský olympionik z Ria Yuta Shitara. V Berlíně skončil šestý celkově v osobním rekordu 2:09:03. Na tom by asi nebylo zas tak moc zajímavého, kdyby se tento pouze 47 kg lehoučký běžec nezapsal i do výsledků nedávného Ústeckého půlmaratonu (rovněž v osobáku 1:00:17) a o týden předtím neabsolvoval Birell Grand Prix v Praze v čase 28:56!

Komentáře (Celkem 3)

Nalezené položky: 4 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Radek Narovec muž 24.09.2017 11:29:26

Když se tři perou, čtvrtý se směje! To málem platilo v neděli v Berlíně při tamním maratonu. Ze tří mušketýrů, kteří se měli porvat o vítězství a světový rekord, zbyl nakonec jeden – Keňan Eliud Kipchoge -, a přestože mu dlouho sekundoval maratonský novic, Guye Adola z Etiopie, chlad a déšť snahy o vylepšení světového rekordu zmařil. Výsledný čas Kipchogeho – 2:03:34.
Odkaz na článek

avatar

MS82 muž 24.09.2017 19:15:54

Myslim, ze s tim chladem to je hodne mimo. Pri 13 stupnich je vedro i mne na vyklusu a co teprv elitnim Africanum v tempu 2:54/k. Ano, Africane pri rannich bezich v Praze pred zavody nosi bundicky, jenze to klusou v tempu 5/k, coz je pro ne usili odpovidajici u me chuzi, takze je jasne, ze se musi oblect. Dest a vlhkost byly problem.

S tim smichem u Kipchogeho bych si taky nebyl tak jisty. Parkrat se na trati usmival a pry je to takovy specialni usmev, kdyz musi zatnout zuby (nemyslim poslednich 30 metru).

Skoda Kipsanga, vsichni cumeli, kdyz vzal lahev, ubehl s ni 15 metru za casomiru na 30. km a odstoupil.

avatar

MS82 muž 24.09.2017 19:33:19

Aha, uz vidim, odkud vitr fouka. Precetl jsem cely clanek na LetsRun. Na neco se kluci vymluvit museli, ale teplota to vazne nebyla – staci kouknout, jaky cas startu a kvuli cemu si vybrali v Sub2 v Monze.

avatar

zkrchak 25.09.2017 20:53:29

V Berlíně jsem byl a Alena také běžela ten maraton (3:24:30). Chladno opravdu nebylo a s tím deštěm to bylo spíše chvilkama silnější mrholení, žádný slejvák. Fotit šlo i bez deštníku :-) I když ten světový rekord odolal, tak časy pod 2:04 jsou vynikající.

Nalezené položky: 4 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.