Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

TEST: Saucony Xodus - hbitá krosovka pro pohodu

TEST: Saucony Xodus - hbitá krosovka pro pohodu
foto: Saucony

David Gerych, Radek Narovec | 13.10.2009 | přečteno: 19633×

Krosovky Saucony Xodus, na svou kategorii velmi lehké boty, zaujmou lehkými, odolnými a na dotek příjemnými materiály svršku. Příznivci těžkotonážních a všemuodolných krosovek budou nad tímto modelem asi ohrnovat nos, zato milovníci hbitého tempa po lesních cestách by měli zavětřit.

Novinka v letošní kolekci amerického výrobce sportovní obuvi a textilu není botou pro širokou kategorii běžců, ale je rozhodně zajímavým počinem.

Bota zaujme netradičně divokým designem, díky němuž se hodí i k nošení “v civilu”. Použité materiály zdatně odolávají zašpinění, stejně tak hrubost podrážky je optimální, aby nedocházelo k zanášení kameny a blátem.

Hned při prvním obutí se ale objevilo nepříjemné překvapení. Vnitřní elastické pruhy po stranách boty brání snadnému nazouvání (máte pocit, že vnitřek je “natržený”) a i po něm jsou v botě dost cítit, což není zprvu nikterak příjemné. Ovšem právě díky těmto pruhům bota dobře kopíruje tvar nohy, nikde netlačí, nikde není místo navíc, cítíte se v ní pohodlně bez ohledu na šíři nohy. Pocitově převládá měkkost, někomu se může zprvu nelíbit až nepříjemná “hadrovitost” boty, ale s těmito pocity se rychle sžijete.

 

Zvednutá špička podrážky vybízí k razantnímu odrazu, stejně tak výrazně seříznutá pata nebere tolik z energie dopadu, i když první kroky – zvláště při chůzi – budou poněkud nestabilní.

Problémy jsme zaznamenali s tkaničkami, poměrně často se povolují až úplně rozvazují, je třeba dvojí uzel. I jejich délka je spíše nadměrná, což je typické i pro jiné modely značky Saucony.

Konstrukce boty není nikterak bytelná, což s sebou nese opět výhody i nevýhody. Bota bude na slovo poslouchat při sebemenší potřebě odchýlit se od dosavadního směru běhu, perfektně kopíruje terén, krásně dovolí zrychlit. Opačně ale není tak chráněná proti tvrdým nárazům do kamenů nebo kořenů, při běhu po velkých nerovnostech budou muset hodně pracovat kotníky a těžší běžci určitě zmíní nestabilitu nohy zejména při ostrých sebězích či změnách směru.

Prostě je to bota hbitá, kterou ocení ti, kdo mají rádi cit pro povrch. Skvěle zabírá i na jehličnatém a písčitém povrchu, klouže jen na mokré vozovce, která ale není jejím domovem. Je skvělá do lesa, na měkký povrch, méně do kamenitého terénu. Lehčí běžci v ní zvládnou i čerstvě zorané pole. Je třeba si na ni zvyknout a nečekat od ní něco, co nemůže umět.

Podrážka z vibramu nejevila jedinou stopu opotřebení ani v závěru testu, o odolnosti materiálu svědčí i ostrý zvuk, když si „štrejchnete“ o silnici.

Připomínky máme k patě. Není moc klenutá, takže noha v ní není zcela fixovaná. Jak již bylo řečeno, opakovaně se nám stávalo, že se bota při běhu povolovala, což se nejvíce projevovalo právě v oblasti paty. Naopak skvělé je “obložení” vrchního lemu, který se nezařezává do achilovky.

Boty dobře odvádějí pot a vlhkost. I v horku tak zůstala noha uvnitř příjemně suchá. Opačně v deštivém počasí velmi obstojně bránily pronikání vlhkosti dovnitř.

Xodus sice nemá pronační podporu, ale i výrazný pronátor jí přijde na chuť. Stejně tak je to s podporou aktivního odrazu. Díky tomu umožňuje tato bota i v těžším terénu velmi rychlý běh.
Trochu odvážnější mohly být reflexní vrstvy, podzim je typický rychlým stmíváním a například z boku vaše nohy nebudou viděny vůbec. To ale nic nemění na tom, že nás tato bota zaujala a určitě se stane zpestřením nabídky krosové obuvi na českém trhu.

