Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Moira má na to jednou překonat český maratonský rekord, říká její matka

Moira má na to jednou překonat český maratonský rekord, říká její matka
foto: Miriam Stewartová

Radek Narovec | 27.05.2021 | přečteno: 4433×

„Je to stres, ale Moira to zvládne, má neuvěřitelnou koncentraci na závody a málokdy zklamala. Opravdu málokdy,“ říká před nedělním vystoupením své dcera Miriam Stewartová, sama skvělá běžkyně a reprezentantka. „My Moiře nejen fandíme, ale i věříme. Větru dešti neporučíte, možná to se skvělým časem nevyjde nyní, ale výhledově má na pokoření českého rekordu,“ dodává s tím, že neskrývá hněv nad organizací celého závodu.

Co Moira prožívá před svým asi nejdůležitějším závodem kariéry?

“Moira má neuvěřitelnou koncentraci na závody. Málokdy zklamala, opravdu málokdy! Ale v tenhle moment je tu velké napětí, press. Dřív byl lehčí limit a těch pár holek, co na olympiádu měly, buď limit udělaly, nebo ne. A teď jsou čtyři na tři místa, nebo dokonce žádná, pokud by snad došlo k redukci na 80 nejlepších limit-nelimit (pozn.red.: Počet účastníků a účastnic olympijského maratonu nakonec výrazně převyšuje původní odhad pořadatelů a nelze zcela vyloučit, že nakonec bude nutné snížit počet, byť je to nepravděpodobné). My ale Moiře nejenže fandíme, ale i věříme. Je pod kontrolou doktorů, výsledky fyzičky a krve jsou výborné.”

Proč to podle vás nevyšlo už v dubnu ve Švýcarsku?

“V tom Belpu to bylo totálně nepovedené, protože po zrušení prvního termínu se rozutekli nejen závodníci, ale i vodiči. Pak vyběhlo mezi stodoly a traktory asi 20 závodníků, pár na půlku, pár jich vzdalo. Bylo prd počasí, prd atmosféra, prd soupeřky a od dvacítky jsme měli strach, kdy to brácha (Gerron Stewart dělal Moiře vodiče, pozn.red.) zabalí. Do toho ještě pořadatelé zvorali Moiře občerstvení a Gerron měl navíc připraveno občerstvení jen do 25. km (smích) Moira tam běžela bez vysokohorského soustředění, teď má za sebou tří týdny v Livignu. Bude mít vodiče, škoda že další dva jsou zraněni. Bude snad i atmosféra a víc závodníků. Takže optimismus je na místě!”

Ano, optimismus s manželem Eddiem máte. Prozradím, že v naší redakční anketě jste dokonce tipovali Moiřin výsledný čas v rozpětí 2:26–2:27. To by bylo možná i atakování českého rekordu 2:26:31…

“Upřímně, už nevím, co jsem tam napsala za čas. Jen vím, že se mi to nezdálo důležité. Ale na český rekord určitě má. Jde hlavně o povětrnostní podmínky a přístup pořadatelů. Nelze dělat vrcholný závod MČR tak, že se nechají závodníci kroužit po dlažebních kostkách kolem Orloje a pak se pošlou na tři mosty, tím spíš, když jde o limity na olympiádu a máte jen dva, tři pokusy do roka! To není profesionální atletický přístup pořadatelů! Může foukat, samozřejmě, ale odhady se nedělají s úvahou o větru, dešti nebo vedra. Ale již jsem uvedla plusy oproti maratonu ve Švýcarsku. Navíc se mi nelíbí názor redakce, že Moira favoritka není (pozn.red.: tipovali jsme, že Moira splní limit, ale nebude mezi třemi pro Tokio), to závodníkovi nepřidá a maminečku naštve. (smích) Chceme Moiru nakopnout, když jste jí zadupali.”

Tak snad ji společně vyhecujeme k co nejlepšímu výkonu! Bratr Gerron poběží opět s Moirou, nebo si půjde vlastní závod s muži?

“Gerron je primárně vodič. Jestli se bude cítit, třeba prubne víc.”

Drtivá většina účastníků zmíněné ankety dává Moiře největší šance na další výrazné zlepšování na maratonské distanci. Jak to vidíte vy? Znáte ji nejlépe, má i vaše geny.

“Jestli se jí nepovede prodat všechny zmíněné výhody teď, tak to bude jen díky všem trhlinám v organizaci maratonu, protože teď je to spíš show a business. Kéž by se aspoň povedlo počasí a možná i větší klid od médií by byl fajn… (úsměv) Ale jsme si jisti, že výhledově na pokoření českého rekordu určitě má!”


Oba jste s manželem zkušení běžci. Bylo a je to pro Moiru výhodou, nebo se spíš držíte zpátky a necháváte prostor jí a jejímu trenérovi Václavu Janouškovi?

“Dříve jsme Moiře a trenérovi do toho více kecali, ale teď už ne. Vašek se jí věnuje hrozně, hrozně moc. I víc odborně – medicínsky. Výhoda sportovní rodiny určitě je. Děláme pro atletiku hodně.”

