Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ROZHOVOR: Snaha dohnat tréninkové manko může napáchat řadu škod

ROZHOVOR: Snaha dohnat tréninkové manko může napáchat řadu škod
foto: mySASY

mySASY   | 26.03.2020 | přečteno: 1560×

Jak zohlednit v tréninku aktuální stav organismu, který se musí vypořádat s vysoce stresovým prostředím a narušením tréninkového plánu? A jak se vyhnout chybám poté, kdy se situace zlepší? “Bude trvat týdny, možná měsíce, než se sportovci zase budou schopni dostat do optimálního tréninkového režimu. Je tu riziko, že ve snaze dohnat tréninkové manko napáchají v tréninku řadu škod,” varuje Radim Šlachta, zakladatel tréninkové služby mySASY. 

Mění se možnosti využití služby mySASY pro sportovce i širší veřejnost v rámci aktuální situace kolem nového koronaviru?

“Zcela zásadně! Nikdy myslím nebylo důležitější, jak pro vrcholové, tak pro hobby sportovce, sledovat v kontextu tréninku i stav svého organismu. Těch důvodů je celá řada. Zmínil bych alespoň ty zásadní.”

Pusťte se do toho…

“Tak předně absolutní inaktivita, tzn. sezení doma, ke které mnozí nabádají, zásadně snižuje adaptační kapacitu a zároveň působí na organismus zvyklý na pravidelný pohyb jako mimořádný stres. Kdo používá mySASY, má s tím jistě bohatou zkušenost… To dělá organismus méně odolným a tím náchylnějším k vnějším vlivům, což nikdo aktuálně nemůže potřebovat.”

Co dále?

“Rovněž trénink – především v zá­vislosti na intenzitě – bezprostředně po zatížení přechodně snižuje odolnost organismu. To proto, aby vyvolal adaptační reakci, tedy dlouhodobé zvýšení imunity. Riziko negativního vlivu nadměrné zátěže je ale kvůli tomu nyní větší než ve standardních podmínkách. Motivace vědět, co se v organismu v návaznosti na trénink děje, by měla být maximální.”

Tou poslední záležitostí je nabourání dosavadního tréninkového stereotypu, že?

“Změněné tréninkové podmínky zákonitě ovlivní způsob a míru reakce organismu na ně. Přestává zásadně platit i to, o co se dodnes řada sportovců či trenérů v tréninku dlouhodobě opírá, a to je jejich „životní zkušenost“. Pokud vrcholový sportovec místo na sportovišti trénuje doma, na základě instrukcí, které mu trenér poslal emailem, má zákonitě zcela jiný tréninkový program jak co do skladby, tak velikosti zatížení, než na jaký je zvyklý. Pokud nikdo z nich nemá přesnou či dokonce žádnou kontrolu nad tím, co se v organismu děje, může to ve finále přinést výrazně více škody než užitku. V tom lepší případě bude trvat týdny, možná měsíce, než se zase budou schopni dostat do optimálního tréninkového režimu. Navíc v té „přechodné fázi“ bude existovat výrazně zvýšené riziko, že ve snaze dohnat tréninkové manko napáchají v tréninku řadu škod.”

Právě máte mimořádnou akci v souvislosti s koronavirem, o co jde?

“Asi úplně každý se snaží na vzniklou situaci reagovat. Ať už businessově, či společensky. I my jsme přemýšleli, čím bychom mohli v této situaci přispět. Hned po vypuknutí mimořádného stavu mně zaujalo množství a především neskutečné spektrum informací na téma zda, a případně jak sportovat v aktuální situaci. S většinou krajních názorů od vůbec nevylézat z domu po „trénovat jako že nic“ jsem nesouhlasil. My díky mySASY vidíme stovky tisíc měření ukazujících, jak reaguje organismus na zatížení v rozdílných podmínkách. Přemýšleli jsme nad efektivní formou jak se zapojit s co největším dopadem. Výsledkem je hnutí #VIRtualmovement, které se snaží povzbudit lidi k realizaci zodpovědné aktivity a tréninku, tj. nezanevřít na pohyb a trénink, dělat to ale tak, aby to odpovídalo současné situaci. Jak co se týče platných pravidel a nařízení, tak fyziologické podstaty. Sport je velkým společenským fenoménem a je pro mě překvapivé, že se k této problematice zatím nikdo kompetentní nevyjádřil. Nelze například odkazovat ani na stanovisko naší nové nejvyšší sportovní autority, protože – bohužel – absolutně nereflektuje stávající situaci.”

Pojďme k vašemu produktu. Ten řadí sportovce do kategorií. O co jde a jak se to následně vztahuje k jejich přístupu ke sportování a tréninku?

“Narážíte na Tréninkový profil. U něj jde o hodnocení dlouhodobého stavu organismu. Díky využité metodě jsme schopni hodnotit dlouhodobou adaptační kapacitu daného jedince, tedy schopnost odolávat zatížení a stresu, který na organismus působí – nejen při tréninkové zátěži – a reagovat na tyto podněty pozitivně, tj. adaptovat se na ně, připravit organismus na jejich opakované zvládání. Právě adaptace na zatížení je nejzákladnější podstatou sportovního tréninku. Ví se, že tato dlouhodobá adaptační kapacita je zhruba z 50% dána geneticky a z dalších 50% ovlivněna dosavadním životem, tréninkem, chováním a mírou stresu, kterému jsme vystaveni. Funkce, které říkáme "stanovení Tréninkového profilu”, identifikuje, do kterých základní kategorií (hrozba, klasik, držák, talent) uživatel spadá, a dá mu základní doporučení, co to pro jeho trénink dlouhodobě znamená. Doporučujeme Tréninkový profil opakovat cca co tři měsíce a sledovat tak, zda má trénink pro organismus dlouhodobě odpovídající efekt. To neumí žádná aplikace na světě. (úsměv)”

Mobilních aplikací pro vytrvalostní sport jsou po světě stovky, čím je mimořádná právě ta vaše?

