„Běchovice“: tradice, kult i motivace
Pod titulkem článku se skrývá název knihy autora Miloše Bednáře, kterou představilo ústecké vydavatelství European Science and Art Publishing na letošních „Běchovicích“. Přestože jde o slavný závod se 115letou tradicí, jde o první knihu, která mu je zasvěcena. Může být vhodným vánočním dárkem nejen pro ortodoxní účastníky Běchovic.
Čtenář bude mít určité potíže při jejím tematickém zařazení: je sportovní historií, atletickou statistikou, sociologickým rozborem životního stylu závodníků i psychologickým ponorem do jejich motivace. A protože autor učí na FTVS filosofii a etiku, nemůže chybět ani tato dimenze sportu obecně, atletiky zvláště a vytrvaleckého běhání zejména.
Kniha není kronikou závodu, přesto je jejích 122 stran historií nemálo prostoupeno. Autor mluví o „tresti“ historie, která se mu transformovala zejména do podoby tradice – ať už té „velké“, díky které závod přežil všechna protivenství a uchoval si unikátní nepřerušenost, tak i „malé“, jíž je míněna tradice osobní či rodinná. Přestože nejde o kroniku závodu, nalezne čtenář v knize jeden objev, kterým je nález pramene, potvrzujícího konání Běchovic i ve zpochybňovaném roce 1902.
Milovník sportovních statistik, zejména těch atletických, nebude rozhodně zklamán. Autor je budoval podle vlastních slov přibližně 30 let a podařilo se mu shromáždit unikátní soubor dat. V knize tak najdeme přehled 50 nejlepších výkonů v historii závodu, a to v kategoriích mužů i žen, ale ve stejném rozsahu i nejlepší výkony veteránů. Zastoupen je i hodně sledovaný přehled „věrných“ běžců s dvaceti a více účastmi, stejně tak jako statistika rodinných „rekordů“.
Rozfázování výkonnosti dokonce po jednom roce věku s uvedením vždy tří nejlepších v historii závodu (v intervalu 40–88 let) umožnilo sestavit graf, který je svědectvím poklesu výkonnosti v relaci k věku. Zaujala-li vás tato část, nalistujte stranu 51.
Autor fandí celoživotnímu sportování a „Běchovice“ považuje – díky neměnné trati – za dobrý test, jak na tom jsme a jak vzdorujeme poklesu výkonnosti se stoupajícím věkem. V této perspektivě považuje za „krále Běchovic“ nikoli třeba sedminásobného vítěze Róberta Štefka, ale Přemysla Dolenského, muže, který vyhrál všechny existující kategorie a dokázal vozit medaile po dobu 55 let. V roce 1946 vyhrál mistrovský závod a roku 2001 uzavřel ve věku 81 let svůj účet vítězstvím v kategorii nad 80 let. Ani na Štefka ale autor nezapomněl a spolu s Petrou Kamínkovou a Věnceslavou Pokornou zařazuje do knihy jejich profily v části věnované nejvýraznějším postavám závodu.
Kapitola „Výzkum motivace a některých prvků životního stylu běchovických věrných‘“ těží z dotazníkového šetření unikátní skupiny běžců, kteří dokázali zaběhnout „Běchovice“ nejméně dvacetkrát. Údaje poskytlo 168 z nich, tedy přibližně 76%. Překvapením jsou údaje o celoživotní kilometráži, které určitě přesahují představy laiků, ale pravděpodobně i atletických odborníků. Navíc byl patrně objeven světový „rekordman“ v této „guinessovské“ disciplíně.
Závěr knihy je fakticky o sportovním asketismu a autor se nevyhýbá ani temnějším stránkám běhání, jimiž jsou bolest, utrpení, zranění a smrt.
V knize najdete 16 barevných a 7 historických černobílých fotografií a množství barevných grafů, které doprovázejí statistické údaje. Za 199 Kč lze knihu objednat u vydavatele na webových stránkách www.dum-tisku.cz/knihy, nebo je k osobnímu odběru přímo u autora na FTVS UK, či v místě jeho bydliště (Praha 4 – Spořilov, Severní VI, č. 18) po telefonické (724119024) či mailové (milbed@volny.cz) domluvě.
Komentáře (Celkem 0)
PetrK 29.11.2011 20:12:40
Pod titulkem článku se skrývá název knihy autora Miloše Bednáře, již
představilo ústecké vydavatelství European Science and Art Publishing na
letošních „Běchovicích“. Přestože jde o slavný závod s 115letou
tradicí, jde o první knihu, která mu je zasvěcena. Může být vhodným
vánočním dárkem nejen pro ortodoxní účastníky Běchovic.
Odkaz na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.