Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

VZPOMÍNKA: Před osmi lety nás opustila dobrá duše českého běhu

VZPOMÍNKA: Před osmi lety nás opustila dobrá duše českého běhu
foto: Petr Kostovič

Zbyněk Vondrák | 01.11.2020 | přečteno: 2942×

Září 2010. Přicházím na atletický stadión na Strahově, kde se běží 28. ročník Tartanové hodinovky. Závod byl nečekaně o den posunut, proto se akce účastní pouze 15 běžců. Vzhledem k výkonům z poslední doby bych se rád pokusil překonat pro mne bájnou hranici 16 km. Před startem řeším tradiční problém podobných závodů – nemám vlastního zapisovače mezičasů jednotlivých kol. Naštěstí u startovní čáry je již na židličce nachystán Ivo Domanský, který nevynechá snad žádný závod té doby.

Sice již zapisuje mezičasy třem běžcům, což je hodně nestandardní, ale mne si bez váhání bere jako čtvrtého. Od začátku je v čele hlavní favorit, Jiří Kabelka ze Sokola Vinohrady (většinou běhá 16,5–17 km). Já se držím na druhém místě, jednotlivá kola dávám za 89–90 s, což je přesně na 16 km v součtu. Ivo s nadšením sobě vlastním mi hlásí mezičasy a je fajn od něho každé kolo slyšet, že běžím přesně jako hodinky. Kabelka má za chvilku náskok půl kola, ale po 15 minutách nečekaně zjišťuji, že jej pomalu dotahuji, abych jej na metě 10 km předstihl. V euforii běžím v podobném závodě poprvé v životě na prvním místě.

Kolem dráhy v protisměru po celou dobu závodu kluše jeden z našich nejlepších vytrvalců té doby – Jiří Wallenfels, také ze Sokola Vinohrady. Kabelka běží přilepen na mne a každé kolo na něj jeho klubový kolega křičí: „Drž se ho!“ Po tři čtvrtě hodině už jsem v krizi, vteřinky náskoku na cílových 16 km posupně mizí. Wallenfels změní pokyny na: „Vystřídej ho!“, ale Kabelka pořád metr za mnou… Asi v 52. minutě se Kabelka utrhne a tempu, které nasadí, nestačím. Přes závěrečný sprint dobíhám na druhém místě a po 60 minutách mi nakonec naměří 15963 metrů. Pořadatelé následně ve výsledcích závod zhodnotí slovy: „Vítěz mužů Jiří Kabelka dosáhl nejslabšího výkonu v celé osmadvacetileté historii jediné pražské hodinovky.“ Takové prvenství jsem si skutečně nezasloužil.

Podstatné v úvodním odstavci není moje neúspěšné snažení, ani to nejsou vinohradští atleti. Podstatným je můj zapisovač – Ivo Domanský. Těžko u nás hledat někoho jiného, kdy by celý svůj život zasvětil sportu a především běhu jako Ivoš. Výčtu jeho běžeckých profesí by snad mohla konkurovat jen délka Ludolfova čísla. Atlet, chodec, vytrvalec, organizátor, moderátor, trenér, pořadatel, zapisoval, novinář, distributor, funkcionář atd. Z mého pohledu to však byl především propagátor běhu. Když jsem před 15 lety začínal objíždět vesnické závody, téměř vždy tam byl Ivo. Neustále s někým diskutoval, radil a rozdával pozvánky na další akce. A když už jsem ve druhé polovině závodu nemohl, v době kdy ze stupňů pro vítěze mávali karafiáty afričtí favorité a jejich manažeři si mnuli ruce nad vydělanými penězi, za zatáčkou se objevil Ivo, aby mne povzbudil: „Chlape, ještě trochu zaber a bude to tvůj letošní druhý nejrychlejší půlmaratón!“

S kolegou Honzou jsme si říkali, že musí mít několik dvojníků. Když jsme jej potkávali v okolí Prahy, už nás to nepřekvapovalo. Jenže pak jsem přijel na závody do Beskyd pod Lysou horu a už z dálky slyším Domanského hlas. Bohužel, před pěti lety, 5.11.2012 odešel nejen Ivo, ale i všichni jeho dvojníci.

Dnes než začne někdo běhat, nejprve se přihlásí na Pražský mezinárodní maraton, zakoupí nejdražší boty a přečte knihu: Jak se běhá s Keňany. Když si já chci o běhání něco pěkného přečíst, vždy opráším Ivův seriál: Už jen z tribuny. Trochu lituji, že jej více neucelil a nevydal v knižní podobě. Nicméně i tak jde o velmi pěkný náhled do naší vytrvalecké historie. I když byl Ivo ve své době běžec spíše průměrný, tak jeho výsledky by jej v dnešní době rozhodně řadily mezi lepší běžce. Proto jsou také jeho osobní rekordy na desítku (34:59), maraton (2:44:09) i stovku (7:41:33) pro mne zatím nepřekonatelnou výzvou.

