Běchovice poprvé vyhlásily Cenu Lubomíra Tesáčka

Daniela Havránková | 29.09.2011 | přečteno: 2279×

Na konci června tragicky zemřel ve věku 54 let Lubomír Tesáček, jeden z nejlepších českých vytrvalců. Byl držitelem halových rekordů na tři a pět tisíc metrů a halovým mistrem Evropy v běhu na 3 000 metrů. A také pětinásobným vítězem Běchovic v řadě. Organizátoři závodu se proto rozhodli mu připravit poctu v podobě zvláštního ocenění.

„Jeho náhlá a tragická smrt nás kluky ze Stromovky dosti zasáhla,“ svěřil se Josef Šaman, ředitel závodu Běchovice-Praha, který organizuje atletický oddíl PSK Olymp Praha. „Už nevím, jak přesně vznikl nápad na cenu, ale nějak se pořád řešilo, že je to hrozné a co by se mělo udělat. Přednesl jsem návrh na Cenu Lubomíra Tesáčka na organizačním výboru a dotáhl jsem ho k realizaci,“ dodal Šaman ke vzniku trofeje.

Lubomír Tesáček přezdívaný Tesi, který odešel předčasně do běžeckého nebe, se zapsal nesmazatelným písmem do historie Běchovic. V letech 1982–1991 získal dvě stříbra a pět prvenství – ty navíc v řadě! V historických tabulkách v mistrovské kategorii tak figuruje co do počtu medailí hned za nejúspěšnějším Róbertem Štefkem.

Na letošním 115. ročníku Běchovic byla poprvé udělena jeho cena pro nejlepšího běžce v kategorii 50–55 let, ve které by letos býval Tesáček startoval. Před samotným vyhlášením se v rámci piety držela minuta ticha. Pak byla cena slavnostně předána 51letému Pavlu Kratochvílovi ze Sokola Rudíkov. Ten se stal vítězem kategorie výkonem 35:07.

Zvláštní trofej předával Václav Fišer, bývalý šéftrenér reprezentace a na Běchovicích delegát Českého atletického svazu (ČAS), a Jindřich Linhart, technický delegát ČAS a blízký Tesáčkův kamarád. „Je to skleněná plaketa se siluetou Tesiho, jak dobíhá do cíle závodu vypálená laserem. Myslím si, že cena je decentní a vkusná,“ popsal trofej ředitel Šaman a zároveň potvrdil založení nové tradice: „Pokud bude dělat Běchovice moje maličkost, tak kategorie 50–55 let bude vždy cenou Tesiho.“