Určitě bych si kolem kolabujícího Honzy neproběhl do cíle pro titul

Moc nescházelo a rozšířil svou sbírku mistrovských titulů o ten maratonský. Vít Pavlišta skončil jen osm sekund za Yannem Havlenou. Ten si do té doby šel suverénně pro vítězství, jenže na modrém koberci se mu podlomila kolena a vyčerpaný upadl. Scéna jak z mnoha ironmanů: Zvedne se? Prohraje závod pár metrů před cílem? „Kdybych se dostal na jeho úroveň, určitě bych neproběhl kolem pro titul. Pomohl bych mu do cíle,“ vrací se k momentu zkušený matador. Klobouk dolů!
Polibek na startu a výzva „makej“ dovedla manžele Pavlištovy ke stříbrné a bramborové pozici
Manželský pár předních českých vytrvalců Lucie a Vít Pavlištovi absolvoval společný maratonský závod přesně po deseti letech. Pražský maraton 2015 znamenal pro oba významný milník ve sportovní kariéře, Lucie na této trati tehdy debutovala a Vít získal svůj první maratonský titul mistra republiky.
„Byli jsme oddíloví kolegové, já jsem Lucce pomáhal sestavovat tréninkový plán v přípravě na maraton. U mě panovala veliká spokojenost, protože jsem si zaběhl osobní rekord,“ vzpomněl na sezonu 2015 Vít Pavlišta, dnes už držitel osmi medailí z MČR v maratonu. Letos si rodiče dvou roztomilých děvčat odvezli z Prahy další medaili, Vítkovo republikové stříbro (výkonem 2:21:20), Lucie k tomu přidala senzační čtvrté místo (2:49:39) na šampionátu v kategorii žen.
Jak hodnotíte své vystoupení na pražském maratonu?
LUCIE: Hodinky mi předpovídaly čas 2:49. Myslela jsem si, že je to hodně optimistické, ale když vše klapne, ne úplně nereálné. A vida, šlo to. Takže jsem si splnila svůj cíl, mít maraton v čase, kterým se můžu chlubit.
VÍT: Předvedl jsem to, na co aktuálně mám. Nic speciálního, ani propadák. S odstupem mi hlavou trošku šly myšlenky, jestli jsem nebyl kolem dvaatřicátého kilometru příliš pohodlný. Předběhla mě tam pozdější vítězka ženského závodu, a neběžela zas tak zásadně rychleji. Asi jsem se za ní mohl vyvézt. Pořád ale vnímám trochu hanbu, schovávat se za ženou, a tak převládla moje pohodlnost v kombinaci s tímto broukem v hlavě. První žena nakonec předběhla Yanna (mistra ČR Havlenu) na začátku Pařížské ulice.
Za vítězným Yannem Havlenou si Vítek doběhl pro stříbro s odstupem osmi sekund. Nový český šampion několik metrů před cílem upadl naprostým vyčerpáním. Jak jste prožíval tyto dramatické okamžiky?
VÍT: Kdybych se dostal na úroveň Honzy, určitě bych neproběhl kolem pro titul. Pomohl bych mu do cíle. Každopádně jsem rád, že to zvládl sám a věřím, že už dnes zase běhá.
Co jste si vlastně jako životní i tréninkoví partneři stačili říct a popřát na startu?
LUCIE: Jen jsme si dali pusu a řekli „makej“!
A jak jste se za závod s Luckou odměnili?
LUCIE: Vždycky je to taková rodinná akce, takže jsme se po závodu sešli se všemi, co nám na trati pomáhali s občerstvováním. Chvíli jsme popovídali, ale žádné větší oslavy, na to nebyla energie. A došli jsme si na masáž.
Na pražském maratonu jste společně nastoupili po deseti letech. V roce 2015 Lucie debutovala a Vítek se stal mistrem republiky. Jaké máte na ten závod vzpomínky?
VÍT: V roce 2015 jsme byli oddíloví kolegové, já jsem Lucce pomáhal sestavovat tréninkový plán v přípravě na maraton. U mě panovala veliká spokojenost, protože jsem si v té době zaběhl osobní rekord. Na takový čas jsem pomýšlel, ale hlavně se mi maraton zase po dlouhé době povedl.
LUCIE: Já jsem měla z Vítkova úspěchu taky radost. A sama jsem měla radost, že jsem to dokázala, protože ten nápad, že to uběhnu vznikl vlastně v hospodě. (smích) Někdo tam prohlásil, že si chce zaběhnout maraton, Vítek řekl, že mu napíše tréninkový plán a já se k tomu přidala.
Co vedlo Lucii k tomu, že se po deseti letech zase vydala na maratonskou trať?
