Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Tréning na cross od 15 km a viac.

Tréning na cross od 15 km a viac.

Nalezené položky: 923 První Předchozí | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Další Poslední
avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 29.12.2014 19:04:32

>> ttomino1980, 29. 12. 2015 06:50:31

Bol to len priklad na špekulaciu. Osobne predpokladám ( ale za podmienky, že sa mi podarí zapracovat ešte na vytrvaleckej zložke) že by to nemalo byt daleko od uvedeného údaju. Nie je to myslené ako AHR ale hodnota, ktoru by som nemal prekracovat.

Samotný beh by mal za hore uvedenej podmienky trvat cca 2,5H. Zaleží samozrejme na tom co napisal Mato, ake budú samotne podmienky zavodu.

Ak by som doplnil dalsiu špekulaciu ( ja viem, uz je to vela – ber to taktiez z rezervou):

Teraz to vypada, že moja rýchlost krosov do 20 km sa pohybuje cca 11 km/h ( start – ciel rovnaké miesto ) . Ak by to blo o 0,5 km/h pomalsie to by ako Rudo hovori za porovnatelných podmienok zodpovedat piatim tepom – tu by to bolo viac ako 10.

mne tepovka pocas behu rastie…zatial co tebe sa pekne vyrovnane drzi

Toto by mohol byt dost velky problem – absolutne netusim na tuto vzdialenost. Je to predpokladam len otazka hranice, kedy to nastane. Asi najviac bude zalezat na dehydratacii, teda ako Rudo pise s vnutornou teplotou tela. Vo februari, ked som zacal behat behy nad 10km to u mna nastavalo odrazu v jednom bode a islo dost hore.

Preto si osobne myslim, že aj preto musim zapracovat na vytrvalostej zlozke a tym to čiastočne eliminovať.

BTW

Vyuzil som Petrovu korekciu a spravil som si mesacný index vsetkých behov (teda aj rozbehy a vybehy) – porovnanie rýchlosti voci TF.

Cim vysie cislo, tým lepsie – samozrejme je to len orientacný údaj. Vypracovane to bolo za par minútu.

Prepad v 10 a 11 mesiaci pripisujem unave.

avatar

Sloviensko

rudo muž 29.12.2014 19:32:10

>> ivan99, 29. 12. 2015 19:04:32

Petr beha aj v zime v trenkach a tricku a tak eliminuje prehrievanie a popija stale, na drhej strane ma problemy v teplom pocasi, kedze nie je zvyknuty bezat do tepelneho odporu… co je moj slovny termin…naprikald ked KENania behaju treninky v dlhych gatiach aj ked je 40C a sa tak rozcvicuju, hoci to mzoe mat pripamrny dovod v snahe drzat vseky svalove vlakna a slachy uvolnene elesticke

chcem povedat ze trenvanie vytrvalosti je jedna vec, ale vnutorna teplota pojde hore s atym ako telo akumujele teplo namahou a ako sa chladi cez oblecenie potrenie a teda pitie inak Petrovi som to davno pisla a tak presiel na rezim ze voda ked chadi pri odparovani, netreba teda pit a potit sa ale naliat na seba vodu zvonku

pri vedecky vypoctoch kde je limit pri potencialnom svetaku na maraton sa prichadza k tomu ze od urciteho tempa jehromadenie tepla teda narast vnutornej teploty tak rychly ze niekde okolo hodiny by nastalo uvarenie, preto je mozne to akosi do tej hodiny vydrzat, co pre elitu je tych 21km… ale dalej to proste nejde a maraton je nieco uplne ine… a ze idelany maraton by mal mat na starte okolo 12C a teplota by mala zacat klesat dost rychlo na 6–8 C a to samzorjme ma bezec len trenky a tielko, max ma rukavice…

hobik si to musi preratat na cas, teda do hodiny sa uvari a musi spomalit co u teba byvalo tych 10km v terene, najme ked start je do kopca a teplo sa tvori ovela rychlejsie

ak chces dobre treninkove casy tak behaj co najmenej obleceny ale zas rioskujes nejake prechladnutie ak si tam moc dlho a pocasie sa mzoe zhorsit

ak ale trenujes na letny zavod, tak v zime behaj naobleikany jak na zjadovky pri –20C aj za cenu ze pobezis pomaly a vypotis hektolitre ale zvyknes si bezat do tepelneho odporu a v lete ako by si nasiel

co zase vedie k tomu ze co je moj naopzaj 1 dolezity zavod, co je moja zavodna sezona ?

Petr to akceptoval tak ze v lete a teple proste nezavodi alebo ak zavodi necaka ziadny dobry cas

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 29.12.2014 19:38:54

>> rudo, 29. 12. 2015 07:15:06

Ahoj Rudo, tvoje nazory si moc cenim, tak ako aj ostatných.

