Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Jak umělá inteligence do pár let promění trénink, zdraví i závody

Jak umělá inteligence do pár let promění trénink, zdraví i závody
foto: Sora AI

Radek Narovec | 08.07.2025 | přečteno: 1393×

Taky vám přijde, že svět se nějak moc urychluje? A to nás asi to nejlepší teprve čeká. Vybudování obřích data center, schopnost AI se učit sama ze svých chyb a příchod nových technologických „hraček“ schopných umocnit objem nasbíraných dat, to vše má vést k velkému třesku, který se nevyhne ani našemu koníčku – běhání. Zejména ve spojitosti se zdravím.

Představte si svět, kde váš trenér není člověk, ale všudypřítomná umělá inteligence. Svět, kde zranění předpovíte dřív, než vás vůbec napadne, že by mohlo přijít, a kde se každý trénink dynamicky přizpůsobuje nejen vašemu výkonu, ale i vaší náladě, spánku a pracovnímu vytížení. To není scéna ze sci-fi filmu. Podle detailního scénáře „AI 2027“, který analyzuje exponenciální růst technologických schopností, stojíme na prahu revoluce, která se nevyhne ani našim běžeckým stezkám.

Scénář AI 2027 a další prognózy se shodují na jednom: nečeká nás lineární zlepšování stávajících technologií, ale skoková změna. Klíčovým milníkem má být vznik tzv. AI agentů – autonomních systémů schopných samostatně plnit komplexní úkoly. Už v roce 2025 se mají objevit první „asistenti“, kteří za vás objednají jídlo nebo zpracují kalorické tabulky. Kolem roku 2027 však mají tyto systémy dosáhnout expertízy na úrovni člověka v programování a výzkumu.

To odstartuje kaskádu událostí: AI bude schopna sama sebe zrychleně vylepšovat, což povede k nástupu tzv. superinteligence. Mimo sport to způsobí masivní otřesy na trhu práce (automatizace duševní práce), v geopolitice (závody o dominanci v AI) i ve vědě, kde umělá inteligence dokáže řešit problémy, na které lidstvo dosud nestačilo.

Mluvíme o velkém třesku, který se dá přirovnat třeba k nástupu internetu, nebo v našem oboru příchodu hodinek s měřením tepu a GPS.

Tento technologický kontext je zásadní pro pochopení, proč se změny tak dramaticky promítnou i do relativně jednoduché aktivity, jakou je běh. Síla těchto nástrojů bude tak obrovská a jejich provoz tak levný, že proniknou do všech aspektů našich životů.

Co to tedy konkrétně znamená pro nás, běžce? Zapomeňte na statické tréninkové plány stažené z internetu nebo generické pokyny z aplikací. Vstupujeme do éry skutečné hyper-personalizace. Zde je několik oblastí a služeb, které se stanou samozřejmostí.

Dynamický trenér 24/7

Konec tréninkových plánů! Zatímco dnes nám hodinky a aplikace jako Strava či Garmin Connect ukazují data a nabízejí základní analýzu, budoucí AI agent bude fungovat jako váš osobní šéftrenér, analytik a mentor v jednom. Současné hodinky sledují tep, VO2max, spánek. Máme aplikace, kam si můžeme zapisovat pocity. Náš budoucí AI trenér bude ale propojovat všechna dostupná data v reálném čase. Analyzuje nejen váš včerejší běh, ale i kvalitu vašeho spánku, data z kalendáře (ví, že vás čeká stresující den v práci), a dokonce i jídelníček (např. pomocí rozpoznávání fotek jídla). Na základě této holistické analýzy dynamicky upraví váš denní plán. Místo plánovaného intervalového tréninku vám doporučí lehký klus a cvičení na protažení, protože vidí, že jste málo spali a hladina stresu je vysoká. Nebudete plnit plán, plán se bude přizpůsobovat vám.

Prediktivní prevence zranění

Konec léčení zranění, lepší je jim přecházet! Největším nepřítelem běžce je bolest a zranění. Současný přístup je reaktivní – řešíme bolest, až když se objeví. AI tento model obrátí. Ano, některé pokročilé hodinky analyzují základní metriky běžecké dynamiky. Můžeme jít na specializovanou analýzu běhu. Ale jsou to tak odborné metriky a jejich jich tolik, že si z toho běžný smrtelník stejně žádný relevantní úsudek neudělá.