LUCIE: Ten první rok jsem běžela 3:24 v Praze a ve stejné sezoně potom ještě v Drážďanech. Tam jsem si výkon vylepšila asi o tři minuty. Pak už mě maratony vůbec nelákaly, protože ten trénink je dost náročný. A až teď po porodech jsem měla v hlavě, že bych do třetice určitě maraton chtěla zkusit. Tím, že jsem se v poslední době hodně zlepšovala na pětku a desítku i půlmaraton, říkala jsem si, že bych i v maratonu určitě měla na lepší čas, než jaký mám zaběhnutý.
Jak si navzájem pomáháte a podporujete se v atletické přípravě?
LUCIE: Vítek mi nejdřív psal tréninky, já byla jeho svěřenkyně. A když jsme pak spolu začali chodit, tak jsem si prostě běhala, třeba i s dětmi, tréninky si vymýšlím sama. Ale teď když se blížil maraton, váhala jsem, co přesně jít, kolik úseků si v jakém období před závodem dát, takže jsem se často Vítka ptala a radila se s ním.
Kolik toho společně naběháte?
LUCIE: Dřív jsme spolu chodili běhat docela dost, rozhodně častěji než teď.
VÍT: Lucka třeba jela na koloběžce a já jsem běžel. A sem tam jsme měli pro mě volný běh a pro Lucku tempo. To se teď už moc neděje, protože se většinou střídáme v hlídání dětí, takže jeden je s dětmi a druhý si běhá.
LUCIE: Nějak prostřídat se musíme hlavně o víkendech, ve všední den je to trošku jiné. Já třeba stíhám běhat hned po práci, než vyzvednu holky ze školky. Víťa jde potom naopak později, když už jsem s holkami doma.
Je atletika a běhání hlavním tématem hovorů ve vaší domácnosti?
LUCIE: To úplně ne, my nejsme takoví, že bychom to tak extra žrali. Běh pro nás není to hlavní, ale bavíme se o něm hodně, hlavně když jde o plánování toho, kdo a kdy který závod půjde.
VÍT: Rozhodně se nebavíme dlouhé hodiny nad tréninky a nějakými daty z tréninku.
Jak náročné pro vás je skloubit vrcholový sport s vychováváním dětí?
LUCIE: Často se nás lidi ptají, jak zvládáme oba běhat, a ještě se při tom starat o holky. Musíme si prostě vyjít vstříc a vystřídat se. Ale mě v té otázce trošku vadí slovo „vrcholový“ sport…
VÍT: Vrcholový sport to není, vrcholové výkony také ne. Moje výkony jdou dolů, Lucky trochu nahoru, jsou to sice hezké výkony na české úrovni, ale v rámci širší konkurence nejde o nějaké super časy.
LUCIE: A ty moje už vůbec ne, já se nepovažuji za žádnou elitu. A ještě k dětem: Holky se samozřejmě snažíme vychovávat ke sportu, pořád vybíráme, co je bude bavit. Uvidíme.
VÍT: Ony jsou ještě malé, ale důležité je, že vidí, že oba sportujeme, a tak se pohybují v našem prostředí, jezdí s námi na soutěže a občas si samy proběhnou nějaké dětské závody. Mají k pohybu pozitivní vztah a časem se uvidí, co z toho bude dál.
Seriál RunCzech má významný podíl na tom, že se česká společnost „rozběhala“ a lidí, kteří běhají pro radost, přibývá. Co radíte lidem, kteří si vezmou do hlavy, že uběhnou maraton?
VÍT: Poradil bych jim, aby to brali se vší vážností. Maraton už není nějaká distance, která se dá uběhnout z gauče, abyste si ji užili. Je potřeba se důkladně připravit, natrénovat na to, aby z toho běžci měli větší zážitek a dosáhli lepšího výkonu.
LUCIE: Můžou si to užít i bez nějakého cíle. Já vlastně občas závidím lidem, kteří neběží pro to, že chtějí překonat nějaký čas, zastaví se na každé občerstvovačce, dají si banán a užijí si atmosféru. Vítku, tebe by nelákalo si maraton takhle zaběhnout?
VÍT: Asi ani ne. To bych si tady radši zaběhl kolem komína nebo kolem vesnice, to bych kvůli tomu nejel na maraton do Prahy.
Komentáře (Celkem 0)
runczech.com
08.05.2025 13:04:49
Moc nescházelo a rozšířil svou sbírku mistrovských titulů o ten
maratonský. Vít Pavlišta skončil jen osm sekund za Yannem Havlenou. Ten si
do té doby šel suverénně pro vítězství, jenže na modrém koberci se mu
podlomila kolena a vyčerpaný upadl. Scéna jak z mnoha ironmanů: Zvedne se?
Prohraje závod pár metrů před cílem? „Kdybych se dostal na jeho úroveň,
určitě bych neproběhl kolem pro titul. Pomohl bych mu do cíle,“ vrací se
k momentu zkušený matador. Klobouk dolů!
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.