Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Rady do začátku

Rady do začátku

Nalezené položky: 74 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední
avatar

Praha

Celkem 10031 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2014)
půlmaraton: 1:24:41 (2014)
maraton: 3:39:14 (2013)

Valerius muž 07.08.2013 09:25:22

Běhej hlavně tak aby tě to bavilo a nemusel ses nutit. Do svých 20 let jsem byl u veslování vázán tréninkovými plány a přestalo mě to bavit. Od té doby co běhám, tak běhám na pocit a zatím mě to stále baví a každý rok se zlepšuji. Možná ne tak rychle jako s plánem, ale to je jedno. Osobně to dělám tak, že 1 týdně dávám rychlost (intervaly, výběhy) a pak ještě delší běh, zbytek podle toho jak se cítím.

Nejsem odborník, ale z vlastní zkušenosti, když jsem trénoval na první maraton, tak jsem naopak běhal dlouhé běhy v pomalém maratonském závodním tempu (pro mě tehdy cca 5:20/km). Prvně byl problém zaběhnout 25, pak jsem se dostal v klidu nad 30. Takhle jsem si dával delší běh každý druhý týden.

avatar

Praha

Celkem 167 km
Minulý měsíc 0 km

JakubTesarek muž 07.08.2013 09:35:23

>> Aki, 07. 08. 2013 09:09:15

Díky. Říká se, že by člověk neměl kritizovat něco, co sám nezkusil. Já vycházím ze zkušenosti – s tréninkovým plánem jsem začínal. Měl jsem plán pro úplné začátečníky co nedoběhnou ani tramvaj a přesto jsme mu nestačil. Zatímco podle plánu jsem měl vydržet 30 minut klusat, já jsem se ještě dával indiánský běh 3min/3min a domů jsem se vracel zničenej. Pak jsem se ale rozeběhl a najednou zas plán nestíhal mě.

S tou rychlostí máš určitě pravdu, ale pro mě je to hrozný opruz :-) i tak si dám alespoň jednou týdně rychlostní trénink. Nemám z nich ale radost, mám pocit že místo těch 5–7km jsem si mohl naběhat 15km nebo víc a že jsem si to tak vlastně o těch 10km zkrátil. Jasně, je to blbost ale hlavě neporučíš.

Motto: Už tam budem?
avatar

10 km: 0:35:54 (2018)
půlmaraton: 1:19:41 (2018)
maraton: 2:58:04 (2017)

Aki muž 07.08.2013 10:39:01

>> JakubTesarek, 07. 08. 2013 09:35:23

Rychlost opruz není, je to o tom si na to zvyknout. V závodě potom, jako když najdeš. Já se teď třeba už na rychlost těším a nemám rád pomalé běhy. Proč? Protože na rychlost jsem víc odpočatý a pocitově se běží líp než regenerační běhy po náročném tréninku. A naběhané km nejsou všechno. Je prostě potřeba to střídat, jednou rychleji, pak zas pomaleji, jednou kratší a pak zas delší. Být tebou, tak běhám podle pocitů, nauč se poslouchat tělo, vyzkoušej různé tréninky, které najdeš v těch tréninkových plánech a najdi takové, které tě baví a na které reaguješ dobře. Je zbytečné se stresovat tréninkovým plánem, na to budeš mít čas později.

Motto: Train hard, win easy.
avatar

Brno

10 km: 0:43:52 (2014)
půlmaraton: 1:38:23 (2013)
maraton: 3:32:42 (2015)

martinbilik muž 12.08.2013 15:10:48

Přispěji svými (nepatrnými) zkušenostmi: běhat jsem začal zhruba před rokem (tehdy věk 44:). Na první maraton (letos v Praze) jsem se připravoval podle Škorpilovy knihy Maraton za 100 dní a od té doby zhruba držím toto týdenní schéma: 3 dny volně (hodinku nebo dle času), mezitím 2 dny intervaly nebo něco v tempu, jedenkrát týdně delší výběh, jeden den volno. Taky mě moc nebaví rychlost a přitahují mě spíš delší tratě, než se honit za vteřinami a minutami na těch kratších, ale beru to, že „někdy prostě musíš“ :-)

avatar

Bratislava, Ruzinov

Celkem 6727,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:25 (2012)
půlmaraton: 1:17:34 (2014)

