Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecké závody » Půlmaraton za 1:30

Půlmaraton za 1:30

Nalezené položky: 14 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Mariánské Lázně

Celkem 9874 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:34 (2015)
půlmaraton: 1:17:55 (2014)
maraton: 2:58:26 (2014)

Preiby muž 15.03.2012 17:11:02

Ahoj,

31. března se chystám, stejně jako hodně čtenářů těchto stránek, na Hervis 1/2 Maraton v Praze. Jako svůj cíl jsem si stanovil překonání mety 1:30. Nehodlám teď rozebírat, jestli na to mám, nebo ne (to se ostatně uvidí), chtěl bych od zkušených běžců (zvláště od těch, kteří běhají zhruba na úrovni tohoto času), několik rad. Jedná se o můj první start na půlmaratonu, jediný masový závod, kterého jsem se dosud účastil, byl loňský Nike Run Prague, jinak běhám spíše menší eventy s účastí v řádu několika desítek běžců. Chtěl jsem se zeptat, jak vypadá situace na startu. Na webových stránkách je uvedeno, že budou vodiči pro časy 1:30, 1:40, 1:50 a 2:00. Předpokládám, že nebudu jedinej, kdo bude mít cíl právě zmíněných 1:30, nerad bych se dostal do nějaké tlačenice. Údajně tam budou nějaké startovní koridory, tak bych chtěl vědět, jestli jsou tam lidé umisťovaní podle nějakého klíče, nebo čistě podle vlastní soudnosti? Na Nike Run nic takového nebylo a situace na startu byla poměrně v pohodě, na té úrovni, kde jsem běžel, se to roztrhalo zhruba po půl kilometru a celý závod se mi běželo celkem pohodlně, žádná strkanice, nic. Budu mít třeba vůbec možnost se rozcvičit a pak se zařadit, abych na tom místě nemusel čekat třeba hodinu před startem? Druhý dotaz je, jak funguje ten vodič. Jestli celou dobu poběží konstatní tempo (4:16/km), nebo jestli ze začátku pomaleji a bude průběžně zrychlovat? Jestli tento vodič bude nějak označen (předpokládám, že ano), kolik zhruba lidí poběží tak nějak s ním (dva, dvacet, dvě stě,..)?? Každopádně budu rád za každou radu k průběhu půlmaratonu, tak, abych co nejvíce zvýšil svoje šance na překonání mé vysněné mety (pokud na to samozřejmě budu fyzicky mít, což je ale už trochu jiná pohádka).

Díky za veškeré rady. Preiby

Motto: Když vás začne porážet mladší sestra, je na čase dopít pivo, zvednout se z gauče a začít se sebou něco dělat
avatar

10 km: 0:37:37
půlmaraton: 1:25:47
maraton: 3:05:40 (2002)

Drahoš muž 15.03.2012 17:54:51

Ahoj,

odpovedám, lebo momentálne sa cítim na tesne <1:30 (pred 10 dňami som bežal 10km/39:18). Myslím si, že na PM vodič nie je až taký dôležitý, ako na celom M. Ak sa ho aj nechytíš (obvykle mávajú balóniky), nenechaj sa tým znervózniť, bude tam veľa prirodzených vodičov a možno ho uvidíš neskôr po štarte a pridáš sa k nemu, ale ak aj nie, nič sa nedeje, lepšie je bežať podľa vlastných pocitov ako sa prispôsobovať tempu niekoho iného, i keď je to vodič, aspoň také sú moje skúsenosti z asi 50 absolvovaných PM. Tempo vodiča by malo byť rovnomerné.

Želám Ti čas <1:30, ale nebuď sklamaný ani z 1:35, na 1. pokus je aj to pekný výkon.

