Zadáno pro běžky - Krušné hory

Krušné hory jsou dalším atraktivním regionem pro běžkaře. V některých rysech jsou podobné Jizerkám, i v Krušných horách se po vystoupání na hřeben pohybujete po náhorní plošině, není to ale jen rovina, najdete tu také pěkné kopečky a pokud si nedáte pozor a hřeben neuváženě opustíte a sjedete do údolí (což se vám může snadno přihodit zvlášť na perfektně upravených stopách na německé straně Krušných hor), čeká vás náročné a leckdy i docela dlouhé stoupání zpět na hřeben. Tak pozor a dobře a s rozmyslem své trasy plánujte a pozorně čtěte mapu.
Pokud plánujete vyjet na běžky do Krušných hor, musíte si rozmyslet, do které části hor se vydáte. V Krušných horách jsou totoiž dva hlavní regiony nabízející atraktivní lyžařské stopy pro běžkaře, a to Teplicko a potom Karlovarsko – v podstatě oblast Božího Daru a širšího okolí.
Oblast Teplicka má velkou výhodu pro běžkaře z Prahy a okolí – podobně jako Jizerky je tato oblast rychle dostupná autem a vyplatí se sem vyrazit i na jednodenní lyžování. Autem můžete dojet do Dubí nad Teplice, auto nechat na parkovišti a po turistické značce, kde bývá slušná stopa, vystoupat na Krušnohorskou magistrálu. Nabízí se dva směry – z Dubí východně směrem na Krupku a přes Cínovec a Mikulov se z opačné strany do Dubí vrátit, nebo můžete vyrazit západním směrem do Mikulova a tam se rozhodnout pro některý z běžkařských okruhů, které jsou v okolí Mikulova značeny a po případném občerstvení v některé z mikulovských restaurací se vrátit pěkně z kopce dolů do Dubí.
Pokud ovšem zamýšlíte vyjet západním směrem, je asi výhodnější dojet autem až do Mikulova, parkovat se tu dá, ušetříte stoupání pěšky na hřeben a ušetřený čas můžete využít lépe k delšímu výletu třeba k přehradě Fláje nebo až do Českého Jiřetína těsně u německých hranic. Pak se můžete vrátit zpátky po německé straně hranic, ale pozor, abyste nesjeli příliš dolů do údolí (tedy pokud si nechcete dát výživný výstup zpět na hřeben). Němečtí kolegové běžkaři tu mívají vyšlapané zkratky přes hranice, které někdy ušetří pár kilometrů.
Krušnohorská magistrála i běžecké stopy kolem Mikulova jsou strojově upravované a jezdí se tu velice příjemně. S občerstvením je to tu trochu horší než třeba v Jizerkách, kiosky po cestě na běžeckých stopách nenajdete, ale občerstvení nebo teplé jídlo pořídíte hlavně v lyžařských střediscích – tzn. V Mikulově, na Cínovci, v Krupce nebo samozřejmě v Dubí po návratu k autu.
Druhá oblast – Karlovarsko – je rozlehlejší a nabízí víc běžkařských možností, z Prahy a okolí je to ale poněkud dále, takže na jeden den se sem jet nevyplatí, ovšem víkend nebo i celý týden dovolené tu strávíte naprosto v pohodě.
Záleží na vaší volbě, odkud do hor vyrazíte, nebo možná spíš na tom, kde seženete ubytování. Pokud jsou dobré sněhové podmínky, může to být trochu problém, ale není nutné hledat ubytování v „profláknutých“ centrech, jako je třeba Boží Dar, běžkaři mohou vzít zavděk menšími místy jako je Pernink, Abertamy, Horní Blatná, Nové Hamry a podobně. Všechna tato místa jsou upravovanými stopami napojena na už zmíněnou Krušnohorskou magistrálu a podle sněhových podmínek je možno naplánovat řadu okruhů ze všech těchto míst.
Opět máte řadu možností, jak své výlety obohatit nahlédnutím za hranice do Německa, kolem jednotlivých příhraničních lyžařských středisek na německé straně Krušných hor je vždy bohatá síť upravovaných lyžařských stop velmi pěknou přírodou a je i zajímavé tato příhraniční městečka navštívit, ale opět pozor – pravidelně klesnete poměrně hluboko do podhůří a bude vás čekat stoupání zpět na hřeben.