PALOsvk muž 12.08.2013 15:30:21

>> martinbilik, 12. 08. 2013 15:10:48

Heh, je to ozaj rozne. Ja to mam presne naopak, povazujem dlhy beh za nieco nudne (ak to nie je pretek)…clovek sa musi „hlidat“ aby neprepalil tempo, celu dobu musi ist v klidku a za tu hodinu-dve je to fakt nuda. Naopak ked si dam nieco, ako vcera rano 5×600m s 3min oddychom, alebo vecer 20×100m na trave, tak clovek citi tu rychlost, citi to vytazenie, uz po par usekoch mysli na to, ze to dnes nedokonci (ale nakoniec predsa vzdy Ano)… Chcel by si dat este pauzu po tom co ledva dobehol tu 600vku, ale uz pipaju hodinky s tym, ze treba ist do dalsieho intervalu. Ale to bude asi tym ze som bol vzdy viac sprinter ako vytrvalec.

No a za 20–30min je odbehane :-)

Motto: http://connect.garmin.com/profile/palosvk
avatar

Most

Celkem 782 km
Minulý měsíc 0 km

jvoza muž 15.08.2013 14:33:31

Všechny vás zdravím. Jsem tady nový, tak jsem chtěl v první řadě nakouknout a také se zeptat na pár informací. Tento týden jsem se rozhodl, že udělám něco se svým tělem. Měřím 190cm (s tím toho moc neudělám) a vážím 96kg (s tím bych chtěl razantně hnout)to vše při věku 38 let. Motivace pro běhání je tedy redukce váhy, postupné zlepšování a když výkonost dá, rád bych si zaběhl nějaký půlmaraton a potom možná i něco delšího. Nejsem úplný začátečník, běhání mě celkem baví, ale když vidím ty výsledky ostatních, tak trochu závidím. Momentálně jsem po pár trénincích na tom tak, že v lesním terénu běhám trasy kolem 5km v tempu okolo 6min/km. Tep průměrně okolo 150. Očekávám zlepšení každý den, ale ono to moc nepřichází. Teď k těm dotazům:

Je dobré běhat, když nohy bolí? Myslím ze zátěže, ne ze zranění. Říká se co bolí to sílí, ale také se bojím, že mi něco rupne. Není lepší si třeba den odpočinout?

Jaký máte názor na energetické nápoje těsně po běhání. Pro mě je to v tuto chvíli jako odměna po výkonu. Mohou nějak negativně působit na organizmus zvlášť v kontextu s redukcí váhy?

Jaký máte názor na pár chvil odpočinku v průběhu běhu? Já si říkám, že je to jako prohra a proto to musím zkousnout a třeba jen zvolním, ale zastavuje se mi těžko. Díky a přeji spoustu km ve zdraví

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 15.08.2013 18:15:43

>> jvoza, 15. 08. 2013 14:33:31 …Není lepší si třeba den odpočinout?

Neverending story :-D .

V začátku se doporučuje běhat jen 3–4× týdně, a zbylé dni brát buď jako zcela odpočinkové, anebo je vyhradit pro tréning jiného druhu sportu.

>> jvoza, 15. 08. 2013 14:33:31 …Jaký máte názor na energetické nápoje…

IMHO je hlad jen převlečená žízeň ;-), a obdobně jako energy drink Ti poslouží i minerálka či (jedno :-) ) pivo. .

avatar

Celkem 92,8 km
Minulý měsíc 0 km

vacuto111 muž 16.08.2013 09:43:16

jak zacit? Koupil jsem si sportteser a po nedeli jdu ke sportovnimu lekari. On mi stanovi aerobni prah. Jak s tim potom nalozit? Behat ze zacatkou pouze v urcene tepove frekvci? bude mi to stacit nebo musim delat jeste neco jinak?