Motto: Keď hľadím na obecenstvo, vidím samých krásnych ľudí. (Stevie Wonder)
avatar

Mariánské Lázně

Celkem 9874 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:34 (2015)
půlmaraton: 1:17:55 (2014)
maraton: 2:58:26 (2014)

Preiby muž 15.03.2012 19:05:32

Díky za tipy. 1/2 maraton jsem běžel nanečisto v listopadu na Ladronce, kde jsou 4,2km okruhy (těsně pod 1:39), ale od té doby nemám referenční srovnání, stejně tak jako desítku jsem naostro běžel naposledy v lednu (můj PB v profilu), ale v mrazu a na ledovém podkladu. Trochu je mi jedno, jestli bych běžel za 1:32 nebo za 1:35 (i když budu rád samozřejmě i za tyto časy), chci to prostě risknout za 1:30, protože je to pro mě taková magická hranice (stejně jako 10km za 40 min, což považuju za srovnatelně obtížné, akorát desítek se u nás běží celkem dost, na PM mám šanci akorát teď v březnu). V současné době cítím, že 1:30 je tak moje potenciální maximum, ke kterému budu potřebovat ideální podmínky, jedno z nich je rovnoměrné tempo. Na pocitové tempo mám příliš málo zkušeností, obávám se, abych to nepřepálil, nebo si naopak v cíli neřekl, že to šlo běžet rychleji.

Ještě jeden dotaz – jak je to s těmi koridory na startu? Předpokládám, že s tím problémy nebývají…

Motto: Když vás začne porážet mladší sestra, je na čase dopít pivo, zvednout se z gauče a začít se sebou něco dělat
avatar

Mariánské Lázně

Celkem 9874 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:34 (2015)
půlmaraton: 1:17:55 (2014)
maraton: 2:58:26 (2014)

Preiby muž 15.03.2012 23:39:48

>> skritek Hugo, 15. 03. 2012 20:28:07

Díky za informace. Já jsem přihlášku nestihl, nakonec jsem si to nechal přepsat od přítele jedné kamarádky někdy na konci února. Uvedl jsem tam plánovaný čas 1:35, protože jsem měl v únoru výpadek tréninku, ale vzhledem k tomu, že nyní v březnu tak dvakrát do týdne do tréninku zařazuju desítku za 43–46 minut, takže v plánovaném nebo jen lehce pomalejším tempu než v půlmaratonu), takže bych se rád pokusil o tu vysněnou metu.

Motto: Když vás začne porážet mladší sestra, je na čase dopít pivo, zvednout se z gauče a začít se sebou něco dělat
avatar

maraton: 3:07:35 (2008)

Jarda_x muž 16.03.2012 09:29:12

>> Preiby, 15. 03. 2012 17:11:02

Stejně tě bude zajímat tvůj reálný čas a tak je celkem jedno, odkud odstartuješ. Hlavně se nenech v prvním km po startu strhnout k tomu, abys za každou cenu chtěl nasadit plánované tempo. To, že dav neběží podle tvého přání sice k tomu svádí, ale předbíhání je spojeno s nutností brždění a opětovného zrychlování a to stojí moc sil, které v závěru pak chybějí. V klidu se nech nést davem dokud nebudeš moci plynule přejít do svého tempa. Pár vteřin ztráty z prního jednoho nebo 2 km pak určitě snadno doženeš.

avatar

Celkem 27865 km
Minulý měsíc 206 km
10 km: 0:40:09 (2017)
půlmaraton: 1:29:49 (2017)
maraton: 3:09:56 (2016)

mates111 muž 16.03.2012 12:21:09

No osobně nejsem úplně přesvědčen, že pokoušet se o osobák na akcích PIM je úplně nejlepší. Přece jenom chytnout po startu brzo požadované tempo není snadné a to zejména u těch, co běží poprvé. V ČR je dle mého názoru organizováno mnoho dalších půlmaratonů, kde lze dosáhnout rychlého času…

avatar

Lysá nad Labem

10 km: 0:41:08 (2012)
půlmaraton: 1:30:08 (2013)
maraton: 3:22:31 (2014)