“Naprostá většina existujících systémů a aplikací se zaměřuje na monitorování a případně sdílení či analýzu dat ze samotné aktivity či tréninku. Ať už GPS, srdeční frekvenci, watty atd. Vždy popisují, co a jak jste aktuálně dělali. V závislosti na kvalitě jednotlivé systémy více či méně sofistikovaně data analyzují, sdílí a interpretují. Z některých výstupů se navíc zdá, že pouze tato data rozhodují a určují to, jaký je výsledný tréninkový efekt, tj. reálný a pro trénink zásadní vliv na organismus. To ale není pravda! Efekt tréninku nezávisí pouze na jeho struktuře a provedení, ale zásadně i na tom, v jakém dlouhodobém i aktuálním stavu je organismus daného trénujícího jedince. K přesně k takové diagnostice stavu organismu mySASY slouží.”

Jak pomůže mySASY běžcům a triatlonistům? Je to jen pro výkoňáky?

“mySASY je pro každého, kdo si uvědomí skutečnost uvedenou v odpovědi na první otázku: Efekt tréninku nezávisí pouze na jeho struktuře a provedení, ale zásadně i na tom, v jakém dlouhodobém i aktuálním stavu je organismus daného jedince. Tedy pro každého, kdo chce informaci o dlouhodobém a aktuálním stavu organismu, mimo jiné i proto, že si uvědomuje, že daný stav zásadně ovlivňuje to, jak by měl správně trénovat.”

Přesto, dá se říci, pro jaký typ sportu a výkonnostní stupeň má mySASY největší přínos?

“Nejvíce se nyní mySASY rozšiřuje ve vytrvalostních sportech od PROFI až po hobby úroveň. Protože je ale základní fyziologické fungování organismu u všech stejné, je potenciál využití všude, kde je výkon postaven na fyzické zdatnosti. mySASY se tak celkem přirozeně postupně rozšiřuje do stále více sportovních odvětví a mezi stále širší spektrum výkonnostních skupin.”

MySASY je český projekt, který před nedávnem kapitálově podpořil známý investor Jiří Hlavenka. Jak to mySASY ovlivní a nasměruje?

“Kapitálový vstup významného investora byl logickým krokem, který patří k vývoji „organizačního vehiklu“, kterým se dnes říká start up. Kvůli bublině, která kolem startupů vznikla, nemám toto označení moc rád a snažím se ho všemožně obcházet. (úsměv) Vybudovali jsme mySASY jako firmu i jako produkt na základě zcela unikátního know-how od absolutní nuly. Museli jsme – a stále musíme – překonávat řadu nástrah a výzev, které čekají každého, kdo přináší něco dost převratného do dost konzervativního prostředí, jakým oblast sportovního tréninku bohužel často je. Prokázali jsme ale, že produkt je funkční a business kolem něj životaschopný, což, možná překvapivě, není u mnoha projektů pravidlem. V této fázi je velmi žádoucí dostat do firmy to, čemu se říká „smart money“. Vedle peněz by měl mít investor i odpovídající know-how a chuť projektu pomoct svými znalostmi, kontakty a kompetencemi. To vše Jirka Hlavenka naplňuje mírou vrchovatou, i když nyní především bojuje s koronavirem za Jihomoravský kraj. (úsměv) Společné cíle jsou jasné – zdokonalit produkt. Možností a podnětů je celá řada. Klíčovou a zcela unikátní funkcionalitu vidíme ve funkčním, algoritmickém propojení informací o tréninku z existujících aplikací a senzorů s naší informaci o stavu organismu. Stejně jako původně vznik mySASY to řada „odborníků“ považuje za nemožné, ale my máme rádi výzvy. Druhým, logickým a klíčovým cílem je expanze „do světa“. Tady nám to vir trochu komplikuje, ale rozhodně to nevzdáme!”


ZAUJALA VÁS SLUŽBA MYSASY? DÍKY BĚHEJ.COM JI ZÍSKÁTE S 15% SLEVOU!

POUŽIJTE PRO NÁKUP NĚKTERÉHO Z CENOVÝCH PROGRAMŮ TENTO ODKAZ


Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

komerce 26.03.2020 16:17:14

Jak zohlednit v tréninku aktuální stav organismu, který se musí vypořádat s vysoce stresovým prostředím a narušením tréninkového plánu? A jak se vyhnout chybám poté, kdy se situace zlepší? “Bude trvat týdny, možná měsíce, než se sportovci zase budou schopni dostat do optimálního tréninkového režimu. Je tu riziko, že ve snaze dohnat tréninkové manko napáchají v tréninku řadu škod,” varuje Radim Šlachta, zakladatel tréninkové služby mySASY. 
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.