Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Under Armour: Od potu k datům. Vše začalo ve sklepě u babičky

Under Armour: Od potu k datům. Vše začalo ve sklepě u babičky

Radek Narovec | 13.07.2025 | přečteno: 321×

Když se řekne Under Armour, pravděpodobně se vám vybaví fotbalové dresy, posilovny, nebo třeba svalnatý herec Dwayne „The Rock“ Johnson v kompresním oblečení. Málokdo si ale uvědomí, že tato značka, proslulá svou neústupnou snahou o výkonnostní inovace, se v posledních letech stala významným hráčem v běžeckém světě, a to s důrazem na data a nejmodernější technologie. POSLECHNI SI PODCAST

Ne nadarmo je v České republice jednou z tváří značky olympionička Martina Sáblíková. Její nezlomná vůle a schopnost dominovat jak na ledě, tak v běžeckém tréninku, dokonale rezonuje s filozofií Under Armour, která klade důraz na houževnatost a sebepřekonání v každém kroku.

Příběh značky by se dal shrnout do banálního “Od potu k vynálezu”. Nebo také příběh outsidera. Under Armour začala v roce 1996 v suterénu u babičky zakladatele Kevina Planka. Plank, bývalý kapitán amerického fotbalového týmu na Marylandské univerzitě, byl znechucený z promočených a nepříliš vonících bavlněných triček, které si sportovci natahovali pod dresy. Jeho řešení? První sportovní trička z tkaniny odvádějící vlhkost, která udržovala tělo v suchu a chladu. Tato inovace „změnila hru“, jak se tak často v marketingu říká, a donutila giganty jako Nike a Adidas následovat.


PROHLÉDNI SI TIPY NA UNDER ARMOUR KOLEKCI NA ACTIGO COLLECTIONS


Under Armour se definuje jako „sportovní dům“, a jejich posláním je „dělat sportovce lepšími tím, že jim poskytují výkonnostní řešení, o kterých nevěděli, že je potřebují, a bez kterých si už nedokážou představit život“. Značka si pěstuje image „outsidera“, pro kterého je charakteristická houževnatost, odhodlání a snaha o sebepřekonání. Je to značka pro sportovce, kteří „trénují ve stínu, ne pro lajky, ale pro výsledek“.

Ačkoliv Under Armour vstoupil do běhu až později, ve druhé půli roku 2000, rychle to dohnali sázkou na technologie a biomechaniku. Zde jsou jejich klíčové inovace, se kterými v posledních dvou dekádách přišli:

• Technologie HOVR™: Tato vlajková loď Under Armour v mezipodešvích, představená v roce 2018, využívá voskovitý syntetický materiál Olefin. Je navržena tak, aby si zachovala svůj „švih a odraz“ i po stovkách kilometrů, na rozdíl od tradiční EVA pěny, která „umírá“. HOVR poskytuje pohodlí, tlumení nárazů a návrat energie, což je ideální pro běžce na cestách. Modely jako HOVR Phantom (zaměřené na pohodlí a měkký došlap) a HOVR Sonic (rychlejší a pevnější pro každodenní trénink a delší závody) byly jedny z prvních, které tuto technologii představily.

• Propojená obuv (Connected Footwear) a ekosystém dat: Under Armour byl v tomto průkopníkem. Jejich boty HOVR™ obsahovaly vestavěné senzory v mezipodešvi, které bez potřeby hodinek nebo telefonu dokázaly sledovat data o vašem běhu, jako je kadence, délka kroku a doba kontaktu se zemí. Tato data se synchronizovala s aplikací MapMyRun. UA získalo MapMyRun v roce 2013 za 150 milionů dolarů, když měla tato platforma již přes 20 milionů registrovaných uživatelů. Strava v té době teprv měla začít psát svůj příběh slávy. MapMyRun nabízelo funkce jako sledování výživy, vybavení (boty) a plánování tras. Tato data ve spojení s čipy v botách a apkou v mobilu poskytovala personalizované tipy a tréninkové pokyny v reálném čase – je to jako mít „trenéra přímo v botě“. O to víc překvapilo, když letos podpora čipu skončila, bez bližšího vysvětlení. Že by mělo přijít něco lepšího?

• Technologie UA Flow: Tato lehká a odolná technologie mezipodešve získala zlatou cenu na Edison Awards v roce 2022. Je klíčovým prvkem maratonské boty UA Flow Velociti Elite.

◦ UA Flow Velociti Elite: Tato maratonská bota, vyvinutá pro elitní sportovce, obsahuje celokarbonovou desku sendvičově vloženou do měkké pěny mezipodešve, která se stlačuje a pruží zpět pro dodatečný zdvih, což poskytuje explozivní návrat energie. K tomu přispívá dynamický svršek WARP 2.0 pro prodyšnost a lehkou fixaci, a superkritická pěna Flow pro lehčí a hladší jízdu. Bota je navržena tak, aby dodávala běžcům sebevědomí na startovní čáře. Sharon Lokedi dokonce vyhrála New York City Marathon v roce 2022 v prototypu této boty, a v roce 2025 získala první místo na Boston Marathonu v modelu Flow Velociti Elite 2.

• Kolekce UA Infinite: Tato nová běžecká obuv je zaměřena na vytrvalostní běhy a každodenní kilometry, s romantickým sloganem, “abyste poslední míli cítili lépe než tu první”. Under Armour se snaží neustále o zlepšení, a to i přes některé počáteční smíšené recenze modelu Infinite Elite, které zmiňovaly vyšší hmotnost a lehce neideální pocit při běhu. Under Armour uznává, že jejich denní tréninkové boty zatím nemají tak silnou pozici jako jejich závodní boty. O to lépe vypadají na běžné nošení!

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Radek Narovec muž 13.07.2025 21:45:12

Když se řekne Under Armour, pravděpodobně se vám vybaví fotbalové dresy, posilovny, nebo třeba svalnatý herec Dwayne „The Rock“ Johnson v kompresním oblečení. Málokdo si ale uvědomí, že tato značka, proslulá svou neústupnou snahou o výkonnostní inovace, se v posledních letech stala významným hráčem v běžeckém světě, a to s důrazem na data a nejmodernější technologie. POSLECHNI SI PODCAST />Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.