zdeno muž 16.03.2012 13:09:55

Mates111 má pravdu, půlmaratonů je více (v létě třebas Miřejovice). Ale k PIMu. Já běhám hodně rovnoměrné tempo, zpravidla ve druhé půlce mírně zrychlím, takže mohu sdělit svoje zkušenosti (třebaže jsem pomalejší:-)). Vodiče nepotřebuješ, jen je nutné hlídat si tempo, respektive ověřovat mezičasy. Nejlépe každý kilometr. Někam si napiš čas třebas na každý 3. kilometr, ostatní dopočítáš (např. vzhůru nohama na číslo, pak se to dobře čte). Pokud máš nějaké měření tempa je to ideální, ale stejně jsou rozhodující kilometrovníky a čas, neběžíš ideální stopou. Důležité pro tebe je vědět, na jaký čas vodič běží. Zpravidla na čas závodu. Tj. pokud mu to trvá 5 minut na start, poběží o těch 5 minut rychleji, než má deklarovaný čas. Ty skupinky nebývají kolem vodičů moc velké, ale určitě je tam větší tlačenice, raději se vyhnout. A přesně jak píše Jarda_x, na začátku se příliš nestresuj pomalejším tempem a zcela určitě se v úvodu ani nedrž tempa okolo rychleji běžících. Drtivá většina, podle mých zkušeností, tempo přepálí. A pak to moc bolí. Taky neřeším případnou ztrátu na občerstvovačce a klidně přejdu do chůze. Ztracené vteřinky díky občerstvení snadno doženeš. Tak držím palce, ať ti to vyjde, taky bych rád někdy tuhle hranici zlomil. Ale mé 3 minuty jsou ještě hodně velký skok. Ještě malá poznámka k vodičům. Zpravidla se prezentují na stránkách Miloše Škorpila (www.bezeckaskola.cz), tam najdeš bližší informace.

avatar

maraton: 3:07:35 (2008)

Jarda_x muž 16.03.2012 14:28:24

>> zdeno, 16. 03. 2012 13:09:55 Souhlas se Zdenem. A kdybys náhodou běžel podle vodiče, tak si předem ověř, jestli poběží na RT nebo OT. Loni na PIMu se porvé stanovilo, že vodiči poběží na RT, tak aby nedošlo k nedorozumění.

avatar

Mariánské Lázně

Celkem 9874 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:34 (2015)
půlmaraton: 1:17:55 (2014)
maraton: 2:58:26 (2014)

Preiby muž 30.03.2012 11:47:25

Díky všem za rady. Ve čtvrtek jsem si byl vyzvednout startovní číslo a trochu zklamaně jsem se díval na koridor E (využil jsem možnosti do konce února přepsat číslo, původní majitel uvedl plán 2 hod.), do kterého jsem byl přidělen, znamená to, že budu na startu skoro v polovině z jedenácti tisíc běžců. Jak mám zvolit tempo na první kilometry a je vůbec možné v tom davu běžet podle sebe? Na jednu stranu je fajn, že to aspoň nemůžu přepálit, ale přesto bych oproti 4:16/km nechtěl příliš ztrácet a bojím se, že ztratím vizuální kontakt s vodičem. A také se bojím, že mě to předbíhání a kličkování bude stát dost sil navzdory slabším časům na začátku, máte s tím někdo zkušenost (kromě rady, jakkoliv oprávněné, že na honění osobáků jsou lepší jiné půlmaratony :-))????

