V testu na krosovou Evropu uspěli nejlépe Kourek a Sekanová

Daniela Havránková | 01.11.2013 | přečteno: 3694×

Česká běžecká elita si dala v sobotu dostaveníčko na Velké ceně ACCC Horažďovice. Na tamním závodišti speciálně vytvořeném pro přespolní běhy si pro vítězné vavříny doběhli Lukáš Kourek (TJ Nové Město na Moravě) a Lucie Sekanová (USK Praha). Výsledky závodu poslouží jako jedno z vodítek pro případné nominace na krosovou Evropu, která se bude konat 8. prosince v Bělehradě.

„Velká cena ACCC Horažďovice tvoří dílčí část pro rozhodování o nominaci závodníků na evropský šampionát v krosu. Výkonnost běžců sledujeme celou sezonu, republikové mistrovství bylo už na jaře, a tak nás zajímají i výsledky z doby nedávné, konkrétně třeba z Běchovic," řekl před závodem k nominačnímu klíči na prosincovou mistrovskou soutěž člen trenérské rady ČAS Pavel Tunka. „Letos při vrcholných vrchařských soutěžích na sebe upozornili junioři. Jsou dobří v kopcích, mohli by kvalitně běžet i kros. Také v mužích i ženách je šance poslat nejen jednotlivce, ale rovnou celá družstva,“ dodal.

Dopoledne byla nad Střelskými Hošticemi, kde se běžecký areál nachází, zatažená obloha, teplota kolem 15 stupňů a zdejší trať skrápěl drobný déšť. Stav závodiště tím naštěstí nebyl nijak poznamenán, běželo se po pevném travnatém povrchu bez bahna, ovšem i tak zdejší závody patří mezi ty náročnější kvůli značně členitému profilu tratí. Od deseti hodin se závodilo – nejprve v mládežnických kategoriích, vrcholem akce pak byly závody žen a mužů na 7 resp. 9 kilometrů.

Znamenitou formu potvrdil Lukáš Kourek, který na jihu Čech dokázal i svoji všestrannost. Přestože se soustředí zejména na dráhové závody, dokáže skvěle běžet i po silnici (v poslední době zvítězil na Vokolo Priglu i před týdnem v běhu Hronov-Náchod). Ve Střelských Hošticích byl zase králem krosu, když trať zvládl proběhnout v čase 27:11.

Kourek o první místo v úvodní části závodu bojoval s Jiřím Homoláčem (AK Kroměříž), kterému v cíli naměřili 27:57. Homoláč měl přitom z minulého týdne v nohách rekordní frankfurtský maraton, když zaběhl nejlepší český výkon roku s hodnotou 2:19:37 a vylepšil si tak i osobák. Bronz připadl trochu nečekaně Jakubu Holušovi (Dukla Praha) za 28:11, skvělému půlkaři a mílaři s mezinárodními zkušenostmi, který se připravuje stejně jako Homoláč v tréninkové skupině Jiřího Sequenta. Favorizovaný Petr Vitner závod nedokončil.

V závodě žen se odehrál souboj mezi Lucií Sekanovou a Květou Peckovou (AK Škoda Plzeň). První jmenovaná za to zhruba v polovině závodu vzala a Peckovou již nechala bezpečně za sebou výkonem 23:49, stříbrná žena měla čas 24:18. Třetí doběhla Diana Mezuliániková (PSK Olymp Praha) za 24:45 po závěrečném souboji s Kamilou Gregorovou (AC Tepo Kladno), která se sice dlouho držela na bronzové příčce, nakonec však skončila čtvrtá za 24:47. Za ní pak dorazila do cíle londýnská olympionička Ivana Sekyrová (AK Sokolov) výkonem 25:09.

Juniorskou soutěž ovládl Jakub Zemaník (AK SSK Vítkovice) po průběhu sedmikilometrové trati za 21:39, juniorkám záda ukázala Moira Stewartová (Spartak Praha 4), když 4,1 km zvládla za 14:20. Na stejné trati závodila jako jediná veteránka specialistka na zimní triatlon Šárka Grabmüllerová (SKI Šumava) ve výsledném čase 16:32.

O dekorování medailistů se postaral šéftrenér atletické reprezentace Tomáš Dvořák. V závodech startovala celkem necelá stovka běžců. Českou účast zpestřila skupina běžců z Litvy napříč všemi kategoriemi.