ZÁVĚR

Tato velmi zajímavá, designově originální a propracovaná krosová bota se jeví jako poměrně kvalitní a docela univerzální, s možností využití jak pro delší lehčí běhy, tak pro rychlejší tréninky v lehčím i těžším terénu. Ne každému úplně dobře sedne, problémy mohou mít zejména těžší běžci. Zamilují si ji naopak běžci, kteří hledají boty neomezující cit pro povrch a skousnou pro to jisté nepohodlí při dopadu do extrémnějších po­loh.

KLADY
+ hbitost při vysoké pohodlnosti
+ kvalitní záběr zejména na měkkém povrchu
+ dobré odvětrávání

ZÁPORY
- rozvazující se tkaničky
- nepříjemné nazouvání
- menší stabilita v těžkém terénu


KOMENTÁŘ VÝHRADNÍHO ZÁSTUPCE SAUCONY PRO ČESKOU REPUBLIKU:

Dovolte nám reagovat na zmiňované problémy při nazouvání. Nejde o nedokonalou konstrukci, ale naopak o velkou výhodu – o všitý jazyk, tedy provedení známé spíše z maximálně zátěžových bot nebo bot, které je třeba rychle nazout a nelze moc dlouho šněrovat (některé triatlonové speciály).

Toto provedení :
a) zpevňuje kotník pod ArchLockem, tzn. násobí jeho funkci v nerovném terénu,
b) neposouvá se ani neshrnuje, termoregulace například ve sněhu,
c) zpevňuje kotník při odrazu a má částečně protipronační charakter.

Co se týče připomínek k tkaničkám a šněrování, tento model je nutné šněrovat přes dvojí  otvor, pak se nejenom kotník lépe (výše) zpevní, ale tkanička ani pata opravdu nepovolí!
Těžší běžci by problém mít neměli, stejně jako ostatní i oni si budou muset pouze zvyknout na tvrdší dopad při běhu na silnici díky zkosené patě (nedošlapuje se na hranu podešve ale na onu zkosenou plošku). Boty jsou ideální také do sněhu (odraz, voděodolný svršek).


WEBOVÉ STRÁNKY SAUCONY ČESKÁ REPUBLIKA

 

Komentáře (Celkem 4)

Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Praha-Bohnice

Celkem 22706,27 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:02 (2010)
půlmaraton: 1:20:21 (2010)
maraton: 2:58:29 (2009)

BuckTheBug muž 13.10.2009 07:40:20

Zavazování na dva uzly je snad samozřejmostí u většiny běžců. Navíc při kombinaci s protažením (http://www.youtube.com/wa … DdyZeY3QZo) jsou delší tkaničky spíše výhodou.

Motto: "6:47, to není zlý čásek na kilásek. Škoda že jsem běžel jen 300 metrů.", Arnold J. Rimmer
avatar

České Budějovice, Bratříkov

10 km: 0:36:59 (2006)
půlmaraton: 1:25:58 (2006)
maraton: 3:33:50 (2008)

fuji muž 13.10.2009 09:08:37

To je docela podstatná věc, aby byla bota do terénu stabilní. Člověk si asi těžko přivodí podvrknutí na silnici, ale v lese na nerovnostech je to reálné.

Motto: [i]"Nechtěj všechno ale jen to, co nemůžeš!"[/i] [i]Já[/i]
avatar

Praha

Celkem 6176,6 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:15 (2009)
půlmaraton: 1:34:00 (2005)
maraton: 3:23:32 (2006)

Radek Narovec muž 13.10.2009 11:05:25

>> fuji, 13. 10. 2009 09:08:37

to je právě otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. v příliš stabilní botě ztrácíš cit pro terén, bota drží nohu někdy až příliš pevně a omezuje stabilizační funkci kotníku a dalších částí nohy (chodidla). hodně taky záleží na terénu samotném, jestli se bavíme o lesní cestě nebo horské kamenité, na obě bych si vzal různé boty.

avatar

keltuzar muž 12.01.2010 21:15:17

Ale nedoporučuji tuto botu do hodně velkého sněhu a po chvilce běhu rychle promrzne sice po 30min už se to dá přežít ale prvních několik kilometru je to velice nepříjemné.

administrator 03.04.2010 13:33:04

Krosovky Saucony Xodus, na svou kategorii velmi lehké boty, zaujmou lehkými, odolnými a na dotek příjemnými materiály svršku. Příznivci těžkotonážních a všemuodolných krosovek budou nad tímto modelem asi ohrnovat nos, zato milovníci hbitého tempa po lesních cestách by měli zavětřit.


Odkaz na článek
Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.