Dekuji

Motto: NEVER GIVE UP!
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 16.08.2013 11:38:27

>> vacuto111, 16. 08. 2013 09:43:16

Podle mého názoru má smysl nechat si měřit aerobní práh až poté, co pár týdnů až měsíců běháš, jinak by sis měl nechat test po těch několika týdnech až měsících zopakovat, protože se dost rychle může měnit jak technika běhu, tak i výkonnost.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Celkem 92,8 km
Minulý měsíc 0 km

vacuto111 muž 16.08.2013 12:04:08

*>> kanovsky, 16. 08. 2013 11:38:2

hraju zavodne florbal a jezdim 1–2× tydne na kole. K tomu sportovnimu lekari jdu hlavne ze zvedavosti (i kvuli florbalu) a taky, ze mi to pojistovna zaplati :)

Motto: NEVER GIVE UP!
avatar

Celkem 268 km
Minulý měsíc 0 km

Pania muž 17.08.2013 00:27:55

Ahoj, běhám teprve necelé dva týdny, ob den, ale docela mě to baví a rád bych pokračoval zvládal časem delší běhy (teď 7km při tempu 6min/km v rovinatém terénu). Bohužel pracovně dost cestuji, hlavně do Asie, a běhat po městě v Indii mi přijde jako naprosto nereálné. Zbývá tedy hotelová tělocvična a její běhací pás. Moc se na to netěším, ale co se dá dělat ;-). Hlavně jsem na tom ale prakticky nestál, tak bych chtěl poprosit někoho, kdo s tím má zkušenosti, jestli by mi poradil, jak tu mašinu nastavit aby to odpovídalo tomu, co teď běhám. Hlavně bych se chtěl zeptat na nastavení sklonu pásu. Nechat úplně dole nebo trochu zvednout? O kolik tak? Díky :-)

avatar

Sloviensko

rudo muž 17.08.2013 03:38:54

>> Pania, 17. 08. 2013 00:27:55

vseobecne sa uznava ze porovnatelny beh na pase vyzaduje sklon 2 stupne hoci nejak sa toteraz meni len na 1 stuoen – ale to asi populacia makne. nicmenj to je dolezite len ak si chces priblenze porovnat vykonnost tempo, iank pocitakj s tymze pasy nie su presen naciachovane a nemaju pravdelne kontroly a udrzbu a tak mozu ukazovat aj p dost vyssiu rychlost aj o dost nizsiu rychlost. na pase sa da podvadzat tak ze vyskakujes do vzduchu a akoby si robil dlhe skoky snazis sa byt v lufte zakial pas pod tebou uteka sam od seba a anebahuju ti km na displeji pas je dobre vyuzit na nacvik vysokej kadencie teda velmi kratke ale velmi rychle kroky a s nastavenim sklonu sa mozes hrat ako chces ja som zakazdym nastavil pas az co to dalo a v njastrosom nastaveni som potom hladal udrzatelnu rychlost.

ak sa nik nepozera mozes pod prednu hranu ramu podlozit nejake drevo alebo vylozit to na scho nech dosiahnes skutocne strme stupanie, priapdene sa robi opacny system – trenink dolu kopcom ze nastavis pas sklon na nulu a pod zany ram podlozis drevo tehly schod a bezis dolu kopcom pri vysokej rychlosti – trenink kadencie pri malej fyziuckej zatazi

tiez trenink kopcov tam kde kopce nie su.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 92,8 km
Minulý měsíc 0 km

vacuto111 muž 23.08.2013 06:43:58

tak jsem se rozhodnul ze zacnu behat. Dnes jsem porve vyrazil na beh. Za 23 min, jsem ubehnul no spise usel :) 3 km. Asi to neni zadna slava. Vypadalo to nejak nasledovne. Kdyz jsem bezel a vyskocil mi tep nad 130, tak jsem sel hned do rychlo chuze. jak spadnul pod 120, tak jsem zasa klusal. Bylo to asi vzy 20 sec na 30–40 sec rychlochuze. Delam to spravne? :)

Motto: NEVER GIVE UP!
avatar

Sloviensko

rudo muž 23.08.2013 08:19:54

>> vacuto111, 23. 08. 2013 06:43:58

je to mozny pristup, ale skus sa rozbehnut pomalsie aby ten tep tak rychlo neskakal, pokial chces robit taketo intervaly mozes ist na system 140/120 cize bezat az do 140.

Motto: you can't stop, what is coming !
Nalezené položky: 74 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.