D’haene na Madeiře potvrdil dominanci

Mirek Píštěk | 30.04.2019 | přečteno: 2633×

Poslední dubnový víkend se stala Madeira dějištěm další zastávky Ultra-Trail World Tour. Po sportovně nabité zimě přišel, viděl a zvítězil jeden z nejlepších ultratrailových běžců současnosti – François D’haene. Jeho obvyklý rychlý start byl ale akceptován dalšími výbornými běžci, Pazosem, Tollefsonem, Grangierem a dalšími.

Čelo závodu se ale ovšem měnilo. Do šesté čipové kontroly se předbíhalo trio ¬– D’haene, Tollefson a Grangier. Francouzský šampión v šíleném tempu nepolevil a od šesté kontroly si šel jednoznačně pro vítězství. Cíle dosáhl v čase 13:49 minut.

O místa za ním se bojovalo téměř až do finiše. Grangier zběsilé tempo neudržel a kvůli dalším problémům ze závodu odstoupil. Toho využil Švýcar Diego Pazos a jako šedá eminence v pozadí vybojoval v čase 14:13 druhé místo. Bronz bral Tim Tollefson, pro nějž to je úspěch. Nedávno na Instagramu uvedl, že poslední UTMB jej po všech stránkách složilo. Tento závod a další, které běžel doma, ale ukazují, že má formu a je opět připraven udeřit. Nezapomeňme na čtvrtého borce, rumunského Roberta Hajnala. Ten se postupně propracoval až z 11. místa.

Ženský traťový rekord stanovený Caroline Chaverot sice nepadl, ale otřásl se v základech. Salomonský team vsadil na dobré koně jak v mužském, tak v ženském poli. Jejich elitní běžkyně Courtney Dauwalter zaostala za rekordem 17 minut, ale přesto brala první místo. Na druhou Katie Schide se čekalo téměř třicet minut, na třetí v pořadí, Audreay Tanguy téměř hodinu.

Na Madeiru zavítala i česká výprava. Nejrychlejší v cíli byla Marcela Rambová za 22:44, nejrychlejší z mužů Ondřej Kutiš.