Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Přijeďte do Kopřivnice a Rožnova uctít památku Emila Zátopka

Přijeďte do Kopřivnice a Rožnova uctít památku Emila Zátopka

Radek Narovec | 04.09.2019 | přečteno: 3518×

Zářijový silniční Běh rodným krajem Emila Zátopka nabízí náročnou kopcovitou trasu s dlouhým klesáním a měří něco přes půlmaraton, což už vyžaduje patřičný trénink. Ale neváhejte, bude to cenný přírůstek do vaší závodní sbírky a kdy jindy si zajet do míst, kde trénovala ikona světové atletiky, o níž se točí celovečerní film? Tamní běh napíše letos již 17. pokračování, zdůrazňuje jeho spoluzakladatel Jiří Harašta.

Kdy a kdo stál u zrodu závodu?

„Na podzim roku 2001 jsem byl přizván na schůzku do Dřevěného městečka v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Zde se probírala možnost zorganizování běžeckého závodu u příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka. (pozn.red.: Emil a jeho žena Dana, rovněž úspěšná olympionička, se shodně narodili 19. září)“

Co následovalo? Jak jste vymýšleli trasu?

„Projel jsem si na kole všechny možné trasy z Kopřivnice do Rožnova. Z několika verzí zvítězila nejschůdnější varianta přes Štramberk, Ženklavu a Veřovice. Zde je pod železničním viaduktem odbočka na Padolí a nad pramen Jičínky u Buku s odbočkou na Horní Paseky a doběhem do Dřevěného městečka v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Cíl je jen několik metrů od mohyly Emila Zátopka. Trasa měří 22,3 km a má převýšení 360 m. Je to poměrně náročná trať. Pomyslně symbolizuje tvrdý život Emila Zátopka. Respektovali jsme rozhodnutí paní Dany, že se vždy poběží z Kopřivnice do Rožnova, protože trať závodu spojuje rodiště Emila s místem jeho posledního odpočinku. Další její podmínkou bylo, že se bude konat v nejbližším termínu jejich společných narozenin. Vzhledem k náročnosti tratě se nevědělo, jaká bude účast, proto jsme se rozhodli uspořádat nultý ročník. Pro mne a organizační tým bylo překvapením, kdy se o rok později – v roce 2002 – postavilo na start 140 běžců. Historicky prvními vítězi se stali Slovák Ján Križák a Polka Ewa Fliegertová. Všechny ročníky absolvovali pouze dva běžci – Miroslav Vrobel a 81letý Jiří Engliš.“

Představíte kostru týmu, který závod pořádá?

„Již před nultým ročníkem jsem napsal několikastránkový scénář, kde jsem rozpitval jednotlivé úkoly do nejmenšího detailu. Pak došlo k dohodě s Rožnovem, že do 15. kilometru trasy se postarám o organizační zabezpečení závodu, tedy tři občerstvovací stanice a jejich obsluhu a pořadatele na trati. Meta každého kilometru je vyznačena latexem, navíc jsou u ní tabulky s kilometrovníky. Zbývající část tratě zabezpečuje Rožnov až do cíle na 22,3 km. Mým spolupracovníkem byl z rožnovské strany o deset let mladší předseda místní TJ Honza Pargač, který bohužel před dvěma lety zemřel. Já jsem od počátku sportovním ředitelem, mým zástupcem je Jan Fiedler z Rožnova. Dalšími členy organizačního výboru jsou starostové obou měst Kopřivnice a Rožnova, náš místostarosta, referenti kultury a sportu atd. Tvoříme cca osmičlenný tým.“

Trasu znáte nejlépe. Poradíte, jak závod rozumně běžet?

„Častou chybou účastníků je, že přepálí tempo. Prakticky od 9. kilometru na ně čeká stoupání, které je od 11. až po 15. kilometr náročné. Záhy je prověří prudké klesání, které se zmírní až na 19. kilometru. Další radou je nepodcenit objem tréninkových kilometrů se zaměřením na kopcovitý terén.“

Pro letošní rok chystáte i novinku…

„Jedná se o štafetový závod dvojic, ve složení dva muži nebo dvě ženy. Závod tvoří dva úseky. První má délku 10 km a druhý 12,5 km. Trasa je shodná s trasou hlavního závodu. Věcné ceny získají tři nejlepší týmy. Kromě toho bude i letos soutěž tříčlenných týmů, v nichž bude minimálně jedna žena.“

Probíhají i letos přípravné kursy pro zájemce o trénink na závod?

