Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Přirozený běh a ortopedické vložky

Přirozený běh a ortopedické vložky

Nalezené položky: 12 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

kosmoletec muž 26.10.2015 14:44:49

Ahoj, už nějakou dobu trpím únavou, ztuhlostí a občasnou bolestí chodidel. Cviky a masáže mi pomohly proti ranní ztuhlosti a stav se nezhoršuje, nicméně i nadále trvá..

Běhám v ohebných botech NB Minimus, Newton Distance a Altra Provision přes špičku/střed chodidla, často i mimo asfalt, nadváhu nemám. Příčinu vidím v tomto:

  1. mám relativně plochou nohu
  2. chůzí doma naboso na tvrdé zemi nebo v min. obuvi po městě jsem si to zhoršil (to už nedělám)
  3. můj styl běhu více zatěžuje přední část chodidla, příčnou klenbu

Uvažuju o ortopedických vložkách, ale ve spec. obchodě mi ukázali, jak tato vložka vypadá – větší část není vůbec ohebná, je to podepřeno kusem plastu. Bylo mi řečeno, že v mých botech můžu běhat max. pár km týdně, ale veškeré objemy mám běhat v botech s torzní tuhostí (kde se dá ohnout jen špička boty), které oni prodávají, jinak se moje problémy ještě zhorší a budu navždy trpět.

Teď moje otázka – dá se pořídit ohebná ortop. vložka? Má něco takového smysl? Vím, možná jdou věci jako přirozený běh a ortop. vložky proti sobě, ale jak jinak si mám pomoct? Začít zase skákat na paty v nějakých Kayanech? Najít si jiný sport?

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 26.10.2015 15:01:50

>> kosmoletec, 26. 10. 2015 14:44:49

Nemusis predci skakat na paty jenm proto, ze budes mit boty s vecsi oporov a silnejsi patou.

avatar

Kamenice nad Lipou

10 km: 0:38:01 (2016)
půlmaraton: 1:22:09 (2014)

pallo muž 26.10.2015 16:11:36

>> kosmoletec, 26. 10. 2015 14:44:49 Ortopedické vložky se používají nejvíce při podélně ploché noze, kdy fixují nohu ve správném postavení a zabraňují tomu, aby kotník neujížděl směrem dovnitř a zátěž se přenesla na celou plosku. Chtělo by to ovšem termoplastické vložky na základě diagnostiky došlapu. A je to jen jeden z podpůrných prostředků. Jako doplněk bosoběh po kamínkách(obecně po nerovném terénu), balanční cviky, všechny druhy cviků na posílení svalů a šlach na plosce nohy.
Přiznám se, že já neřeším přirozený běh, ale jestli běhám bez bolesti…

Motto: Běh osvobozuje...
avatar

kosmoletec muž 26.10.2015 17:42:57

Jestli to dobře chápu, tak ta termoplastická vložka mi vlastně vložka jen okopíruje nohu, že? Takže kdybych měl absolutně plochou nohu, tak mi z toho přístroje vyjede absolutně plochá vložka? Nebo tam jsou nějaké podpůrné prvky? Není mi jasné, jestli takovou věc vyhotoví člověk z běžeckého obchodu stejně jako podiatr jenom na základě toho, že má ten přístroj.

avatar

Kamenice nad Lipou

10 km: 0:38:01 (2016)
půlmaraton: 1:22:09 (2014)

pallo muž 26.10.2015 20:21:01

>> kosmoletec, 26. 10. 2015 17:42:57 Zadej si do vyhledávače Formthotics a načti si to. Vložka má základní tvar zdravého chodidla.

Motto: Běh osvobozuje...
avatar

10 km: 0:40:35 (2013)
půlmaraton: 1:28:59 (2014)
maraton: 3:25:10 (2015)

Ender muž 27.10.2015 00:14:43

Taky mě chodidla dlouho trápily. Vyřešil jsem to tak, že mám vložky v celodennich botách a koupil jsem si pantofle na doma s takovyma masážníma špuntíkama od adidasu SANTIOSSAGE QD do kterých vlezu hned po probuzení. Na běhání vložky nemám. Po cca třech týdnech mám po problému a běhám stále v botech s dropem 4mm.

Motto: Hokaaaaa
avatar

10 km: 0:40:35 (2013)
půlmaraton: 1:28:59 (2014)
maraton: 3:25:10 (2015)

Ender muž 27.10.2015 00:18:00

Jo a pokud máš nízkou klenbu, potřebuješ i vložku pro nízkou klenbu. Cílem je celou plosku podepřít. Ne tlačit doprostřed klenby. :-) Jinak já už jsem se sám obával chronického stádia protože jsem s tím bojoval půl roku a ani snížení kilometráže nepomohlo..

