Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

PORADNA: Jak běhat v různých terénech

PORADNA: Jak běhat v různých terénech
foto: Pixabay

komerční prezentace | 11.06.2023 | přečteno: 587×

Běhání na asfaltu se liší od běhání v lese. Každá aktivita vyžaduje trochu jiné vybavení a přístup, a je důležité to mít na paměti, hlavně z hlediska zranění. V dnešním článku si řekneme a vysvětlíme vše podstatné.

Představte si léto v betonové džungli s názvem město a pak v osvěžujícím lese se stromy a rostlinami.

Sami moc dobře víte, že obě místa jsou naprosto rozdílná, což vyžaduje trochu jinou přípravu, a to jak z hlediska bot na běhání, tak i dalšího vybavení jako je například lékárnička nebo čelovka. A běhání na písku? To chce také promyslet.

Běhání ve městě na asfaltu

Asfalt a kostky jsou mimořádně tvrdé a tím pádem náročné na klouby a techniku běhu. Je nutné, abyste si pořídili boty, které mají hladkou podrážku, dobré odpružení a uleví kloubům a svalům. Hodit se vám bude vysoké tlumení, které si poradí i s takto tvrdým povrchem.

Ve městě s sebou nemusíte tahat příliš mnoho věcí, ale nezapomeňte na dostatek vody. Hlavně v létě, kdy z betonu sálá teplo a případná dehydratace může způsobit nevolnosti, a dokonce i omdlení. Nepodceňujte to a přes den do sebe dostaňte optimální množství vody.

Vhodné jsou i sluneční brýle, protože se od výloh odráží ostré světlo, což vám bude znepříjemňovat celý zážitek.

Pozor dávejte také v případě, že běháte se sluchátky, dostanete se do tempa a nebudete si všímat aut, což vám může být osudným. Snažte se brát v potaz i vaše okolí.

Běhání v přírodě

Lesní cesty jsou specifické v tom, že jsou měkké, ale plné překážek. Na tento terén jsou perfektní boty s označením kros, cross a trail. Členitá podrážka je do nerovného terénu skvělá, protože neklouže a eliminuje případná zranění. Obvykle jsou taky odolnější a užší než silniční boty.

Kromě bot je dobré mít s sebou i pár užitečných věcí jako lékárnička, dostatek vody, v noci čelovka a pro ženy i píšťalku, pepřový sprej nebo osobní alarm.

Když zůstaneme u těch žen, buďte na neobydleném území ve střehu. Neběhejte stejnou trasu ve stejném čase, případně si všímejte varovných signálů a tváří. Opatrnosti není nikdy dost. Mějte s sebou nabitý telefon a nejlépe nenoste sluchátka s potlačením hluku.

Před během si nastříkejte nohy sprejem proti klíšťatům, od bot až po pas. Existují také ultrazvukové odpuzovače bez jakéhokoliv zápachu, které si připnete na oblečení.

Je jasné, že se musíte rozehřát a rozcvičit, ať běháte na betonu nebo v lese, ale u lesního výběhu si opravdu dejte záležet na rozehřátí kotníků, které dostávají kvůli různým větvičkám a kořenům slušně zabrat.

Až se vrátíte domů, zkontrolujte si oblečení a oblečení, jestli přece jen někde nenajdete klíště či jiný hmyz.

Běhání na písku

Písek je zase trochu jiná výzva, protože má poměrně dost velké nároky na rovnováhu. Nejspíš vám první výběh nebude připadat přirozený, což je normální, na písek si prvně musí zvyknout a zjistit, jaký způsob pohybu vám bude vyhovovat.

S délkou tréninku to nepřehánějte. Říká se, že na běh na písku je až 1,5× náročnější než na pevném povrchu, tak ho radši zkraťte. I tak vám dokáže výrazně zaměstnat hlubší svaly a core.

Někteří lidé volí běhání naboso. Jde to, ale musíte perfektně znát danou lokalitu, jinak riskujete zranění nebo pořezání nohou. Kromě toho si tím lze přetížit achillovu šlachu. Doporučujeme se držet vlhkého pruhu u pobřeží, protože je zpevněný a lépe se v něm pohybuje.

Nezapomeňte se namazat opalovacím krémem, nosit pokrývku hlavy, sluneční brýle a dostatečně se hydratovat. Zapomeňte na běhání v dopoledních hodinách, zvolte ráno nebo večer.