Z oblasti Perninku a Horní Blatné se tak nabízí cesta po magistrále směrem na Jelení s odbočkou na německé běžecké trasy kolem Johanngeorgenstadtu s návratem zpět opět po magistrále. Z Horní Blatné nebo Perninku můžete dojet do Johanngeorgenstadtu i lesní cestou kolem Vlčí hory a pak údolím potoka k silnici, tato cesta je na každé mapě, ale není tu strojově upravená stopa, ovšem pravidelně je tu stopa projetá lyžaři. Tahle cesta je krátká a rychlá, dobře se svezete, můžete pak tento výlet zkombinovat s návštěvou bazénu nebo sauny v Potůčkách a pokud se po sauně už nechcete znovu potit ve stoupání zpět, můžete se třeba vrátit autobusem nebo vlakem do Horní Blatné nebo Perninku.
Pokud zamíříte směrem na Boží Dar, nebo budete vyrážet přímo z Božího Daru, neměli byste si nechat ujít výlet na Fichtelberg (druhý nejvyšší vrchol Krušných hor, jen o pár metrů nižší než Klínovec). Kolem Fichtelbergu vede perfektní okružní běžecká stopa, která vás dovede celkem pohodlně až na vrchol. Z vrcholu je pak nádherný sjezd po cestě kolmo na vrstevnice, perfektní stopou až k lyžařskému stadionu pod Fichtelbergem – mimořádný zážitek.
Pokud od hraničního přechodu vyrazíte opačným směrem na Tellerhäuser, můžete absolvovat krátký okruh víceméně po rovině a u Tellerhäuseru se hned vrátit zpět do Čech, nebo pokračovat až do Rittersgrűnu a zpět se vrátit další stopou v Německu, nebo pokračovat stopou na české straně – tyto varianty jsou delší, záleží na konkrétní volbě cesty, ale všechny varianty pravděpodobně přesáhnou 30 km. Také jsou absolvovatelné jen za dobrých sněhových podmínek, protože Rittersgrűn je opět poměrně nízko. Ale sjezd dolů po upravené stopě je velmi rychlý a pohodlný a patří také k velmi příjemným zážitkům.
V okolí Božího Daru je k dispozici síť upravovaných běžeckých stop různých délek, které můžete využít k různým variantám návratu nebo odjezdu na výlet do širšího okolí, nebo je můžete využít k intenzivnějšímu běžeckému tréninku. Nejdelší okruh měří přes 20 km, to už stojí za to. Všechny upravované stopy včetně těch v Německu najdete na lyžařských turistických mapách, navíc narazíte i na další cesty, kde stopu prošlápnou kolegové běžkaři. Známý je biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem.
Možnosti občerstvení najdete v jednotlivých střediscích zimních sportů, kiosky jsou výjimečné, vím vlastně jen o jednom, na magistrále mezi Horní Blatnou a Božím Darem, asi v polovině cesty, na křižovatce lyžařské magistrály a silnice z Abertam na Rýžovnu. Ale vzhledem k rozmístění jednotlivých středisek v principu každých cca 10 km na nějakou možnost občerstvení můžete narazit.
MAPKA LYŽAŘSKÝCH TRAS V OKOLÍ BOŽÍHO DARU
Komentáře (Celkem 3)
pug
19.01.2010 16:12:14
U Božáku je to trochu bohatší, než je popsáno. U Božího Daru můžou chrti využít i závodní okruhy Jahodovka a zhruba 2 km jízdy stopou z Božáku na Klínovec se lze dostat ke stopám říznutýn na severní straně Klínovce, které mají o trochu náročnější profil, než magistrála http://zima.klinovec.cz/cs/provoz. Dá se k nim přijet i od Loučné, což může být dost výhoda.
administrator 03.04.2010 13:33:09
Krušné hory jsou dalším atraktivním regionem pro běžkaře. V některých rysech jsou podobné Jizerkám, i v Krušných horách se po vystoupání na hřeben pohybujete po náhorní plošině, není to ale jen rovina, najdete tu také pěkné kopečky a pokud si nedáte pozor a hřeben neuváženě opustíte a sjedete do údolí (což se vám může snadno přihodit zvlášť na perfektně upravených stopách na německé straně Krušných hor), čeká vás náročné a leckdy i docela dlouhé stoupání zpět na hřeben. Tak pozor a dobře a s rozmyslem své trasy plánujte a pozorně čtěte mapu.
Odkaz na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.