Motto: Když vás začne porážet mladší sestra, je na čase dopít pivo, zvednout se z gauče a začít se sebou něco dělat
avatar

Praha

Celkem 26227 km
Minulý měsíc 3 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 30.03.2012 12:06:01

>> Preiby, 30. 03. 2012 11:47:25

Za prvé, připoj se k vodiči na srazu v 11.30 před Právnickoou fakultou. S ním projdeš i do jiného koridoru. Za druhé. S tím kličkováním to není tak strašné. Před startovní bránou přibrzdi (a pokus se přibrzdit i okolní) a pak budeš mít pár metrů na rozběh. A hned za Karlovým mostem se to už roztáhne, chce to jen koukat se dopředu a nesnažit se získat „pořadí“ během prvních pěti km. Pak už běžíš víceméně „sám“. :-). A klidně si i řekni skupině před sebou (Můžu mezi?, můžu vpravo?), ať Tě pustí dopředu, většina lidí ti ten metr mezi sebou udělá.

avatar

Praha 5

Celkem 35500 km
Minulý měsíc 53 km
10 km: 0:39:53 (2011)
půlmaraton: 1:28:21 (2014)
maraton: 3:07:53 (2017)

MilosPanco muž 30.03.2012 13:34:04

Zvaž také zda je dobré se celou trasu a dobu držet vodiče na 1:30. Výhody běhu s vodičem samozřejmě přavažují, ale může to mít i své úskalí. Na trati můžeš mít drobnou krizi – vodič ti cukne a tebe to může rozhodit. Doporučuji brát vodiče jako orientační bod a držet se svého plánu a tempa. Vodiči zřejmě poběží rovnoměrné tempo. Ty musíš vědět na co máš natrénováno. Rovnoměrné tempo, rychlejsí první nebo druhá půlka. Vodič ti může pomoci, může tě motivovat, ale zaběhnout to musíš sám. Hodně štěstí.

avatar

Mariánské Lázně

Celkem 9874 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:34 (2015)
půlmaraton: 1:17:55 (2014)
maraton: 2:58:26 (2014)

Preiby muž 01.04.2012 10:48:17

Díky všem za rady!!! Nakonec jsem si svůj cíl splnil, možná navzdory, možná právě kvůli těm drobnostem, ze kterých jsem byl nervózní. Na startu jsem řešil dilema, jestli mám najít vodiče a půl hodiny s ním mrznout, nebo jít těsně před startem do svého koridoru. Nakonec jsem půl hodiny mrznul ve svém koridoru, neboť jsem vodiče nenašel :-)). Nicméně toho, čeho jsem se nejvíce obával, se nepotvrdilo. Od brány se běželo tak, že jsem byl schopen pomalejší běžce předbíhat bez problémů. Jestli jsem na celé trati takhle ztratil 10s, tak je to moc. Poté, co jsem zjistil, že na prvním kilometru běžím jenom o pět sekund „nad par“, tak jsem se uklidnil a začal si to užívat. Běžel jsem jenom podle hodinek, vodiče jsem neviděl, akorát chvíli na smíchově před obrátkou (ke které to bylo asi 300m) a nakonec se mi paradoxně podařil lepší čas než s vodičem, kterého jsem dohnal asi deset metrů před cílem. A pokud celý závod někoho předbíhám, tak to člověka strašně psychicky povzbuzuje a žene dopředu. No a hlavně jsem se v cíli vyhnul frontám u výdeje zavazadel, kde to bylo podle čísel a všichni ti z koridoru A čekali docela ve velký frontě, já svůj batoh dostal hned. Takže nakonec skvělej zážitek

Motto: Když vás začne porážet mladší sestra, je na čase dopít pivo, zvednout se z gauče a začít se sebou něco dělat
avatar

Tomaser muž 04.04.2012 16:34:34

Ahoj, vidim, že jde zde hodně atletů. Dělam jeden průzkum, který se týká 1/2 Maratonu. Potřebuji to do své diplomové práce. Mohli byste mi to prosím vyplnit?Zabere vám to tak 2 min. Děkuji moc..

https://docs.google.com/…eet/viewform?…

avatar

Praha 4

10 km: 0:39:23 (2012)
půlmaraton: 1:28:34 (2012)
maraton: 3:08:00 (2012)

Zdeněk68 muž 04.04.2012 16:48:07

>> Tomaser, 04. 04. 2012 16:34:34

NEMUSÍŠ TO DÁVAT DO KAŽDÉHO VLÁKNA!

Nalezené položky: 14 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.