To co si napisal, je jednoznacne. Uz som to od teba cital, ale menej rozvinute.

Samozrejme tu sa neda nic namietat. Preto som mal pomerne vysoke TF na danú rýchlost v prvej tretine behu, ked som neustale musel preskakovat konare a kluckovat po lese sem-tam.

Aby nevznikol mylný dojem, ja sa na AHR nespolieham ako na nieco neomylne. Bral som to len ako pridanu hodnotu v tretom rade. Beh bol vyslovene o skusenosti, ktoru absolutne na tuto vzdialenost nemam, ked ze som nanu doteraz nemal ani vo sne.

Na druhu stranu, kros nie je beh na drahe, kde sa da vychadzat z tempa. Preto sme sa tu voľakedy davnejsie zhodli na tom, že tempo na drahe sa da v krose pri nedostatku skusenosti nahradit TF, ale len pri porovnatelnych ostatných podmienkach.

Zo zmenou TF pri starte mam stale osobne skusenosti, ako sa to meni. Aj ked si stale nastavujem v zavodoch na ST max tep pri ktorm ma ma uz upozornovat, nieriadim sa s tym. Nie je nato cas, mozno trochu pri konci, ked dochadzajú sily.

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 29.12.2014 20:13:06

>> rudo, 29. 12. 2015 19:32:10

Budem si pametat tento podnet, urcite sa k nemu este vratim. Al jedno mi niej ejasne. Ked su tak naobliekaný, doplnuju teketinu priebezne, alebo nie ?

1. polrok tohoto roku som si stale este nosil flasu vody na start so sebou, inac by som to nezvladol. Teraz je uz nejaky pokrok.

Ze som adakvatne (menej oblecený ako je priemer ) ma teraz jeden hlavny dôvod. Najprv ten vedlajší otužujem.

Teraz ten hlavný – paradoxne zdravotný. Nespotim sa, takze zima nehrozí aj po dlhej dobe. Pred týžnom ma aj dost bolelo hrdlo, tu potom kazdý den fukalo a aj preto som to z oblecenim neprehanal. Potom nastala u mna nadcha a z toho isteho dovodu som to aj tak spravil v sobotu. Mal som pre istotu este opasane tricko s dlhym rokavom ak by bola zima – urcite nie pred pred prvymi kopcami, ale nebola potreba pouzit ho.

Ja sa podstate priedbeznem regulujem, nastavením zipsu.

Este tym KEN a pitnemu rezimu. Nie je to este tak davno co som si musel nosit vodu na drahu.

Moze sa povedat, že nedoplnanie tekutin pocas behu na OV je tiez tymto treningom ? Otazka je – odpoved ani netusim. kde je uz ta fiziologicka hranica, co zase spomina BRUTO.

Pri tom to behu som si vyskusal aj pas s dvomi cca 300 ml flasami vody. Po prvom stupani som si dal jeden hld akoze preventivne z jedne. Ale dalej som necitil potrebu pitia. Flese som nevylial- nech zbieram skusenosti.

Co som si u seba od zaciatku vsimol a co asi pretrvava aj teplejsom pocasi, ale aj pri NSS je to, ze po trochu narocnom behu je mi zima doma po vycladnuti. Pretrvava to asi az doteraz, len to tak nevnimam nakolko po kadom behu idem do co najviac horucej vody, nemusi byt plna staci po nohy. Aj moje svaly, upony … su zato vdacne. Studena voda u mna neprichadza do uvahy.

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 29.12.2014 20:25:39

>> ivan99, 29. 12. 2015 20:13:06

Stran potreby pit/NEpit jsme s Petrem v dlouhodobem sporu. Ja osobne jsem z kola zvykly pit vyrazne vic, nez se pije pri behu, a ucel behu absolvovanych na hrane dehydratace NECHAPU. Vychazim z toho, ze pokud nejaka metoda (zde piti kazdych 20–30 minut) funguje v jedne ultra discipline, melo by to fungovat i v discipline podobne (triatlon vs ultrabeh)

avatar

Sloviensko

rudo muž 29.12.2014 20:27:10

>> ivan99, 29. 12. 2015 20:13:06

neviem jednoznacne odpovedat, africania vseobecne piju dost malo aj pocas aj po treninku aj ked mozme vidiet ako sa im neustale podava voda z auta (a porusuju iaaf predpisy) oni si len ucuckavaju

ovsem terba si uvedomit ze oni tak vyratslai a mali prepnute geny pocas generacii ze ziju v teple a nemaju vzdy cistu vodu po ruke

ano otazka prechladnutia je zlozita a preto sa obliekat tak aby sa clovek co najmenej spotil

ja som v zime pred par rokmi sa pripravoval na zavod v horcuvave a chodil som behat naschval streasne naobleikany tak ze aj vietor cez tie niekolkonasobne vetrovky sa nedoakzal prefuknut, ovsem behal som blizko domu jeden okruh co som mal len len 350 od baraku a kedykolvek som potreboval som to ukoncil a vletel pod horucu sprchu, ovsem behaval som vacsinou len 60–90 minutovky ako som trenovalkopce mal som v aute hned pod kopcom veci na prezlecenie a termosku s horcucm cajom a ked bolo treba som sa prezliekol pocas treninku kedze som behal hgore dolu opakovane a tak som sa ku autu vracal tak ci tak sa napit.