Motto: Hokaaaaa
avatar

svbezec muž 27.10.2015 14:30:03

>> kosmoletec, 26. 10. 2015 14:44:49

Treba len pokracovat v cviceni. To co ti povedali v tej predajni je nezmysel-ale vsak oni ani ine hovorit nemozu. Ja mam od malicka uplne plochu nohu pozdlzne aj priecne a podla merania aj vaznu pronaciu. V detstve som nosieval ortopedicke vlozky-vysledok velka nula. Cca pred 2–3 rokmi som zacal behat a bol aj u ortopeda si vypytat vlozky specialne na beh a aj on povedal ze je to blbost, ze treba chodit naboso a posilovat. Inak tie tvoje boty su uplne normalne tlmene, nemas tam ziadne „barefoot“ co sice nicomu nevadi ale treba dat o to viac vedomej kontroly pri behu a cvicenia. Ja beham tiez takmer vylucne v „barefoot“ a „minimal“ (barefoot z nejakeho teleshopingu a Merel Trail Glove a Bare Access) a po dvoch rokoch rozdiel je obrovsky. Podla mna dolezite je ze ploche nohy nie je az tak problem chodidiel ale problem spravneho postoja(bedrovy klb a vsetky tie driekove a brusne svaly-aj vnutri) takze okrem posilovania noh treba cvicit aj toto a hlavne davat aj pri behu dostatok vedomej kontroly Teraz mam nohy v ovela lepsom stave a uz je ovela vacsi problem dosiahnut aby zas boleli:-) Zdrava bolest je zdrava:-) Inak mam aj ortopedicke vlozky (v Bratislave robia na predpis aj uplne ohybne) a pouzivam ich iba obcas v zime do menej ohybnych topanok ako masaz a bezal som v tom obcas aj v „bosych“ topankach (mal som to koli zatepleniu)a v pohode da sa -ale naco, cim menej podrazky tym je to pohodlnejsie a bezi sa lahsie. Nie je ziadny dovod nechodit bosy po tvrdom prave naopak. Mozny problem co ja vidim je ze tie minimal boty su realne celkom dobre tlmene a da sa v nich celkom slusne dupat (tzv. „na stred“) chodidla a teda nedochadza k ziadnej naprave. Jednoducho mysli ze ziadne na stred ale prednu cast tesne za prstami. ale nie nasilne, musi to ist same. Mozes skusit postup co mne pomaha: ze nesustredit sa az tak na dopad na tu cast ale ze odraz ide odtial + prsty, potom aj dopad ide podobne a vsimat si aj ako sa pritom meni zapojenie svalov noh aj trupu – to ti umozni lepsie cvicit na odstraneni chyb drzania tela.

Vlozky si mozes dat predpisat a nosit ich pol hodinku denne pri chodzi ked nemas moznost ist dostatocne naboso.

avatar

10 km: 0:40:35 (2013)
půlmaraton: 1:28:59 (2014)
maraton: 3:25:10 (2015)

Ender muž 27.10.2015 15:39:28

>> svbezec, 27. 10. 2015 14:30:03

S tvou radou souhlasím v případě, že to vztáhnu na můj nynější stav. Ale než došlo u mě k nápravě, tak bylo chození na boso po ránu opravdu velmi velmi bolestivé a po každém běhu taky. Šlacha se přes noc jakoby stáhla a já ji hned ráno zase násilně natáhnul a poškodil. Takže nejdřív nechat pořádně podepřenou zahojit, v čemž mě osobně vložky i pantofle pomohly, a pak postupně naposilovat jak radíš…

Motto: Hokaaaaa
avatar

svbezec muž 27.10.2015 17:04:58

>> Ender, 27. 10. 2015 15:39:28

Ked je clovek v stave ze si masazou alebo strecingom stav zhorsi, by som doporucoval bud dobreho fzioterapeuta alebo kvalitnu masaz(napr. cinske mucenie Tui Na). Jednak sa mu dostane pomoci, ale trocha aj pochopi ako s tym masom (a bolestou) zaobchadzat :-)

avatar

10 km: 0:40:35 (2013)
půlmaraton: 1:28:59 (2014)
maraton: 3:25:10 (2015)

Ender muž 27.10.2015 17:29:40

>> svbezec, 27. 10. 2015 17:04:58

Já tím ale nechtěl říct že jsem si ji poškodil po ránu sám strečingem.. :-) Ono jde o to, že ta šlacha se prostě při chůzi přirozeně natahuje. Což je její přirozená funkce. Pokud je ale poškozená, tak je potřeba jí dočasně ulevit a až po zahojení preventivně posilovat. Na natržený stehenní sval asi taky není dobré vlítnout s posilováním… a masáž už taky moc nevyřeší.. :-) Prostě v mém případě bylo potřeba nejdřív maximálně odlehčit a zahojit a až poté posilovat. Jednalo se o regulerní zranění… Jednoduše je potřeba oddělit prevenci a léčbu. To co ty radíš já řadím do prevence a jen kolega sám by měl zjistit, co právě potřebuje..

Motto: Hokaaaaa
avatar

kosmoletec muž 27.10.2015 23:31:08

Díky za vaše rady. Rád bych i do budoucna pokračoval v běhu s přirozeným pohybem chodidla, možná zkusím doplňkově i ten barefoot běh. Líbí se mi i ty masážní pantofle od Adidasu. :-) Moc se mi nelíbí být odkázán a zvykat si na pasivní pomoc vložek, věřím spíše v aktivní přístup. Na druhou stranu je možné, že narozdíl od této pasivní pomocí pevných bot s vložkami a aktivního posilování klenby v barefootech, minimalistické boty jsou v tomto směru uprostřed tam, kde se pro plochou nohu nedělá nic. Ohledně chůze naboso po tvrdém absolutně rovném povrchu jsem momentálně spíše skeptik. Nejsem si jist, jestli to přispělo k mým problémům, ale na několika místech jsem se dočetl, že klenbě hlavně pomáhá, když se chodí naboso v terénu, kdy je chodidlo stimulováno různými podněty.

Nalezené položky: 12 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.