Říjen 2012. V pražské Stromovce běžím tradiční podzimní maraton. Závod moderuje Ivo a chrlí jedno běžecké moudro za druhým. Když vbíhám do posledního kola, uslyším větu: „Právě přibíhá Zbyněk Vondrák z Vinařství Vondrák Mělník, jednu lahev mělnického červeného vínka bych si dal…“ Víno jsem mu již donést nestihl a je to jedna z věcí, kterých lituji, že jsem v životě neudělal. O několik dní později totiž Ivo nečekaně zemřel. Od strašnického pohřbu začala nejen pro mne doba běžeckého temna. A jarní závody následujícího roku bez Iva byly tak smutné a prázdné. Zpráva o Ivově smrti, která vyšla na behej.com, patří dodnes k nejvíc navštíveným textům serveru. A z diskuse pod článkem si dovolím ocitovat jeden krásný a zcela výstižný komentář. Zuzana Dlouhánka – Běh 2 kola při zdi u Hvězdy – Ivo: „Startovné je 15 korun, na dvacku nevracím“. Můj dotaz: „A startovní čísla nedostaneme?“ Ivo: „Ne, já si vás budu pamatovat!“

Dnes večer si nedám oblíbené pivečko. Otevřu láhev Modrého Portugalu a zavzpomínám si. A až se dostanu do druhé poloviny, budu doufat, že se za zatáčkou objeví Ivo a povzbudí mne na cestě k cíli.

Pozn.red.: Převzato se souhlasem autora z blogu www.ultrapulmaratonec.cz. Tento a další autorovy texty najdete i v knize Ultrapůlmarato­nec, která vyšla v září.

Komentáře (Celkem 5)

Nalezené položky: 6 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Ultrapůlmaratonec muž 01.11.2020 13:56:46

Září 2010. Přicházím na atletický stadión na Strahově, kde se běží 28. ročník Tartanové hodinovky. Závod byl nečekaně o den posunut, proto se akce účastní pouze 15 běžců. Vzhledem k výkonům z poslední doby bych se rád pokusil překonat pro mne bájnou hranici 16 km. Před startem řeším tradiční problém podobných závodů – nemám vlastního zapisovače mezičasů jednotlivých kol. Naštěstí u startovní čáry je již na židličce nachystán Ivo Domanský, který nevynechá snad žádný závod té doby.
Odkaz na článek

avatar

České Budějovice

Celkem 64354,35 km
Minulý měsíc 290,38 km
10 km: 0:35:37 (2017)
půlmaraton: 1:19:15 (2017)
maraton: 2:56:07 (2017)

lubosrakos muž 01.11.2020 17:54:40

Na Iva Domanského si také často vzpomenu a hodně jeho rad si beru k srdci.

avatar

Praha

Celkem 26004 km
Minulý měsíc 3 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 01.11.2020 18:36:00

Ahoj. Ivo byl nezapomenutelnej. Znal jsem ho „pouze“ třicetpět let. To mě na jednom pochodu učil závodně chodit. Památný je okamžik cca před deseti lety, kdy jsem si v Kolíně poničil kotník. Po kiláku mě Ivo a Leoš B. ukecali, že je blbost běžet 15 km s rozbitou nohou a vzali mě autem do cíle. Pak jsem slyšel snad dvacetkrát dobíhá F.J. třicátýosmý z 108 startujících, kromě Evžena, který to vzdal).

A pak můj nepovedený ftípek. Na jednom závodě (cca 100 běžců) jsem Ivovi říkal, ty tady stejně znáš všechny kromě dvou nových. On to vzal ale vážně, rozhlédl se a řekl „asi máš pravdu“ :-).

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 02.11.2020 16:05:45

Aj ja som s nim prisiel viackrat do kontaktu medzi rokmi …ale to uz bolo davno, vyse dvoch dekad. Zvacsa v Prahe a okoli, pocas studentskych cias, ked som vymetal mensie preteky. Na jednom z nich – v obore Hvezda (spomenuty v clanku) mi po prvom kole oznamil, aby som sa prestal ohliadat, lebo si ukopnem palec a v cieli ma nazval „splasenym zajicem“ a poznamenal, ci som tu hlavu otocil vobec niekedy dopredu :-)

Od tych cias, ak som niekedy viedol, som sa uz len spytal okolostojacich, kolko je super za mnou. Myslel som na ukopnute palce a komicky pohlad na vykruteneho bezca. Hadam som nezazil ziadne kontrolky pocas pracovneho tyzdna na drahe bez jeho pritomnosti. Na lige som ho vsak nevidaval – to asi chodil po mimodrahovych pretekoch cez vikendy.

avatar

Vesec u Turnova

Celkem 35935,4 km
Minulý měsíc 7,5 km
10 km: 0:45:56 (2011)
půlmaraton: 1:44:53 (2014)
maraton: 3:39:18 (2012)

Strouhal Zdenek muž 02.11.2020 17:27:12

Ano Ivo je stále zapsán v mé paměti na něho se prostě nedá zapomenout.

Motto: Běhám rád!
avatar

Ústí nad Labem

Celkem 4248,92 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:45:53 (2008)
půlmaraton: 1:42:24 (2008)
maraton: 3:54:51 (2004)

PetrK muž 02.11.2020 20:26:54

V den, kdy zemřel, jsem se toulal sám podzimním Českým Švýcarskem. Když se na místo, které jsem tehdy navštívil, vracím, vždycky si vzpomenu. Vzpomenu si i na návštěvy v jeho kutlochu ve Vršovicích z doby, kdy jsem pracoval pro behej.com. Na silnou tureckou kávu, kterou tam vařil, na společné jízdy autem na závody, které sám moderoval, startovní listinu přitom nepotřeboval, téměř každého běžce znal, a při cestě zpět autem znovu „kecal, "kecal“, … až z toho usnul :). Ale byly to hodně zajímavý řeči. Zdravím tam nahoru.

Nalezené položky: 6 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.