bezat raca-baba, alebo baba-kamzik je logisticky problem a enmyslym ze je nutne trenovat dlhe behy na trase zavodu, ak je neiste alebo nevhodne pocasie mozes is najst nejaky okruh alebo opakovane behat jeden dlhy kopec

napriklad ak na babe zaprkujes a mas viac veci na prezliekanie a mas tam teply caj… mozes behat z baby smerom na zosku ten prvy kopec opakovane je dost vyzivny pripadne ho prebehnut a bezat az na dalsi a nazad

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 29.12.2014 20:41:33

>> Brutto, 29. 12. 2015 08:19:04

Okrem toho 3,5 hodinovy beh bez vody v mraze nie je moc rozumny, ja si beriem viac vody prave v zime ako v lete, vzdy dve flasky, v jednej je cista voda, z ktorej pijem este pred uplynutim prvej hodiny, v druhej je uz aj zmiesany jontak, pre doplnenie mineralov, ktoru davam do druhej hodiny. Dehydratacia a demineralizacia…

Uz som spomenul vodu som mal so sebou, ale nebolo treba. Mal som ako „balicek zachrany“ aj jednu horalku. Tu som vedel ze na 99% pri tej intenzite nebudem potrebovat. Ale clovek nevie, ak chyba skusenost a situacia sa taktiez moze menit.

Co som 1. krat pouzil, to bolo to, že hned po dobehnuti som mi dal neviem ci sa vyjadrim spravne komplexne imino. Teda doplnil bielkoviny. Dalej to si ma ty v tom inspiroval necelý 1L este tepleho vyvaru z masa, kosti a trochu zeleniny.

Pred mojim behom chcel som tu nadhodit temu co si mam doplnovat. Takze aspon dodatocne. Ako to vidíte ?

Teraz som usudil že, dusik, nedostatok glykogenu, dehydratacia… nehrozí:

Aj ked to bolo necelé 4H, bola to slaba intenzita. Tebe by to pri rovnakej trvalo o 1H menej a Matovi este o dalšu 1/2 H.

Bol to podstate len obycajny trening, intenzitu predtym ani potom som nechcel menit. Zregenerovat si myslim že sa mi uz poradilo dostatocne a bol to vlasne taký trening na na vydrz svalov uponov …

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 29.12.2014 21:11:07

>> rudo, 29. 12. 2015 20:27:10

bezat raca-baba, alebo baba-kamzik je logisticky problem a enmyslym ze je nutne trenovat dlhe behy na trase zavodu, ak je neiste alebo nevhodne pocasie …

Ano mas pravdu, ale pametas sa ako si mi radil pri behu Raca – Kamzik. Tam ako total zaciatocnik som si dopredu musel par krat zabehnut s tym , ze som to postupne predlzoval, aby som to zabehol cele naraz.

Berem to tak, že to vypada že som postupil do dalšieho levele a je potreba dalsich skusenosti. A aj skusenost, ci viem behat do kopcov pomaly.

Ako Mato napisal, pocasie skor bolo priaznive, poznam tu trasu od Baby po Biely kriz moc dobre. Pred 15 rokmi sa tam perfekne chodilo na cykli, ale potom tam začali chodit aj traktory tak to aj tak vypadalo. Len tie konare, keby k nim bolo aj blato …Aj tak moja rýclost bola mensia ako u NW. Len ja som si dal zavazok, že celu trasu pobezim.

Na zajtra, ak sa zhodnem s rodinou, mam naplanovane z Race 2× vybehnut na Biely Križ. Pri najhorsom po asfalte, ale preferujem chodnik. Aj tak urcite bude fukat a tam by to malo byt OK. Postupne planujem pridavat aj na zaklade behu zo soboty , co najviac kopcov. Za tri dni – 2 behy som zvladol skoro 1,5 km UP.

avatar

Sloviensko

rudo muž 29.12.2014 21:52:27

>> ivan99, 29. 12. 2015 21:11:07

pamatam

ale trasu uz poznas, tak mozes pomaly vybiehat Somara ci Certa co ako sa to vola

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 29.12.2014 21:58:08

>> jm1, 29. 12. 2015 20:25:39

Já bych vodu u delších běhů, i když pomalých, určitě přivítal, avšak nechce se mi ji tahat sebou, či se zastavovat ji někde kupovat, protože do ledvinky se mi nevejde (a když běhám s bundou, tak nemám ani tu ledvinku, neboť využiji kapsy bundy) a batoh kvůli tomu brát nechci. V mrazech je navíc s vodou i praktický problém – před několika lety jsem ji na delší výběh vzal, ale za ty 3 hodiny mi částečně zamrzla.