Co bude tou zásadní změnou? AI bude využívat kameru vašeho telefonu nebo senzory v oblečení či botách k detailní analýze vašeho běžeckého stylu při každém tréninku. Tato data porovná s obrovskou databází pohybových vzorců a biomechaniky. Dokáže identifikovat mikroskopické odchylky ve vašem kroku, které jsou předzvěstí budoucích problémů – ať už jde o přetížení achilovky nebo riziko iliotibiálního syndromu. Než vůbec pocítíte bolest, AI vám naservíruje konkrétní kompenzační a posilovací cvičení zaměřená přesně na vaši slabinu. Stane se strážcem vašeho pohybového aparátu.

Integrace mentálního zdraví

Vyhoření, ztráta motivace, přetrénování – to vše jsou stavy, kde hlava ovlivňuje nohy. AI se naučí rozumět i této stránce sportu. Co už některé apky dělají? Zapisování si pocitů, sledování variability srdečního tepu jako ukazatele stresu. Ale v nedaleké budoucnosti bude AI analyzovat nejen čísla, ale i textové vzorce, hlas, signály v obličeji – jakým tónem komunikujete se svými přáteli na sociálních sítích, jaké výrazy používáte v poznámkách k tréninku. V kombinaci s fyziologickými daty (zvýšená klidová tepová frekvence, zhoršený spánek) rozpozná blížící se mentální únavu nebo ztrátu motivace. Místo aby vás nutila do dalšího výkonu, proaktivně navrhne změnu: „Vidím, že jsi pod tlakem. Co takhle dnes místo běhu zkusit procházku v přírodě nebo jógu? Našel jsem ti vedenou meditaci pro sportovce.“ Bude pečovat o vaši udržitelnou radost z pohybu.

Revoluce v závodění: Od virtuální reality po dokonalou strategii

Změny se dotknou i samotného prožitku ze závodů, ať už těch reálných, nebo virtuálních. Ne, nemluvíme o té slabé náhražce běhu z dob Covidu. Mluvíme o mnohem pokročilejších a zážitkovějších věcech: Připravte se na závody v rozšířené realitě (AR). S lehkými AR brýlemi si budete moci zaběhnout Bostonský maraton na cyklostezce podél Vltavy. Uvidíte reálnou trať, virtuální davy fanoušků i avatary svých soupeřů a přátel, kteří běží s vámi. Závodní den přestane být omezen na jediné místo a čas.

V reálném závodě vám pak AI trenér bude prostřednictvím audio pokynů v reálném čase radit s tempem na základě analýzy trati, počasí a vašich aktuálních ale i historických biometrických dat, aby vás dovedl k optimálnímu výkonu.

Asi by šlo pokračovat. Možná vám to celé přijde jako sci-fi, nebo něco strašně moc vzdáleného. Zejména, když vidíte to množství chyb a technologických nedostatků, jež současné přístroje a algoritmy nabízejí. Ale pozor – před pár lety jsme se takto smáli prvním strojovým překladům cizích jazyků. A dnes už se nesmějeme. Programátoři se smáli tvrzením, že AI se naučí programovat. A dnes ve velkém adoptují AI nástroje, které zvyšují jejich produktivitu. O fotkách a videu nemluvě. Tak proč se nepřipravit na to, že běh s technologiemi bude jedním z mnoha oborů, které čeká velký otřes a proměny.

P.S.: Pod tímto článkem jsem sice podepsán, protože finální zásahy jsem do něj vpisoval sám. Ale 95 % práce odvedla AI. I to je budoucnost, či spíše současnost.

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Radek Narovec muž 08.07.2025 11:08:09

Taky vám přijde, že svět se nějak urychluje? A to nás asi to nejlepší teprve čeká. Vybudování obřích data center, schopnost AI se učit sama ze svých chyb a příchod nových technologických „hraček“ schopných umocnit objem nasbíraných dat, to vše má vést k velkému třesku, který se nevyhne ani našemu koníčku – běhání. Zejména ve spojitosti se zdravím.

Představte si svět, kde váš trenér není člověk, ale všudypřítomná umělá inteligence. Svět, kde zranění předpovíte dřív, než vás vůbec napadne, že by mohlo přijít, a kde se každý trénink dynamicky přizpůsobuje nejen vašemu výkonu, ale i vaší náladě, spánku a pracovnímu vytížení. To není scéna ze sci-fi filmu. Podle detailního scénáře „AI 2027“, který analyzuje exponenciální růst technologických schopností, stojíme na prahu revoluce, která se nevyhne ani našim běžeckým stezkám.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.