„Při rozhovoru s paní Danou mi několikrát sdělila, že by se jí nejvíc zamlouvalo, kdyby se při závodě objevily nové tváře, třeba začínající běžci, kteří si otestují tuto náročnou trať. Pro některé z nich se určitě stane impulzem a za rok doběhnou do cíle s výrazně lepším časem. To bylo pro mne motivací ke svolání schůzky začínajících běžců – zájemců o start na Běhu rodným krajem Emila Zátopka. To bylo v březnu 2017 a bylo jich asi dvanáct. Ujal se jich zdejší maratonec Saša Neuwirth, mj. mistr ČSFR v roce 1990 a 1992 a mistr ČSR v roce 1989, maratonec s osobákem 2:18:51. Scházeli se jednou týdně a skupinka brala tréninky vážně. Dokumentuje to fakt, že někteří z nich shodili i přes 10 kg! Výsledkem jejich snažení byl úspěch v samotném závodě, kdy se prezentovali pod jménem Pomalé šípy. Umístili se v polovině závodního pole, což bylo pro ně impulsem a skupina, byť v pozměněné sestavě pokračuje v přípravách i na letošní 17. ročník. Na nedávné Štramberské desítce měli dokonce svůj fan klub.“

Na pořádání závodu se podílejí hned dvě města a dva oddíly. To nebývá obvyklé, jak se to podařilo dohodnout?

„Jistě by mi to mohla potvrdit řada organizátorů běžeckých závodů, že často se potýkají s problémem uspořádat závod v jednom místě, natož aby se skloubila tato akce do dvou měst. Nejprve byl vytvořen scénář závodu. Dalším důležitým faktorem byly moje časté schůzky z Honzou Pargačem. Vyráželi jsme do terénu, sháněli vhodné lidi do pořadatelského týmu a ve finále jsme zajišťovali materiální zabezpečení závodu. Tak se nám podařil rozpohybovat kolos pod názvem Běh rodným krajem Emila Zátopka. Nejdůležitější pro nás bylo, že v den D hodnotila naši práci paní Dana Zátopková a olympionici, kteří k nám přijíždějí každoročně. Co nás nejvíc potěšilo, bylo jejich kladné hodnocení. Svědčí o tom i krásná číše s věnováním, kterou jsem obdržel od paní Dany dokonce dvakrát.“

Uvidíme ji na startu i letos?

„Paní Dana k nám jezdí každým rokem, protože tento závod se pořádá u příležitosti narozenin jejích i Emila. Cítí k tomuto kraji blízký vztah. Vždyť je rodištěm a místem posledního odpočinku jejího manžela. Momentálně se cítí paní Dana poměrně dobře, nejvíc ji zlobí nohy. Je ale soběstačná a kolem sebe má spoustu přátel, kteří jsou s ní v permanentním kontaktu. O tom, zda letos přijede k nám paní Dana, bude rozhodovat její momentální zdravotní stav.“

Točí se film o Emilu Zátopkovi, těšíte se na výsledek?

„Jeho tvůrci byli v neustálém kontaktu s paní Danou, která trvala na tom, aby se drželi autentické předlohy podle knihy, kterou napsala. Můj názor je, že film bude výňatkem ze života olympijských vítězů, kteří nesmí upadnout do zapomnění. Věřím, že do budoucna vzniknou další projekty, které budou kopírovat život Emila a Dany. Ukažte mi osobnosti v dějinách naši atletiky, které zanechaly hlubší stopu! Režisér David Ondříček připravoval tento film několik let. Podobně zodpovědně k tomu přistupovali i hlavní hrdinové tohoto díla. Herci Václav Neužil a Martha Issová absolvovali tvrdý trénink pod metodickým dohledem sportovních osobností, aby se docílilo co nejvyšší autentičnosti snímku.“

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Radek Narovec muž 04.06.2019 09:01:40

Zářijový silniční Běh rodným krajem Emila Zátopka nabízí náročnou kopcovitou trasu s dlouhým klesáním a měří něco přes půlmaraton, což už vyžaduje patřičný trénink. Ale neváhejte, bude to cenný přírůstek do vaší závodní sbírky a kdy jindy si zajet do míst, kde trénovala ikona světové atletiky, o níž se točí celovečerní film? Tamní běh napíše letos již 17. pokračování, zdůrazňuje jeho spoluzakladatel Jiří Harašta.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.