>> ivan99, 29. 12. 2015 21:11:07

Data jsem dostal, ale zpracuji to až zítra, teď jsem bohužel dost unavený a půjdu co nejdříve spát.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 30.12.2014 05:10:20

>> Mato, 29. 12. 2015 08:30:53

Mato, akoby si mi cital mysienky.

Trenujes na lesne behy, kde celkova telesna sila a agilita, su rovnako dolezite, ako vytrvalost a anaerobny prah…

Sustred sa skor na postupne zrychlovanie behu. Slusne trenovany bezec da za rovnaky suhrnny cas o …

O to postupne zryclovanie mi ide. Ale postupne nie skokovite , vsak mam na to 4 mesiace. Uz aj tak mi to nejako samovolne nechcene zrycluje. + cim najviac pridavat pomer kopcov.

Musim byt aj trochu opatrný, toto je moj prvy rok behania, ktorý bude cely (patdesiatka uz na dohlad). Upný zaciatok bol na jesen min. rok.

Tento rok nabehane cez 3.000 km, minulý nebolo ani 300km. Celkove zatazenie musim postupne navysovat. Kolko ludi (aj tu ) ked len docasne skoncilo z behanim aj pri neporovnatelnych objemoch.

Teraz som dohnal hranicu, co som mal cez leto cca 100 km/týžden. Vtedy na dany objem som musel behavat aj dvoj fazovo, nadruhej strane rychlosti boli o cca 1,5 km/h lepsie.

Ja som tu aj dost špecifický pripad, vzdy budem dobiehat vytrvalostnú zložku Ako ziak som netreneval a to ani atletiku, ale v sprintoch som vzdy vitazil. Na dlhsich tratiach som sa uz nechytal ( kto by sa aj bez treningu)

Preto som aj zacal tak spomala (aj o pocite slabej regeneracie som tu uz pisal). Dalej laicky si myslim, že pokial chcem zvladnut kros urcitej dlzky, tak aby som na to moc nedoplatil z vytrvalostnej strany, mal by som dokazat zabehnut ( nie behavat) trat o aspon 1/3 dlhsiu aj ked omnoho slapsej intenzity, ale bez radikalneho dopadu na regeneraciu.

Aj preto som chcel vyuzit dovolenkove obdobie a este tento týžden o nieco navýšit hodiny. Na budúci si dat tak trochu regeneracny, znizit ich a nasl. zacat postupne pridavat na intenzite.

Co mi zatial nie je jasne ako sa zamerat posledy mesiac hlavne na rýchlost ( mozno na ukor objemov) ale to je este pekne daleko. Teraz mi ide hlavne o to, aby som sa nepretrenoval.

avatar

Bratislava

Brutto muž 30.12.2014 11:55:10

>> ivan99, 29. 12. 2015 20:41:33

Jasne, ja len na margo toho pitia. Dost dlho mi trvalo, kym som sa naucil pit „naordinovane“ a nie az vtedy ked som smadny. Takze to mam tak, ze pokial mam beh do hodiny a pol, neberiem vodu ziadnu, ale akonahle mam dlhsi beh, tak si vodu beriem a pijem kazdu hodinu, dokonca po tretej hodine behu uz pijem kazdych 20 minut a ani raz to nie je preto ze by som bol smadny. Vzdy je to okolo deci, deci a pol. Co som na sebe spozoroval, odkedy to takto praktikujem, celkova vycerpanost sa dostavuje ovela neskor, ale hlavne nasledna regeneracia je ovela rychlejsia. BCAA alebo komplexne amino si zvyknem po dlhych alebo narocnych treningoch rozmiesat do slepacieho vyvaru :)

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 30.12.2014 15:51:01

>> ttomino1980, 29. 12. 2015 06:50:31

…zato na posl mar som isiel s prvym km 5:00 pri 141TF a marat som mal len za 3:26…

Toto tvoje tempo ma zaujalo, nakolko je to dost blýzko k mojmu teoretickemu maratonu.