Poslední, co prozradím z průběžných výsledků ankety, je to, že s drtivým náskokem vyhrála i v „soutěži“ o sympatie našich čtenářů. Zájem o ni tedy bude do budoucna ještě větší, nejen ze strany médií. Čemu by se Moira měla vyhnout, aby se nyní v maratonské euforii – může běžet letos i tři maratony během půl roku – nezavařila? Přeci jen maraton je ohromný výdej energie a poptávka po Moiře ze strany pořadatelů podzimních závodů bude jistě veliká…

“Maraton se nedá běhat jako stovka několikrát týdně, takže se trénink a jeho zaměření budou nadále střídat. Po tomto letošním ‚maratonování‘ určitě dojde ke změně tréninku, k zaměření na kratší tratě. Tím myslím kratší než maraton. Potenciál Moira nemá určitě vyčerpaný od pětky nahoru. Dráze se bude věnovat také v rámci oddílových soutěží či MČR. A čemu se vyhnout? Asi v legraci odpovím, že běhání bez manažera. Zájem o rozhovory a fotografování je totiž veliký a vyčerpává to. Manažer by to snad ukočíroval. Ale kde vzít na něj peníze, že?”

Komentáře (Celkem 6)

Nalezené položky: 7 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Radek Narovec muž 28.05.2021 15:13:07

„Je to stres, ale Moira to zvládne, má neuvěřitelnou koncentraci na závody a málokdy zklamala. Opravdu málokdy,“ říká před nedělním vystoupením své dcera Miriam Stewartová, sama skvělá běžkyně a reprezentantka. „My Moiře nejen fandíme, ale i věříme. Větru dešti neporučíte, možná to se skvělým časem nevyjde nyní, ale výhledově má na pokoření českého rekordu,“ dodává s tím, že neskrývá hněv nad organizací celého závodu.
Odkaz na článek

avatar

Sloviensko

rudo muž 28.05.2021 15:55:42

" Je pod kontrolou doktorů, výsledky fyzičky a krve jsou výborné.”"

ako za sociku ;-)

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 28.05.2021 19:14:43

Na výsledek tohoto pseudo závodu jsem velmi zvědavá. Holkám nezbývá než držet palce, ta vlnovka, co poběží, se bude v druhé půlce hodně zajídat. Kostky v Celetné raději nezmiňovat. Kdo viděl profil trati závodu, co běžela minulý týden Tereza, to byl jiný přístup k možnostem plnit limity. Nějaké výběhy byly, ale v druhé půlce se pomohlo závodníkům na maximum. . https://run2gether.com/…-english.pdf Neříkám, že si to mají běžci běžet celé kopcem dolů, to by ani neprošlo pravidly, ale rozdl přístupu je obrovský.

Týmovou soutěž jsem nepochopila (pravidla ano, smysl ne, prostě si nedovedu představit, že to zvyšuje atraktivitu závodu).

EVN avizovala, že počítá s tím odběhnout si to sama, Moira bude mít nějakého toho vodiče. Bude to nesmírně zajímavý závod. Zvláště pro Terezu Hrochovou.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Beruškanádherná žena 28.05.2021 21:09:25

Je krásné jak se maminka Stewartová vyjádřila ke své dceři, určitě na všechno, co říká maminka, jednou dojde (rekord ČR v maratonu a zlepšení se na ostatních tratích) ale trochu mi tam schází pokora a respekt k maratónské trati. Já nepochybuji o tom, že Moira je velice talentovaná a rodičům gratuluji, ale myslím si, že na Moiru sama maminka vytváří tlak, místo aby tlak snižovala, navíc si myslím že každý špičkový sportovec a sportovec, který má choutky na nejlepší český čas v maratón musí tlak od médií, fanoušků zvládat a nestrachovat se, jestli má jít na rozhovor nebo ne. Vrcholová maratónkyně není vrcholová tenistka a čím bude více vidět v médiích tím muže mít partnerů kteří ji můžou poskytnout ne jenom finanční prostředky, pokud tedy o finanční prostředky Moira stojí. Ještě bych chtěla podotknout že závod si vybírá závodník popřípadě trenér, a jestli člověk pochybuje o kvalifikačním závodu v centru Prahy tak proč neběžela v Rakousku před týdnem s Terkou Hrochovou?!? Možná jde Moiře především o český titul ale to nevím, nebo dostala dobře zaplaceno od organizátorů? Ale to už jsou všechno spekulace a do zázemí nevidím. Budu přát štěstí všem účastníkům.

avatar

Desert muž 28.05.2021 22:13:56

>> Beruškanádherná, 28. 05. 2021 21:09:25

vsichni mame na to prekonat rekord, jen nekterym se nechce :-P

avatar

Desert muž 28.05.2021 22:19:21

>> Beruškanádherná, 28. 05. 2021 21:09:25

ja to beru tak, ze si dala tyden renegerace k dobru :-D

avatar

Sloviensko

rudo muž 29.05.2021 05:41:19

pokial ziadna z nich nezabehne na drahe 10,000m v case zodpovedajucom vykonom 2:29

su to vsetko len take maratonske kecy a osobaky na „maraton“ s hodnovernostou triatlonovych…

trate ktore sa v minulosti nebezali a viac sa nebudu, na jedno pouzitie premerana trat…

by ma vobec neprekvapilo keby Capalbom namerany specialny covid maraton mal nejakych 39km a 5km useky znacene po 4750m

Motto: you can't stop, what is coming !
Nalezené položky: 7 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.