Ja som tu posledny, aby tu nieco radil. Ale tiez ako ja mas slabu vytrvalostnu zlozku. V tabulke VDOT si o cca 7 pozicii lepší ako ja, mal by si M zvladnut o 20 minut rýchlejsie. To robí navýšenie rýchlosti o cca 2km/h ⇒ navysenie tepov (za obvyklých okolnosti ) o cca 20. Takže by to bolo dost blizko k hodnote co som tu tak „odpasa“ strelil.

Uz som si to davnejsie vsimol, že ak mas rychlostnu aj vytrvalostnu zlozku rovnaku rozdiev v tempe na M a 1/2m sa pohybuje okolo 10s/min.

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 30.12.2014 16:00:01

>> Mato, 29. 12. 2015 08:30:53

Odporucam vsak, vzhladom na vacsi pocet padov v nie zrovna tazkom terene a pri treningovej nizkej intenzite, trenovat stabilitu a pocvicit silu clenkov a celkovu agilitu pri pohybe v terene…

Dnes som si 2× vybehol z Race na Biely križ. Raz po ceste a potom po chodniku. Zdasa mi, že zbehy v snehu do nie moc velkeho sklonu je dobre cvicenie na silu clenku.

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 30.12.2014 16:04:33

>> Brutto, 30. 12. 2015 11:55:10

Ja si davam po kazdom behu tabletku sumiveho horcika asi 300mg. Zvykol som si na to. Neviem ci je to OK.

Ohladne vody teraz cez zimu som si vsimol jednu zaujimavost.

Predtym, ked som sa vratil z behu a napil som sa vody, az po 1/2 h – 1H som musel ist na zachod. Teraz ihned.

avatar

Prievidza, Slovensko

Celkem 11594,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:46 (2020)
půlmaraton: 1:27:42 (2016)
maraton: 2:57:58 (2017)

ttomino1980 muž 30.12.2014 19:25:44

>> ivan99, 30. 12. 2015 15:51:01

Ja by som povedal ze mam slabe vsetko:)
…ale momentalne myslim ze mi skor chyba rychlost a tempova vytrvalost…a takisto som slaby do kopca …OV je myslim uz celkom ok…resp najlepsie co mam Posl rok som vlastne vobec netrenoval rychlost lebo som bol min zimu stale chory a asi pretrenovany a pomocou MAF som sa uspesne vratil do „sezony“ a zabehol osobaky Teraz sa snazim v kazdom behu behat aj rychle useky nech je to pestrejsie, podla moznosti aj vybehy/sprinty do kopca ..rozne posilovanie atd.. nech sa zlepsim v rychlosti

OV sa este snazim posunut aj cestnym bikom …min raz tyzdenne + beh ustalit na 9h tyzdenne …mozno v lete pridam ale teraz citim ze je to akurat

Osobak na mar mam z BB co nie rovinka ani nahodou(ale BB je moja srdcovka) a aj 10ka mala tiez celkom dost kopcov…ale to sa nevyhovaram:)..som rad za tie casy…v apr som skoro skoncil s behanim a o par mesiacov je vsetko inak

Edit> 10s rozdiel tempa mar a polmar?…momentalne nemam odhad ale skor tak 20–30s…zavisi ako porovnatelne by boli trate a podmienky

Motto: "Keď prechádzate peklom, nezastavujte sa." - W. Churchill
avatar

Sloviensko

rudo muž 30.12.2014 19:50:55

>> ivan99, 30. 12. 2015 15:51:01

10s/min.

lamem si hlavu co tym chcel basnik povedat, jedine ze by si si spomenul na tie stare ftipy z cias sociku, ze si porovnaval svajciarske a sovietske hodinky

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 31.12.2014 18:39:02

Dnes asi skoro vsetci na Silvestovských behoch.

Nakolko teraz striedam len 2 pary tenisiek ( 4× minimus caka na sezonu. z toho dvoje maju ju za sebou)musel som si dnes zobrat skoro hladke cestne.

Z toho dovodu som si zvolil beh pod vinohradmi. Perfektna volba, celkom sa dalo tak ze sa nesmýkalo. Technika pravej nohy si myslim ,že je uz OK. Len som i vsimol jednu vec. Nemal som ju uvolnenu v momente dopadu. To sa darilo pokial som naslapoval akoby vonkajsou stranou chodidla, potom som citil ako uvolnene svalstvo v momente dopadu sa zatrase.

Zabehol som si Raciansky polmaraton. AHR 140 ( bolo to akorat)aj rychlost nebola vzhladom na to az taka biedna 9km/h. V 9 mesiaci som si ho par krat zabehol tempom M+10 až +20S. AHR 160–165.

Tento mesiac sa mi podarilo zabehnut 3. najlepšiu kilometraž 374. Na jeden den mi pripadlo 1,5 hodiny.

Celkovo mam za 1. celý rok – necelých 3.500km a cez 21km UP. To nastupanie som necakal, v lese som behal minimum. V buducom roku mam predpoklad par Everestov pridat – tak sa toho chopim.

Zelam vam stastný nový rok, radost z behania (ja som uz na tom zavislý a vždy po behu mam dobru naladu ) a hlavne nech sa nám vyhnú zranenia.

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 05.01.2015 00:03:12

>> ttomino1980, 30. 12. 2015 19:25:44

10s

Rudo na to ma „iny“ system ratania – asi profesionalsi. Cisla si uz nepamatam, preto ma nezlynčujte. Nie co tak ako:

  • dobry vytrvalec 3–5 min. + 2× 1/2M
  • dobry amater.. ..7 min. + 2× 1/2M
  • opak dobreho ..15 min. + 2× 1/2M

Ja som prave vychadzal z tvojho casu na 10K.

  • ak chces vypln si 2 udaje do Petrovho kalkulatora, nech ti vyrata cas M, ak by si bol s vytrvalostou OK. U mna to vychadza tusim okolo 12–13s, ale to som diametralne horsi.
  • pozri napr. TU

na tvoje VDOT 51 a vyjde ti rozdiel okolo 11s. Ja som si volakedy, kym som nebehal naivne myslel, ze M je aj pre elitu pomaly beh.

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 05.01.2015 00:51:43

  • Po silvestrovskom behu a predchadz. behu aj v hlbsom snehu do kopca ma v noci strasne bolelo jedno lytko. Zdalo sa mi, že to bola hlavna zila co prechadza cez vnutornu stranu. Trochu som si to rozmasiroval a bolo to omnoho lepsie.
  • Pripisoval som to aj stvrdnutemu resp. nerovnemu povrchu. Na druhy den som sa vybral na cyklo trat, ale bolo to to iste v nerovnosti.
  • V piatok som uz behal len po cestach a chodnikoch, ktore neboli nic moc.
  • V sobotu som sa dostal niekde blizko Somara. Bezkarska stopa cez turisticky chodnik bola zamrznuta, beh v morom snehu , na lade, vo vode. Raz som aj nedokazal zatocit. Stetol som len nadavajucich NW. V tych najtasich usekoch som musel pridat na intenzite, uz len koly mokrym noham.
  • v nedele som si myslel ze bude bez behu. Mal som uz nabehanu rekordnu tyzdenu km, ale nedalo mi to. Beh cez BK na Velky javornik, ale len po asfaltke. Tam bol vycsinou predch. den uz roztopený sneh. Preto po dlhoj dobe som zobral cestne minimusky.

TF som si namiesto 140 dal na 150. Ked som stupal, uvedomil som si ze vnoci snezilo. Aj tak sa ni behlo perfekne – podobny zazitok som mal behanim v blate naboso. Bez ponoziek najmenej tenisky 5× total premocene. Prekvapujuco omnoho lepsie ako klasicke s, v predch. dni.

Porovnal som si 2 TF na asfaltke na BK. 4,5K stupanie cca 8%. 151 ( teraz) vs. 140 perdtym. Presne navysenie TF o 10 pri navysení ryclosti o 1km/h sedela aj tu. (v lese, by to asi nezodpovedalo)

Za posledne 4 dni behania, som si hlavu umyl len raz, aj to nebolo treba. Po behoch upne suchy. Doteraz som umyvyl hlavu po kazdom.

Tento týžden v objemoch same rekordy. A to 1.x nebol objem dosiahnuty aj dvofazovo. Vzdy si mysli, ze na 2. den to nebude OK, ale prekvapujuco to ide. Myslim si, ze svoje prispelo aj viacej spanku. Behanie zacinalo o 10–11:00. Ranajky okolo 14:00

Zacinal citit svaly o ktorych som nevedel – tam kde zaciana lyzko so spodu, zadna strana. Dnes som mal taku radost z behu, ze som si dal aj dva cviky stracingu. Nerobil som ich asi 2 mesiace. Obvykle porebujem 3 serie na dostatie sa v proti tlaceni do krajnej pozicie – teraz bolo treba 4. Aj tak som si myslel, ze za ten cas som viac vytuhol.

takze doteraz najviac bolo v tyzdni :

  • 100 km
  • hodiny 12,5
  • UP 1,5 km
  • oproti predch. tyznu mierne navysenie AHR s mierny narastom rýchlosi ( co min. tyzden nebolo)

Nechcem to zakriknut, ale zacinam mat pocit ako by som bol na zaciatku zlepsovania OV. Dnes napr. necitim ani kolená. MOzno som si moc zvykol na minimus a ked som teraz pouzival v snehu ine, tak to mozno malo aj nejaky dopad.

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 08.01.2015 11:02:51

Odhlasilo ma to z WEBu, cosom napisal mi zmizlo, nechce sa mi to pisat este raz. Beh skoro po rovine MAF 6 míl. 2mile tam 1 spät, 1 tam 2 späť. Po dvoch tažkých dnoch 6,5H to malo výjst v indexe pod 10,0 a je to 10,8. Ak by sa 1.(ktorá a mi ani nezmestila do grafu) a posledná vynechala, vyslo by to iste. Dôvod ?

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 12.01.2015 13:56:09

V piatok beh pod vinohradmi po najstrmejšej asfaltke hore na Kamzik. Par m pred cielom som samusel vratit, bola uz tma a teren – sneh – lad v lese nie na behanie.

Bol som poriadne odrovnaný, cesta spät cca 7 km mi trvalo tolko co hore. Podstate som 1H vyklusaval na AHR 121 aj tak bol problem „doplazit sa“ domov.

Ked ze som uz chodil do prace aj menej som jedol + stresy, pripada mi to že som stratil glykogén aj ked objemy boli na mna uz velike. Za 5 dni 94 km, 12H, nizka intenzita. Prve dva dni som bol este doma.

Po jednom dni volna som si naplanoval v kopcoch nieco dlhsie. Dopadlo to takto:

  • rozbeh a vybeh po 1 km
  • vietok 35km/h, ale behal som skor v dolinách, dost po asfalte, gro bolo do Marianky, niektoré useky 2×

bez rozbehu a vybehu 31km, 4H, nalacno, bez vody, dobehol som suchý

  • 1. cast = 2,4 km 190m UP pomaly AHR 127
  • 2. cast = 29 km 600UP, teda cca tolko co predch. dlhý beh Baba – Kamzik ( ten ale do 1.1/3 mal ine podmienky)
  • AHR 142, co si myslim, že to na mna bolo vramci dlžky behu dost intenzivne
  • pace je na mílu
  • Index ( porovnanie rýchlost s TF)som posunul o jednu desatinu z 10 ⇒ na 1. Nad „1“ je jepšie ako moj pociatocný stav
  • vyskove rozdiely sú prepocitane cez GAP na km/h

Je to dost vyrovnané (vzhadom na vietor menej presné) a výchylky su podla mna preto :

  • prvé 2 míle – zaciatok a nebol do kopca
  • 16. míla – prudké klesanie, DOWN 300m na túto mílu

stred grafu vyrovnaný, moju zataz to nevyjadruje, po 2/3 to zacinalo byt ťažšie a ťažšie …,ale na TF sa to vyrazne neobjavilo, s výnimkou dlheho klesani, ked uz TF nepadalo dole (pre únavu)

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 13.01.2015 00:25:21

Po behu som si bol hned zaplavat. Som velmi zly plavec, skor som doprovadzal syna a bolo to skor take clupkanie obcas par metrov prsia – netrpia tak nohy.

Naschval som zotrval v teplej vode predtym o 15 min. dlsie, aby som nestuhol a akoby kontinualne presiel na „uvolnovanie“ . Predtym som to spravil az cca 2 hod. po behu, uz som bol stuhnuty.

Aky cas po behu je najvodnejsi na mierne plavanie z dovodu regeneracie ?

Dne som si uz zabehol 10K na antuke slabou intenzitou 140 AHR, celkom to slo vzhladom na vcerajsi beh.

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 13.01.2015 08:59:06

Minulý týžden bolov plane zvolnit, dopadlo to trochu inak a z dovodu dvoch volných dni.

Up sa mi podarilo 1.x dostat cez 2km

Rýchlost a TF su len z lahkých behov teda bez rozbehov a výbehov. Rychlost konecne cez 8km/h.

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 15.01.2015 10:30:04

Včera po cca 2 mesiacoch konecne rýchly ( pre mna ) beh.

Kým som vysiel von, len vkratkom tricku + tenka bunda a bez capice, zacalo pršat. Mal som plane nieco rýchlejsie, ale nie az tak.

Tak z rýchlosti 8,5 km/h som sa dostal na 11,5.

Bolo to len 8 km, vdaka rychlosti aj v zmoknutej bunde mi nebolo relativne zima. Cele to trvalolen 40minút. Za lahký beh sa to asi neda povazovat – aj ked v 9/2014 som to o nieco dlhsie v tomto tempe dal 2× posebe s 2minútovu prestavkou. Na konci pri niekolkometrovom prudsom stupani, kedze som chcel vyuzit zotrvacnost som sa dostal na okomych nad 190TF.

Zda sa mi, že som bol menej unavený ako keby som bezal 2× tak dlho, ale svojim predch. tempom.

Aj ked to bolo na asfalte, vytiahol som konecne minimusky na trail. Prijorita u mna bolo sustrediť sa na techniku. Snazil som sa o co najvaciu kadenciu a drzanie tela v nalezitým naklonom. Bolo to v polotme, najprv som sa snazil aj vyhýbat mlakam, ale potom so na to išiel „intuitívne“. Miestami nebolo vidno, či teren v mieste dopadu je o par cm vyššie alebo nižšie, ale tieto minimisky (resp. ich flexibilita) su na takýto beh stvorení. Takýto beh má totálne baví, ale dlhodobo pri adekvátnej kilometraži by to bolo z hladiska regeneracie privela. Tak zacinam navysovat tempo tak, aby priemer behov zacal pomalšie stupat.

Dnes su v plane kopce, zacina sa nam den predlzovat. Tento týžden somm ich este nebehal.

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 16.01.2015 10:25:56

Prišiel na psa mráz.

Včera 16km, 0,5km UP, AHR 156, rýchlost pomalá 9,2km/h.

Po nedeľňajšom 4H – modra čiara a predchádzajúcim dni po dlhej dobe „rýchleho“ behu prišil konečne (žial) – ružová čiara z narastajúcimi mílamy k narastu TF. Miesto behu sa viac menej zhodlovalo s behom s modrou čiarou – tedy ol aj miestami lad.

Výšky sú zohladnené cez GAP, zelená čiara je na porovnanie Baba – Kamzik, ale ta nebola po asfaltke. Do 6. míli pekne vidno zle podmienky na chodniku – popadané haluze.

1. a posledná míla je vždy s grafu vyňatá . Rozdiel v trendovej ciare , zaciatok – koniec 0,1 v indexe by mohlo sposobiť rozdiel 1km/h ( nepocital som to, ani to nepotrebujem vediet, zo zaujimavosti pozeram na trendy )

Ak sa Index = 1 , mal by to byt približný pociatočný stav zo zaciatku decembra.

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 18.01.2015 22:28:43

Dnes nalacno, bez vody beh 5H.

Bez prvych 1,4Km kde bolo AHR 132, stupanie cca 12%- nazvime to napr. rozbiehanie to bolo 41K, rýchlost 9km/H, AHR 149. Prepoctom na GAP, teda zohladnenie stupania a klesania by to bolo 9,6km/h (6:13), teda porovnanim na VDOT je to cca 20s horsie, ako hranica na trenovanie OV. Co stoho vzniklo vidite v profile.

Nebolo cas na poriadne vybehanie, nakolko moj syn ako futbalisti chodia v nedelu plavat, tak so si zobral len plavky vyklusal tam 400m, predtym asi tiez 400 a isliel som hned do sprachy, kde som si daval na nohy teple a hlavne studene sprchy. Nasledne som sa asi 1H mierne pohyboval v bazene.

  1. Bol ten postup OK, alebo bolo lepsie skoncit 2H predplavanim ?

Nasledne som trochu jazdil autom, tak ranakoval som o 19:00 Hod. Co sa týka vody, dnes bolo teplejsie, behal som v kratkom uplne tenkom termo tricku. Smadný som bol prekvaôivo uz 2.H behu, ale dalo sa. Asi s nastupom oteplenia to vypada tak, že moje „experimenty“ nad 3H uz koncia.

  1. Co navrhujete, aku intenzitu by som mal behat na budúcu nedelu ? TRvanie lem 2–3 H, tak aby som zregeneroval za tyzden, v ten tyzden planujem aj zvolnit, nakolko za dva týžne bude test – preeky na 2 míle. Som zvedavý, ci som sa zhorsil na tak kratkej trati.
avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 20.01.2015 09:13:10

Mozno aj tým, že to bolo rýchlejšie malo to zostupnu tendenciu. Porovnanie rychosti na tep pri zohladneni klesania a stupania UP, DOWN 1K.

Červená čiara, modra je predch. 4H. Obe maju priemer nad 1,00. V mílach, 1. posledná vynechaná. Čísla nie sú doležité, ide o tendenciu, čím vyššie tým lepšie.

avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 20.01.2015 09:44:40

>> Brutto, 29. 12. 2015 08:19:04

…vzdy dve flasky, v jednej je cista voda, z ktorej pijem este pred uplynutim prvej hodiny, v druhej je uz aj zmiesany jontak

Dal by sa ten iontak nahradit napr. vyprchanou mineralkou ?

avatar

Bratislava

Brutto muž 20.01.2015 13:07:14

>> ivan99, 20. 01. 2015 09:44:40

To fakt netusim. Tak urcite je to lepsie ako cista voda. Zas tej trochy cukru co je v jednej cajovej lyzicke jontaku sa netreba bat.

Nalezené položky: 923 První Předchozí | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.